Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Grilovaná zelenina: Co musíte vědět a 5 jednoduchých receptů
Nadešel čas. „Na co?“ ptáte se? Na to přestat ohrnovat nos nad zeleninou! A nejen nad tou čerstvou, ale tentokrát konkrétně hlavně nad tou grilovanou. Zelenina prostě na gril patří a pokud vám tam schází, o mnohé přicházíte. Uleví vám od všeho toho tučného masa, naplní vás vitamíny a vlákninou a navíc si na ní opravdu pochutnáte, a to ať už se řadíte mezi masožravce, vegetariány, nebo třeba vegany. Podívejme se na to, jak zeleninu správně grilovat a jaké recepty si nemůžete nechat ujít.
Jaká zelenina je vhodná na grilování?
Tato zdánlivě jednoduchá otázka nemá bohužel žádnou jednoduchou odpověď. Než se kamkoliv posuneme, doporučíme vám tak především toto: nebojte se experimentovat a zkuste ogrilovat i takové pokrmy, které na běžně na grilovačkách nevidíte. Nikdy nevíte, co objevíte nového.
- A teď tedy něco konkrétnější – výčty. Začněme široce rozšířenou a populární klasikou – na českých grilech nejčastěji uvidíte cukety, lilky, papriky, rajčata, kukuřice, mrkve, cibule a samozřejmě i brambory.
- Méně očividnými adepty na grilovaní jsou například chřest, květák, brokolice, kedlubna, celer, dýně, zelené fazolky, ředkvičky nebo kapusta. A ačkoliv nejde o zeleninu, tak se tu sluší zmínit také houby, konkrétně třeba žampiony.
- Co se podle nás naopak na gril příliš nehodí jsou například klasická salátová okurka, špenát, zelí, saláty, květák a brokolice. Tímto se vás nesnažíme přesvědčit o tom, že nic z toho ogrilovat nejde. Jen vám říkáme, že bude těžší z těchto ingrediencí připravit něco lahodného.
Zelí raději uvařte - jak na to?
Žádný takový výčet ale samozřejmě není konečný. Jakmile se zbavíte takového toho tradičního uvažování, že grilování se nutně rovná jen maso, maso a zase maso, otevřou se před vámi nekonečné možnosti. Jednotlivé druhy zeleniny můžete různě kombinovat a servírovat jako přílohu, jako chuťovku, nebo zcela bez okolků jako hlavní pokrm.
Jak připravit zeleninu na grilování?
Co je cílem grilování zeleniny? Podle nás jsou to dobře chutnající a příjemně křupavé kousky zachovávající si co největší množství vitamínů.
Jak se k tomuto cíli dostat? To je ta složitější část. Každý kuchař má totiž na přípravu zeleniny vlastní názor. My vám do začátku povíme ten náš a na vás pak necháme se rozhodnout, jestli se ho budete držet, nebo jestli si jej jakkoliv upravíte, přizpůsobíte a vylepšíte.
Nakládaná zelenina aneb marinování
Nejdříve pojďme na marinování zeleniny, tedy použití oleje. Můžete se setkat se dvěma názorovými proudy. Jedni říkají, že byste se oleji měli před a při grilování vyhnout úplně a hodláte-li jej použít, pak jedině po. Jiní ale už před grilováním zeleninu marinují o sto šest. My bychom zvolili střední cestu – před grilováním zeleninu lehce potřete olivovým olejem, ale nenamáčejte ji do něj. Přebytečný olej pak stejně většinou akorát steče do grilu na rozpálené uhlí a to pak bude doutnat a šířit nezdravé zplodiny.
Koření a bylinky
Další otázka se týká koření a bylinek. I zde někteří ochucují zeleninu už před grilováním, zatímco jiní jedině po. Vzhledem k tomu, že sůl zeleninu vysouší, solili bychom až po grilování a stejné „taktiky“ bychom se drželi i u pepře, který by se na grilu mohl spálit.
U bylinek pak záleží na jejich velikosti. Je velká šance, že větší lístečky (typicky třeba bazalky) se na grilu spálí a zkazí chuť grilované zeleniny. Menších nakrájených kousků bylinek bychom se ale před opékáním nebáli a stejně tak se málokdy držíme zpátky s česnekem.
I po grilování vám ale doporučujeme kořenit jen poskrovnu. Některé druhy zeleniny mají samy o sobě tolik chutí, že by byla škoda je všechny přebít kilogramy soli a pepře. Koření můžete koneckonců přidat vždy, ale s jeho ubráním to tak snadné už nebude. Spíše bychom místo toho vsadili na nějaký dobrý dip nebo na zálivku.
Není zelenina jako zelenina
Každý druh zeleniny je jiný a každý si tak při přípravě zaslouží trochu jiné zacházení.
- Cuketu a lilek předem nakrájejte na silné plátky a neloupejte je. Před grilováním je můžete nechat tzv. „vypotit“ pomocí soli, ale není to nutné.
- Kukuřici před grilováním krátce předvařte. Grilovat ji můžete jak vcelku, tak i nasekanou na špalíčky a při grilování je dobré ji potírat máslem.
- I brambory lze před grilováním předvařit a opékat se dají jak bez alobalu, tak i v něm.
- Rajčata grilujte buď vcelku, a to ideálně na jehle, nebo rozpůlená.
- Cibuli grilujte buď celou, rozpůlenou, nebo nakrájenou na plátky.
- Před grilování chřestu z něj odřízněte nebo odlomte jeho spodní zdřevnatělý konec. Chřest pak grilujte v celku.
- Ať už grilujete kteroukoliv zeleninu, snažte se o to, aby vámi nakrájené kousky byly přibližně stejně velké, jinak hrozí, že se menší kousky připálí.
- Má-li vás rošt širší mezery, použijte na opékání drobnějších kousků zeleniny grilovací pánev, grilovací misku, nebo grilovací tácek.
Jak správně grilovat zeleninu?
Kouzlo grilování zeleniny tkví v tom být rychlý. Gril proto rozpalte s předstihem, dejte mu dostatek času na rozžhavení a grilujte nad přímým žárem. S plynovým grilem a s elektrickým grilem to budete mít o něco jednodušší, protože si na nich můžete buď navolit přímo žádanou teplotu, nebo vybrat konkrétní režim (a navíc je grilování na těchto grilech i zdravější než grilování nad přímým ohněm). Ani s grilem na dřevěné uhlí to ale není nijak komplikované, zvlášť pokud se budete řídit našimi radami v článku Jak rozpálit gril?
Jak dlouho grilovat zeleninu?
Zeleninu rozprostřete na vysoce rozpáleném roštu (nebo na grilovacím tácku, na pánvi, nebo v alobalu) a grilujte ji v závislosti na jejím druhu a na velikosti jednotlivých kousků přibližně 10 minut.
Měkké zelenině bude možná stačit jen 5 minut a naopak tvrdším kouskům může pořádné propečení trvat i přes 20 minut. Grilujete-li zeleninu poprvé, určitě nic nezkazíte častou kontrolou, ať pro příště víte co a jak.
Pro sundání zeleninu z grilu vám doporučujeme zužitkovat kleště. Při použití vidličky by totiž mohla z opečených kousků vytéct všechna šťáva.
Grilované papriky plněné sýrem
Ingredience
- 6 paprik (je jedno jaké)
- 1 hrnek feta sýru (příp. jakéhokoliv balkánského sýru)
- půl hrnku řeckého jogurtu
- černý pepř
- česnek
- sušená rajčátka
- bylinky
Krok za krokem
- Papriky opláchněte a rozřízněte napůl. Zbavte se semínek, ale stopku nechte na místě, aby vám pak náplň držela uvnitř.
- Vezměte si k ruce misku, vhoďte do ní sýr a buď jej rozdrobte, nebo rozmačkejte vidličkou.
- Pak sýr smíchejte s jogurtem. Pokud chcete, můžete tento krok ale klidně přeskočit – sýr si užijete i bez jogurtu.
- Směs podle chuti opepřete, ale soli se s ohledem na slanost sýru raději vyhněte, a dále přidejte rozdrcený česnek a například i nakrájená sušená rajčátka a bylinky (můžeme vám doporučit buď mátu, nebo petrželku).
- Papriky naplňte připravenou směsí a slupkou dolů je položte na rozpálený gril. Případně je můžete také zabalit do alobalu.
- Pečte přibližně 10 minut, dokud se sýr uvnitř nerozteče, a dejte si přitom pozor, aby se paprika moc nepřipálila.
- Papriku nechte po sundání z grilu pár minut odpočinout a pak se do ní s chutí pusťte, třeba v kombinaci s čerstvým chlebem.
Grilovaná kukuřice
Ingredience
- kukuřice
- máslo
- česnek
- bylinky
- pepř a sůl
- citronová šťáva
Jak grilovat kukuřici?
- Váš první krok se bude odvíjet od toho, s jakou kukuřicí pracujete. Můžete zvolit buď již uvařenou a očištěnou z obchodu, nebo se můžete vrhnout na kukuřici čerstvou – tu pak ale budete muset oloupat a uvařit do měkka. I když ono vlastně záleží – někteří grilují kukuřici i neoloupanou, s tím že ji jen nechají přibližně 20 minut namočenou ve vodě.
- Další v řadě bude příprava másla. Povolené máslo (stačí ho dát na pár sekund do mikrovlnné trouby) promíchejte s nadrceným česnekem a s čerstvými bylinkami – například s oreganem, s tymiánem a s petrželkou.
- Rozpalte gril, kukuřici potřete připravenou máslovou směsí a položte ji na rozpálený rošt.
- V průběhu grilování ji otáčejte, ať se opeče ze všech stran, a nadále ji potírejte máslem. Počítejte s dobou opékání kolem 10 minut.
- Hotová kukuřice by měla být na dotyk měkká. Sundejte ji z grilu a dle chuti ji osolte a opepřete. Můžete ji také zlehka pokapat citronovou šťávou.
Grilovaná rajčata
Ingredience
- velká rajčata
- olivový olej
- česnek
- sůl a pepř
- bylinky
- parmazán
Krok za krokem
- Rajčata omyjte a rozpulte.
- V misce si připravte směs z olivového oleje, soli, pepře, rozdrceného česneku a z bylinek – například z tymiánu.
- Řez rajčat potřete směsí a nastrouhejte na něj parmazán.
- Rajčata grilujte na grilovacím tácku řezem směrem nahoru, a to na předehřátém grilu po dobu přibližně 6 minut.
Grilovaný chřest
Ingredience
- svazek chřestu
- olivový olej
- sójová omáčka
- sezamová semínka
- česnek
- pepř a sůl
Jak na to?
- Chřest omyjte a odřízněte jeho zdřevnatělé konce (dolních 3 až 5 centimetrů).
- V mističce si připravte marinádu, a to smícháním pár lžic olivového oleje, jedné lžíce sezamových semínek, jedné lžíce sójové omáčky a rozmačkaného česneku.
- Chřest ze všech stran potřete marinádou (můžete také spojit více kousků chřestu dohromady – lépe se vám s nimi bude zacházet a nepropadnou vám roštem – stačí je napíchnout na jehlu, nebo na špejli) a grilujte ho na rozpáleném grilu po dobu přibližně 5 minut.
- I v průběhu grilování můžete chřest nadále potírat marinádou a nezapomeňte ho často otáčet.
- Chřest sundejte z grilu a dochuťte ho solí a pepřem. Podávat ho můžete jak teplý, tak i studený.
Lilek na grilu
Ingredience
- lilek
- olivový olej
- česnek
- bylinky
- sůl a pepř
Jak grilovat lilek?
- Lilek omyjte a nakrájejte buď na silné plátky, nebo na kolečka. Nyní ho můžete také vypotit, ale není to nezbytné.
- V misce si připravte směs z oleje, z rozmačkaného česneku a například z jemně nakrájené bazalky. Směsí pak lilek potřete.
- Lilek položte na rozpálený gril a opékejte ho z obou stran, dokud nezměkne.
- Hotový lilek ještě lehce osolte a opepřete a podávejte s grilovanými rajčátky, nebo s kousky mozzarelly.