Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vypadávání vlasů, jeho příčiny a možná řešení
Celý život zdobila vaši hlavu hříva hustých zdravých vlasů, ovšem najednou vás opouští. Vlasy padají po hrstech, bojíte se je česat nebo do nich zajet prsty. Čeká vás snad hlava hladká jako koleno? Podívejte se po možných příčinách padání vlasů a vraťte je znovu do formy.
Příčiny padání vlasů
Vypadávání vlasů je přirozený proces, kdy v rámci obnovy a uvolnění místa pro nový porost denně vypadne cca 100 vlasů. Co když se ale najednou začnou na polštáři objevovat chomáče vlasů a v hřebenu zůstává polovina účesu? Pak jde o nadměrné nebo až extrémní padání vlasů, které může končit tzv. kouty, nebo dokonce plešatostí.
Příčin vypadání vlasů může být hned několik. Nejčastěji jde o stres, hormonální nerovnováhu, nedostatek vitamínů a minerálů, diety a velké/rychlé snížení hmotnosti nebo nemoc a genetiku (padání vlasů po covidu, alopecie areata, androgenní alopecie, telogenní efluvium). Častou příčinou je i užívání léků na existujících onemocnění - vysoký tlak, poruchy štítné žlázy, chemoterapie nebo např. antidepresiva.
Je však třeba se zamyslet i nad tím, jak s vlasy zacházíte. Myjete si kštici vhodným kvalitním šamponem, nevystavujete vlasy časté tepelné úpravě, šetříte se stylingovými přípravky a vyhýbáte se barvení či odbarvování? Ano, to vše se může na padání vlasů podílet.
Pokud lze u vás výše uvedené příčiny vyloučit, je vhodné se objednat na trichologické vyšetření neboli diagnostiku vlasů a vlasové pokožky. Zde je na základě zdravotního dotazníku i fyzické kontroly vlasové pokožky a vlasů zjištěna možná příčina a navržena léčba. Vše pod dohledem odborníka a s pravidelnými kontrolami.
Alopecia areata, androgenní alopecie a telogenní efluvium
Alopecia areata
Toto autoimunitní kožní onemocnění, známé i pod zkratkou AA, postihuje cca 2 lidi ze 100 (ženy, muže i děti). Při alopecii dochází k nechtěné aktivaci imunitního systému, který začne napadat vlastní buňky, vznikající zánět pak ničí vlasové folikuly. Onemocnění se projevuje ložiskovým vypadáváním vlasů, vlasy nevypadávají rovnoměrně, ale jen na ohraničených plochách. Vypadání vlasů ve většině případů neprovází žádná zvýšená citlivost ani bolestivost. Příčiny jsou neznámé, vědci však pracují s teorií vlivu extrémního stresu a genetiky. Nejedná se o však infekční onemocnění a alopecii tedy nemůžete od někoho chytit.
Do několika let může dojít ke spontánnímu uzdravení, kdy vlasy opět plně dorostou. Jsou však i případy cyklicky se opakujících zánětů - vlasy vypadají, časem dorostou a po nějaké době opět vypadají.
Alopecie se dělí na:
- Alopecia totalis - ztráta vlasů na celé hlavě, častěji u lidí ve věku od 15 do 29 let.
- Alopecia universalis - ztráta vlasů a chlupů po celém těle (tzn. i obočí, řasy, vousy, chlupy v nose, pubické ochlupení, ochlupení na rukou a nohou atd.).
- Alopecia barbae - ztráta ochlupení v oblasti bradky.
Androgenní alopecie
Jinak známá také jako androgenetická alopecie či AGA, je geneticky podmíněné onemocnění, kdy hraje roli dědičnost i množství testosteronu v těle. Postihuje až 30 % mužů kolem 30 let věku, u věku nad 50 let se s ní setkává už více než 50 % jedinců. Setkat se s AGA ovšem mohou i ženy, a to třeba v době menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu.
Při androgenní alopecii dochází k nadměrnému vypadávání vlasů, zpomaluje se nebo zastavuje jejich růst, vlasy rostou tenčí a křehčí. U mužů jde zpravidla o oblast spánků, koutů a celkově ústup vlasové linie až vznikne tzv. pleška a zbyde jen podkova vlasů. U žen bývá průběh onemocnění jiný, může se objevit celkové řídnutí vlasů či prořídnutí porostu na temeni hlavy.
Průběh androgenní alopecie lze zmírnit kosmetikou s obsahem minoxidilu, stemoxydinu či aminexilu. Dlouhodobějším a finančně náročnějším řešením je transplantace vlasů.
Telogenní efluvium
TE je onemocnění, kdy vlasy předčasně přechází z růstové fáze do klidové, kdy se již netvoří vlasové vlákno a vlas zrychleně vypadne. Vlasy se ztenčují, lámou, křehnou a nadměrně padají. Zpravidla kštice řídne relativně rovnoměrně - nevznikají trvalé lysiny, převážně však vlasy vypadávají v oblasti temene.
Mezi příčiny patří zejména stres či šok, ale také přísné diety, porod, snížená funkce štítné žlázy, nemoci provázející horečky a užívání léků (např. antidepresiva). Nadměrné až extrémní vypadávání se objevuje 2-4 měsíce od spouštěče. Telogenní elfuvium se dá zvrátit, respektive může samo pominout. Je však třeba řešit původce (stres, dieta, horečnaté onemocnění).
Dělí se na:
- Akutní telogenní efluvium - postihuje muže i ženy jakéhokoliv věku a netrvá déle než 6 měsíců.
- Chronické telogenní efluvium - postihuje zejména ženy mezi 30 a 60 lety a trvá déle než 6 měsíců.
Info: Anagenní efluvium je onemocnění, kdy vlasy vypadávají (resp. lámou se) už v růstové fázi. Jde tak zejména o lámání vlasů přímo u vlasové pokožky a objevuje se u lidí procházejících chemoterapií nebo radioterapií.
Padání vlasů u žen
Padání vlasů u žen se projevuje rovnoměrným řídnutím kštice, kdy vlasy vypadávají stejně po celé ploše vlasové pokožky. Setkat se však můžete i s androgenetickou alopecií, což je chronické onemocnění zapříčiněné genetikou a zvýšenou hladinou testosteronu.
Při vypadávání vlasů u žen hledejte příčinu nejčastěji v nadměrném stresu (náročná práce, rozchod, úmrtí v rodině), v hormonální nerovnováze, v užívání léků (na vysoký tlak, na štítnou žlázu, antidepresiva, hormonální antikoncepce), v dietách a špatných stravovacích návycích. Některé příčiny jsou řešitelné např. změnou léků, ustálením hormonální hladiny nebo změnou životního stylu a úpravou stravovacích návyků.
Velmi časté je padání vlasů po porodu, kdy dochází ke změně hladiny estrogenu. V průběhu těhotenství ženám vlasy rychleji rostou a méně padají, po porodu však hladina estrogenu klesne na normální hodnoty a růstový cyklus vlasů se také vrátí do normálu. To zapříčiní nadměrné padání vlasů, které se v těhotenství nahromadily. Dalším faktorem je kojení dítěte, kdy kromě rovnání hladiny estrogenu dochází i k čerpání vitamínů a minerálů z těla ženy, což se projevuje jako padání vlasů při kojení.
Také hormonální změny, které nastávají při menopauze a po změně či vysazení hormonální antikoncepce, mají na stav vlasů vliv. Opět dochází ke změně hladiny estrogenu, což se může odrazit na kvalitě vlasů a stavu vlasové pokožky.
Nepopiratelný vliv mají vnější příčiny, kdy jsou vlasy opakovaně barveny nebo odbarvovány, stahovány do těsných účesů, žehleny či fénovány a příliš často myty nevhodnou kosmetikou.
Vypadávání vlasů u mužů
Ztráta vlasů u mužů je nejčastěji způsobena genetikou a citlivostí vlasových kořínků na vysokou hladinu testosteronu. Můžete se podívat na otce či dědečka a dá se předpovědět, zda se ve stáří máte obávat prořídlé kštice, nebo se budete chlubit hustým porostem ještě v důchodu. Sklony k plešatosti se bohužel dědí.
U mužů vlasy vypadávají nejčastěji od linie vlasů, v oblasti spánků, na temeni a tvoří se tzv. kouty. Následně zbyde pouze podkova vlasů a snaha zachránit zbytek vlasů „přehazovačkou“. Nejčastější příčinou bývá androgenní alopecie, kdy vysoká hladina testosteronu (či silnějšího dihydrotestosteronu - DHT) ničí a smršťuje vlasové kořínky, které pak nemohou tvořit zdravé vlasy.
Mezi další možné příčiny patří stres, špatné prostředí či životní styl, nošení pokrývek hlavy, razantní diety, onemocnění či léky, nesprávná péče o pokožku hlavy a nedostatek vitamínů.
Co na vypadávání vlasů a možnosti léčby
Ať už zvolíte jakoukoliv péči, rozhodně s ní neotálejte. Čím dříve začnete, tím lepších výsledků můžete dosáhnout. Možností léčby či zastavení padání vlasů je několik, ale dělí se na vnější (vlasová kosmetika) a vnitřní (např. doplňky stravy). Soustředit byste se měli na obsah DHT blokátorů/blokátorů dihydrotestosteronu, minoxidilu, nanoxidilu, aminexilu, stemoxydinu, kofeinu či zeleného čaje.
Mezi nejoblíbenější řešení patří šampon proti vypadávání vlasů, tonikum na vlasy, aktivátor růstu vlasů, ampule a vlasové sérum proti vypadávání vlasů. Tyto přípravky vždy aplikujte dle doporučení výrobce a v jejich používání vytrvejte - než začnou působit, chvíli to trvá.
Co na padání vlasů také funguje, jsou vitamíny proti padání vlasů a doplňky stravy, které prospějí celému tělu. Vitamíny proti vypadávání vlasů by měly obsahovat vitamín B12, vitamín H (biotin), vitamín B3 (niacin), vitamín A, vitamín C, vitamín B6, vitamín B5 (kyselina pantotenová), hořčík, železo a zinek.
V neposlední řadě se podívejte na svůj životní styl a prostředí, ve kterém se pohybujete. Pokud se váš denní režim skládá z utíkání do práce, kde se 10 hodin stresujete, najdete si chvíli sotva na oběd z fast foodu a pohyb venku znamená jen cestu na pivo a domů, nebude to pro vaše tělo ideální.
V případě, že žádná z výše uvedených změn požadované účinky nevyvolá a vlasy vás dál opouští po stovkách, je ideální navštívit lékaře a zkusit trichologické vyšetření.
Při trichologickém vyšetření dochází k důkladné analýze životního stylu a stávající péče o vlasy, ale i ke kontrole stavu vlasů a vlasové pokožky. V potaz jsou brány i aktuální zdravotní stav a rodinná anamnéza.
Poté přijde na řadu kontrola vlasové pokožky i vlasů pohmatem a trichokamerou. Odborník přednese výsledky vyšetření a navrhne řešení vašeho problému. Následují další konzultace a kontroly průběhu léčby.
Pokud ani to nezabere, je možným řešením transplantace vlasů. Při té se zpravidla z oblasti mezi ušima odeberou zdravé vlasové kořínky, které se aplikují do prořídlých oblastí, kde doplní chybějící porost.
6 tipů, jak zabránit vypadávání vlasů
- Používejte specializovanou kosmetiku proti vypadávání vlasů.
- Upravte jídelníček a dejte si záležet na dostatečném obsahu železa, zinku, vitamínů skupiny B (semínka, ryby, ořechy, ovoce a zelenina). Zařaďte kvasnice, játra, luštěniny a žloutek, které obsahují biotin.
- Řešte přemíru stresu, nezdravý životní styl, nerovnováhu hormonů i nedostatek živin a vitamínů.
- Pravidelně masírujte pokožku hlavy, a to ideálně za použití séra či tonika na padající vlasy. Prokrvená pokožka znamená více živin u vlasových kořínků.
- Vlasy ani pokožku hlavy netrapte barvením, nedřete je ručníkem, vynechte agresivní česání i častý styling (fén, žehlička, kulma, stahování gumičkami).
- Odložte pokrývky hlavy, které vlasovou pokožku dráždí, přehřívají a způsobují zapocení hlavy.