Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší RPG hry současnosti (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
Síla her na hrdiny neboli RPG (od angl. role-playing games) pramení z jejich bezmezných možností – z jejich nesmírného potenciálu. „RPGčka“ vám totiž dovolují stát se naprosto kýmkoliv. Dovolují vám vytvořit si svou postavu úplně od nuly a s ní pak obývat a objevovat fantastické světy, z kterých už se nikdy nebudete chtít vrátit do reality. A my vám proto v tomto článku představíme ty nejlepší RPG hry všech dob. Zmíníme samozřejmě absolutní klasiky jako je fantasy série The Elder Scrolls nebo akční RPG Diablo, ale zároveň vás snad i překvapíme několika méně známými kousky.
Nejlepší RPG hry na PC
Diablo IV (2023): Akční RPG jak se sluší a patří
Náš žebříček nejlepších RPG her pojme bez pochyb i spoustu starších titulů. Přesto ho ale nejdříve odstartujeme hrou dost možná vůbec nejčerstvější, a to pokračováním jedné z nejpopulárnějších sérií akčních RPG – Diablem IV od Blizzard Entertainment.
V jádru je to stále to stejné staré dobré Diablo, které všichni dobře znáte. Jeho hratelnost je založená na kosení monster, sbírání vzácnějšího a vzácnějšího lootu a na vylepšování své postavy pomocí bohatě rozvrstveného stromu dovedností. I nadále je to prostě taková klasická „klikačka“. V určitých věcech se ale hra přece jen od svých předchůdců a od dalších představitelů žánru liší. Největšími lákadly nového Diabla jsou třeba jeho ohromný otevřený svět vymodelovaný v pekelně temné grafice a obohacený o dosud nejvyspělejší dějovou linku celé série.
Poznámka na závěr: možná vás od hry odrazuje nutnost být neustále připojený k internetu. To by ale neměla. Diablo je pořád hlavně single-playerovým zážitkem a MMO prvky, které se v něm objevují, jsou jedině k dobru a ničemu neškodí. Je snad něco špatného na pořádném PvP a na bombastických eventech zakončených brutálním bossfightem?
Undertale (2015): Jde to i jinak
Jestli nám nějaké hry dovedou zaručeně zvednout náladu, pak jsou to nikým neočekávané drobné indie tituly od ve své době zcela neznámých tvůrců. A jednou takovou hrou je i RPG Undertale. Hra, za kterou nestojí žádné velké studio. Ani malé studio. Stojí za ní výhradně jeden vývojář, Toby Fox. A ten si v Undertale vtipně pohrává s hráčským očekáváním.
Undertale totiž na první pohled připomíná RPG tradičního ražení. Jednoduchý pixel art, retro soundtrack, válka monster proti lidem, hlavní postava ztracená v temné jámě a hned na to první tahový souboj jako vystřižený z nějakého JRPG. Jenže ouha! Pár sekund na to se celá tato fasáda začíná drolit a za ní kousek po kousku vykukuje srandovní satira plná originálních postav a nápaditých „soubojů“. Soubojů, které mohou končit nejen smrtí, ale třeba i tím, že se s monstrem, které proti vám stojí, spřátelíte a tím ovlivníte celý zbytek příběhu.
The Witcher 3: Wild Hunt (2015): Ultimátní open-world RPG
Slovanské RPG o Zaklínači Geraltovi inspirované Sapkowského povídkami je všeobecně považováno za jednu z nejlepších her všech dob. Ostatně i my jsme ho zahrnuli do našeho žebříčku nejlepších PC her, takže něco na tom asi bude. A jelikož už toho o této hře bylo napříč internetem napovídáno a napsáno tolik, tak nyní jen v rychlosti a ve zkratce.
The Witcher 3: Wild Hunt má vše, co by RPG mít mělo. Detailně napsané postavy a dialogy, důvtipné questy (a to nejen ty hlavní, ale i ty jinak zanedbávané vedlejší), nádherný otevřený svět, ve kterém se budete s radostí znovu a znovu ztrácet, zábavné souboje, těžká morální rozhodnutí… Prostě vše. A přestože už od vydání třetího Zaklínače uběhla pěkná řádka let, tak nadále zůstává pro ostatní herní tituly laťkou posazenou nedosažitelně vysoko.
Top RPG hry na PlayStation
Nier: Automata (2017)
Za poněkud „střelenými“ RPG se musíme vydat do Japonska, a to konkrétně do říše vývojáře Yoko Taro. Designéra stojícího za sériemi Drakengard a Nier, který se na veřejnosti ukazuje výhradně ve své bizarní masce. Jeho dosud nejlépe přijatou hrou je akční sci-fi RPG Nier: Automata, ve kterém zachvátila naši Zemi robotí apokalypsa a zbytky lidstva se v důsledku toho usadily na Měsíci. Nyní vysílají na Zemi své androidy, aby planetu zamořenou roboty získali zpět.
Zní to sice jako premisa „béčkového“ sci-fi, ale při hraní poznáte, že má tato hra točící se výhradně kolem robotích „kousků plechu“ překvapivou dávku lidskosti a černého humoru. Pokud se totiž Yoko Taro ve svém psaní jedné věci rozhodně nestraní, pak jsou to vážná témata a šedé morální zóny. Co vlastně činí člověka člověkem?
Nier: Automata má ale co nabídnout i odhlédneme-li od jejích postav a příběhu. Hra je sice hlavně akcí s výborným frenetickým soubojovým systémem, ale místy do ní vývojáři přimíchávají i elementy z jiných žánrů a to vše zabalují do pohledného audiovizuálního hávu.
The Outer Worlds (2019)
Studio Obsidian Entertainment patří od svého založení v roce 2003 mezi největší experty na žánr RPG a knihovna jejich her čítá velkou spoustu zdařilých akčních i tahových RPG. A ačkoliv se Obsidian většinou pouští do tvorby pokračování již zavedených herních sérií, nebojí se experimentovat ani s úplně novými franšízami. Ukázkovým příkladem tohoto přístupu je například sci-fi RPG z pohledu první osoby The Outer Worlds.
Svěží herní svět této hry je plný neotřelých příběhů. Většina úkolů, na které narazíte, sice není povinná, ale jejich plnění se vám přesto vyplatí. Jeden quest totiž často vede k dalšímu a ten zase objasňuje něco úplně jiného. Takže hru sice můžete dokončit i za jeden víkend, ale stejně tak v ní můžete těch víkendů strávit i několik. Bavit se budete nejen propracovanými dialogy s více různými vyústěními, ale i souboji, které se v mnohém inspirují Falloutem, ale přinášejí do toho i svůj vlastní šmrnc.
Bloodborne (2015)
Akční RPG z dílen japonského studia FromSoftware se v posledních 15 letech staly naprosto bezkonkurenčním fenoménem a byly to jedny z mála her, které žánr RPG hratelnostně posunuly někam dál. Od vydání prvního Dark Souls se spousta studií na tento úspěch snaží navázat, ale experti jsou stále jenom jedni.
Jakou evolucí a revolucí si hry studia FromSoftware získaly svou popularitu? Ono je to vlastně docela jednoduché – bylo to svým přístupem k soubojům a k obtížnosti (a pro úplnost i neuvěřitelně propracovaným lorem). V době, kdy se každý vývojář pokoušel hry zjednodušovat a zlehčovat a procpávat je tím do mainstreamu, studio FromSoftware se vydalo opačným směrem a rozhodlo se, že ve svých hrách nikoho za ručičku držet nebude. A ejhle, ono se to vyplatilo a kolem „soulsovek“ vznikla ohromná komunita oddaných hráčů.
Proč jsme se rozhodli ze všech těch jejich her nakonec vybrat právě Bloodborne? Upřímně, neprohloupíte s žádným RPG studia FromSoftware, všechny jsou excelentní. Ale Bloodborne si nás svým gotickým lovecraftovským prostředím jednoduše získalo nejvíce.
Nejlepší RPG na Xbox
Mass Effect Legendary Edition (2021)
Mass Effect Legendary Edition je moderním remasterem trilogie akčních RPG od legendárního studia BioWare. Pro ty z vás, které snad dosud žánr her na hrdiny zcela míjel a se slovním spojením „Mass Effect“ jste se setkali jen z doslechu, vězte, že Mass Effect je příběhové veledílo. Jedná se o epické sci-fi odehrávající se v jednom z největších a nejživějších herních vesmírů v době, kdy mezihvězdné lety nejsou jen snem, ale realitou. Mass Effect se prostě v průběhu let stal synonymem pro kvalitní herní story a patříte-li mezi těch pár „šťastlivců“, kteří trilogii zatím nehráli, pak máte nyní jedinečnou šanci si ji projít v docela hezky oprášeném vizuálním hávu ve 4K, a to hezky jeden díl za druhým.
Mass Effect ale není jediným RPG trhákem studia BioWare. Už jedna z jejich vůbec prvních her, Baldur's Gate, se víceméně okamžitě stala kultovním hitem. A od té doby se tamní vývojáři podepsali například i pod parádním RPG ze světa Hvězdných válek Star Wars: Knights of the Old Republic (a o několik let později i MMORPG Star Wars: The Old Republic) a například i pod výbornou sérií fantasy RPG s názvem Dragon Age.
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)
Vždyť vy víte, že jednou to přijít muselo. Nejen proto, že jsme The Elder Scrolls zmiňovali již v úvodu tohoto článku, ale prostě proto, že tohle je první hra, kterou si každý představí jako hlavního představitele žánru RPG.
The Elder Scrolls V: Skyrim je fantasy RPG, které vám umožní se volně toulat po té nejsevernější a nejmrazivější části kontinentu Tamriel. Ta část se jmenuje Skyrim. Obývají ji draci, je plná městeček, vesnic a dungeonů a miliony hráčů v ní strávili dohromady tolik hodin herního času, že takové číslo snad ani nedokážeme vyslovit, natož ho napsat. Tato hra se stala natolik populární, že jejímu vydavatelskému studiu Bethesda Softworks, se vyplatí i nyní – více než 10 let od prvního vydání – vydávat nové a nové verze. Nejspíš už proto neexistuje jediná platforma, na které byste se se Skyrim nesetkali. Hru si nyní zahrajete i ve VR a dokonce i na Nintendu Switch.
Pokud už jste Skyrim dohráli (někteří pravděpodobně i vícekrát), doporučili bychom vám se podívat na The Elder Scrolls Online neboli ESO – MMORPG odehrávající se v tom vámi tolik milovaném prostředí Tamrielu.
Monster Hunter: World (2018)
Název této hry, Monster Hunter: World, mluví tak nějak za vše – jedná se o RPG, ve kterém budete lovit monstra, a to v pestrém otevřeném světě.
Příběh hry funguje jen jako pojivo mezi jednotlivými misemi a hlavní roli tu hrají souboje. Na počátku každé větší mise se vydáte na stopu toho kterého loveného živočicha, zjistíte, kam až sahá jeho teritorium a kde byste ho v kterou denní dobu mohli asi najít. Připravíte se na něj a jdete lovit. Každá taková větší „bitka“ přitom z velké části připomíná klasické bossfighty z jiných her. Musíte se naučit vyhýbat se útokům každé potvory a musíte vykoumat, v čem spočívá její slabina.
A takhle se to opakuje pomalu až donekonečna – jedno monstrum za druhým. Na papíře možná takový opakující se „kolotoč“ zní vcelku nudně, ale každý souboj a každý živočich je jedinečný a ulovit je není žádná hračka. Naopak, už po prvním úspěšném úlovků se hra rychle stává návykovou a odehrané hodiny vám budou naskakovat, ani nebudete vědět jak.
Nejlepší strategie (PC, PlayStation, Xbox) Nejlepší gaučové hry pro dva hráče
Nejlepší RPG na Nintendo Switch
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (2023)
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom není „jen“ akční adventurou a open-world RPG. Poslední Zelda se vzpírá klasickým žánrovým škatulkám a je v první řadě pískovištěm. Kreativním sandboxem. Dětským pokojíčkem plným hraček a možností. Je to hra, která dokáže probudit radostnou tvořivost snad v úplně každém – problémy vás totiž nechá řešit, jak se vám zachce, a místo mantinelů před vás staví pomůcky a nástroje.
Nechce se nám ani věřit, že se Nintendu podařilo vměstnat takto obsahem nabouchanou hru na malé a hardwarově už lehce chřadnoucí Nintendo Switch, ale opravdu tomu tak je. A i kdybyste si měli tuto starší konzoli pořídit jen kvůli Zeldě, vsadíme se, že nebudete litovat. Tato hra v sobě totiž skrývá tolik (desítek) hodin zábavy, že vydá hned za několik a na rozdíl od všech těch moderních stříleček na ni ještě dlouhá léta budete vzpomínat. Až tak kouzelná totiž dovede být.
Pokémon Legends: Arceus (2022)
Nejdříve se vám k něčemu musíme přiznat. Máme slabost pro Pokémony – pro tu jejich unikátní bezstarostnou atmosféru, pohodovost a tak trochu i absurditu. Myslíme si proto, že i ostatní fanoušci těchto malých (a velkých) příšerek budou RPG Pokémon Legends: Arceus milovat, a to jak pro jeho otevřený svět i cestu Pokémoní historie.
Ti z vás, kteří jsou však Pokémony dosud „nepolíbení“, budou ale nad touto volbou nejspíš jen nevěřícně kroutit hlavou. A my se vám upřímně nedivíme. Jedna z nejnovějších her studia Game Freak je totiž mechanicky zastaralým RPG v technicky bídném stavu. Grafika hry působí i na poměry Nintenda Switch zastarale a příběh a herní dialogy jsou jen jakousi mdlou omáčkou. Naskočit na rozjetý vlak Pokémonů je v době vymakaných her typu Diablo IV nebo The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom pořádně složité. Přesto ale věříme, že Pokémoni stále mají své kouzlo (a zároveň i své místo v žebříčku nejlepších RPG).
Persona 5 (2016)
Personu 5 je těžké definovat. Tato hra má totiž dvě tváře. Na jedné straně jde o sociální simulátor života japonského středoškoláka, který si chodí do školy, na brigádu a ve volném čase tráví čas koníčky a románky. Na druhé straně je ale hra zároveň akčním RPG odehrávajícím se v psychologických dungeonech, ve kterých se náš studentík bude v tahových soubojích potýkat se „stíny“ – s fyzickými manifestacemi utlačovaných duší. Stručně řečeno – Persona 5 v sobě skýtá více než sto hodin japonského bláznovství, od kterého nebudete moct odtrhnout zrak.
Nejlepší MMORPG hry
World of Warcraft (2004): Nejlepší MMORPG na PC
Žánr MMORPG sice poslední dobou stagnuje a na špičce popularity ho vystřídala lavina MOBA a battle royale her, přesto ale má stále své příznivce a není jich málo. A nejhranějším představitelem tohoto žánru je stále – bez překvapení – World of Warcraft, nyní již skoro 20 let starý hit!
World of Warcraft (či WoW) se odehrává ve fantasy světě Azeroth a stejně jako v mnoha jiných (MMO)RPG si i tady nejdříve vytvoříte svou postavu a s tou pak budete objevovat zdejší široké pláně, plnit úkoly, brodit se dungeony, levelovat co to půjde a hlavně se při tom všem budete seznamovat s dalšími hráči.
Aktuálně se hra pyšní celkem devíti rozšířeními a ve srovnání se svou původní vizáží v roce 2004 je takřka k nepoznání. Blizzard proto před pár lety napadlo: „Co kdybychom hráčům dovolili se vrátit do té původní verze hry, kde všechno bude tak, jak si to pamatují?“ Tato myšlenka je pak vedla k vydání World of Warcraft Classic – nostalgické rekonstrukce toho, jak WoW vypadal někdy kolem roku 2006 (následně došlo i k vydání verzí simulujících stav hry po prvních dvou datadiscích). Zatímco současná „retail“ verze hry vyzdvihuje tzv. „endgame“, World of Warcraft Classic je mnohem pomalejším zážitkem více soustředěným na část levelování.
Final Fantasy XIV (2010): Nejlepší MMORPG na konzolích
MMORPG Final Fantasy XIV si prošlo pořádně strastiplným vývojem. Hra byla po svém vydání v roce 2010 přijata tak zle, že studio Square Enix nejdříve zrušilo hráčské poplatky a následně hru v roce 2012 kompletně odstavilo (respektive zničilo virtuální meteoritem). Jako zázrakem ale už rok na to spatřilo světlo světa Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, značně upravená (a opravená) verze původní hry. Na tu už hráči nedali dopustit a to fakticky platí i nyní. Na hru, která byla původně jen jakousi „omluvou“ za původní přešlap docela slušný výkon, co myslíte?
Hra se jinak moc neliší od jiných MMORPG. Začíná v editoru hráčské postavy a postupně vás provede svým stále velice dobře vypadajícím fantastickým světem plným NPC a questů. Nad ostatními tituly tohoto žánru ale vyčnívá svým příběhem a hlavně zasazením do povědomého prostředí série Final Fantasy – na její fanoušky tu doslova na každém rohu čeká nějaká menší (nebo větší, viz třeba Chocobo) narážka a připomínka her minulých.
Top Offline RPG
Fallout (1997): Nejlepší tahové RPG
Vyrůstali jsme na mnoha hrách, ale jedna z nich nám v paměti utkvěla už asi napořád. A vsadíme se, že v tom nejsme sami. Tou hrou je post-apokalyptické tahové RPG Fallout.
V dnešní době série Fallout nad ostatními hrami tolik nevyčnívá, protože „post-apo“ se řadí spolu s fantasy a sci-fi mezi ty nejvíce „trendy“ herní prostředí a vídáme jej možná až moc často. Na konci devadesátek byl ale Fallout nečekaným zjevením. Nešlo jen o jeho (neprovařené) radioaktivní prostředí, ale i o to, jak jej jeho autoři elegantně kombinovali s estetikou 50. let minulého století a jak vší té vážnosti kontrastovali docela bizarním černým humorem. A nejlepší je, že ono to všechno spolu opravdu fungovalo! Respektive my si myslíme, že i pořád ještě funguje a Fallout nijak zásadně nezestárnul.
Divinity: Original Sin II (2017): Nejlepší co-op RPG
Hry na hrdiny doslova vybízí k tomu, abyste se do nich pustili spolu se svými kamarády. Pomineme-li ale MMORPG, pak vám jen skutečně malý zlomek všech RPG dává možnost si je zahrát ve více lidech – třeba i jen ve dvou. Tuto mezeru naštěstí v roce 2017 vyplnilo studio Larian Studios svým titulem Divinity: Original Sin II (fakticky to bylo už dílem předcházejícím, ale nač se pozastavovat nad detaily). Nejenže se jedná o parádní single-playerové RPG, ale navíc si ho můžete zahrát i v online co-opu až o čtyřech hráčích a u jednoho monitoru celkem o dvou hráčích!
Nejlepší na tom je, že Divinity není v „co-opu“ o nic ochuzené. Je to to stejné výpravné fantasy s tunou dialogů a s propracovanými tahovými souboji, jako kdybyste jej hráli sami. Jediným rozdílem je to, že vedle sebe máte parťáky a celé to dobrodružství s nimi sdílíte.