Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
7 kroků k přesazování pokojových rostlin a tipy na nezbytné pomůcky
Pokojové rostliny milujete a plníte jimi každý volný roh či poličku. Co vás ale každoročně děsí, je nutnost přesazování. Nejste si jisti, kdy je přesadit, jestli je to vůbec potřeba a jak na to. Pokud nechcete skončit se substrátem ve vlasech a polámanými rostlinami, vrhněte se na náš článek. Za pár minut se stanete mistrem přesazování.
Co k přesazování pokojových květin potřebujete
Zemina pro pokojové rostliny by měla být dostatečně kvalitní, plná živin a vyhovovat potřebám té dané rostliny. Na substrát ze zahrádky nesázejte, jelikož ten může být plný škůdců, chorob a nechtěných látek či minerálů. Většině pokojovek bude stačit substrát pro pokojové rostliny, můžete však vybrat zeminu přímo podle druhu rostliny. Zvlášť pro kaktusy, sukulenty, orchideje, masožravé rostliny, palmy či bonsaje kupte raději speciální substrát určený těmto rostlinám, který bude vyhovovat jejich specifickým požadavkům.
Substrát doplňte vhodným drenážním materiálem, skrz který bude přebytečná voda odtékat z květináče. Můžete použít keramzit, kamínky, štěrk, střepy starých květináčů nebo písek.
Květináč kupte o 2-3 cm větší než je stávající nádoba. Měl by mít drenážní otvor, díky kterému nebude rostlina stát ve vodě, a odtékající vodu zachytí podmiska. Plastové květináče a glazované keramické/terakotové typy budou vyhovovat většině rostlin. Neglazované keramické květináče, terakotové a hliněné rychleji odpařují vodu, a proto jsou vhodnější pro suchomilné rostliny a druhy citlivé na přelití (palmy, kaktusy či sukulenty).
Pokud chcete rostlinu po přesazení umístit do obalového květináče, měl by být tak velký, aby mezi ním a květináčem bylo několik centimetrů místa pro cirkulaci vzduchu a odpařování vody. Květina v něm naopak nesmí být ani příliš utopená.
Dále se vám bude hodit podložka pro přesazování, abyste hlínu neměli po celém bytě. Rukavice zajistí čisté ruce a lopatka usnadní práci se substrátem. S konvičkou zajistíte rostlinám řádnou zálivku. Přesazování může být vhodnou chvílí pro rozdělení větších trsů rostlin, oddělení výhonků a přistřižení nezdravých kořenů, tak si připravte i nůžky nebo ostrý nůž.
Kdy přesazovat pokojové rostliny
Na přesazování pokojových květin se vrhněte ideálně v březnu či v dubnu, kdy se rostliny probouzejí a začínají intenzivně růst. Zpravidla není nutné přesazovat každý rok, stačí jednou za dva roky či dle potřeby. Kdy je skutečně nutné rostlinu přesadit?
- Rostlina neprospívá, neroste či ztrácí barvu.
- Kořenový bal přerůstá květináč a kořeny z něj lezou ven.
- Jde o nově koupenou rostlinu, které je třeba dát výživnější a vhodnější substrát.
- Rostlina je přelitá a hnijí jí kořeny.
- Objevili se škůdci pokojových rostlin či plíseň.
Tip: Vždy berte v potaz potřeby konkrétních rostlin. Některé se rády v květináči mačkají, jiným citlivým může neopatrné přesazování naopak uškodit. Velké mnohaleté květiny ani ty úplně malé s drobnými kořeny také nepřesazujte každý rok.
7 kroků, jak přesazovat pokojovky
- Na podlahu si připravte vhodnou podložku nebo si vše potřebné vyneste na dvorek či zahrádku.
- Vyberte květináč, který je o cca 2-3 cm větší než ten původní. Nádoba by měla mít odtokovou dírku a vhodnou podmisku.
- Na dno květináče vsypte cca 1 cm drenážní vrstvy z keramzitu, keramických střepů, písku, štěrku či kamínků. Na drenáž vsypte trochu zeminy a lehce stlačte.
- Přesazovanou rostlinu vyjměte z květináče. Můžete ji vytáhnout nebo opatrně vyklopit otočením květináče dnem vzhůru, zatímco květinu přidržujete za listy, stonky či kmen.
- Jemně uvolněte kořeny a odklepte přebytečnou zeminu. Všechen substrát ale neodstraňujte, abyste rostlinu nepoškodili. Zkontrolujte kořeny a ty shnilé odstraňte.
- Rostlinu vložte do nového květináče tak, aby kolem dokola bylo dost prostoru, který vysypte čerstvým substrátem. Mírně uklepejte a stlačte, ale nepěchujte.
- Pokud se nejedná o kaktus, rostlinu řádně zalijte.
Každé přesazení je pro rostlinu šok, tak jí následně věnujte větší péči. Sledujte ji, pečlivě zalévejte a dávejte pozor na přímé slunce, výkyvy teplot nebo průvan. Zapomeňte na okamžité hnojení - substrát bývá na několik týdnů předhnojený, což najdete na jeho obale. S hnojením tak začněte až poté, co rostlina hnojivo ze substrátu vyčerpá.
Jak vybrat substrát a hnojivo? Jak vybrat květináč a truhlík?
Přesazování orchidejí
V našich podmínkách se nejčastěji setkáte s orchidejemi druhu Phalaenopsis. Stačí je přesazovat jednou za tři roky, kdy už by rostlina měla mít květináč dobře prorostlý kořeny. Pokud však orchidea viditelně strádá, přesaďte ji co nejdříve. U zdravých rostlin je ideálním obdobím k přesazení jaro nebo začátek září, kdy rostliny nekvetou - u právě kvetoucích orchidejí počkejte na odkvět.
Orchideu vyjměte z květináče a odstraňte původní substrát. Zkontrolujte kořeny a suché části opatrně zastřihněte. Vložte ji do o pár centimetrů většího květináče a vsypte hrubý substrát pro orchideje, který se skládá převážně z kůry. Zeminu nijak nestlačujte.
Tip: Průhledný květináč zajistí dostatek světla a možnost kontroly vlhkosti i stavu kořenů. Otvory v květináči pak umožní cirkulaci vzduchu.
Jak přesadit Aloe vera
Na přesazení aloe pravé se vrhněte na jaře v době, kdy rostlina nemá žádné nové výhonky. Pokud vaše aloe malé výhonky má, před přesazením je opatrně odstraňte a jdou-li oddělit snadno, můžete je rovnou samostatně zasadit. Bylo třeba výhonek odříznout? Pak jej nechte před zasazením cca 3 dny zaschnout na vzduchu.
Do lehce většího květináče vsypte drenážní vrstvu a na ni dejte několik centimetrů písku. Vsypte substrát pro sukulenty nebo kaktusy, udělejte do něj důlek a vložte aloe. Lehce zalijte.
Tip: Aloe vera je sukulent, a proto potřebuje kvalitní a dobře propustný písčitohlinitý substrát. Jinak riskujete hnití.
Jak přesadit kaktus
I u kaktusů je vhodným přesazovacím obdobím jaro či léto. Květináč nemusí být nijak velký, stačí pár centimetrů navíc k průměru těla kaktusu, musí však mít drenážní otvor. Substrát pro kaktusy by měl být lehký a propustný s obsahem písku ideálně v poměru 1:1 k zemině.
Kaktus rukavicemi či speciální pinzetou opatrně vyjměte z květináče a lehce sklepte přebytečný substrát. Zkontrolujte kořeny a případné nezdravé části odstraňte. Kaktus vložte do trochu většího květináče, na jehož dno jste dali cca 2 cm drenáže a vrstvičku substrátu pro kaktusy. Volné místo kolem kaktusu vysypte suchou a sypkou zeminou. S první zálivkou vyčkejte cca 2 týdny nebo do doby, než se na kaktusu začnou objevovat nové ostny.
Tip: Máte doma vzácný kousek? Pak se raději předem poraďte s odborníkem na kaktusy či prodejcem vaší rostliny, který zná původ a podmínky růstu konkrétního druhu kaktusu.
Přesazování palem a velkých rostlin
Palmy přesazujte až ve chvíli, kdy se do květináče skutečně nevejdou a kořeny by už mohly začít vylézat ven. Nový květináč by měl být o pár centimetrů větší a hlavně dostatečně hluboký, jelikož palmám rostou dlouhé kořeny směrem dolů. Na jeho dno vsypte dle velikosti květináče 5-10 cm drenáže a tenkou vrstvu propustného substrátu pro palmy s obsahem písku. Vložte palmu, dosypte substrátem a zalijte.
Pro přesazování skutečně velkých rostlin zkuste trik, kdy odeberete pouze vrchních 5 cm substrátu a nahradíte jej novou zeminou. Tuto cestu zvolte v případě, že je rostlina zdravá a při přesazování by hrozilo její poškození nebo by manipulace s obří květinou byla příliš komplikovaná.