Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Co podniknout s dětmi v zimě?
I když jsou teplé slunečné dny dávno pryč, není důvod, proč zůstávat doma. Objevujte spolu s dětmi příležitosti, které zimní období nabízí. Zachumlejte se do hřejivých svršků a vybaveni teplým čajem vyrazte bourat stereotypy, že zima a zataženo=nečas.
Kam na výlet s dětmi, když napadne sníh
Jakmile vás překvapí první sněhová nadílka, většinou dlouho neváháte a vyrážíte s rodinou ven. Všichni se radují z čerstvého sněhu a o zábavu je postaráno. Co ale dělat, když už sníh zevšední a sněhuláci už nikoho nevzrušují?
Po stopách duchů lesa
Les je zdrojem nekonečné inspirace a zásobárnou energie. Zahrajte si s dětmi na Columba a hádejte, komu patří jaké stopy. Na procházce jistě objevíte tajné lesní cestičky zvěře, které možná vedou ke krmelci. I na něj můžete přispět třeba jablky nebo mrkví. Na výlet se můžete připravit ještě doma a vytisknout obrázky nejčastějších stop zvěře. S dětmi ve sněhu poté vybírejte, které si jsou nejvíce podobné.
Venkovní omalovánky pro děti i dospělé
Pokud se zrovna na dlouhé toulky lesem necítíte, nevadí. Vyzbrojte děti lahvičkami rozprašovače, do kterých přimícháte potravinářská barviva. Na sněhu pak můžete tvořit hotová umělecká díla. A pro dovádivější nátury jistě vymyslíte řadu dalších her. Vyrobte společně dostatek sněhových koulí, které poté obarvíte několika barvami. S nimi si pak zahrajete třeba soutěže o to, kdo dřív nasbírá koule modré barvy. Často ani nemusíte děti navádět, samy přijdou s kreativním využitím, které by vás ani nenapadlo.
Zimní olympijské hry
Vyhlašte doma zimní olympiádu! Věnovat se jí můžete celý týden, například na horách, nebo jen o víkendu. Předem určete, jaké kategorie se v letošním roce konají. Jednodušší to bude pochopitelně blízko sjezdovky. Zde dětem můžete poprvé ukázat slalom mezi hůlkami nebo je vzít na běžky. Pokud ale nemáte potřebnou výbavu a zatím nechcete pořizovat, zapojte představivost a vymyslete zcela neokoukané hry. Například střelbu sněhovými koulemi na terč, závody na psích spřeženích (sáňky či obyčejné igelity) nebo skok do sněhu.
Nazujte si sněžnice
Sněžnice jsou sice jednou z kratochvil, ke které výbavu potřebujete, ale určitě bude stát za to. Poté už stačí naplánovat výlet, a to bez obav, že byste se bořili do hlubokého sněhu. Putovat tak můžete do míst, kam se jinak nedostanete, zcela neporušenou krajinou. A nemusíte přitom podnikat dlouhé túry, děti se na sněžnicích vyblbnou i při běžné procházce po poli.
Jako praví Inuité
A protože zimní hry zvyšují u dětí odolnost, a to jak psychickou, tak fyzickou, u sněhového řádění ještě zůstaneme. Do stavby iglú se může zapojit celá rodina a věřte, že dovádění uvnitř si děti užijí naplno. Pokud není sněhu dostatek, utvořte jen bočnice a zbytek doplňte třeba starým prostěradlem nebo klacky. V podvečer si uvnitř můžete utvořit až magickou atmosféru pomocí svíček.
A když se setmí…
Sníh je skvělou příležitostí na všemožné hry s ohněm, které by jinak nemusely být tak bezpečné. Nenechte se odradit rychle zapadajícím sluníčkem a klidně se později odpoledne vydejte na střelnici. Na její výrobu vám postačí několik svíček a sněhové koule. Těmi se z dostatečné vzdálenosti snažte svíčky trefit, a tím je uhasit.
Kam na výlet v zimě beze sněhu
I když vás časté závěje sněhu nemusí neustále bavit, jakmile dojde na hraní, máte po ruce neskutečně tvárnou zábavu. Co ale dělat v dobách holomrazů a třeskuté zimy?
Zamrzlé pohádky pro děti
Nechce se vám opouštět vyhřátý byt na dlouho? Vydejte se s dětmi do nejbližšího lesa a posbírejte, co vás cestou cvrnkne do nosu - lístky, větvičky, šišky. Nalezené poklady si přineste domů, uložte do plastové krabičky a zalijte vodou. Plné mističky uložte na noc za okno. Další den děti objeví mražené fosilie. A pokud se vám vůbec nechce vytahovat paty ven, použijte ke zmražení model autíčka, figurku princezny nebo hrací kostičky.
Bublifuk v rukavicích
Zpestřete si běžnou procházku ledovými pokusy. Kupte dětem bublifuk a proti slunci pozorujte, jak vyfouknuté bubliny krásně krystalizují. Sílu mrazu můžete s dětmi pozorovat i u dalších experimentů např. vyzkoušet, co zmrzne dřív, jestli studená, nebo teplá voda.
Venkovní kluziště
Pokud mrzne dostatečně, pořiďte dětem první brusle a dostatečně zatepleni vyrazte na rybník. Nejste si jisti, že vás led udrží? Chopte se příležitosti a vyrobte si vlastní kluziště. K tomu budete potřebovat rovný povrch, pár prken na vyčlenění prostoru, igelit na podklad a vodu.
Vyrobte krmítko pro ptáčky
Dlouhé zimy jsou ideální na přikrmování zvěře a plnění krmítek. Pořiďte si s dětmi krmítko a zavěšte ho za okno. Vyrazit s ním můžete i do blízké přírody a pravidelně ho při procházkách plnit. Z povzdálí pak pozorujte, jací ptáčci se nechali zlákat na mls a počítejte, jaké různé druhy se mezi nimi vystřídaly.