Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší strategie všech dob (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
Strategické hry jsou jedním z nejpestřejších herních žánrů vůbec a každý si v něm snadno najde něco svého. Budovatelské strategie vám dokáží splnit váš sen postavit si a řídit svou vlastní zoo, svůj zábavní park nebo třeba svůj malý tropický státeček. Tahové strategie vás vhodí do role vůdce celého národu, a realtimové strategie? Ty vás nenechají svou akcí ani na minutku vydechnout. Myslíte si, že už dnes mají tyto hry svá nejlepší léta za sebou? My bychom vás tímto žebříčkem nejlepších strategií rádi přesvědčili o opaku!
Nejlepší strategie na PC aneb středověká nirvána
Age of Empires II: Definitive Edition (2019)
Začněme u PC – to je totiž taková kolébka herních strategií. A konkrétně pak prostě nemůžeme jinak než tento žebříček započít klasikou všech klasik. Hrou, kterou zpravidla znají i ti z vás, kteří se o hraní jinak nijak zvlášť nezajímají. Hrou, která před více než 20 lety na přelomu tisíciletí nastavila svým zpracováním a svou komplexností laťku všem ostatním realtimovým strategiím (RTS) pěkně vysoko. Tou hrou je středověká strategie Age of Empires II.
Premisa Age of Empires je vcelku jednoduchá. Vyberete si jeden z mnoha národů a na prázdném plácku zažehnete s několika málo vesničany život nové civilizace. Budete rozdělovat úkoly, těžit suroviny, rozšiřovat a obrňovat svou usedlost a samozřejmě také trpělivě budovat armádu a pak s ní dobývat nová území a válcovat své nepřátele. Hra je díky své izometrické kameře velice přehledná a perfektně balancuje část ekonomickou a část soubojovou.
20 let se ale dokáže podepsat i na těch nejlepších titulech. Proto se Microsoft před několika lety rozhodl hru kompletně remasterovat a zpřístupnit ji tak i úplným nováčkům, a to jak na počítačích, tak konečně i na Xboxu. Age of Empires II: Definitive Edition se kromě moderní grafiky honosí také novým dabingem, propracovanější AI a tak vysokým počtem historických kampaní, že vám z toho půjde hlava kolem. Nemluvě o tom, že největší zábavu si samozřejmě užijete při hraní online se svými přáteli.
Představte si, že jsou tací, kteří hru od doby jejího původního vydání v roce 1999 nikdy nepřestali hrát. Až tak loajální a nadšená je komunita hráčů točících se kolem Age of Empires. A to jaksi mluví za vše.
Nejlepší strategické hry na PlayStation
Cities: Skylines (2015)
Strategie na konzolích? Rouhání! Je vůbec něco takového možné? Možné to samozřejmě je, ale správná otázka by měla spíše znít: „Je vůbec něco takového možné udělat dobře – přenést žánr závislý na precizních pohybech počítačové myši na gamepad?“ A zářným příkladem toho, že ano, možné to je, je budovatelská strategie a městská simulace Cities: Skylines.
Hra, která je duchovním nástupcem ve své době neuvěřitelně populární série SimCity. V Cities: Skylines na vás čeká mnoho úkolů. Budete totiž plánovat a stavět velkoměsto – budete pokládat silnice a dálnice a také méně viditelné, ale o to důležitější potrubí a elektrické kabely. Budete se prostě starat o to, aby se obyvatelům vašeho města žilo dobře. Aby měli přístup ke všemu, co potřebují a aby jim nikdo a nic neobtěžovalo jejich klidné životy (životy, které si mimochodem budete moct ve volných chvílích hezky přiblížit a tajně pozorovat).
Frostpunk (2018)
Není budovatelská strategie jako budovatelská strategie. Cities: Skylines dokáže být v určitých chvílích až meditativním a uklidňujícím zážitkem – ve hře se před vámi koneckonců víří pulzující barevná metropole plná aut a malých človíčků. Frostpunk je v jádru sice také budovatelskou strategií, ale se Cities: Skylines toho má společného jen málo. Odehrává se totiž v alternativním apokalyptickém 19. století uprostřed věčné zimy.
Na první pohled je mrazivé prostředí hry vcelku pozitivní – je neokoukané a se vší tou sněhovou nadílkou skoro až kouzelné. Po chvilce hraní ale jeho kouzlo rychle vyprchá. Každou minutu jde totiž někomu o život a spíše než budovat tak budete hlavně přežívat. Surovin je pořád pomálu a obyvatelé vašeho města snadno upadnou do depresí. Hra před vás v neustupujícím tempu staví jedno těžké morální dilema za druhým a vy nikdy nedokážete odhadnout, k čemu to které rozhodnutí vlastně povede. Meditativní Frostpunk určitě není, ale strhující – to zase ano.
Shadow Tactics: Blades of the Shogun (2016)
Konzole ale nenabízí jen širokou plejádu her pro talentované stavitele a manažery. Na své si přijdou i váleční taktici. Shadow Tactics: Blades of the Shogun je taktickou strategií inspirovanou takovými klasikami žánru jako Commandos a Desperados.
Hra je zasazená do prostředí feudálního Japonska a vy v ní získáte kontrolu nad malou grupou zkušených samurajů. Budete se pohybovat ve stínech a potají infiltrovat, vyzvídat, sabotovat a páchat atentáty na nepřátelích svého šóguna. Budete neustále přemýšlet o tom, jaké kroky je potřeba provést, aby vás nikdo nezahlédl, a pokud náhodou ano, tak aby nezůstal naživu, aby o tom mohl komukoliv vyprávět.
Top strategie na Xbox
XCOM 2 (2016)
XCOM 2 je nemilosrdná taktická tahová strategie z dílen Firaxis Games. Hra příběhově navazuje na svého předchůdce XCOM: Enemy Unknown, ve kterém lidstvo prohrálo bitvu proti invazivní mimozemské civilizaci. V novém díle vám tak půjde o to vetřelce po partyzánsku sabotovat, svrhnout a Zemi získat zpátky.
XCOM má mnoho společného například s výše zmíněnou taktickou strategií Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Vedle této části na bojišti ale navíc nabízí i pohled „shora“ – pohled od stolu, u kterého dochází u mapy celého světa k těm velkým strategickým rozhodnutím a ke správě vaší základny. Obě části hry přitom mají něco do sebe. V každé z nich neustále hrajete o čas a jste nucení činit složitá rozhodnutí, s jejichž následky se budete muset naučit žít.
Nejsilnějším aspektem série XCOM byly vždy jednotliví vojáci. Každého si „vychováváte“ pomalu od kolébky a každá ztráta na frontě vás proto opravdu zasáhne. V tomto ohledu hra nemá konkurenci – ne každá mise totiž musí skončit úspěchem. Od vás se očekává hlavně něco jiného, a to naučit se žít s následky selhání.
Vedle hlavní hry vám můžeme po jejím dohrání doporučit také velice povedené rozšíření XCOM 2: War of the Chosen.
Two Point Hospital (2018)
Obraťme ale zase stránku na něco pozitivnějšího. Od hry, která má v názvu slovo „nemocnice“, byste to asi nečekali, ale Two Point Hospital je jednou z nejvtipnějších strategií, kterou si aktuálně můžete napříč platformami zahrát.
Ve hře si nejdříve zkonstruujete svou nemocnici a tu pak budete vést s cílem vyléčit velkou spoustu fiktivních nemocí. Namátkou budete uzdravovat třeba takový zvířecí magnetismus, který se projevuje tím, že se na napadené nešťastníky lepí jedno zvíře za druhým. Milovníci klasiky Theme Hospital se tu budou cítit jako doma.
Pokud by pro vás bylo prostředí nemocnice i přes všechen ten humor přece jen trochu chmurné, vývojáři z Two Point Studios nedávno vydali také hru Two Point Campus, ve které špitál nahrazuje univerzita. A „vejška“ je přece jen větší zábava, ať už se rozhodnete vyučovat magii, nebo špionáž.
Gears Tactics (2020) a Halo Wars 2 (2017)
Xbox si většina hráčů pojí hlavně se dvěma ohromnými franšízami – s Halo a s Gears of War. „Ale to jsou přece střílečky!“ slyšíme vás namítat. Jsou! Ale obě série mají možná trošku překvapivě i své přírůstky v žánru strategií. Nevěděli jsme, kterou z nich do našeho žebříčku zahrnout a tak nakonec zmiňujeme raději hry obě, jak Gears Tactics – brutální taktickou tahovku ne nepodobnou sérii XCOM, tak i Halo Wars 2 – klasickou sci-fi RTS.
Nejlepší strategie na Nintendo Switch
Mario + Rabbids Sparks of Hope (2022)
Když Ubisoft v roce 2017 představil ve spolupráci s Nintendem svou novou taktickou akční adventuru Mario + Rabbids Kingdom Battle, spousta z nás si udivením jen klepala na čelo. Mario a Rabbids v jedné hře? A ještě k tomu v taktické tahové strategii? Co se to tu děje? O to více jsme ale po vydání hry byli překvapení její nápaditostí a vůbec i tím, že celý ten na papíře docela bláznivý koncept vlastně funguje!
Mario + Rabbids Sparks of Hope je v pořadí již druhým dílem této série a plynule navazuje na estetiku a herní mechanismy představené v prvním díle. Hra je ale samozřejmě zase o něco větší, volnější a otevřenější a stejně jako jednička překypuje nádherně zpracovaným prostředím plným hádanek. Ano, stojíme si za tím, že série Mario + Rabbids je v prvé řadě taktickou strategií. Ale připravte se na to, že vedle soubojů strávíte velkou část herního času také prozkoumáváním svého okolí a rozlouskáváním jednoduchých hádanek. To vše „na pozadí“ záchodového, ale zároveň i celkem roztomilého humoru, který do hry přináší Rabbids – králici známí ze série Rayman.
Valkyria Chronicles 4 (2018)
Valkyria Chronicles 4 je válečná hra, která má svým pojetím stejně blízko jak k tahovým strategiím, tak i k těm realtimovým. Z každého žánru si bere něco a navíc to ještě mixuje s dramatickým příběhem a se systémem vylepšování postav, které byste očekávali spíš od japonského RPG než od strategie.
Víceméně v každé misi vás hra postaví proti výrazné nepřátelské převaze a na vás pak padne úkol se s ní pomocí své chytré hlavičky a všelijakých taktik a strategií nějak poprat. A to pokud možno nejefektivněji – s co nejnižším počtem tahů. Budete nucení přemýšlet mnoho kroků dopředu a unikne-li vám třeba i jeden možný soupeřův protitah, hra vám to dá nepříjemně najevo.
Drobná poznámka na závěr: nenechte se odradit čtyřkou v názvu hry. Dějově vám vůbec nic neuteklo. Ve hře se objevují zcela nové postavy a její příběh se odehrává ve stejné době jako první díl, jen na vše nahlížíte z jiného pohledu.
The Banner Saga Trilogy (2018)
The Banner Saga Trilogy je třídílnou sérií epických tahových strategií s prvky RPG. Příběh stavějící na severské mytologii a nádherné ručně kreslené vizuály dodávají těmto hrám na naprosto unikátní atmosféře a tituly v ničem nezaostávají ani z herní stránky. Přitomné tahové souboje jsou snadno uchopitelné, ale zároveň i náročné a v případě vítězství také naplňující.
Bitvy jsou ale jen jednou z mnoha součástek tvořících The Banner Saga. Mnoho času strávíte se svou karavanou na drsných cestách napříč horskými pláněmi například i tím, že budete činit těžká rozhodnutí s mlhavými následky. Nebudete řešit, jestli být „hodní“, nebo „zlí“. Situace, do kterých vás hry vhodí budou mnohem přirozenější – lidštější. Budete muset například rozřešit, jestli se spojit s tlupou zlodějů a posílit svou skupinu a zároveň tím i riskovat svůj majetek. Vikingský život holt není žádná pohádka, a to přestože tak hry ze série The Banner Saga tak trochu vypadají.
Nejlepší budovatelské strategie („tycoony“)
Tropico 6 (2019)
Postavit si město nebo nemocnici a pak se o ně hezky starat je bezevšeho udatný cíl. Co kdybyste ale mířili ještě o kousek výš? Budovatelská, manažerská a politická simulace Tropico 6 vám dá okusit opravdové moci – budete totiž vést svůj vlastní karibský státeček jako jeho El Presidente. A to jestli se necháte svést na vlně svobody a demokracie, nebo si naopak pojistíte svou doživotní vládu tuhou diktaturou, to už bude jen na vás.
Kromě politických rozhodnutí vám ale dá zdaleka nejvíce zabrat ekonomika. I v přístupu k ní přitom budete mít na výběr z mnoha různých cest. Budete moct například celé své souostroví proměnit v jednu masivní plantáž, ale co si budeme povídat – z té vám na tajném účtu moc peněz nepřistane. Mnohem více se vyplatí vsadit třeba na turismus, nebo na těžbu a těžký průmysl. Jenže s kým budete obchodovat? Budete balancovat na hraně západu a východu, nebo se kompletně přikloníte na jednu stranu a budete riskovat nevraživost té druhé? Dilemata, dilemata, toť politika v celé své kráse.
Planet Zoo (2019) a Planet Coaster (2016)
Spousta z nás v sobě dlouhá léta drží milé vzpomínky na strategie Zoo Tycoon a Rollercoaster Tycoon. Proč na ně ale jen vzpomínat, když si je můžete zahrát? Tedy ne konkrétně je, protože kdo ví, jestli by se vám takto staré hry vůbec podařilo spustit, ale jejich duchovní nástupce s parádní detailní 3D grafikou a s takovými možnostmi, že nebudete vědět co dřív. Těmi nástupci jsou budovatelské strategie od studia Frontier Developments s názvy Planet Zoo a Planet Coaster.
V té první se vrhnete na stavbu a řízení své vlastní zoologické zahrady. Kromě štěstí návštěvníků budete pečovat v první řadě o svá zvířata. Budete jim zřizovat masivní výběhy a budete se starat o to, aby se tlupy návštěvníků nechodily dívat na faunu v depresi, ale na šťastné živočichy, kterým nic neschází. A v Planet Coaster na vás bude čekat minimálně stejně tak ambiciózní vize – stavba zábavního parku. Vyšperkované výběhy plné tvorů tu ale vystřídají klikatící se horské dráhy a kolotoče.
Pokud bychom měli tyto hry k něčemu přirovnat, bylo by to LEGO. V obou titulech totiž budete mít k dispozici stovky menších a větších „kostiček“, a to jak je na sebe poskládáte a co vše z nich vykouzlíte, limituje jen míra vaší představivosti.
A jen tak mimochodem, Frontier Developments stojí také za strategií Jurassic World Evolution 2, takže i fanoušci dinosaurů si přijdou na své.
Game Dev Tycoon (2012)
Napadlo by vás někdy, že si budete moct zahrát hru o vývoji her? Takto na papíře to asi zní trochu hloupě, ale Game Dev Tycoon je překvapivě zábavnou roztomilou malou hrou. Hrou herně vcelku jednoduchou a krátkou, ale pro herní veterány také silně nostalgickou a chytlavou.
Začnete v garáži svých rodičů jako osamocený vývojář snící o komerčním a kritickém úspěchu své první textové adventury a když vám vše vyjde, skončíte jako majitel masivního herního studia zaměstnávajícího několik zaměstnanců a produkujícího jeden hit za druhým. Alespoň za předpokladu, že jste v počátcích vsadili spíše na vývoj pro konzole od „Ninvento“ a ne pro „Vena“. Pak dost možná skončíte v těžkých dluzích prohlášením insolvence.
Nejlepší tahové strategie
Total War aneb prototyp vojenské a válečné strategie
Pátráte po těch nejepičtějších, nejobsáhlejších a nejbrutálnějších bitvách ve virtuálním prostředí? Sérii Total War se zatím na této „frontě“ vždy dařilo dostát svým slibům a během své více než 20leté historie nám hry od studia Creative Assembly naservírovaly potyčky snad ze všech historických period a ze všech koutů tohoto světa (a nejen jeho).
Pokud vás snad série Total War dosud míjela, jedná se o komplexní tahové strategie s prvky RTS. Tahy provádíte na velké mapě celého území, zatímco bitvy se odehrávají v reálném čase. V každém díle vstoupíte do bot jednoho z velkých vůdců a vrhnete se na expanzi hranic území svého království.
Kterou hrou začít? My bychom vám doporučili aktuálně nejnovější přídavek – Total War: Warhammer III. Ten si totiž herně bere z předcházejících dílů jen to nejlepší a obohacuje to o dechberoucí vizuály a o fantaskní pestré lokace. Fantasy vám tak úplně nelahodí a radši byste se vrhli na obsazování opravdových území? V Total War: Three Kingdoms dostanete šanci sjednotit celou Čínu a v Total War Saga: Troy se zase ocitnete v době bronzové uprostřed konfliktu mezi Trójany a Řeky. Ve výsledku ale neprohloupíte s žádnou hrou z celé série.
Sid Meier's Civilization VI (2016)
Civilizace je nejen jednou z nejlepších strategických her, ale i jednou z nejlepších a nejdéle přežívajících her vůbec. První díl Sid Meier's Civilization vyšel v roce 1991 a od té doby se hry této série nijak zásadně nezměnily. Samozřejmě vyměnily svůj pixelartový háv za povedenou 3D grafiku a sem tam došlo i k úpravě několika herních mechanik, ale srdce a duše těchto her zůstaly stejné. Stejně jako jejich cíl, kterým není nic menšího než světová dominance!
Civilizace je hráči považována za příkladného představitele žánru 4X, a to podle svých čtyř možných cest k „vítězství“, kterými jsou eXplore, eXpand, eXploit, a eXterminate – v češtině průzkum, expanze, vykořisťování a nakonec ničení. Stanete totiž v čele své „civilizace“, svého národu, a budete jej vést od pravěku až do budoucnosti, a to takovou cestou, kterou si zvolíte za svou.
Into the Breach (2018)
V tahové strategii Into the Breach napadla naši planetu monstra z vesmíru a naší jedinou šancí na přežití je postavit se jim pomocí ohromných mechanických robotů z budoucnosti. Příběhem si vás tato hra možná nezíská a upřímně ani její grafická stránka vás svým roztomilým stylem plným kostiček zvlášť neohromí. Vy ale víte, že bychom ji zde nezmiňovali jen tak. Určitě je něčím speciální.
A máte pravdu, je! Ústředním tahákem Into the Breach jsou její naprosto strhující a geniální taktické souboje s vysokou dávkou návykovosti. Přirovnání k šachům se může zdát u takto malé nezávislé hry přehnané, ale i přítomné bojiště o 64 polích nám je prostě v mnohém připomínají. A navíc zde nejde jen o to porazit svého soupeře, ale také minimalizovat škody, které by mohl na bojišti napáchat. Na rozdíl od šachů tady totiž válčíte o budoucnost lidstva. Sázky jsou vysoké a máte-li rádi výzvu, mnoho lepších her než je Into the Breach tu nenajdete.
Nejlepší realtimové strategie (RTS)
StarCraft a WarCraft: Ultimátní sci-fi a fantasy strategie
Když se nad tím tak zamyslíme, žánr RTS má opravdu jen několik málo absolutních klasik. Jednu z nich – Age of Empires – jsme vám připomněli výše a do dalších se pustíme nyní. Rozhodli jsme se vynechat sérii Command & Conquer (ač ta si tu alespoň tuto miniaturní zmínku také zaslouží) a na její místo jsme místo toho posadili sérii sci-fi strategií StarCraft and sérii fantasy strategií WarCraft. S ohledem na bezmeznou oblibu studia Blizzard Entertainment bychom tu k nim snad ani nemuseli nic dalšího uvádět, protože jste s nimi všichni jistě obeznámeni, ale pro úplnost vám je tu přece jen v krátkosti představíme.
Jsou to hry, které v 90. letech minulého století představili hráčům dvě nová fiktivní univerza plná zajímavých postav a napínavých příběhů. A v nich se dále odehrávali nejen jejich pokračování, ale i související hry z jiných žánrů – kdo kdy neslyšel třeba o World of Warcraft.
StarCraft a WarCraft si ale nezískali své oddané hráčské komunity jen svými unikátními světy ale i svou vybroušenou hratelností. StarCraft se nestal korejským národním sportem pro nic za nic a stejně tak WarCraft III: Reign of Chaos se nestal nejrychleji prodávající hrou své doby jen tak. Obě tyto série jsou prostě jedním slovem legendární a kdykoliv nás popadne chuť zahrát si nějakou RTS, StarCraft i WarCraft jsou jistotou, ke které se s radostí rok co rok vracíme.
Company of Heroes 3 (2023)
Company of Heroes 3 je třetím dílem průkopnické série akčních RTS od studia Relic Entertainment. Místo ohromných armád se hry soustředí na vedení malých flexibilních jednotek vojáků v průběhu druhé světové války. A konkrétně tento poslední třetí díl se zabývá osvobozením Itálie a šarvátkami v severní Africe. Byla by ale určitě škoda, kdybyste vynechali díly předcházející – každý z nich se totiž věnuje jiným částem války. V Company of Heroes 2 budete prozkoumávat zamrzlou východní frontu a v prvním Company of Heroes se zúčastníte kampaně v Normandii a v dalších částech Francie.
Třetí díl se ale přece jen v něčem od svých předchůdců liší, a to představením velké strategické mapy, která v mnohém připomíná například tahovou část strategií Total War. Nejsilnější stránkou hry ale nadále zůstávají jednotlivé intenzivní přestřelky plné explozí a svižně improvizovaných taktik; tentokrát navíc obohacené o zničitelné prostředí.
Totally Accurate Battle Simulator (2021)
Boj o poslední místo v našem žebříčku nejlepších strategických her byl urputný a obsadit ho mohlo hned několik různých titulů. Rádi bychom například zahrnuli zdařilé pokračování výše zmíněné legendy Age of Empires 4, nebo Iron Harvest se svým neotřelým prostředím alternativní historie, ale nakonec jsme přece jen došli k tomu, že by stálo za to vám představit něco jiného. Něco úplně jiného. Něco, co strategií sice je, ale stejnou měrou je to také jen hříčka pro hráče každého věku a každého „skillu“. Rozhodli jsme se vám představit Totally Accurate Battle Simulator.
Strategická část této hry nespočívá ve vedení jednotek a ve složité surovinové ekonomice. Kdepak. Stačí, abyste si vybrali ty správné jednotky a rozumně je rozestavěli na bitevním poli. O zbytek se postará simulace a to většinou vede k vtipné a nečekané podívané. Nevíte, co si zahrát se svým mladším sourozencem, nebo třeba se svými prarodiči, kteří v životě o hru ani nezavadili? Zkuste Totally Accurate Battle Simulator.