Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zavařit okurky v troubě, myčce nebo hrnci a jak je naložit bez zavaření?
Nakládání a zavařování okurek není žádná věda! Přečtěte si našeho průvodce celým procesem s mnoha tipy včetně osvědčených receptů, které zvládnete i vy. Naučte se, jak nachystat okurky i sklenice, jaké zvolit koření, jak připravit nálev a zda je skutečně potřeba je také zavařit nebo to jde i bez něj. Vychutnejte si lahodné domácí okurky po celý rok!
Příprava na sterilizaci a nakládání
- Okurky alespoň na hodinu namočte do studené vody.
- Pro každé zavařování používejte nepoškozené sklenice a vždy nová víčka. Víčko se totiž každým otevíráním poškozuje a nemusí tak správně těsnit.
- Zavařovací sklenice a víčka důkladně vymyjte teplou vodou se saponátem. Poté je několikrát vypláchněte vroucí vodou nebo je sterilizujte v troubě či myčce. Při další manipulaci se jich dotýkejte minimálně, ať si do nich nezanesete nečistoty - je nutné se vyhnout zejména vnitřním stranám a okrajům sklenic i víček.
- Okurky pečlivě vydrbejte kartáčkem.
- Všechny poškozené kousky neprodleně vyhoďte.
- Větší nakládačky a salátové odrůdy překrájejte na menší kousky. Nakládačky lze podélně na poloviny či čtvrtiny, tzv. salátovky či hadovky můžete na plátky. Doporučujeme vydlabat semeníky.
- Připravte si nálev, koření a další pomůcky či ingredience, které budete potřebovat dle zvoleného způsobu.
- Nezapomeňte si poznačit datum výroby.
Tip: Větší množství okurek k nakládání můžete umýt v pračce. Je nutné nastavit šetrný program na maximálně 30 °C bez ždímání a samozřejmě bez pracího prostředku.
4 způsoby zavařování okurek (trouba, mikrovlnka, myčka, hrnec)
V troubě (horkovzdušná, elektrická, plynová)
Troubu zahřejte na 100 °C. Do ní vložte do střední polohy plech s cca 2 cm vody, do které jste položili sklenice a víčka. Sterilizujte zhruba 10 minut a poté vyjměte.
Čisté sklenice naplňte okurkami a kořením a zalijte vybraným nálevem, aby k okraji zbylo jen 0,5-1 cm místa. Zavíčkované je vyskládejte na plech se 2 centimetry vody tak, aby se nedotýkaly okolních sklenic ani okrajů plechu nebo trouby. Zavařujte na horní a spodní ohřev při 200-220 °C na horkovzduch nebo přičtěte cca 20 stupňů při použití elektrické trouby. Sterilujte tak dlouho, než ve sklenicích začnou stoupat bublinky - to může trvat 15-20 minut i déle. Pak je vyjměte a pomocí chňapky nebo utěrky otočte dny vzhůru a postavte na teplu odolnou podložku. Nechte přes noc vychladnout a pak uložte do chladu a tmy.
Info: Pro zavařování v troubě jsou lepší sklenice se šroubovacími víčky. Patentní uzávěry se silikonovým těsněním by tam mohly nadělat neplechu.
Máte plynovou troubu? I v ní můžete zavařovat! Nejprve ale doporučujeme vychytat, na jaký konkrétní stupeň dosáhne váš spotřebič potřebné teploty. Nejlepší je to vyzkoušet na jedné sklenici a začít s nastavením na stupeň 1.
V mikrovlnné troubě
Tento způsob je nejlepší pro uchování menšího množství okurek nebo pokud vám úroda dozrává postupně. Máte obavy, zda vaše trouba zvládne kovová víčka? Opakované pokusy svědčí o tom, že by k jiskření dojít nemělo, dejte si ale pozor, aby se víčka a vnitřek spotřebiče nedotýkaly - případně to nejprve zkuste. Vždy používejte sklenice se šroubovacími víčky.
Sterilní sklenice naplňte okurkami, kořením a případně zeleninou. Zalijte zvoleným lákem cca 0,5-1 cm od horního okraje. Zavíčkujte, ale nedotahujte úplně nadoraz. Do mikrovlnky vložte plochou misku nebo menší silikonovou pečicí formu pro zachycení uniklé tekutiny. Sklenice připravujte nejlépe po jedné, nebudou se tak dotýkat okolí ani vnitřku trouby.
Zapněte na plný výkon a připravujte 4-6 minut. Pro příklad: jedna 720 ml sklenice se bude při maximálním výkonu 700 W sterilovat 6 minut, na 900 W zhruba 4 minuty. Při přípravě několika sklenic najednou byste počet minut museli násobit počtem kusů, což by ale mohlo zapříčinit rozvaření úrody.
Po zavařování sklenici opatrně vyjměte, dotáhněte víčko, položte dnem vzhůru a nechte zchladnout. Poté uložte do chladu a temna.
V myčce nádobí
Tato metoda je skvělá k přípravě více sklenic najednou a zvlášť proto, že se v myčce navíc hezky umyjí a oschnou.
Sterilní sklenice naplňte okurkami, zeleninou a kořením a zalijte nálevem 0,5-1 cm od horního okraje. Zavíčkujte a postavte do myčky víčky nahoru. Spotřebič zapněte na standardní program, který by měl při teplotě 70-80 °C mýt 1,5-2 hodiny. Mycí přípravek nepřidávejte.
Nechte proběhnout celý program, poté okurky vyjměte a otočené dnem vzhůru nechte několik minut či až přes noc zchladnout. Uskladněte ve sklepě či spíži.
V hrnci (klasický, zavařovací)
Na dno velkého klasického hrnce položte utěrku a zalijte ji 5 cm vody. Na to položte sklenice s okurkami a nálevem, přikryjte poklicí a na mírném plameni či při menším výkonu sterilizujte zhruba 20 minut. Teplota by měla dosahovat přes 80 °C. Pak sklenice opatrně vyjměte, nechte vychladnout a následně uložte do sklepa nebo chladné spíže.
Info: Utěrka slouží k tlumení nárazů sklenic o sebe a dno hrnce, čímž by mohlo dojít k jejich prasknutí.
K použití zavařovacího hrnce vám stačí do něj vlít 5-10 cm vody a připravené sklenice s okurkami vložit na vnitřní rošt. Pak hrnec uzavřete a obsah sterilujte zhruba 10 minut na 80-90 °C, řiďte se však doporučením výrobce vašeho konkrétního přístroje.
Tip: Aby okurky zůstaly křupavé, doporučuje se je po zavaření co nejdříve zchladit. Při prudké změně teploty by sklenice popraskaly, a tak je potřeba je přesunout do nádoby s teplou vodou a postupně přilévat studenou, dokud se teplota nevyrovná.
Nakládané okurky bez zavařování
Čisté okurky vyskládejte do sterilovaných sklenic s kořením a zeleninou dle chuti (cibule, mrkev, kopr, divoké koření). Zalijte vroucím nálevem tak, aby byla zelenina ponořená a pevně zavíčkujte. Pomocí utěrky nebo chňapky pak sklenice otočte dnem vzhůru a položte na čistou utěrku či prkénko. Nechte zchladnout, otočte víčky nahoru a poté je uskladněte do sklepa nebo spíže.
I při této přípravě by vám okurky měly vydržet nejméně do dalšího roku. Navíc bývají pěkně křupavé, jelikož se vyhnete dalšímu vaření při sterilizaci.
Recepty - nejlepší nakládačky, nálevy i salát
Nejlepší nakládané okurky + nálev
- 1,5 l vody
- 250 ml kvasného octa
- 150 g cukru krupice
- 9 tablet sacharinu
- 50 g soli
- 8 kuliček nového koření
- 8 kuliček černého pepře
- 1 lžička hořčičného semínka
+ do 1 sklenice: snítka kopru, 3 plátky mrkve, 2 kolečka cibule
Ingredience na nálev svařte a ještě horkou tekutinou zalévejte čisté sklenice naplněné okurkami, koprem, cibulí a mrkví. Lákem plňte zhruba 1 cm od horního okraje. Uzavřete víčky a v hrnci při 80 °C 10 minut (v hrnci) sterilizujte. Nechte zchladnout a uložte do tmy a chladu.
Základní lák bez sladidla
- 2 l vody
- 600 ml kvasného octa
- 90 g soli
- 180 g cukru krupice
+ do 1 sklenice: 2 kuličky nového koření, 5 kuliček černého pepře, špetka hořčičného semínka, lístek bobkového listu, snítka kopru, 3 plátky mrkve, 2 kolečka cibule (zkuste i variantu s trochou křenu nebo pár plátky česneku)
Ingredience na nálev dejte do hrnce a 15 minut povařte. Horkým nálevem zalévejte sklenice naplněné okurkami, další zeleninou a kořením - zhruba 1 cm od horního okraje sklenice. Uzavřete víčky a sterilujte de tipů výše nebo upravte bez zavařování.
Tip: Procesu kvašení a chuti dle babských rad pomáhá vinný, višňový nebo rybízový list - stačí dát jeden do sklenice ještě před zavařením.
Studený nálev
(na jednu 720 ml sklenici)
- 50 ml kvasného octa
- 1 lžíce cukru
- 2 tablety sacharinu
- 1 lžička soli
- 5 kuliček černého pepře
- 2 kuličky nového koření
- lístek bobkového listu
- snítka kopru a špetka hořčičného semínka dle chuti
- 2 plátky nebo 1 měsíček cibule
- 3 plátky mrkve
Na dno sklenice přidejte všechny ingredience a vyskládejte ji okurkami. Dolijte studenou vodou tak, aby byly okurky ponořené. Zavíčkujte a zavařte při 80 °C po dobu 10 minut (v hrnci).
Nakládaný a zavařený okurkový salát
Bez zavařování s kořenicím přípravkem
- 2 kg okurek na tenké plátky (větší nakládačky nebo salátové)
- 300 g cibule nakrájené najemno
- 200 g cukru krupice
- 200 ml kvasného octa
- 50 g Lako nebo Deko
Všechny ingredience smíchejte, přikryjte a dejte do chladu přes noc odpočinout. Občas promíchejte. Po odležení plňte do sterilovaných sklenic zhruba na 1 cm od horního okraje, zavíčkujte a skladujte v chladu a tmě.
Sterilovaný salát
- 2 kg okurek
- 500 ml vody
- 150 ml kvasného octa
- 150 g cukru krupice
- 20 g soli
Okurky nastrouhejte nahrubo, nechte několik minut až hodinu odležet a pak z nich vymačkejte co nejvíce šťávy. Čistou vodu, ocet, sůl a cukr svařte a nechte lehce zchladnout. Nálev vlijte do vymačkaných okurek, promíchejte a směsí plňte čisté a suché sklenice po 1 cm od horního okraje. V hrnci zavařujte zhruba 15 minut a nechte úplně vychladnout. Poté uložte na tmavé a chladné místo.
Jak je skladovat a jak dlouho vydrží?
Naložené okurky uskladněte na tmavém chladném místě bez přístupu přímého slunečního světla. Ideální tak je sklep nebo chladná spíž. Otevřené sklenice uložte do lednice a spotřebujte do několika dnů.
Správně sterilovaná úroda by vám bez poškození měla vydržet několik let. Nálev se postará o konzervaci a pokud jste správně vymyli sklenice a nepoužili žádnou zkaženou ingredienci, mohou vám vydržet i 5 let a déle. Máte-li pochybnosti o kvalitě či trvanlivosti, sklenici otevřete a okurky ochutnejte. Možnou zhoršenou kvalitu napoví také zakalený nálev nebo změna barvy okurek. I tak je ale nejprve ochutnejte, než je vyhodíte.