Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Kam na hory s dětmi a jak je naučit lyžovat?
Zaposlouchejte se společně do zvuku praskajících rampouchů, vyválejte sněhové andělíčky a nechte se unést bílou stopou ladovské zimy. Vyrazte s dětmi v zimě do hor a prolyžujte se k nezapomenutelným zážitkům.
Základní výbava pro všechny malé lyžaře
Svůj drahocenný čas nechcete trávit v půjčovnách nebo svah nedočkavě pozorovat z okna, a proto se vybavte ještě před odjezdem. První ranní prašan na čerstvě upravených sjezdovkách přivítejte s kompletní a seřízenou výbavou: lyže, boty, hůlky, přilba, vázání a chrániče.
Nemá smysl tlačit na pilu a dítě do něčeho nutit. Obecně platí, že děti není vhodné stavět na lyže před třetími narozeninami. Za naprosto ideální se považuje věk kolem 5 let, ale vždy jde o individuální záležitost s ohledem na fyzickou i psychickou vyspělost dítěte. Pokud ho baví pohyb, jezdí na kole či koloběžce a rovnováha mu již nedělá obtíže, je vhodným lyžařským adeptem.
Vstříc sjezdovému lyžování Pro pluh i pořádné obloučky Do lyžařské sezóny v novém obutí
Jak naučit dítě lyžovat?
Obrňte se trpělivostí a uvědomte si, že váš malý človíček zatím dělá pohyby automaticky bez pochopení složitých souvislostí. Dítě nedokáže plně pojmout, že má dát nějaké špičky k sobě. Výukové metody lyžování tak podřiďte svému očekávání i rodičovskému svědomí. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, první pokusy na sněhu by měly být formou hry. Nechte děti chodit s lyžáky ve sněhu a naučte je zvedat se ze země s neznámou zátěží na nohou. Jakmile to bude pro vaše děti hračka, vyrazte na svah učit se novým lyžařským kouskům.
Výuka lyžování malých dětí pomocí popruhů (či ovládacích řemínků) je považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů. Je ideální především pro naučení se zatáčet a později i brzdit. Podmínkou je vedení popruhů vždy od boků/po stranách a nikoliv od středu trupu/na zádech. Popruhy připevněte na tělo dítěte do výšky pasu či boků, nikdy výše. Vy jako rodič budete připevněné dítě držet a vést konci řemínků.
Nejprve naučte dítě udržet nohy při jízdě rovně a teprve poté zpomalovat, zatáčet, přibrzdit či zastavit. Učení na lyžích by mělo probíhat šikmo svahem, aby byla zajištěna větší bezpečnost a popruhy nebyly v neustálém tahu. Děti v počátcích učte lyžovat bez holí, v předklonu a s oběma rukama na kolínkách. Mírným zatažením jedné strany popruhu docílíte lehkého natočení trupu dítěte, čemuž se podvědomě velmi rychle přizpůsobí. Nezapomínejte na slovní povely a neustálé opakování pravidel.
Před samotnou výukou by si vaše dítě mělo osvojit pocit skluzu, aby vědělo, že i zdánlivě stojící lyže se mohou rozjet. Až poté přejděte na přímou jízdu v paralelním postavení lyží se samovolným zastavením na rovince. Jakmile to bude pro dítě brnkačka, vrhněte se na jízdu v pluhu se zastavením v pluhu. Osvědčeným způsobem při výuce plužení je držet jim špičky lyží u sebe či špičky uchytit tzv. skipackou. Paty jsou od sebe a ručky má dítě na kolenou pro zvýšení celkové stability. Pokud jste své dítě naučili plužit, pusťte se směle do obloučků.
Oblouček může být někdy oříšek. Účinné je cvičení tzv. letadla, při kterém vnitřní paže míří vzhůru a vnější dolů. Dítě se jemně otočí za vnitřní paží a pokusí se lehce přenést váhu v požadovaném směru.
Doporučení: K obloučkům děti namotivuje postavená dráha z kuželů či tyček nebo létající talíř v rukou, kterým mohou řídit jako s volantem.
Pro všechny sněženky a machry
Školní lyžařské výcviky nikdy nevyjdou z kurzu. Nezáleží, jestli balíte krosnu pro prvňáčka nebo středoškoláka, vždy s partou přátel zažije nezapomenutelné zážitky, naučí se spolehnout sám na sebe a pozná, že věci se sami od sebe neudělají. Rozběhněte dětem lyžák dobře sbaleným kufrem s kvalitním funkčním oblečením a sněhulemi, ve kterých si užijí každý krok křupajícím sněhem.
Tip: Díky lyžařským vakům budete mít výbavu hezky chráněnou před zbytečným poškozením či poškrábáním. Šetrným skladováním potěšíte i svou peněženku, protože nástup další sezóny nezačne nákupem nové výbavy.
Do hor s těmi nejmenšími
Pokud jste odrostlejší kousky poslali na lyžařský kurz a ještě vám nějaké dítě zbylo, neseďte doma a vyrazte za sněhem. S těmi nejmenšími se sice na lyže nedostanete, ale postavit Arendelle s Olafem, sjet na sáňkách s ohrádkou ten největší kopec nebo se zkoulovat, rozhodně stojí za to. Zabalte své malé poklady do teploučkých kombinéz a nasaďte kukly, kterými neprojde ani milimetr zimy. Zmrzlé čumáčky a ručičky ohřejte teplým čajem z termosky.
Doporučení: Ani cesta zasněženou krajinou se někdy bohužel neobejde bez nějaké té nehody. S dobře vybavenou lékárničkou si ušetříte nejednu vrásku.
Naučte děti milovat hory v plné kráse
Každoročně vyrážíte s dětmi na hory provětrat faldy a nadýchat se čistého horského vzduchu. Hory ale nejsou jen o tatrance na lanovce, carvingovém obloučku a vysokorychlostním sešupu. Vyběhněte na běžkách objevovat ledové království, výšlapem na sněžnicích překonejte sami sebe, děti unavte taháním sáněk a bobů nebo jen postavte pěkně vykutáleného sněhuláka.
Co podniknout s dětmi v zimě? Zimní sporty Vyběhněte na běžkách Boby, sáňky nebo obojí?
Kam na hory s dětmi?
- Skiareál Klínovec - Neklid v Krušných horách,
- Skiareál Plešivec v Krušných horách s moderním dětským parkem,
- Šumavský Skiareál Lipno s lyžařskou školičkou lišáka Foxe a dětským Fox parkem,
- Skiareál Dolní Morava s bohatou nabídkou výšlapových tras a bobovkou,
- zmodernizované Skicentrum Deštná v Orlických horách,
- Ski Aréna Jizerky s pojízdným kobercem Sunkid pro nejmenší lyžaře,
- Skiareál Bílá s nejvybavenějším výukovým hřištěm na Moravě,
- SnowKidz park v Harrachové s oblíbenou snowtubingovou dráhou a prostorem pro koulování.