Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jarní a podzimní detoxikace organismu: Co vše dokáže očista těla a mysli?
Detox neboli očista těla probíhá 24 hodin denně 365 dní v roce a stojí za ní především naše játra, ledviny, střeva, ale také kůže, lymfatický systém, plíce a další orgány. Abyste jim ulevili, můžete se zaměřit na cílenou domácí a zároveň přírodní detoxikaci organismu. Více spěte, choďte na čerstvý vzduch, vyhýbejte se nezdravé stravě a nadměrnému stresu. Jak na takový detox, je lepší jarní nebo podzimní očista organismu, jak je to s jídelníčkem? Na všechny tyto (a další) otázky vám odpovídáme v následujícím článku.
Jak na detox těla v 10 krocích
Detoxikace může být skvělým způsobem, jak omladit tělo a podpořit vaši celkovou pohodu. Pamatujte ale, že recept na jedinou a nejlepší detoxikaci a očistu organismu neexistuje. Detox by měl být hlavně šetrný a podpůrný než extrémní nebo omezující. Naslouchejte svému tělu a udělejte změny, které začleníte do svého dlouhodobého životního stylu. Jak na detox?
- Pijte vodu: Voda hraje při detoxikaci zásadní roli, vyplavuje totiž toxiny z vašeho organismu. K hydrataci organismu jsou potřeba průměrně 1,5 až 2 litry vody denně (dle vaší váhy). Během detoxu tak můžete přidat o něco více, aby se toxiny vyplavovaly snáz.
- Jezte čistou rostlinnou stravu: Zaměřte se na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Tyto potraviny jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, které podporují proces čištění organismu. Do jídelníčku zařaďte také zelenou listovou zeleninu, brokolici či květák a bobuloviny bohaté na antioxidanty (borůvky, ostružiny, jahody, maliny).
- Omezte nezdravé potraviny a cukry: Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem trans tuků (polotovary, předpečené pečivo, sušenky, smažené pokrmy, popcorn atd.), umělých přísad a nadměrného množství cukrů, které zatěžují organismus. Klasický cukr můžete nahradit přírodními sladidly, jako je med nebo javorový sirup.
- Stravujte se uvědoměle: Při jídle věnujte pozornost signálům hladu a plnosti, které vám dává vaše tělo. Zpomalte, důkladně žvýkejte a vychutnávejte si ideálně každé sousto.
- Zvyšte příjem vlákniny: Vláknina je nezbytná pro udržení zdravého trávení a odstraňování toxinů. Zařaďte do svého jídelníčku chia semínka, lněná semínka, oves a fazole, a zvažte užívání doplňků stravy s vlákninou. Nezapomeňte však spolu s nimi pít dostatek vody.
- Podpořte detoxikaci svých jater: Játra jsou důležitým orgánem, který se podílí na čištění těla. Jejich funkci podpoříte konzumací listové zeleniny, červené řepy, česneku, cibule, kurkumy či artyčoků. Čaj z pampelišky nebo doplňky stravy s ostropestřcem mariánským také pomohou játra pročistit a posílit jejich funkci.
- Vypoťte se: Cvičení, saunování nebo horká jóga, při kterých se pořádně zapotíte, pomohou odstraňovat toxiny prostřednictvím kůže.
- Dopřejte si kvalitní spánek: Snažte se každou noc spát alespoň 7 až 9 hodin.
- Snižte stres: Chronický stres může bránit detoxikačnímu procesu. Do svého denního režimu proto přidejte aktivity snižující stres - jógu, meditaci, hluboká dechová cvičení nebo pobyt v přírodě.
- Poraďte se s odborníkem: Pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo obavy, je vždy dobré se před zahájením detoxikačního programu poradit s odborníkem.
Co je to detoxikace
Detox nebo také detoxikace je proces, který slouží k očistě těla od různých škodlivých látek, které přijímáme z jídla a okolního prostředí. Vznikat v organismu mohou ale i jako důsledek nezdravého životního stylu. Přestože proces detoxikace v lidském těle probíhá přirozeně a neustále (pomocí jater, ledvin nebo střev), můžeme ho díky zdravějším návykům podpořit a získat tak lepší trávení a více energie.
Detox je ideální především pro lidi, kteří mají nebo trpí na:
- sedavé zaměstnání,
- nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu,
- častý stres,
- nespavost,
- častou konzumaci alkoholu a kouření cigaret,
- jídlo plné chemikálií a škodlivých látek.
Naopak by se detoxikaci měli vyhnout:
- těhotné a kojící ženy,
- děti,
- lidé s cukrovkou nebo onemocněním ledvin, jater, srdce.
Před samotnou detoxikací je ale vždy potřeba přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu, ideálně se poradit o plánované očistě organismu s lékařem.
Kdy na očistu těla a jaká je ideální délka
Na detoxikaci organismu se můžete vrhnout kdykoliv. Ideálně ve chvíli, kdy se cítíte přetížení a chcete ulevit svému tělu. Nezapomínejte ale, že na očistu těla je potřeba připravit se předem. Jídelníček a další návyky měňte postupně, aby tělo nedostalo zbytečný šok. Stejně tak je důležité vracet se zpět k běžné stravě i návykům krok za krokem.
Jarní detoxikace organismu
Jarní detox bývá považován za nejlepší s ohledem na potřebu nastartovat organismus po zimě. Toto roční období je pro očistu organismu ideální také z důvodu často přicházející jarní únavy. Té můžete předejít právě detoxem. Do karet vám hraje lepší dostupnost různorodých potravin - především čerstvé zeleniny nebo jarních bylinek (paprika, zelí, kapusta, hlávkový salát, medvědí česnek a další).
Podzimní detox
Podzimní očista organismu by vám naopak měla posílit imunitu a připravit tělo na nadcházející pokles teplot. Základní princip je ale stejný jako u jarní detoxikace - pročištění organismu od nahromaděných toxinů a pomoc orgánům zatížených celoroční detoxikací. Podzim je ještě stále ideální na venkovní aktivity. A co se týče jídla a pití, v tomto období snadno zařadíte kvašenou zeleninu, česnek, zelí, červenou řepu, zázvor nebo citron.
Ideální délka detoxikace
Často můžete narazit na informace a reklamy k 1, 3, 5, 7 ale i 28 dennímu detoxu. Jestli je 3 denní detox nebo 28 denní detox ten nejlepší, vám ovšem neporadíme. Každý jsme individuální a své tělo známe nejlépe my sami. I proto byste si měli délku podpory očisty těla zvolit podle svých vlastních možností.
Určitě je dobré přihlížet k tomu, jestli s očistou teprve začínáte, nebo jestli ji provádíte pravidelně už poněkolikáté. V začátcích je většinou lepší jít cestou kratších forem a vyzkoušet si, co dělá změna s vaším organismem. Orgány zatíženy detoxikací (již zmíněná játra, střeva, ledviny a další) si odpočinou už po 7 dnech, co změníte své návyky k lepšímu.
S 1 denní tedy nejrychlejší detoxikací organismu má mnoho lidí spojený jednodenní půst. V tomto případě se ale jedná o radikální změnu, kdy zcela přerušíte příjem potravin a omezíte příjem určitých tekutin. Takový druh detoxikace těla vám může pomoci zrychlit metabolismus nebo zlepšit duševní zdraví. Opomenout nemůžeme ale ani vedlejší účinky, jako je například bolest hlavy.
U přerušovaného půstu se jedná o časově omezený příjem potravy. Praktikovat se dá v různých formách a časových odstupech. Častá je například metoda, kdy může člověk v rámci 8 hodin jíst a následně 16 hodin drží půst.
Než se do samotného půstu pustíte, doporučujeme kontaktovat lékaře a poradit se s ním o vhodnosti této metody detoxikace organismu s ohledem na váš zdravotní stav.
Čím podpořit detoxikaci organismu
Detoxikaci těla podpoříte především změnou životosprávy. Obměnit je potřeba především jídelníček. Nezapomínejte ale také na fyzické a duševní zdraví - více spánku, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, relaxace (ať už pro vás představuje meditaci, dechové cvičení, čtení knížky nebo cokoliv jiného). Nikdy by ale detox těla neměl být spojený s hladověním a jiným utrpením.
Vyběhněte se stresem a kily navíc Jak správně spát a v jaké poloze?
Jídelníček
Jak už jsme v článku několikrát psali, detox organismu a jídelníček spolu neodmyslitelně souvisí. Ideální start je odlehčit vaši stravu. Vyhněte se smaženým jídlům, průmyslově zpracovaným potravinám, jednoduchým cukrům, ale třeba i alkoholu a slazeným nápojům.
Cílem ale rozhodně nemá být vynechání celé jedné skupiny potravin. Jídelníček byste měli mít pestrý a vyvážený. Navýšit doporučujeme příjem vlákniny, kterou najdete v ovoci a zelenině. Otázka ovocných a zeleninových šťáv nebo smoothie a detoxu je ale ošemetná. V této podobě ztrácí ovoce i zelenina potřebnou vlákninu, a vy naopak zatěžujete játra spíše vysokým množstvím fruktózy (ovocného cukru).
Lepší jsou proto zeleninové polévky a vývary bohaté na aminokyseliny. Vhodné jsou také:
- ovesné vločky,
- přírodní ořechy,
- sušené ovoce,
- různé bylinky (medvědí česnek, kopřiva, šalvěj, heřmánek, rozmarýn atd.),
- takzvané zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen).
Doplňky stravy
S očistou těla vám mohou pomoci i doplňky stravy a to i pokud upřednostňujete čistě přírodní detoxikaci organismu. Většina z nich je založená na přírodních extraktech. K takovým antioxidantům a bylinkám často ve formě tablet patří například ostropestřec, řasy a rostliny jako spirulina, chlorella, mladý ječmen, mladá pšenice a další.
K posílení funkce jater vám poslouží právě zmíněný ostropestřec. A to jak ve formě tablet, tak také čaje. Chlorella a spirulina jsou sladkovodní řasy, díky kterým bude mít vaše tělo bohatý přísun bílkovin, vitamínů a minerálů. S překyselením organismu pomůže zelený ječmen a na zdravá střeva jsou ideální kvalitní probiotika.