Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Grilované kuře: Recepty na kuřecí stehna, křídla, steaky a na marinádu
Blíží se vám velká letní grilovačka s přáteli a vy byste protentokrát místo nějakého odvážného experimentování raději vsadili na jistotu? Na něco, co bude chutnat každému a co není možné zkazit? Jednou takovou jistotou je právě grilované kuřecí maso a je přitom vcelku jedno, jestli se pustíte do grilování celého kuřete, nebo třeba jen do opékání stehen, křídel nebo prsou. Poradíme vám, jakým chybám byste se měli vyhnout, jaká marináda povznese vaše maso na novou úroveň a jaké recepty vás nikdy nezradí.
Jak nakládat kuřecí maso na grilování?
Příprava kuřete na grilování
Pouštíte se do grilování celého kuřete? V obchodě si můžete koupit kuře, které je již na gril připravené, a tím si ušetřit trochu času. Koupíte-li si kuře klasické, bude potřeba mu vyčistit dutinu a omýt kůži.
Obdobný proces vás nemine ani při přípravě kuřecích stehen, křídel nebo prsou. Maso nejdříve zbavte jakýchkoliv nečistot a umyjte ho, v případě potřeby ho naporcujte na stejně velké kousky a nakonec ho usušte.
Zbývající část přípravy už je mnohem volnější. Je totiž jen a jen na vás, jakou marinádu si připravíte a jakými bylinkami a jakým koření kuře ochutíte. Myslete na to, že mdle chutnající maso po grilování už jen tak snadno nespravíte, a to bez ohledu na to, kolik soli na něj vyplácáte. Marináda je – speciálně u kuřecího masa – opravdu zásadní a nevyplatí se jí podcenit!
Jak, kdy a na jak dlouho kuře naložit?
Marinování bohužel není tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. Setkáte se totiž se dvěma tábory kuchařů a každý z nich si bude skálopevně stát za svým způsobem marinování.
- První možností je marinovat kuře určitou dobu před grilováním a ideálně ho nechat takto namarinované uležet pár hodin v lednici. Kuřecímu prsu by měla stačit klidně i půl hodina, stehnům a křídlům pak 5 hodin a celé kuře můžete nechat marinovat přes noc (a můžete se do něj pustit s marinovací jehlou, aby se chuť koření dostala opravdu všude).
- Druhou možností je natírat kuře marinádou až v průběhu grilování. Marináda se takto totiž nespálí a nevysuší a maso by pak mělo být šťavnatější.
Jaká z těchto dvou cest je tou jedinou možnou správnou? Asi si dokážete tipnout, že pravda bude tradičně někde mezi. Kuře můžete namarinovat jak před grilováním, tak i při něm. Nebo můžete otestovat každou alternativu zvlášť a rozhodnout se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
4 recepty na nejoblíbenější marinády
Univerzální marináda
Ingredience
- 1 lžička soli
- půl lžičky pepře
- půl lžičky římského kmínu
- půl lžičky sladké papriky
- půl lžičky pálivé papriky
- špetka sušeného česneku
- špetka sušené cibule
- 1 lžíce sojové omáčky
- 2 lžíce olivového oleje
Krok za krokem
- Všechny zmíněné ingredience smíchejte dohromady v misce a výslednou směsí potřete připravované maso.
- Ideální je to dělat v ruce, aby se marináda dostala i do hůře dostupných míst. Nebojte se ušpinit!
- Maso nechte alespoň hodinu být, aby mohlo marinádu nasáknout a mezitím už můžete jít rozpálit gril. Pokud chcete nechat maso marinovat déle, můžete jej vložit do uzavíratelné nádoby, nebo do fólie (ideálně uzavíratelné pomocí vakuovačky), a tu pak hodit na pár hodin do lednice.
Další povedené marinády pro všechny možné typy grilovaných pokrmů najdete v našem článku Domácí marináda na grilování: 10 nejlepších receptů.
Bylinková marináda
Ingredience
- 1 celé menší kuře
- olivový olej
- citronová šťáva
- rozmarýn
- bazalka
- oregano
- tymián
- chilli
- sůl
Jak grilovat kuře?
- Kuře vyčistěte a omyjte vodou, a to nejen zvenku, ale hlavně i uvnitř. Poté jej důkladně osušte.
- V misce si připravte bylinkovou marinádu smícháním všech výše uvedených surovin.
- Kuře marinádou potřete, a to zase nejen vně, ale i uvnitř. Marinádu se snažte dostat i pod kůži – hlavně kolem prsou.
- Rozpalte gril na střední teplotu kolem 180 °C a kuře grilujte 1 hodinu na nepřímém žáru. Nezapomeňte zavřít víko grilu, aby se kuře opeklo ze všech stran.
- Po hodině kuře znovu potřete marinádou, aby bylo pořádně šťavnaté, a grilujte další 1 hodinu. Rozhodujícím ukazatelem propečení kuřete ale není čas, je to jeho vnitřní teplota. Ta by měla činit minimálně 82 °C. Teplotu měřte v jeho nejsilnější části, například u stehna.
- Před podáváním kuřete ho nechte chvíli odpočinout.
Jogurtová marináda na kuřecí prsa
Ingredience
- několik kuřecích prsou
- bílý jogurt
- citronová šťáva
- nadrcený česnek
- tymián
Jak a jak dlouho grilovat kuřecí prso a steak?
- Nejdříve si připravte marinádu smícháním výše uvedených ingrediencí.
- Prsa rozřízněte na stejně silné (respektive tenké) prsní řízky, umyjte je, osušte a vložte do marinády.
- Kuřecí nechte marinovat na chladném místě alespoň 1 hodinu.
- Gril rozpalte s dostatečným časovým předstihem a prsa pokládejte až opravdu na rozpálený rošt. Grilujte na přímém žáru při střední teplotě kolem 180 °C po dobu přibližně 10 minut (5 minut na jedné straně a 5 na druhé). Případně můžete také začít nepřímým grilováním a grilování zakončit na přímém žáru.
- Před sundáním masa z grilu je vždycky důležité zkontrolovat jeho propečení uvnitř, nejlépe teploměrem. Nejnižší bezpečná vnitřní teplota se u prsou pohybuje kolem 77 °C.
- Po opečení nechte maso pár minut odpočinout. Podávat ho můžete například s grilovanými bramborami.
Medová marináda na kuřecí křídla, stehna a paličky
Ingredience
- kuřecí křídla, stehna, nebo paličky
- tekutý med
- čerstvý nasekaný zázvor
- rozdrcený česnek
- sojová omáčka
- citronová šťáva
- sůl a pepř
Jak grilovat kuřecí křídla, stehna a paličky?
- V misce smíchejte všechny suroviny na marinádu.
- Umyté a osušené maso položte do marinády a nechte ho takto naložené v lednici alespoň pár hodin, klidně i celou noc.
- Stehna, křídla i paličky jsou ve srovnání s prsy mnohem šťavnatější, a to protože se grilují s kůží, pod kterou se skrývá tolik důležitý tuk. Rozpalte gril na střední teplotu kolem 180 °C a maso grilujte na přímém žáru po dobu přibližně 20 minut. Kuřecí v průběhu opékání alespoň jednou obraťte, klidně ho ještě potřete marinádou a kontrolujte ho, aby se nepřipeklo a nevysušilo.
Jak a jak dlouho kuřecí maso grilovat?
Nyní už k samotnému grilování. Bez jakých triků se u grilu neobejdete a jakých chyb je lepší se vyvarovat?
- Pokud jste dali marinované maso do ledničky, alespoň půl hodiny před grilováním ho z ní zase vyndejte. Neházejte ho na gril úplně studené.
- Grilujte na čistém a řádně rozpáleném roštu. Rošt můžete před grilováním také lehce potřít olejem, aby se na něj maso příliš nepřipékalo.
- Rošt umístěte přibližně 10 centimetrů na uhlíky. Teplota grilu by se při opékání kuřecího masa měla pohybovat kolem 160 až 180 °C, takže někde kolem středu. Pokud to s tím ohněm přeženete, výsledkem bude zvnějšku spálené maso, které bude uvnitř pořád ještě syrové. Pokud nemáte trpělivost na boj s grilem na dřevěné uhlí, doporučujeme vám grily plynové a grily elektrické – grilování je s nimi mnohem snazší.
- Podle potřeby pracujte nejen s přímým žárem, ale i s tím nepřímým – kombinujte je. Nepřímé grilování využijete pro řádné propečení masa uvnitř, zatímco přímé grilování se vám bude hodit pro formování křupavé kůrky.
- S masem na grilu moc nemanipulujte. Nechte gril dělat svou práci a používejte jeho víko (za předpokladu, že váš gril nějaké má), aby se maso propeklo rovnoměrně.
- Do masa nešťouchejte, jinak vám ze všech těch „bodných ran“ vyteče veškerá šťáva. Místo vidličky používejte grilovací kleště.
- A pokud budete do masa přece jen něčím šťouchat, tak jedině vpichovacím teploměrem na maso. Teploměr je skvělou pomůckou a neměl by chybět na žádné grilovačce. Vyhnete se s ním syrovému masu a maso přitom ani nevysušíte a nespálíte. Nikdy totiž nemůžete vědět, kolik minut bude přesně trvat opečení toho kterého kousku masa. Teplota je tím nejlepším vodítkem. Vnitřní teplota by se měla pro bezpečné propečení celého kuřete rovnat 82 °C. To stejné platí i při grilování stehen a křídel. U prsou je bezpečná teplota nižší a dělá jen 77 °C.
- Jak ověřit propečení masa bez teploměru? Nakrojte ho v jeho nejsilnější části a ověřte si, jestli je řez pěkně bílý, nebo stále růžový. Můžete se řídit také barvou šťávy při naříznutí, nebo píchnutí do masa. Pokud je šťáva čirá, máte hotovo. Je-li narůžovělá, ještě ho na grilu nechte.
Jak připravit a ochutit maso na hamburger? 10 nej tipů na grilovacích recepty od vás
Grilování celého kuřete
- Celé kuře grilujte nepřímo, tedy na nepřímém žáru pod poklopem. Doporučujeme vám použít grilovací misku (v tomto případě ale bude potřeba maso po určité době otočit), nebo otáčecí špízy, ideálně v kombinaci s motorky.
- Vyberte takové kuře, které není příliš velké. S velkým kuřetem se vám bude hůře zacházet – jak při marinování, tak při grilování. A hlavně jej budete muset grilovat mnohem déle, aby se uvnitř řádně propeklo.
- Na posledních pár minut je možné kuře opéct nad přímým žárem a utvořit tak na jeho povrchu hezky křupavou kůrku.
- Dobu grilování kuřete je možné zkrátit tím, že ho budete péct tzv. „naplacato“. Před grilováním ho zbavte páteře, aby jste ho pak mohli rozevřít.
- Vyplatí se si pod kuře postavit odkapávací misku, nebo alespoň kousek alobalu. Šťávy z něj pak nebudou dopadat přímo do grilu a vy se nebudete muset tolik trápit s jeho čištěním.
Chcete si osvěžit své znalosti přímého a nepřímého grilování? Přečtete si náš článek Grilujeme: Nejčastější chyby při grilování aneb jak správně grilovat?
Jak správně grilovat (na dřevěném uhlí, plynu i elektrice)? Uzení masa pro začátečníky