Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Pánská kosmetika tě udrží v cajku! Není to ale jen o úpravě vousů...
Přeješ si být chlap s výstavním knírem a fajnovým účesem, ale nevíš, jak na to? Kosmetika pro muže ti pomůže nejen se stylovou úpravou vousů, ale i s péčí o pleť, vlasy a pokožku celého těla. Pokud je pro tebe pánská kosmetika velkou neznámou, čti dál. My ti s výběrem poradíme!
Obsah článku
- Jak upravit a tvarovat vousy?
- Úprava vousů i bez photoshopu
- Barber shop volá: Jak se holit břitvou a jak pečovat o vousy?
- Dopřej své fasádě pořádnou nálož hydratace
- Upravený pánský účes rozvášní každou číču
- Sprchový gel do ruky, domácí wellness začíná
- Deodorant proti hromadnému úprku
- Oslnivý pánský parfém poškádlí nos okolí
- Tvrdá kůže na patách z tebe drsňáka neudělá
- Šediny, vypadávání vlasů i lupy ve vlasech mají řešení
- První vrásky potkají jednou každého
- Péče o pleť podle ročního období
Jak upravit a tvarovat vousy?
Přistřihni své srsti křidýlka! A je jedno, jestli ti roste na obličeji, hrudi nebo zádech. Holicím strojkem osekáš i delší porost na sexy strniště. Pokud to má tvoje polovička radši úplně nahladko, a to bez ohledu na místo, holítko se žiletkou bude perfektním řešením. Mysli na to, že díky břitvě nebo holítku ukážeš holou kůži a s ní i každý její nedostatek. Proto by měla být pleť poctivě ošetřována.
Nebo to chceš jen trochu zkrátit? Střihni si naše rádce, třeba ti pomůžou se rozhodnout, kterou cestou se vydat.
Jak vybrat holicí strojek? Jak vybrat zastřihovač?
Návod na holení pro zelenáče
- Bujný porost nejdřív zprůchodni zastřihovačem vlasů a vousů se správně zvoleným nástavcem. Díky tomuto kroku neucpeš umyvadlo nebo vanu (pokud by ses v ní později holil) a zároveň se nebudeš crcat s vybíráním zatočených kudrlin z úzkých břitů holítka.
- Zkontroluj, zdali není žiletka tupá. Poznáš to díky jemnému projetí prsty po jejím ostří, podle vyblednutého nebo vydroleného zvlhčujícího pásku a taky podle matného povrchu břitů. S takovým dezolátem by ses akorát tak říznul a vykrvácel (minimálně ve svých představách).
- Ve sprše navlhči všechno, co máš v plánu oholit. Chop se pěny nebo gelu na holení a pusť se směle do toho!
- Při holení udržuj kůži napnutou a hol se jemnými tahy. I když jsi drsňák, s tlakem žiletky na kůži to nepřeháněj.
- Břity často oplachuj zezadu i zepředu pod tekoucí vodou. Ať tě ani nenapadne dělat si sbírku chlupů v umyvadle napuštěném vodou, to je prasárna. Oplachováním pod tekoucí vodou pomáháš břitům zbavovat se zbytků holicí pěny nebo gelu, oholených chlupů i suché kůže.
- Kůži opláchni a dej si pořádnou sprchu, ať na tobě nezůstanou zapomenuté nánosy špíny ani kousky chloupků.
- Nezapomeň svou kůži po holení hydratovat krémem.
Úprava vousů i bez photoshopu
Máš pocit, že je přípravků na holení i po holení tolik, že se ti z toho rozskočí hlava? Chlape, jsme teprve na začátku! Ale klídek, provedeme tě pánskou kosmetikou krok za krokem, abys nešlápnul vedle. Znejišťuje tě rozhodování, jestli máš z regálu v drogérii sáhnout po pěně, gelu nebo krému na holení? A proč si máš na sebe vůbec něco patlat?
Přípravky na holení ti pomůžou se změkčením chloupků a redukcí tření ostrých břitů o kůži, díky čemuž se minimalizuje riziko jejího podráždění. Můžeš je používat s jednorázovými holítky, elektrickými i manuálními holicími strojky. Pokud jsi majitelem citlivé pokožky, suché holení hoď přes palubu – pupínky a zarudlá, podrážděná a svědivá ani bolavá pokožka ti za to nestojí.
Než se pustíš do díla, nech kosmetický přípravek na holení 1 až 2 minuty působit, čímž mu dopřeješ čas na změkčení ochlupení nebo vousů. Pokud máš pocit, že jsou ještě tvrdé, vyčkej další minutu až dvě.
Nejoblíbenější produkty na holení
- Pěna na holení: Má hustou konzistenci, bílou barvu a většinou je natlakovaná v plechovce. Hlídej si dávkování správného množství do dlaně, neboť na vzduchu nabude výrazně na objemu. Míň je v tomto případě víc. Díky bílé barvě uvidíš zřetelně, která místa jsou již oholená, což ti ušetří čas i zbytečné podráždění kůže opakovaným projížděním břitů po tom samém místě. Kvalitní pěnu poznáš podle bohatosti a hustoty. Měla by vydržet alespoň 10 minut po aplikaci ve víceméně nezměněném stavu, což je tak akorát na oholení. Pro koho a na co je vhodná? Pro muže s jemnějšími vousy a na holení ochlupení.
- Gel na holení: Jeho hutná konzistence nabízí skvělý skluz po pokožce a opravdu intenzivní změkčení vousů. Rozetřením kruhovými pohyby získá gel na objemu. Jeho barva tě nemusí tolik zajímat, neboť ji po aplikaci změní na bílou. Pro koho a na co je vhodný? Gel ocení muži s tvrdými vousy a chloupky.
- Mýdlo na holení: Mýdlo obsahuje kromě glycerinu nebo lojového základu i pečující složky jako rostlinné máslo a oleje. K dostání jsou ve formě kostky nebo v kelímku. Tvorba pěny je poměrně pracná záležitost, a tak trochu i alchymie. Zatímco pěnu nebo gel jednoduše nastříkáš z dózy, mýdlo musíš navlhčit a napěnit štětkou na holení v misce. Znakem dobrého výsledku je lehké klouzání břitu po pokožce. Mýdlo se používá na holení břitvou, holítkem nebo elektrickým holicím strojkem.
- Krém na holení: Obsahuje menší množství vody, je hutný a výživný. Jeho aplikace je jednodušší než v případě mýdla – stačí ho nanést na pleť a rozpracovat navlhčenými prsty do pěny. Krém poskytuje dobrý skluz břitů po pokožce, perfektní změkčení vousů a intenzivní hydrataci. Využiješ ho při holení břitvou, elektrickým holicím strojkem, ale i klasickým jednorázovým holítkem.
- Normální pleť: Na obličeji tě netrápí žádná mastná zóna a nemáš pocit pnutí. Můžeš sáhnout po jakémkoli přípravku na normální pleť. Skvělou službu ti udělá pěna i gel na holení, balzám po holení a hydratační pleťový krém.
- Suchá pleť: Tvá kůže je napnutá, svědivá a má slabší ochrannou bariéru. Nejvhodnější pro tebe bude mléko, krém nebo olej na holení. Velmi důležitá je důkladná hydratace pokožky.
- Problematická a mastná pleť: Trápí tě zvýšená produkce mazu, ucpané póry a akné. Používej kosmetiku s antibakteriálním a exfoliačním účinkem.
- Citlivá a alergická pleť: Má tendenci po holení rudnout od podráždění. Vyhýbej se parfemovaným kosmetickým přípravkům i těm s obsahem alkoholu. Obojí může kůži ošklivě podráždit. Etiketu čti i kvůli informaci o dermatologickém testování daného výrobku.
Péče o pleť po holení
Zatímco kosmetické přípravky na holení ti pomůžou s dobrým skluzem a změkčením vousů, cílem produktů určených na aplikaci po holení je zklidnit pokožku, zmírnit podráždění a hydratovat. Na výběr máš z balzámu po holení, krému a vody po holení.
Barber shop volá: Jak se holit břitvou a jak pečovat o vousy?
Nechceš být za suchara a uvítal bys vzrušující změnu? Nemusíš být nutně patolog ani řezník, abys to zvládl s břitvou. Budeš potřebovat hodně trpělivosti, spousty času, klid na práci a pevnou ruku skutečného chlapáka! Pro dokonalé oholení ti nebude stačit jen síla a přesvědčení. Základem je kvalitní nástroj, díky kterému ze sebe vykouzlíš zase toho roztomilého holobrádka, po němž holky ze střední na tréninku fotbalu slintaly z tribuny.
Pokud se neodvažuješ pouštět se do úpravy zevnějšku ve stylu gentlemana nebo hipstera ve vlastní režii, navštiv barber shop – tradiční pánský kadeřnický salon, ve kterém si tě budou hýčkat jako poklad. Vyhraď si na něj minimálně hodinu svého času, dostatek peněz a připrav se na pořádnou nálož chlapské romantiky v designových prostorách.
Tip: Návštěva barbera je super program na oslavu Dne otců. Vezmi tátu, ale i třeba bráchu nebo kámoše a hoďte se do pucu.
Podle čeho vybírat barber shop?
Při výběru podniku hleď zejména na recenze. Nenech se nalákat pozlátkem z prvního dojmu. Holičů je v současné době na trhu jako hub po dešti a ne každý, kdo vypadá hipstersky, se bude danému řemeslu věnovat i za rok nebo za dva. Kvalitní holič nemusí být potetovaný, s dlouhými vousy a dokonce nemusí být ani muž. To jsou novinky, co?
- Pánský střih,
- střih strojkem,
- úprava vousu,
- úprava plnovousu,
- barvení a tónování vousů,
- holení,
- nabídka profesionální pánské kosmetiky.
Tradiční pánské kadeřnictví známé jako tzv. barber shop zažívá za poslední léta velký comeback. Z období přelomu 19. a 20. století víme, že pánská kadeřnictví byly místy, kam si muži chodili nejen dát zastřihnout vlasy a oholit tváře, ale i poklábosit. U sklenky lahodné whisky a voňavého doutníku debatovali o aktuální politické situaci i sociálních tématech.
Pokud bychom šli ještě dále do minulosti, dostaneme se do starověké Asie, kde holič zastával i roli lékaře a kněžího. Lidé zde věřili, že zlí duchové dokážou posednout fyzické tělo skrz vlasy, kvůli čemuž se vlasy musely stříhat. Šlo o speciální ceremoniál plný tance s rozpuštěnými vlasy a následné řádné učesání, aby se zlé síly nemohly vrátit přes vlasy zpátky do těla.
Zatímco ve starém Egyptě si kněží nechávali holit celá svá těla každý třetí den, v Řecku se péče o vousy stala prestižní záležitostí pro vyšší vrstvu obyvatelstva. Ve 3. století p. n. l. vynalezli Římané první holicí strojek, ve společnosti kterého trávili i několik hodin denně. Prováděla ho aplikace vzácných mastí, slastná masáž a manikúra. Ve středověku lidé navštěvovali holiče i kvůli problémům se zuby a také chirurgickým zákrokům.
Vznik prvních kadeřnictví
Se zákazem vykonávání chirurgické a stomatologické praxe holiči začala jejich profese čím dál více podléhat módní vlně. Na konci 19. století vznikla v Chicagu první profesionální holičská škola. Její učení se velmi rychle rozneslo z Ameriky do zbytku světa, čímž vznikl fenomén barber shop určený zásadně pro muže.
Máš noční můry z filmu Sweeney Todd a ani za nic by ses nesvěřil do péče člověku s břitvou v ruce? Naskoč na módní barber vlnu postupně a s ohledem na své zkušenosti i stupeň odvahy. Jako první si pořiď mýdlo nebo krém na holení, pořádnou štětku z divokého kance, jezevce nebo jiné lesní zvěře, a holítko s vyměnitelnými žiletkami.
Nezapomeň ani na pravidelné vyčesávání drobků od oběda ze svého hustého porostu kartáčem na vousy, čímž zároveň prokrvíš a promasíruješ pokožku, která pod tvrdými chlupy často trpí. Po pročesání věnuj pár minut použití výživného oleje na vousy, séra na vousy nebo vosku na vousy. Pokud si na svůj perfektní vzhled opravdu potrpíš a nic nechceš nechat náhodě, pořiď si do výbavy žehličku na vousy, která se postará o úpravu a dlouhotrvající narovnání nepoddajných vousů. Tvým univerzálním pomocníkem budou nůžky na zastřižení chloupků, které se ti nehodí do krámu.
Dopřej své fasádě pořádnou nálož hydratace
Snad žádný chlap na světě si na sebe nedá (poprvé) dobrovolně, a navíc sám od sebe pleťový krém. Pokud na tebe už pomalu, ale jistě leze krize středního věku, měl bys vědět, že pro hydrataci pokožky ti už nestačí proběhnout se venku v dešti nebo si šustnout cákanec vody do obličeje po ránu. Hydratace není jen o nevzhledných suchých místech na obličeji, které jsou plné odpudivých šupinek. Je důležitá kvůli celkovému zdraví a rovnováze pokožky. Pokud chybí pleti tolik potřebná voda, složení její lipidové vrstvy se naruší a buňky ztrácí dobrou soudržnost, ve výsledku čehož pleť ztrácí ještě více vody. Šupinky a suché mapy na obličeji jsou jedna věc, nepříjemné pocity pnutí, olupování a citlivost druhá.
- Únava a stres,
- UV záření,
- nemoc,
- tabák,
- alkohol,
- nesprávná péče o pleť,
- častý sport a koupání v chlorované vodě,
- prudké změny teplot (klimatizace),
- znečištěné prostředí.
Jak vidíš, je důležité dopřát své pokožce pořádnou dávku hydratace. Pleťový krém na sebe stačí plácnout ráno a večer, a hned budeš vypadat trochu víc jako člověk. Před nanesením pleťového krému nezapomeň pleť vyčistit, protože mužská pleť obvykle disponuje rozšířenými póry a velmi aktivními mazovými žlázami. Na čištění můžeš použít čisticí emulzi, pěnu nebo gel, a čas od času sáhni i po pleťovém peelingu, který ti pomůže s odstraněním odumřelých pleťových buněk a zabrání zarůstání vousů.
Začni hydratovat zevnitř
Dopřej svému tělu denně dostatek vody. Energeticky nabudit tělesné buňky dokáže obyčejná i kokosová voda. Usrkáváním vody během celého dne lze udržet pleť vzhledově mladší a zlepšit kvalitu vlasů a vousů. Díky dostatečné hydrataci budeš mít navíc elastičtější svaly a nebude tě po divokém alkoholovém dýchánku tolik bolet hlava.
Tipy pro hydrataci pleti:
- Pij hodně vody bez ohledu na roční období.
- Pravidelnou hydrataci věnuj nejen pleti obličeje, ale i krku a očnímu okolí.
- Jelikož pleť vysušuje i pobyt na slunci, aplikujte na ni často ochranný krém s vysokým UV faktorem.
- Pro okamžité zvláčnění pokožky poslouží termální voda ve spreji.
- Během chladného zimního počasí ochrání tvou pleť cold cream.
Jak vybrat přípravek na čištění pleti? Jak vybrat pleťový krém?
Upravený pánský účes rozvášní každou číču
Začíná i končí tvá péče o vlasy šamponem? Pokud tvé vlasy nedosahují délky 10 cm nebo nejsou kudrnaté, nepotřebuješ nic dalšího. Ovšem i tento základní kosmetický přípravek vybírej s maximální pečlivostí – šampon pro muže by měl být kvalitní a určený pro tvůj typ vlasů. Je-li tvé háro delší než 10 cm nebo plné vlnek a kudrlin, používej po očistě šamponem i kondicionér na vlasy, díky kterému budou vlasy méně náchylné na poškození a lámání. Máš dlouhé vlasy jako středověký bojovník? Nezapomeň vlasům dopřát pravidelně masku na regeneraci vlasů a neměl by ti chybět ani kvalitní kartáč nebo hřeben na vlasy.
Se zkrocením vlasů ti pomůže přípravek na styling účesu. Který ovšem vybrat?
Lak na vlasy
+ Vhodný k závěrečné fixaci účesu.
+ Nabízí různé stupně fixace.
+ Dlouhá výdrž vytvořeného účesu.
+ Zvyšuje objem vlasů a viditelnost kudrlin.
+ Lze ho z vlasů vyčesat.
- Při použití většího množství pod ním vlasy těžknou.
- Aplikací zblízka se mohou vytvořit vlasové slepence.
- Nanést ho lze pouze na suché vlasy.
- Měl by se aplikovat v jemných, tenkých vrstvách.
Vosk na vlasy
+ Skvělý na uhlazené i tzv. messy účesy.
+ Dodá silnou fixaci se středním leskem.
+ Minimalizuje lámavost vlasů.
+ Nezanechává pocit tvrdých vlasů.
- Přílišné množství vosku vlasy umastí.
- Vosk nejde z vlasů vyčesat, musíš je umýt.
Gel na vlasy
+ Vhodný zejména na tvarování a zpevnění krátkých vlasů.
+ Různé stupně fixace.
+ Lze s ním vytvořit efekt mokrých vlasů.
- Po nanesení většího množství vlasy zplihnou pod tíhou gelu.
Pasta na vlasy
+ Zvýrazňuje střih a strukturu vlasů.
+ Na úpravu účesu jí stačí malé množství.
+ Je vhodná pro každý typ vlasů.
- Aplikuje se výhradně do suchých vlasů.
Vodní pomáda
+ Dobře se vymývá z vlasů.
+ Přirozený vzhled bez lesku.
+ Lehká struktura.
Vazelínová pomáda
+ Vhodná na husté nebo kudrnaté vlasy.
- Hustší a těžší forma pomády.
Tipy pro péči o vlasy
- Vyhýbej se výrobkům typu 2 v 1 – jsou vhodné zejména na občasné použití. Výborně ti však poslouží na služební cestě nebo dovolené.
- Nikdy vlasy nemyj sprchovým gelem, ani pokud máš krátké vlasy.
- Při mytí nech šampon vždy chvíli působit.
- Vyhni se hrubému masírovaní pokožky hlavy.
- Neoplachuj si vlasy horkou vodou, protože by se více mastily.
- Po umytí vlasy nedrhni ručníkem. Delší vlasy by se mohly začít lámat a vlasové kořínky řídnout, výsledkem čehož by bylo vypadávání vlasů.
- Vyhýbej se každodennímu mytí vlasů, neboť bys obral pokožku hlavy o ochranné oleje, čímž se vlasy stávají mastnějšími.
- Dlouhé vlasy nos co nejčastěji na volno a neutahuj je do příliš silného culíku, protože by se mohly lámat.
- Vlasy jsou odrazem tvého zdravotního stavu – proto dbej na vyváženou stravu, častý pohyb a dostatečný příjem tekutin.
- Bez ohledu na délku vlasů pravidelně navštěvuj kadeřníka, aby ti vlasy alespoň o kousek zastřihl.
- Vyhýbej se chlórované vodě, která vlasy vysušuje.
- Používej pouze jeden přípravek pro styling účesu a vždy ho poctivě z vlasů vymyj. Stylingový přípravek by neměl na vlasech zanechávat umaštěný, lepivý film. Každý účes lze jemně zafixovat lakem na vlasy.
- Suché vlasy – přípravky určeny k hydrataci.
- Mastné vlasy – pročišťující produkty.
- Vlasy lámavé – posilující péče a regenerace vlasů.
Typy vlasů a jak o ně pečovat Jak vybrat stylingový přípravek? Jak vybrat šampon?
Sprchový gel do ruky, domácí wellness začíná
Mužská kůže je o 24 % silnější než pokožka našich ženských protějšků. Zároveň obsahuje více chloupků i mazových žláz, díky čemuž je sice méně náchylná k vysoušení, ale zato možná právě kvůli tomu vedeš častý boj s nevzhlednými pupínky. Tvoje pokožka produkuje o téměř 50 % více kožního mazu, než je tomu u žen. I proto dá ohromnou práci vydrhnout tělo od hlavy až k patě po náročném dni v práci nebo honění mičudy po tělocvičně. V dnešní době je passé používat jedno univerzální mýdlo na tělo, obličej i vlasy, a doufat v zázrak.
Tipy na péči o pokožku těla
- Nevysedávej ve vaně plné bublin příliš dlouho a vyhýbej se horké vodě. Obojí pokožku vysušuje a zbavuje přirozené mastnoty.
- Používej šetrné mycí prostředky.
- Levnou kosmetiku pozdrav v drogerii jen z dálky.
- Příliš častým mytím oslabuješ funkci ochranné bariéry pokožky.
- Ručníkem poklepávej po mokré pokožce. Nedrhni ji ručníkem – měla by zůstat částečně hydratovaná.
- Po sprše nebo koupeli pokožku hydratuj tělovým krémem, mlékem, máslem, jogurtem nebo tělovým olejem.
Domácí wellness pro skutečné chlapy není jen o očistě těla, úpravě účesu a údržbě vousů či holení. Pokud chceš být za jedničku, neměl by ti doma chybět zastřihovač chloupků, který využiješ na štětiny rašící z nosu i chlupaté antény v uších. Uši jsou kapitola sama o sobě. Na vymetení pavučin z nich ti spolehlivě poslouží vatové tyčinky. Abys nevypadal jako bratři Gallagherovi, nezapomeň na estetickou úpravu obočí kosmetickou pinzetou.
Chceš se ve sprše pořádně vydovádět? Nemusíš foukat na podlahu bubliny, jako když jsi byl malý dacan, stačí si pustit oblíbenou muziku z voděodolného bluetooth reproduktoru. Namísto mikrofonu použij sprchovou hlavici nebo prodloužený mycí kartáč, kterým si zároveň vydrbeš záda.
Nakonec se po očistě nezapomeň zabalit do hřejivého pánského županu nebo ručníku. Takový kilt do sauny ti zakryje všechno, co má, aby z tebe kvůli tvému proběhnutí bytem neměly v noci děti noční můru.
Deodorant proti hromadnému úprku
Krčí vedle tebe spolucestující v tramvaji nosem a kolegové v práci jdou nahoru do kanclu raději po schodech, než aby k tobě nastoupili do výtahu? Nejspíš jsi horkým adeptem na mistra potu! Není to nic, k čemu bychom ti mohli gratulovat, takže deodorant do ruky a pořádně to tam nastříkej!
Potní žlázy jsou umístěny ve spodních vrstvách kůže. Celkem existují dva druhy: ekrinní potní žlázy, které bys nalezl po celém svém těle, a apokrinní potní žlázy nacházející se v oblasti třísel, podpaží a okolo bradavek. Pot z apokrinních žláz je hustší a má žlutou barvu, kvůli čemuž se ti často tvoří žluté skvrny na oblečení. Dále tě dost možná obtěžuje nevábný zápach, který je zapříčiněn reakcí potu s bakteriemi žijícími na povrchu kůže. Na pocení není nic špatného, neboť si díky němu ochlazuješ organismus a nedochází tak k jeho přehřívání.
Na účinný boj se zápachem a mokrými skvrnami v podpaží si pořiď pánský deodorant nebo antiperspirant. Aplikuj ho ovšem pouze na oblast podpaží, kde nenaseká takovou paseku, jako kdybys ho nastříkal na celé tělo. Zabránění pocení po celém těle by mohlo být nebezpečné.
Deodorant:
+ Obsahuje antibakteriální látky zabraňují vzniku zápachu.+ Neobsahuje hliníkové soli.
Antiperspirant:
+ Zabraňuje pocení.- Může obsahovat hliníkové soli zužující potní žlázy (riziko vzniku rakovinu prsu).
Na poličce v koupelně by ti rozhodně neměl chybět intimní gel pro muže. Sprchové gely jsou zásadité a mohou napomáhat množení škodlivých mikroorganismů. Pokud po sprše pociťuješ tam dole pálení a štípaní, už asi víš, odkud vítr fouká. Tvůj kámoš ti za příjemnou změnu poděkuje.
Oslnivý pánský parfém poškádlí nos okolí
Zápachem po tabáku, topince potřené česnekem nebo levnou kolínskou nikoho neokouzlíš – spíše naopak. O tom, že se složení většiny pánských parfémů, parfémovaných, toaletních i kolínských vod zakládá na tzv. parfémové pyramidě, ti do hloubky psát nebudeme. Ve zkratce je to zhruba takhle:
- Hlava: Obsahuje vůně, které se linou jako první po aplikaci parfému. Vonné molekuly se odpařují zhruba 15 minut a většinou se jedná o svěží citrusovou vůni.
- Srdce: Vonné složky se uvolňují postupně po odeznění hlavy, a to 2–3 hodiny. Nejčastěji jde o květinové, kořenité, ovocné a bylinné vůně.
- Základ: Směs vůní zvládne dráždit čichové receptory několik hodin. Většinou jde o dřevité, pižmové, gurmánské nebo pryskyřičné vůně.
V současné době výrobci parfémů využívají více než 3 000 vonných složek. Nejde ani zdaleka pouze o vůně květin, dřevin, ovoce, koření, listů, mechu, kůry nebo pižma. Oblíbené jsou i gurmánské esence s vůní čokolády, medu, mandlí a karamelu.
- Parfém (Parfume): má nejsilnější aroma, zůstává na pokožce nejdéle.
- Parfémovaná voda (Eau de Parfume): o něco méně koncentrovaný než parfém, s velmi dobrou výdrží na pokožce.
- Toaletní voda (Eau de Toilette): obsahuje nejméně esenciálních olejů a jeho výdrž je v zásadě slabší.
Tip pro výběr vůně: Parfém ze vzorku nebo testeru v parfumerii či drogerii nejdřív nanes na prokrvené místo pokožky nebo testovací proužek papíru, a dopřej mu dostatek času na správné rozložení. Den, nebo i déle, zkoumej, jak na tebe daná vůně působí a jak dlouho na tobě vydrží. U každého může vydržet stejná vůně jinak dlouhou dobu. Podle těchto kroků zjistíš, zdali je pro tebe daná vůně ta pravá, a jestli se vyplatí jít do většího balení.
Tvrdá kůže na patách z tebe drsňáka neudělá
Narostla ti na chodidlech pořádně odleželá dávka parmezánu k nastrouhání? Tvrdé kůže na patách nebo jiných místech na chodidle se můžeš zbavit dvojím způsobem – chemicky, nebo mechanicky.
V rámci mechanického odstraňování ztvrdlé kůže by ti doma neměl chybět pilník, rašple, bruska nebo škrabka. Prakticky jde o totéž, pomůcky se liší zejména vzhledem a hrubostí hoblovací části. Můžou být vyrobeny ze skla (se skleněným pilníkem na nehty si je nespleteš, neboť jsou větší), z kovu (připomínají struhadlo na sýr) nebo vypadají jako smirkový papír nalepený na plastovém držadle. Pokud jsi diabetik nebo máš velmi citlivou pokožku, jdi raději do keramického pilníku. Na udržení pokožky chodidel v dobré kondici ti pomůže pemza, kterou si nohy důkladně oškrábeš během sprchování. Pemza ze syntetického materiálu může být jemnější, ale i věrnou kopií přírodní pemzy z vyvřelé horniny.
- Dopřej kůži čas na změkčení – buď si nech nohy odmočit v teplé lázni, nebo se do jejího použití pusť až v závěru sprchování.
- Navlhčenou pemzou jemně přejížděj po ztvrdlé kůži. Dobře odmočená kůže by se měla začít odlupovat.
- Nohy i pemzu průběžně oplachuj pod tekoucí vodou.
- Až budeš s výsledkem své práce spokojen, nohy naposledy opláchni a osuš ručníkem.
- Na chodidla následně nanes krém a pemzu nech po každém použití proschnout.
Jsi línej na ruční drhnutí zrohovatělé kůže? V tom případě vyzkoušej elektrickou pedikúru s vyměnitelnými nástavci s různým stupněm zrnitosti.
Druhou možností je odstranit ztvrdlou kůži chemickou cestou pomocí speciálního změkčovače. Jde o alkalický roztok podobný odstraňovači kůžičky na nehty, který dokáže tvrdou kůži rozpustit. Následně ji stačí odstranit plastovou špachtlí.
Na bolestivě popraskané paty ti pomůže aplikace speciálního krému na popraskané paty. Nezapomeň si nohy pravidelně hydratovat krémem, a pokud tě trápí bradavice nebo plíseň, navštiv dermatologa.
Tipy pro péči o ruce a nohy
- Pedikúru prováděj vždy po důkladném omytí a navlhčení nohou, s výjimkou použití elektrického pilníku na paty, který pracuje nasucho.
- Kosmetické nůžky jsou vhodné pouze pro zastřižení nehtů na rukou.
- Jsi diabetik? Používej nůžky se zakulacenou špičkou, pilník bez ostrých hran a keramickou škrabku na paty, která je jemnější.
- Na odstřižení nehtů na nohou používej kleštičky a zastřihuj je rovně.
- Veškeré pomůcky pro manikúru i pedikúru by měly být vyrobeny z nerezové oceli nebo jiného nerezavějícího materiálu.
- Doporučujeme nesdílet pedikérské pomůcky s ostatními členy rodiny kvůli riziku přenosu plísní a nebezpečných bakteriálních i virových chorob.
- Pomůcky po každém použití řádně vydezinfikuj, abys zamezil šíření bakteriální nákazy.
- Zarostlé nehty, mykózu, bradavice, různé kožní výrůstky a kuří oka konzultuj raději s lékařem. Nedělej do nich zbytečné zásahy, abys je ještě nezhoršil.
- Na nohy aplikuj každý den výživný krém.
- Při častých problémech s popraskanými patami si udělej jednou týdně promašťující zábal – na chodidla nanes silnější vrstvu hydratačního krému, zabal je do fólie a schovej na noc do bavlněných ponožek.
- S chemickým odloupnutím zrohovatělé kůže na nohou ti pomůže exfoliační maska v ponožkách.
Šediny, vypadávání vlasů i lupy ve vlasech mají řešení
Šedivé vlasy
Se šedivěním vlasů se setká dřív nebo později každý borec. Cítíš se na dvacet, ale při pohledu do zrcadla tě oslepují stříbrné odlesky tvých vlasů? Šedivění je přirozená věc a neexistuje moc možností, které by ti s tímto problémem nějak zásadně pomohly.
- Kvalitní strava,
- dostatek spánku,
- zvýšený příjem vitaminů B12, B6, D, E, vápníku a bílkovin,
- minimalizace stresových situací,
- omezení pohybu na přímém slunci (kvůli UV záření)
- vyhýbání se kouření.
Šedivění je zapříčiněno ztrátou pigmentu, který stárnoucí tělo nedokáže produkovat v takové míře, v jaké toho bylo schopno v mládí. Zajímavostí je, že tě šedivění může postihnout jak ve dvaceti, tak o několik desetiletí později – v závislosti na genetické výbavě každého jedince. V případě snahy o zpomalení šedivění můžeš sáhnout po speciálních přípravcích proti šedivění vlasů. Pokud považuješ tento boj předem za prohraný, ale nechceš se za žádnou cenu smířit s novým barevným odstínem svých vlasů, vyzkoušej tónovací barvu na vlasy určenou speciálně pro muže.
Vypadávání vlasů
Na hlavě dospělého člověka se nachází přibližně sto tisíc vlasů, které ve větší míře vypadávají na jaře a na podzim, a to naprosto přirozeně. Jestli máš pocit, že jich padá na tvůj vkus nějak moc, zkus svému tělu doplnit železo, zinek, biotin, hořčík nebo vitaminy A, C a E. Dopřej pokožce své hlavy pravidelnou jemnou masáž, která podpoří její prokrvení a stimulaci vlasových kořínků. Základem tvé nové kosmetické výbavy pro péči o řídnoucí porost je šampon proti vypadávání vlasů doplněn o vlasové aktivátory, jež podporují růst vlasů. Oblíbenou složkou těchto přípravků je kofein.
Chci se dozvědět víc o vypadávání vlasů
Lupy
Lupy se vyskytují zejména na suché pokožce a často je provází nepříjemný pocit svědění. V podstatě jde o kvasinky, na které by měl spolehlivě zabrat kvalitní šampon proti lupům. Měl by obsahovat panthenol, který příznivě ovlivní kvalitu a růst vlasů, podpoří jejich lesk a elasticitu.
První vrásky potkají jednou každého
Péče o oční okolí a vrásky
Pokud si myslíš, že péče o oční okolí je čistě ženskou parketou, jsi na omylu. Pokožka kolem očí je velmi citlivá a tenká, a proto bys péči o ni neměl rozhodně zanedbávat. Čím dřív začneš o tuto oblast pečovat, tím později zaznamenáš výraznější vrásky, které jsou obvykle prvním projevem stárnutí. Na vypnutí unavené a povadlé kůže, odstranění otoků, intenzivní hydrataci a redukci tmavých kruhů pod očima použij krém na oční okolí. Doplň ho sérem proti vráskám a obličejovou jógou, a vrásky nemají (takřka) šanci.
Jak vybrat přípravek na vrásky? Jak vybrat pleťové sérum a emulzi? Jak vybrat přípravek pro péči o oční okolí?
Pigmentové a stařecké skvrny
Pigmentové skvrny jsou většinou zdraví neškodné, ovšem mohou být estetickým problémem. Lze je charakterizovat jako flíčky tmavší barvy a různé velikosti. Jejich vznik má na svědomí sluneční záření a aktivní pigmentové buňky. Pokud jsi hřebec tmavšího typu, začnou se na tobě tyto nevzhledné fleky s nejvyšší pravděpodobností objevovat ve větším množství než u tvého blonďatého kámoše, neboť jeho tělo nedisponuje takovým množstvím pigmentu melaninu jako to tvoje. Pokud tě již zdobí pár výstavních kousků, zkus zkrotit jejich barvu intenzivním sérem nebo bělícím krémem proti pigmentovým skvrnám. Další možností je chemický peeling, který hloubkově obnovuje pokožku a pomůže ti s odstraněním odumřelých buněk z pleti.
Stařecké a sluneční skvrny vznikají nejčastěji na místech, která jsou vystavována přímému slunečnímu záření. Proto je vídáme zejména na obličeji, krku, dekoltu a rukou. Abys je nemusel co nejdéle řešit, nezapomínej na pravidelnou aplikaci přípravku na opalování s vyšším UV filtrem, a případně i pleťový krém se SPF. Zároveň se pokus omezit pobyt na přímém slunci.
Péče o pleť podle ročního období
Slunce, teplo, zima, mráz – co dalšího na pleť dáš?
Roční období má na lidskou kůži velký vliv. Zatímco letní parné počasí pokožku vysušuje, a navíc je vystavována nemilosrdnému slunečnímu záření, slané mořské vodě a záplavě potu, v zimě se zase potýká s mrazem, větrem, pobytem ve vytápěných prostorách i prudkými teplotními výkyvy při přechodu z interiéru a naopak. Na léto bys měl být proto vybaven opalovacím krémem s vyšším SPF a lehkým hydratačním krémem s tekutější konzistencí.
V zimě by ti neměl chybět krém do chladu a větru (tzv. cold cream) a mastnější přípravky s minimálním nebo žádným obsahem vody (např. olej, hutný pleťový krém atd.).
Péče o rty a zuby
Tvým celoročním parťákem by měl být pečující balzám na rty. Sice ti nezaručí, že budeš k zulíbání, postará se o tvé vysušené rty.
- Pokožka rtů je velmi tenká a náchylná k dehydrataci a popraskání.
- Na rtech se nenacházejí žádné mazové žlázy, které by jejich pokožku hydratovaly.
- Při výběru balzámu na rty měj na paměti, že existují i balzámy tónovací (zabarvující rty) nebo s příměsí třpytek.
- Peelingem rtů se zbavíš odumřelých kousků kůže a nevzhledných šupinek. Rty se prokrví a získají zdravou barvu. Peeling si můžeš koupit v drogerii, nebo si ho vyrobit z trošky medu, kapky olivového oleje a lžičky krystalového cukru.
Okouzlující úsměv nemá na svědomí pouze péče o rty, ale i o zuby. Asi s námi budeš souhlasit, že čistý chrup a svěží dech jsou ještě o chlup důležitější než naleštěný nárazník. Proto si nech své zuby pravidelně vydrhnout na dentální hygieně a nepodceňuj zejména domácí čištění se vším, co k němu patří. Budeš k tomu potřebovat manuální zubní kartáček nebo elektrický zubní kartáček, kvalitní zubní pastu a mezizubní kartáčky, které lze částečně nahradit ústní sprchou.
Jak na domácí bělení zubů? Jak vybrat elektrický zubní kartáček? Jak vybrat ústní sprchu?