Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak doma sušit jablka? V troubě, sušičce nebo na slunci!
Chcete posílit svůj imunitní systém i třeba v zimě, ale ovoce jste nikdy nesušili? Začněte s jablky, která jsou navíc přirozeným zdrojem mnoha vitamínů a vlákniny! Poradíme vám, jak vybrat ta správná, jak je připravit a jakou metodu zvolit. Ať už dáváte přednost troubě, sušičce nebo slunci, u nás najdete podrobný návod včetně rad k jejich využití a receptů.
Příprava na sušení jablek a postup
- Vyberte zralá, zdravá jablka bez otlaků, vad nebo známek hniloby. Ideální jsou odrůdy s vyšším obsahem cukru (Jonagold, Golden Delicious, Gala), ta zůstanou po dehydrataci sladká a chutná.
- Plody důkladně umyjte a, chcete-li, odstraňte jádřince a oloupejte. Nakrájejte je na 3-5 mm plátky, stejně tenké měsíčky nebo malé kostičky.
- Aby jablka nezhnědla, namočte plátky na několik minut do roztoku vody s citronovou šťávou v poměru 1 lžíce šťávy na 1 litr vody. Nebo si připravte lázeň z vody a kyseliny citronové. Pak nechte pořádně okapat.
- Usušte je vybranou metodou. Křížaly jsou hotové, když jsou pružné a nelepí. Neměly by křupat ani být moc gumové.
- Poté je nechte úplně vychladnout a uložte do vzduchotěsných nádob.
Využití
Tato pochoutka je skvělá jako rychlá a zdravá svačina, kterou můžete mít vždy po ruce. Křížaly jsou lehké, snadno se přenášejí a dodají energii. Přidat je můžete do těst na koláče, muffiny nebo sušenky, ale také do obilných kaší nebo müsli. Skvěle se hodí do ovocných salátů či zmrzliny.
Pár kousků můžete přidat do čaje pro jemnou ovocnou chuť, která hezky doplní byliny či květy. Sušená jablka se však hodí i do masových pokrmů, zvlášť k vepřovému, kde přidají zajímavý kontrast. Jednotlivé plátky pak hezky ozdobí letní koktejly.
3 způsoby, jak je sušit
Pečicí trouba
Připravené kousky ovoce rozprostřete vedle sebe v jedné vrstvě na plechy s pečicím papírem nebo speciální fólií. Sušte při teplotě kolem 50 °C u horkovzdušné a 65 °C u elektrické trouby zhruba 4-6 hodin. Dvířka nechte v průběhu pootevřená na madlo vařečky, aby mohla odcházet přebytečná vlhkost. Neumožňuje váš spotřebič nastavení tak nízké teploty? Pak zvolte tu nejnižší možnou a zkraťte délku dehydratace.
Pokud připravujete více plechů najednou nebo vaše trouba nepeče rovnoměrně, po 1-2 hodinách plechy prohazujte a otáčejte. Po skončení nechte zchladnout a uskladněte v chladu a temnu.
Sušička potravin
Nakrájená, v citronu namočená a okapaná jablka položte na pláty sušičky tak, aby byla v jedné vrstvě, nepřekrývala se a ideálně ani příliš nedotýkala. Nastavte teplotu na 55–60 °C a dehydratujte je 6-12 hodin podle tloušťky plátků.
Každé 2 hodiny prohazujte pozice plat, aby se jablka sušila rovnoměrně. Průběžně také plátky kontrolujte a odebírejte ty, které jsou už ideálně suché (nevytéká šťáva, jsou pružné, ale nekřupou). Poté nechte ovoce úplně vychladnout a uskladněte do chladu a tmy.
Slunce
Velmi oblíbeným způsobem, který nejspíš znáte ze svého dětství, je sušení jablek na slunci. Jasnými výhodami je zachování maxima živin a nulová spotřeba energie. Na druhou stranu tento způsob zabere několik dní, a to ještě za předpokladu stabilního, teplého a slunečného počasí. Dále musíte zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu a ochranu před hmyzem a jinou zvěří (nebo dětmi).
Jestliže máte vhodná síťovinová plata, stačí na ně v jedné vrstvě rozmístit očištěná a pokrájená jablka. Tato plata zastoupí třeba rošty z trouby s papírem na pečení. Následně je položte na kousky dřeva nebo cihly tak, aby skrz i pod nimi proudil vzduch. Umístěte je na slunné a teplé místo a překryjte vrstvou síťoviny nebo starou záclonou.
Další možností je navěšení plátků na silnou nit nebo tenčí provázek tak, aby se navzájem nedotýkaly. Tento řetěz pak zavěste na teplé a dobře odvětrávané místo.
Sušíte-li pod širou oblohou, přesouvejte vše v případě nepřízně počasí a nejlépe i na noc dovnitř, aby vám jablka zbytečně znovu nevlhla a proces se neprodlužoval. Křížaly by měly být hotové zhruba za 3 dny, když jsou pružné, nelepí a nelámou se.
Skladování a jak dlouho vydrží
Zcela vychladlá a správně usušená jablka skladujte ve vzduchotěsných nádobách, jako jsou skleněné zavařovací sklenice, plastové nádoby s těsněním nebo zipové či vakuové sáčky. Tak vydrží dlouho suchá, a navíc budou chráněná před vlhkostí a škůdci. Nádoby uchovávejte na suchém, tmavém a chladném místě – ve spíži, kuchyňské skříni nebo sklepě. V takovém prostředí vydrží bez újmy několik měsíců.
Pro opravdu dlouhodobé skladování můžete dát sušená jablka do mrazáku. Uložte je do mrazicích sáčků s těsným uzávěrem nebo dóz, které vydrží nízké teploty. Takto mohou vydržet až rok i déle.
Pravidelně je kontrolujte, zda nejeví známky plesnivění nebo postižení škůdci. Pokud něco takového zaznamenáte, je nejlepší celou postiženou část vyhodit.
Vliv křížal na zdraví
Jablka obsahují velké množství vitamínů (zejména vitamín C), vlákniny a dalších prvků, jako jsou kyselina listová, hořčík nebo vápník. Oproti tomu je v nich velmi malé množství kalorií (50-70 kcal / kus), a tak jsou ideální složkou jídelníčků lidí snažících se zhubnout.
Zmíněný vitamín C v kombinaci s flavonoidy zajišťuje správné fungování imunitního systému a společně chrání tělo před volnými radikály. Tím mohou snižovat riziko chronických onemocnění a dalších chorob.
Vláknina se pak stará o rychlejší a delší pocit sytosti, zdraví trávicího traktu a hlavně střev. Může tak mít vliv na regulaci a stabilizaci krevního cukru i cholesterolu. Zpomaluje trávení a snižuje chuť k jídlu, díky čemuž se jen tak nepřejíte.
V sušené variantě však toto ovoce přirozeně obsahuje více cukru, a proto je třeba jej jíst s mírou. Zvlášť trpíte-li cukrovkou nebo si hlídáte příjem sacharidů.
Recepty – kořeněné křížaly, trubičky, kuličky
Sušená jablka se skořicí (a sirupem)
Ovoce omyjte, případně i oloupejte a vyjměte jádřince. Plody nakrájejte na 4 mm plátky a ty na pár minut namočte do vody s citronem, aby při přípravě tolik nezhnědly. Pak je okapejte, osušte a z obou stran poprašte mletou skořicí.
Dehydratujte v troubě (zhruba 5 hodin při 50-60 °C) nebo v sušičce potravin (cca 8 hodin na 55-60 °C). Metodu venku na slunci v tomto případě příliš nedoporučujeme – vítr by vám mohl odfouknout koření a to by také lákalo zvířata. Jakmile jsou plátky stále pružné, ale už z nich při zmáčknutí nebo na řezu neuniká žádná šťáva, máte hotovo.
Tip: Před zasypáním skořicí je zkuste potřít tenkou vrstvou javorového sirupu.
Sušené jablečné (ovocné) trubičky a kůže
- 1 kg jablek
- 2 lžíce citronové šťávy
- cukr nebo med či jiné sladidlo dle sladkosti plodů (volitelné)
- mletá skořice dle chuti (volitelné)
Postup
Jablka omyjte, zbavte jádřinců a, pokud chcete, oloupejte. Nakrájejte je na menší kousky a přesypte do hrnce. Zakápněte je citronovou šťávou, podlijte trochou vody a duste zhruba 12 minut do změknutí. Nechte vychladnout. Máte-li měkké plody, můžete vaření přeskočit.
Kousky jablek rozmixujte s kořením a sladidlem a pak pyré rovnoměrně rozetřete na plát či plech vyložený pečicím papírem. Vrstva by měla být silná max. kolem 3 mm. Dejte do sušičky nebo trouby na 50-60 °C na cca 3 hodiny, až plát „kůže“ zpevní a přestane lepit.
Nechte vychladnout a pak nůžkami, velmi ostrým nožem nebo kráječem na pizzu nařezejte na pláty a ty zarolujte. Konce můžete namočit v rozpuštěné bílé nebo tmavé čokoládě. Než čokoláda zatuhne, doporučujeme trubičky převázat provázkem nebo gumičkou či zatížit, aby se nerozmotávaly.
Pokud nechcete ruličky, jen plát nařezejte na menší kousky libovolných tvarů.
Tip: Tuto dobrotu můžete připravit i z jiných druhů ovoce nebo ze směsi jablek třeba s malinami, hruškami nebo švestkami.
Nepečené kuličky
- 1 hrnek sušených jablek
- 1 hrnek rozinek nebo vypeckovaných datlí
- 1 hrnek ořechů (lískové, vlašské, pekanové)
- 1 lžíce tmavého holandského kakaa
- špetka skořice
- špetka soli
Postup
Jablka a datle, pokud je používáte jako náhradu rozinek, pokrájejte na menší kousky. Ovoce prolijte vroucí vodou a nechte okapat. Na pánvi si opražte ořechy, až se hezky rozvoní. Lískové pak můžete třením v utěrce oloupat.
Všechny suroviny dejte do stolního mixéru nebo sekáčku a společně rozmixujte na hutnou pastu. Ze vzniklé hmoty pak tvarujte kuličky a ty po jedné uložte do malých papírových košíčků. Případně je můžete předtím ještě obalit v kakau.