Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zhubnout: 15 osvědčených tipů pro rychlé, zdravé a efektivní hubnutí
Snížení hmotnosti bez jojo efektu neznamená hladovění ani drastické diety. Raději se zaměřte na vyvážený jídelníček, kalorický deficit, pravidelný pohyb, správný pitný režim, kvalitní spánek a především trpělivost. V článku vám poradíme, jak upravit své návyky, abyste začali hubnout zdravě a s dlouhodobými výsledky.
15 kroků pro správné hubnutí
1. Stanovte si realistické cíle: Začněte nastavením dosažitelného cíle, který respektuje vaše zdraví a celkovou pohodu. Vyhněte se extrémním dietám! Příliš rychlá redukce váhy může negativně ovlivnit vaše zdraví. Ideální a udržitelné tempo hubnutí je 0,5 kg (max. 1 kg) týdně.
2. Vytvořte si vyvážený stravovací plán: Vyvážený jídelníček obsahující ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky je tou správnou cestou.
3. Kontrolujte velikost porcí: Se správnou velikostí porcí omezíte přejídání i mlsání po jídle. Používejte menší talíře, misky a hrnky.
4. Jezte pravidelně: Konzistentním režimem zahrnujícím hlavní jídla a svačiny předejdete nadměrnému hladu a snížíte pravděpodobnost výběru nezdravých potravin.
5. Pijte dostatek vody: Pravidelné pití vody může omezit zbytečné chození do lednice a celkově organismu prospívá. Někdy totiž může být žízeň mylně považována za hlad.
6. Omezte přidané cukry a zpracované potraviny: Sladké nápoje, sladkosti, nezdravé svačiny a potraviny s dlouhými seznamy ingrediencí bývají vysoce kalorické a mají nízkou výživovou hodnotu.
7. Zvyšte příjem vlákniny: Celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina s vyšším obsahem vlákniny vám pomohou cítit se déle sytí a podporují zdravé trávení.
8. Jezte uvědoměle: Věnujte pozornost svému tělu, kdy má hlad a kdy je syté. Jezte pomalu, vychutnávejte si každé sousto a při jídle se vyhýbejte rozptýlení mobilem či odbíháním.
9. Veďte si jídelní deník: Sledujte svůj příjem potravy. Tak poznáte své stravovací návyky a zjistíte, v jakých oblastech se můžete zlepšit.
10. Sportujte: Do svého programu zařaďte alespoň 3× týdně rychlou chůzi, běh či jízdu na kole, ale i posilování nebo cvičení s vlastní vahou.
11. Najděte si příjemné formy pohybu: Výběrem aktivit, které vás baví, zvýšíte šanci, že u cvičení vydržíte. Může to být tanec, plavání nebo turistika.
12. Dopřejte si dostatek spánku: Snažte se spát 7 až 9 hodin každou noc. Špatný spánek ovlivňuje hladinu hormonů souvisejících s chutí k jídlu a může tak vést k přibývání na váze.
13. Naučte se zvládat stres: Najděte si zdravé způsoby, jak se vypořádat se stresem – relaxační techniky, koníčky, dechová cvičení nebo podpora přátel a rodiny. Stresové stravování může sabotovat vaši snahu o hubnutí.
14. Vyhledejte podporu: Zvažte zapojení se do podpůrné skupiny pro hubnutí, spolupráci s kamarádem a rodinou nebo konzultaci u dietologa, nutričního poradce či lékaře.
15. Buďte trpěliví a důslední: Zdravé hubnutí je postupný proces. Vyhněte se rychlým řešením a zaměřte se na trvalé změny životního stylu. Jedině tak dosáhnete dlouhodobého úspěchu.
Tip: Chcete naopak kila nabrat, ale ve formě svalů? Přečtěte si naše tipy, jak můžete (zdravě a bez faldů) přibrat.
Kalorický deficit: Klíč k úspěšnému hubnutí
Podstatnou součástí efektivního hubnutí je tzv. kalorický deficit – tedy stav, kdy váš energetický výdej převyšuje příjem. Jinými slovy, abyste shodili přebytečná kila, musíte přijímat méně kalorií, než vaše tělo spálí. Proto je důležité nejprve zjistit váš aktuální denní energetický příjem a podle toho upravit jídelníček a pohyb. Existují 3 základní způsoby, jak si spočítat optimální průměrný kalorický příjem:
- Zápis do nutričních tabulek – Zvažte se a týden si zapisujte množství všeho, co sníte a vypijete (nejlépe do aplikací jako např. MyFitnessPal nebo Kalorické tabulky). Po týdnu se znovu zvažte a pokud váha zůstane stejná, sečtěte celkový kalorický příjem za týden a vydělte ho sedmi.
- Použití online kalkulaček – Nutriční kalkulačky (např. IIFYM nebo Precision Nutrition) vám na základě zadaných údajů odhadnou optimální příjem kalorií. Tento způsob je rychlý, ale ne tak přesný, protože nezohledňuje vaše individuální zvyklosti a detaily životního stylu.
- Jednoduchý vzorec pro odhad – Pokud nechcete počítat kalorie, použijte následující rovnici:
váha (kg) × 22 × faktor aktivity (viz tabulka) = optimální energetický příjem
Např.: Petr pracuje v kanceláři, váží 88 kg a po práci si jde 3× týdně zahrát tenis. Má faktor aktivity 1,7, a tak jeho denní příjem energie vychází na přibližně 3 290 kcal (88 × 22 × 1,7 = 3 291,2).
Náročnost životního stylu | Intenzita tělesné aktivity | Faktor aktivity |
Velmi lehká | Sedavé zaměstnání, nulová volnočasová aktivita. | 1,3 muži / 1,2 ženy |
Lehká | Chůze 4–5 km/h, sedavé zaměstnání s občasnou aktivitou po práci. | 1,6 muži / 1,5 ženy |
Střední | Spíše sedavé zaměstnání spojené s pravidelnou volnočasovou aktivitou. | 1,7 muži / 1,6 ženy |
Těžká | Zaměstnání, při němž člověk převážně stojí nebo chodí. Těžká manuální práce. | 2,1 muži / 1,9 ženy |
Mimořádná | Fyzicky namáhavé zaměstnání nebo velmi aktivní trávení volného času. | 2,4 muži / 2,2 ženy |
Vypočítaný optimální energetický příjem vám zajistí pouze udržení stávající váhy. Pokud chcete zhubnout, měli byste se dostat do kalorického deficitu, tzn. snížit příjem kalorií o 15–20 %.
Např.: Pokud váš denní příjem energie je 3000 kcal, při snížení na 80 % budete přijímat 2400 kcal – tedy o 600 kalorií méně.
Tip: Pokud jste začátečník, konzultujte své plány s odborníkem, jako je výživový poradce nebo lékař. Ti vám pomohou s vhodným nastavením jídelníčku i pohybové aktivity, aby hubnutí probíhalo zdravě a efektivně.
Pravidelný pohyb: Nejlepší způsob, jak spalovat tuky
Zhubnout bez pohybu půjde jen těžko. Není ale nutné chodit každý den do fitness centra a zvedat těžké váhy. Zhubnout můžete i během, rychlou chůzí, plaváním, jízdou na kole nebo na rotopedu. Důležité je, aby byl pohyb pravidelný. Stejně tak myslete na to, že by vás daná aktivita měla bavit. Jen tak u ní zůstanete dlouhodobě.
Abyste měli motivaci hýbat se pravidelně, můžete si do kalendáře napsat, jaké dny si na vybranou aktivitu vyčleníte. Pomoci vám mohou také chytré hodinky, sporttestery nebo krokoměry. Díky nim budete mít přehled o své fyzické aktivitě, a navíc i pokroku.
Více pohybu se dá zahrnout i do každodenních aktivit. Místo výtahu použijte schody (a nemyslíme ty jezdící), při venčení psa obejděte jeden blok navíc nebo si na procházce s kočárkem udělejte místo klasických kroků pár výpadů.
Důležitá je i regenerace. Pokud se hýbete tři dny v týdnu, vymezte si mezi tréninky jeden den na odpočinek. Volno nemusí nutně znamenat, že si místo jógy pustíte film. Odpočívat se dá aktivně, třeba na procházce v přírodě.
Dostaňte se do formy Jak vybrat chytré hodinky? Cviky na ruce pro ženy
Kvalitní spánek a minimum stresu
Dodržujete rozmanitý, a především zdravý jídelníček, pravidelně se hýbete, ale číslo na váze se nemění? Pro hubnutí je také důležitý kvalitní spánek a dobrý psychický stav. Spánek pomáhá k regeneraci organismu. Dopřát byste si proto měli přibližně 7 až 9 hodin spánku každý den. Naopak jeho nedostatek vede k únavě, neaktivnímu trávení dne, vyvolává pocit hladu a tendenci sahat po kaloričtějších jídlech.
Ani stres vám při hubnutí nebude hrát do karet. V těžkých chvílích se často uchylujeme k zajídání emocí čokoládou, dortíky, smaženými brambůrky a jinými nezdravými potravinami. Někteří řeší náročný den pár sklenkami vína, piva nebo tvrdým alkoholem. Snažte se těmto situacím vyhýbat. Vyčerpávající pracovní den si můžete vynahradit procházkou v přírodě, aktivitami s přáteli a rodinou nebo cvičením. Tento přístup vám zlepší náladu a ulehčí cestu za vysněnou postavou.
Víte, jak se zbavit stresu? Jak správně spát a v jaké poloze?
Jídelníček na hubnutí
Kromě pravidelného pohybu a dostatečné regenerace je potřeba myslet i na jídelníček. Ten by měl být vyvážený s dostatkem bílkovin a vlákniny. Pokud chcete zhubnout, vynechat byste měli průmyslově zpracované potraviny a jiné polotovary. Alkohol a slazené nápoje byste si také neměli dopřávat každý den, naopak je ideálně vynechat úplně.
Co se samotného jídla týká, jezte pomalu a soustředěně. Dejte prostor mozku si uvědomit, kolik jste toho už snědli. Díky tomu nebudete jíst více, než skutečně potřebujete. U jídla je také důležitá pravidelnost a dostatečné porce. Dieta není o tom, zhubnout co nejrychleji, nebo se trápit hladem. Vše má svůj čas. A hladový žaludek naopak přiměje tělo ukládat tuky na horší časy.
Jídelníček pro ženu se sedavým zaměstnáním, která chce trochu zhubnout, může vypadat následovně:
- Snídaně – 50 g ovesných vloček, 150 ml polotučného mléka, 100 g jahod, 10 g hořké čokolády
- Svačina – 50 g celozrnné bagety, 10 g sýru gervais, 2 plátky sýru eidam (30 %), polovina papriky
- Oběd – 150 g kuřecích prsou, 75 g rýže Basmati, 150 g zeleniny
- Svačina – 150 g bílého jogurtu, 15 g ořechů
- Večeře – omeleta ze 2 vajec, 100 g žitného chleba, 150 g zeleniny
Co (ne)jíst, když chcete zhubnout
Jak už jsme v článku zmínili, vaším cílem by rozhodně nemělo být hladovění. Ideální je rozmanitá vyvážená strava obsahující:
- kvalitní bílkoviny – vejce, hovězí maso, ryby, mléko, luštěniny, ovesné vločky, ořechy
- zeleninu a ovoce – bohatý zdroj vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek
- zdravé tuky – ořechy, semínka, avokádo
Důležitá je také kvalita potravin, které konzumujete. Vyhýbat byste se měli průmyslově zpracovaným potravinám a polotovarům. Pokud nerozumíte složení, které je uvedeno na obalu výrobku, a ještě k tomu je seznam ingrediencí nekonečný, raději si vyberte jiný produkt. Na vašem talíři by se neměla objevit ani jídla z fast foodů nebo sladkosti. Nahradit se dají domácí kuchyní, kde víte, jaké (zdravé) přísady jste použili a v jakém množství.
Jestli rádi mlsáte a nedokážete si představit, že byste se své neřesti měli nadobro zbavit, nemusí to být ani při hubnutí problém. Nezdravé jídlo omezte na co nejmenší možnou míru. Vždy by měl převažovat zdravý životní styl. Kromě omezení se dá většina potravin nahradit zdravější verzí – mléčná čokoláda za hořkou vysoce procentní, smažené brambůrky ořechy nebo domácími pečenými bramborami bez tuny oleje atd.
1 000 kJ v různých podobách: | |
45 g smažených brambůrků | 40 g ořechů |
50 g sušenek | 420 g čerstvého ovoce |
1 kobliha (60 g) | 1 kg zeleniny |
Pitný režim bez kalorických zabijáků
Pro tělo je zásadní také pitný režim, který zbavuje organismus škodlivých látek. Dospělý člověk by měl v průměru vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Ideální je čistá voda nebo neslazené čaje. Do pitného režimu se započítávají také polévky a ovoce či zelenina s vysokým obsahem vody.
Alkohol a slazené nealkoholické nápoje (limonády, džusy, ovocné šťávy a smoothie, energetické drinky) byste měli naopak vynechat. Obsahují velké množství kalorií a cukrů, které vám cestu za vysněnou postavou ztíží.
Nápoje | Energetická hodnota (kcal) |
Čistá voda | 0 |
Bylinkový a černý čaj bez cukru | 0 |
Ovocný čaj bez cukru | 1 |
Espresso | 4 |
Káva s mlékem bez cukru | 12 |
Birell světlý (neochucený) | 21 |
Pivo Kozel 11° | 40 |
Džus 100% Pomeranč Relax | 45 |
Coca-Cola | 45 |
Red Bull | 47 |
Bílé suché víno | 63 |
Červené suché víno | 74 |
Jak zhubnout po 40
Po přechodu/menopauze dochází k celkovému zpomalení metabolismu a poklesu hormonů. To vede k navyšování tělesné hmotnosti. Hubnutí po 40, tedy i v 50 a 60 letech, tak může být náročnější, rozhodně ne ale nereálné. Nejčastější obtíže při hubnutí v tomto věku jsou:
- zpomalení metabolismu
- pokles svalové hmoty
- úbytek hormonů
- pokles pohybových aktivit
- častější zdravotní komplikace
Abyste se zbavili nadbytečných kilogramů, je potřeba dodržovat stejná doporučení, která mají i zbylé věkové skupiny. Ve zkratce jde o pravidelný pohyb, zdravý a vyvážený jídelníček, dostatečný pitný režim, spánek a regeneraci, omezování stresu – viz první část 15 kroků pro správné a zdravé hubnutí.
Po čtyřicítce je navíc důležité myslet na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, a to především kvůli prevenci osteoporózy. Vápník najdete v mléčných výrobcích, sýrech, ale i máku, mandlích, kapustě nebo špenátu. Vitamín D získáte kromě slunce také z ryb, jater nebo třeba vajec.
FAQ: Časté otázky o hubnutí
1. Jak rychle mohu zdravě zhubnout?
Doporučuje se hubnout přibližně 0,5–1 kg týdně. Rychlejší úbytek váhy může vést k jojo efektu a zdravotním problémům.
2. Kolik kalorií mám ubrat, abych zhubnul/a?
Pro zdravé hubnutí snižte denní příjem o 15–20 % oproti vašemu optimálnímu příjmu (např. z 2 500 kcal na 2 000–2 125 kcal).
3. Je možné zhubnout bez cvičení?
Ano, hubnutí je založené na kalorickém deficitu. Přidání cvičení však zlepšuje kondici, urychluje proces hubnutí a pomáhá udržet svalovou hmotu.
4. Co je kalorický deficit?
Kalorický deficit nastane, když přijímáte méně kalorií, než vaše tělo denně spotřebuje na základní funkce (metabolismus) a aktivitu. Tělo pak začne čerpat energii ze zásob tuku.
5. Jaký jídelníček je nejlepší na hubnutí?
Jídelníček by měl být vyvážený, s dostatkem bílkovin, vlákniny, zdravých tuků a komplexních sacharidů. Vyhněte se zpracovaným potravinám, přidaným cukrům a alkoholu.
6. Můžu při hubnutí jíst sacharidy?
Ano, sacharidy nejsou nepřítel. Klíčem je vybírat komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky, ovesné vločky, quinoa nebo sladké brambory. Ty poskytují energii a udržují stabilní hladinu cukru v krvi.
7. Proč mi hubnutí nejde, i když mám kalorický deficit?
Mohlo by jít o špatně spočítaný kalorický příjem, nekonzistentní deficit, nedostatek spánku, stres nebo zdravotní problémy, jako je hormonální nerovnováha.
8. Pomáhají doplňky stravy při hubnutí?
Doplňky stravy nejsou nutné pro hubnutí, ale některé (např. proteinové nápoje nebo vláknina) mohou pomoci doplnit živiny. Vždy upřednostněte vyváženou stravu.
9. Jaké cvičení je nejlepší na spalování tuků?
Kombinace kardio cvičení (např. běh, rychlá chůze, plavání) a silového tréninku je nejúčinnější. Kardio spaluje kalorie, silový trénink pomáhá udržet a budovat svaly.
10. Jak dlouho trvá, než uvidím výsledky hubnutí?
První výsledky obvykle uvidíte za 2–4 týdny, pokud dodržujete kalorický deficit a zdravý životní styl. Viditelný pokles váhy a zlepšení kondice však závisí na vašem těle, metabolismu a důslednosti.