Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Návod na výrobu zahradního grilu a jak rozpálit gril?
Probrali jste se nekonečnou nabídkou grilů v obchodech, a přesto se vám nepodařilo narazit na jeden jediný, který by vám padl do oka? Co si takhle postavit gril vlastní – svépomocí? Utvořit si jej přesně podle svých představ a potřeb (a samozřejmě i schopností). Nebude to sice projekt pro každého, ale kutilové se takové výzvě jistě postaví čelem. A začít můžete třeba právě naším návodem na výrobu grilu z cihel, který jsme rovnou i doplnili o instrukce k tomu, jak rozpálit gril!



Plán na výrobu grilu
Začněme několika základními radami.
- Předtím, než se na cokoliv vrhnete, tak si nejdříve vše pořádně promyslete. Mějte přitom na paměti nejen estetiku vašeho vysněného grilu (i ta je ale samozřejmě důležitá), ale hlavně jeho bezpečnost a funkčnost.
- Nepřeceňte své schopnosti, ale ani své potřeby. Pokud už teď víte, že si maximálně čas od času opečete dvě klobásky, určitě se obejdete bez dvoumetrového masivního kamenného monstra s komínem.
- Pokud nemáte s kutilstvím žádné větší zkušenosti a myslíte si, že by na vás stavba grilu byla přece jen trochu moc, nezoufejte. I úplní začátečníci si například dokáží postavit naproti sobě pár cihel a položit na ně kovovou mříž. Jak komplikované si to uděláte, takové to budete mít.
- A pokud by se vám ani tak nepodařilo dát dohromady něco kloudného, vždycky si můžete vybrat nějaký kousek z našeho žebříčku nejlepších grilů.

Jak postavit zahradní gril z cihel
Nenechali jste se odradit a vaše odhodlání sahá až po strop? Připravili jsme pro vás návod na stavbu jednoho z mnoha možných grilů, a to grilu z cihel. Spíše než jako striktní instrukce ale berte náš návod hlavně jako jednu z mnoha inspirací. Je to koneckonců váš gril a jen vy tak víte, co přesně chcete a co potřebujete.
Přípravy na stavbu grilu
- Připravte si potřebné náčiní a počítejte s tím, že vám tento malý projekt zabere přibližně dva dny. Potřebovat budete kromě jiného hlavně grilovací rošt, cihly, maltovou a betonovou směs a zednické nářadí.
- Na zahradě si najděte volný plácek s rovnou plochou, který se nachází v dostatečné vzdálenosti od jakýchkoliv hořlavých materiálů a od vašeho domu. Myslete přitom také na to, kam bude z grilu vát kouř, aby pak neskončil přímo ve vašich oknech (nebo hůře – v oknech vašich sousedů).

Výroba grilu
- Plácek očistěte a vykopejte v něm dostatečně hlubokou jámu (nezamrzající hloubka se pohybuje kolem 80 centimetrů). Vysypte ji štěrkem (zkušenější kutilové se obrátí na armaturu), zalijte betonem, který by měl trochu vyčnívat kvůli vlhkosti, a nechte ztuhnout a uschnout.
- A nyní již k samotnému grilu. K jeho stavbě použijte šamotové cihly, které si poradí s vysokým žárem. K jejich spojení pak slouží šamotová malta. Zvnějšku můžete použít i klasické cihly a maltu, ale vnitřek by měl být vždy z šamotového materiálu, a to ať už z cihel, či z předpřipravené šamotové vyzdívky z obchodu.
- Cihly můžete pokládat přímo na beton, nebo můžete nejdříve použít žáruvzdornou izolaci.
- Velikost grilu se bude odvíjet od toho, jaký jste si pro něj připravili rošt. Na umístění roštu (respektive roštů) myslete už při vyzdívání. Nejjednodušší způsob pro uchycení roštu uvnitř grilu jsou vystupující otočené cihly. Můžete ale samozřejmě využít i ocelových tyčí nebo kovových háků. Minimalistické grily si přitom vystačí s jednou pozicí pro rošt, zatímco klasické grily by měly mít alespoň tři různé pozice v různých výškách.
- Cihly byste měli klást v tzv. „běhounkové vazbě“, tedy střídavě, tak aby se překrývaly. Při zdění neustále kontrolujte vodorovnost cihel pomocí vodováhy.
- Podoba grilu závisí jen na vás, ale my bychom vám doporučili si vyhradit prostor pod ohništěm pro skladování dřeva a jiných potřeb. Vedle grilu si pak můžete vyzdít i prostor pro odkládání. A pokročilejší z vás se nemusí spokojit jen s otevřeným grilem – ohniště můžete zakrýt komínem.
Gril z disku auta nebo ze sudu, představivosti se meze nekladou
Gril z cihel je něčím, co bude vyhovovat naprosté většině z vás. Je něčím očividným, samozřejmým, skoro až ohraným. Vsadíme se, že se proto mezi vámi najdou i tací experimentátoři, kteří se s cihlami nespokojí a raději ozkouší něco originálnějšího.
Jednou takovou možností je například gril z disku auta, tedy gril z ráfku. Budou vám k tomu stačit dva vyřazené očištěné a odbarvené disky, které svaříte k sobě a do kterých následně vyříznete ze strany otvor na dřevo. Vše obruste a nakonec otestujete tím, že necháte svůj nově vzniknuvší gril naplno rozhořet. Nahoru pak už jen hodíte rošt a můžete péct.
V bezmezné studnici internetu pak narazíte i na návody na grily z bojleru, ze sudu na pivo a dokonce i ze staré popelnice! A když už se takto naplno pustíte do pokusů s grily, můžete si vyrobit i vlastní rošt. My jsme se setkali mimo jiné třeba s rošty z kovových věšáků a s rošty z drátěného nákupního košíku. Prostě představivosti se meze nekladou.


Jak rozpálit gril?
Povedlo se vám ten váš gril nakonec postavit? Gratulujeme! A i pokud jste se nakonec rozhodli pro koupi grilu v obchodě, nevadí. Grilované pochoutky vám budou chutnat tak i tak. Jediné, co vám nyní stojí v cestě, je studené uhlí. Uhlí, které potřebujete zapálit. Jenže jak na to?
- Ujistěte se, že je gril čistý a případně jej ještě opucujte.
- Pro rozdělání ohně si připravte zmačkaný papír a dřevěné třísky a kolem nich vystavte menší pyramidu z dřevěného uhlí nebo z briket. Papír a třísky můžete nahradit podpalovacími kostkami.
- Papír zapalte a vyčkejte na to, až se uhlí nebo brikety rozžhaví. Nerozžhavené kousky postupně překládejte kleštěmi na ty již rozžhavené.
- Jakmile je uhlí rozpálené doběla a už se z něj nečoudí, máte skoro hotovo. Jen ještě jednotlivé uhlíky rovnoměrně rozestavte po celé ploše grilu, ať se vám pak neopeče jen jeden kousek masa.
- Správná teplota je pro každý pokrm jiná, zkontrolovat si ji můžete pomocí teploměru do grilu.
- Na gril položte rošt a můžete začít s opékáním.

Užitečné pomůcky aneb jak chytře rozdělat oheň na grilu?
Při rozpálení grilu bychom se raději vyhýbali tekutým chemickým podpalovačům. Jsou to ropné produkty s nepříznivým vlivem na chuť jídla. Naopak výbornou praktickou pomůckou jsou komínové podpalovače neboli startéry. Pomohou vám snadno a rovnoměrně zapálit veškeré dřevěné uhlí nebo brikety.
Dřevěné uhlí, nebo brikety?
Dřevěné uhlí je z čistého dřeva a proto v něm zpravidla nenarazíte na žádné příměsy, pojiva, prachy a odpady. Rozehřívá se snáze a rychleji, ale vydrží kratší dobu.
Brikety tyto ne zrovna lákavé příměsy zpravidla obsahují (záleží ale na konkrétním výrobci). Jejich rozehřátí vám zabere delší dobu, ale zase vydrží déle, jsou stabilnější a ve výsledku jich použijete méně.
Mohlo by vás zajímat

Narex Camouflage - Pro volnost v dílně i v přírodě

7 kroků k přesazování pokojových rostlin a tipy na nezbytné pomůcky

Zahrada na balkoně: Jak na balkonové květiny, bylinky, rajčata nebo jahody?

Jak vyrobit, založit a osadit vyvýšený záhon a čím ho naplnit?

Péče o trávník

Jak se zbavit mravenců v bytě i na zahradě

Jarní příprava půdy a její vlastnosti

Péče o rostliny a květiny a tipy k jejich pěstování

Péče o stromy a keře

Volný čas na zahradě

Akumulátorový systém Bosch 18V POWER FOR ALL

Zahrada ve městě ve stylu urban jungle

7 vychytávek na zahradu, které vám nesmí chybět

Péče o chalupu

Podzimní práce na zahradě

Přivoňte si ke svému bylinkovému království

Jak si na zahradě postavit ohniště a jak v něm rozdělat oheň?

Jarní práce na zahradě: Buďte králem své džungle

Nejčastější opravy jízdního kola

Škůdci pokojových rostlin vám domů nesmí

Trávníkové hnojivo

Třídění odpadu - co kam patří a jak správně recyklovat či upcyklovat?

Zahrada na chalupě
