Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Cappuccino vs. Latte: V čem se liší a co mají společné?
Pravděpodobně máte svého kávového oblíbence – cappuccino, nebo caffè latte. Ale víte něco o tom druhém táboře, kterému se vyhýbáte? Při přípravě obou nápojů se používají stejné ingredience, ale zážitek z každého z nich je jedinečný.
Jaký je rozdíl mezi caffè latte a cappuccinem?
Zásadní rozdíl mezi těmito nápoji spočívá v jejich struktuře, která je dána poměrem ingrediencí. Cappuccino je kávový nápoj střední velikosti. Klasické cappuccino se skládá z espressa, horkého mléka a 2cm husté pěnové čepice. Cappuccino v moderním provedení se připravuje se sametovou mikropěnou. (Tu připravíte pouze pomocí parní trysky u kávovaru.) Caffè latte je o poznání větší drink o objemu 250 ml i více. Skládá se z 30–35 ml kávy a 210 ml mléka vyšlehaného mléka do mikropěny. Oba dva nápoje se připravují do hrnečků s ouškem. Kromě toho se u nich můžete shodně setkat i s uměleckými díly vytvořenými technikou zvanou latte art.
Caffè latte – kávové mléko
V italštině znamená latte mléko, pokud byste si tedy v kavárně v Itálii zkoušeli objednat pouze latte, s největší pravděpodobností by vám obsluha přinesla sklenici horkého mléka. Jestliže chceme být přesní, musíme používat celý název tohoto kávového nápoje, a to caffè latte. Kávu je však možné nahradit jiným druhem nápoje, například kakaem, matchou nebo čajem. V kombinaci s čajem vznikne velmi populární, kořeněný nápoj, tzv. chai latte. Klasické caffè latte je však připravováno s espressem, může to být shot filtrované kávy nebo i překapávané. Mléčná mikropěna se nalévá přímo na espresso. Jinak je tomu u příbuzného nápoje s názvem latte macchiato. Tento typ nápoje je známý svými ikonickými pruhy z kávy, mléka a mléčné pěny. Kávová chuť nápoje caffè latte není tak intenzivní, a proto se často obohacuje o nejrůznější příchutě. Setkat se tak můžete s oříškovým caffè latte, karamelovým, ale i dýňovým či perníkovým.
Cappuccino – nápoj kapucínských mnichů?
Kapucínští mnichové s největší pravděpodobností cappuccino nepili, ale jistou spojitost mezi nimi vidět můžeme. Název nápoje je pravděpodobně odvozen od hnědého kapucínského obleku, tzv. sutany. Základem tohoto nápoje je kvalitní espresso, připravené z ne příliš kyselé kávy, naopak jsou žádoucí sladké tóny čokolády či oříšků. ⅓ espressa je pak doplněná o ⅓ horkého mléka a ⅓ mléčné pěny – ta dodává tomuto nápoji ten pravý zážitek. Pokud si objednáte moderní variantu, tzv. Seattle style cappuccino, bude espresso přikryté mikropěnou. Správné cappuccino je podáváno v širokém porcelánovém šálku se zaobleným dnem. Často bývá doplněné o různé příchutě, např. skořici nebo strouhanou čokoládu, na profesionálně připraveném cappuccinu však tyto posypky nemají co dělat a často jen maskují použití nekvalitní kávy.
Jak se liší příprava?
Caffè latte i cappuccino se liší také přípravou. Ta ovšem není tak složitá, abyste si nemohli oba dva nápoje připravit i doma.
Jak na cappuccino?
Ideální velikost cappuccina je 150 ml. Setkat se můžete ale i s cappuccinem o objemu 180 ml. Do nahřátého hrnečku si nejprve připravíme espresso, nejlépe přímo z kávovaru. Kávy by mělo 25–30 ml, záleží na výsledné velikosti nápoje. Poté si připravte mléčnou pěnu. Použít můžete například elektrický napěňovač mléka nebo parní trysku u kávovaru, díky ní vytvoříte hebkou mikropěnu. Ideální teplota mléčné pěny je 70 stupňů Celsia. Mléčnou pěnu pak nalijte do šálku přímo na espresso. Začněte od středu a postupně nalévejte napěněné mléko krouživými pohyby k okraji šálku. Pokud nemáte k dispozici parní trysku a připravujete klasickou mléčnou pěnu, pamatujte, že výška čepice z krémové mléčné pěny na horkém mléce by měla dosahovat až 2 centimetrů. V takovém případě jsou mléčné vousy po prvním doušku zaručeny. Pokud je na vás cappuccino příliš slabá káva, vyzkoušejte silnější flat white.
Jak na caffè latte?
Na správné caffè latte budete potřebovat opravdu velký hrnek o objemu 280–330 ml. Jako první se připravte espresso, dvojité espresso nebo jinou silnou kávu. Poté se pusťte do šlehání mléčné mikropěny. Pokud nemáte k dispozici parní trysku, připravte klasickou mléčnou pěnu, např. ve French pressu. Našlehané mléko pak lijte do šálku s kávou tak, aby jako první teklo horké mléko a pěna zatím zůstávala v konvičce. Nakonec ještě navrstvěte pusinky mléčné pěny na vršek nápoje. Caffè latte má pouze dvě vrstvy, nikoliv tři jako jeho varianta latte macchiato. To se připravuje do vysoké, úzké sklenice. Jako první je ale potřeba připravit mléčnou pěnu, která si musí ve sklenici cca půl minuty odpočinout, aby se mléčná pěna oddělila od horkého mléka a vytvořila mléčnou čepici. Až poté se nalévá espresso, které vytvoří na mléčné pěně klasickou kávovou skvrnu. Díky tomu se vytvoří požadované 3 vrstvy.