Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak správně naložit maso na uzení: TOP recepty
Láká vás domácí uzení masa, ale zatím si jen lámete hlavu nad tím, co všechno k němu budete potřebovat a čím vůbec začít? Co takhle začít u masa – jeho naložením. Nakládání masa je totiž stejně tak důležité jako jeho doba strávená v udírně. A v tomto článku se dozvíte nejen to, jak máte správně maso naložit, ale i to, jaký je rozdíl mezi nakládáním do solného láku a nakládáním na sucho a co všechno byste měli vědět o rychlosoli.
Jaké známe způsoby nakládání masa na uzení?
Proč vlastně vůbec maso před uzením nakládáme? V první řadě je to kvůli chuti. Ne snad že by maso samo o sobě chutnalo zle, ale pokud mu můžeme na chuti nějakým způsobem přidat, proč bychom toho nevyužili, no ne? Vedle chuti je ale nakládání a marinování masa důležité i pro jeho změkčení a také konzervaci, tedy prodloužení trvanlivosti.
Nakládání masa se před cestou do udírny točí víceméně jenom kolem jedné věci – kolem soli. Sůl je totiž skvělým konzervantem a navíc nám všem celkem chutná. Na sůl je ale v marinádě možné nabalit i další koření, bylinky a typicky třeba česnek.
V každém kraji, v každém městě a v každé rodině se maso nakládá trochu jinak. Obecně ale snad můžeme říct, že existují jen dva hlavní způsoby:
- mokré nakládání do solného láku
- a nakládání na sucho.
To ale neznamená, že bychom vás nutili použít buď jen ten, nebo ten. Způsoby můžete libovolně kombinovat a upravovat, jak to ostatně lidé dělají už pěkných pár set, ba možná i tísíce let.
Vepřové, hovězí nebo kuřecí? Jaké je na uzení nejlepší a jak s ním pracovat?
Udit se dají fakticky všechny druhy masa. Důležité je pracovat s masem kvalitním a čerstvým. Proto vám doporučujeme se spíše vyhnout supermarketům a raději bychom se být vámi obrátili na své oblíbené a léty prověřené řezníky. Budete pak přesně vědět, s čím máte tu čest a maso se vám v průběhu nakládání a uzení jen tak nezkazí.
Výběr masa je určitě důležitý, ale minimálně stejně tak důležité je i to, jak s ním budete zacházet. Hygiena by měla stát při práci se syrovým masem na prvním místě!
A nyní už k samotné přípravě masa na uzení:
- Maso očistěte od nečistot, od blan a od kostí – prostě ho zbavte všeho, co by při uzení rychle uschlo a pak se jen spálilo. Stejně byste to nakonec museli odstranit, akorát teď to bude se syrovým masem mnohem jednodušší.
- Maso umyjte a naporcujte. Předpokládáme, že bude všechny kousky udit pohromadě – měly by proto být stejně velké, aby se udily stejně dlouhou dobu.
- Naporcované maso usušte papírovým ubrouskem.
Grilujeme: Nejčastější chyby při grilování aneb jak správně grilovat?
Jak správně naložit maso na uzení na sucho?
Začněme tím prvním a zřejmě i o něco lehčím způsobem – nakládáním masa na sucho.
- Připravte si větší misku, nasypte do ní dostatek soli a maso v soli zcela obalte. A když píšeme „zcela“, myslíme tím opravdu všude – i ze stran.
- Sůl v ruce důkladně zapracujte do masa.
- K soli můžete přidat také česnek, nebo jedno z mnoha vašich oblíbených koření. Vybírejte samozřejmě takové, které se hodí k masu, s kterým pracujete.
- Takto obalené maso je nyní potřeba izolovat od vzduchu. Je potřeba jej uzavřít ve vakuu, aby si udrželo šťavnatost a hlavně aby se nezkazilo. Pokud disponujete vakuovačkou, máte vyhráno – použijte ji. Pokud vakuovačku nemáte, docela dobře vám poslouží klasická potravinová fólie.
- Takto sbalené a uzavřené maso hoďte do lednice. V pokojové teplotě by se totiž zkazilo. Ideální teplota by se v průběhu naložení měla pohybovat kolem 4 °C.
Na jak dlouho naložit maso na uzení?
Celková doba naložení masa je závislá na jeho druhu, jeho velikosti, množství tuku v něm a pak i na tom, jakým způsobem jej budete udit.
Vsadíte-li na uzení studeným kouřem, sůl by měla při nakládání proniknout opravdu hluboko – prostě do celéha masa. Poznáte to podle jeho rovnoměrně růžové barvy a zkušenější to pak poznají i na dotyk. Například u krkovice se bude v tomto případě doba naložení pohybovat mezi 3 až 6 týdny.
Při uzení teplým kouřem projde maso tepelnou úpravou a kompletní proležení solí není tolik důležité. Doba naložení proto může být o něco kratší.
Jak na nakládání masa do solného láku
Mokré nakládání masa do solného láku funguje na obdobném principu jako výše zmíněné nakládání na sucho. Akorát v tomto případě se ta sůl ředí vodou, a to většinou v poměru 8 ku 100.
- 1 litr vody smíchejte s 80 gramy soli a tím dáte vzniknout 8% solnému láku. Je přitom důležité používat převařenou vodu. Kdo ví, co by bakterie v normální kohoutkové vodě s tím masem za pár týdnů provedly.
- Od 8% láku se pak můžete odpíchnout a příště už podle chuti přidáte buďto soli více, nebo jí naopak něco málo uberete.
- Lák můžete následně vytříbit přidáním dalších koření a bylinek – namátkou třeba klasickým černým pepřem, rozmarýnem nebo jalovcem. Záleží, co se hodí k vámi připravovanému masu.
- Lák nechte po promíchání vychladnout v lednici.
- Do chladného láku ponořte maso. Lák by jej měl obklopovat ze všech stran. I pokud tomu tak opravdu je, je lepší jej čas od času překládat a kontrolovat.
Pokud vám při jedné z kontrol přijde, že lák podivně zapáchá, neváhejte, maso z něj okamžitě vyjměte, omyjte jej a dejte ho do nového láku. Pokud by se tento problém opakoval, raději se masa zbavte a začněte znovu od začátku.
Doba naložení masa v solném láku
Ideální doba naložení se i zde různí podle druhu masa a podle toho, jak jej budete udit. To, že je maso připravené poznáte většinou podle barevné souměrnosti řezu a podle měkkosti masa (hlavně v jeho tukové části). Například vepřové se obecně nakládá na dobu mezi 3 až 6 týdny, zatímco kuřecím prsům ale bude stačit i jen pár dní.
Při nakládání větších kusů masa a hlavně flákot s kostí se vyplatí použít marinovací jehlu a lák vstříknou přímo do masa a ke kosti.
Naložení masa na uzení do rychlosoli
Kromě kuchyňské soli a mořské soli používají něktěří udiči i tzv. „rychlosůl“ (známou i jako sůl řeznická, sůl nakládací a praganda). V této soli se skýtá spousta výhod, ale obestírá ji také hutná mlha kontroverze.
Jak už napovídá název rychlosoli, jejím účelem je především zkrátit dobu naložení masa. Skrývá se v ní ale pár dalších praktických bonusů. Riziko napadení bakteriemi je u masa při použití rychlosoli mnohem nižší. Řeznická sůl navíc dokáže barvit maso do lahodného červeného odstínu a dokonce i zvýrazňuje jeho chuť.
Proč je tedy tato sůl tak kontroverzní? Jsou za tím dusitany. Velká spousta dusitanů. A dusitany mohou být ve větším množství škodlivé vašemu zdraví. K rychlosoli je proto potřeba přistupovat obezřetně a používat jí v rozumném množství. Solný lák z rychlosoli se proto ředí v jiném (rozumějte nižším) poměru. Pro přesné míry se obraťte na návod u konkrétního typu rychlosoli, který budete používat.
A malá rada na závěr: s dusitany vám v těle dokáže pomoct vitamín C. Není proto na škodu si k uzenému masu připravit i osvěžující salát z čerstvé zeleniny.
Chcete se o uzení dozvědět více? Přečtete si náš článek Uzení masa pro začátečníky: Jakých chyb se vyvarovat?