Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak dlouho vařit vejce a další tajné tipy
Sobotní ráno bez vajíčka natvrdo si ani nechcete představovat. Vejce je pro vás božskou manou, na které si pochutnáte kdykoliv, kdekoliv a pokaždé jinak. Někdy se ale zasníte a skončíte u zeleného žloutku. Co s tím? Staňte se králem vajec!
Perfektní vejce na 7 způsobů
- Vejce natvrdo bude potřebovat 10 minut.
- Vejce nahniličku budete mít za 5-7 minut.
- Vejce naměkko vařte 4-5 minut.
- Ztracené vejce vařte na cca 80 °C 3-4 minuty.
- Na volském oku si pochutnáte opečením vejce na omaštěné pánvi. Okořeňte dle chuti a opékejte minimálně do ztuhnutí bílku.
- Míchaná vejce si uvaříte vylitím prošlehaných a ochucených vajec na pánev s tukem. Rychle míchejte a zhruba po 30 vteřinách stáhněte z ohně, aby vejce zůstala krémová.
- Na omeletu promíchejte tři vejce se solí a pepřem. Vlijte je na omaštěnou pánev, promíchejte a pak nechte vejce ztuhnout. Před podáváním omeletu přeložte.
Vejce natvrdo
Vejce si s předstihem vyndejte z lednice, aby měla pokojovou teplotu. Do menšího hrnce vlijte tolik vody, aby byla vajíčka potopená, ale zbytečně v ní neplavala. Vodu přiveďte k varu a vejce do ní opatrně vložte.
Vařte cca 10 minut - záleží na počtu vajec, která vaříte najednou, jejich velikosti, na teplotě vody i na výkonu vaší plotýnky. Po uvaření vajíčka prudce zchlaďte studenou vodou, aby se dále nevařila a skořápka se lépe loupala.
Vařená vejce využijete třeba jako rychlou svačinku na cesty, místo masa ke koprové omáčce nebo je kráječem vajec nakrájejte na chlebíček či pečivo s máslem.
Tip: Vaříte pravidelně hned několik vajec najednou a nemáte čas je kontrolovat nebo s vařením nemáte tolik zkušeností? Pořiďte si vařič vajec.
Co je to skotské vejce?
Neboli pštrosí vejce k nám skutečně přišlo ze Skotska resp. z Britských ostrovů. Tradičně se předem uvařené a oloupané vajíčko obaluje ve směsi z vymačkaných klobásek, kterou ale lze v našich podmínkách nahradit mixem okořeněného mletého vepřového a hovězího masa.
Vajíčka si předem krátce uvařte, poté je prudce ochlaďte a oloupejte. Pečlivě je obalte ochuceným masem tak, aby vejce nikde nekoukala, ale masa na nich nebylo ani zbytečně moc - vzniknou vám koule podobné baseballovým míčkům. Tyto kuličky následně obalte v klasickém trojobalu (mouka-vejce-strouhanka) a smažte ve vyšší vrstvě oleje. Alternativně můžete skotská vejce předsmažit a dopéct v troubě dozlatova.
Vejce nahniličku
Příprava na vaření vajíčka nahniličko probíhá stejně jako u vejce natvrdo - hrnec tak akorát velký, vody ne moc ani málo, vejce pokojové teploty.
Vajíčko opatrně vložte do vroucí vody a vařte kolem 6-7 minut. Záleží na počtu vajec, jejich velikosti a výkonu varné desky. Po uvaření vejce rychle a krátce zchlaďte. Získáte tak krásně krémový žloutek, u kterého neriskujete vysušení převařením. Zároveň se vyhnete nedovaření, pokud se vám konzumace tekoucího žloutku nepozdává.
Vejce naměkko
I u vajíček naměkko se postup od vajec natvrdo a vajec nahniličku neliší. Volte hrnec odpovídající velikosti, vlijte do něj dost vody tak akorát k ponoření vajec a vodu přiveďte k varu.
Do vroucí vody vložte vajíčko a vařte jej 5 minut. Po dovaření jej zchlaďte. Výsledkem by měl být ztuhlý bílek a tekutý žloutek. Takové vajíčko je nejlepší na snídani s pečivem a máslem. Dejte si jej do stojánku na vajíčka či misky, lehce odsekněte špičku, vajíčko posolte a obsah vyjezte lžící.
Vejce do skla
Vajíčko do skla není nic jiného než vejce naměkko vyklepnuté do skleničky. Uvařte si jej podle návodu výše, po zchlazení vejce opatrně oloupejte a vložte do sklenice. Vejce dochuťte či posypte pažitkou, jemně jej rozdělte (nebo rozkvedlejte) lžičkou a vychutnávejte.
Ztracené vejce
Ztracené vejce, nebo také pošírované či zastřené vejce, připravíte vyklepnutím vajíčka do vody se solí a octem. Voda by měla mít kolem 80 °C, kdy se na dně hrnce tvoří bublinky, neměla by však vřít - to by vajíčko rozbilo. Vejce volte co nejčerstvější, jelikož bílek postupem času řídne a snáz se ve vodě rozpadne.
V téměř vroucí vodě vytvořte třeba lžící vír a do jeho středu vejce opatrně vlijte. Můžete si pomoct tím, že si vejce předem vyklepnete do hrnečku, misky či naběračky. Zhruba po 3 minutách vajíčko vyjměte a nechte okapat.
Ztracené vejce podávejte v kulajdě či jen tak na toustu s rozmačkaným avokádem nebo šunkou.
Tip: Pokud se vám nedaří vejce při vaření udržet pohromadě, můžete jej před vařením vyklepnout a zavázat do kousku lehce naolejované potravinářské fólie. Ta vytvoří provizorní skořápku a nedovolí bílku utéct. Olej na fólii zajistí, že k ní bílek z vnitřní strany nepřilne.
Jak připravit vejce benedikt
Pro přípravu vejce benedikt potřebujete správně uvařené ztracené vejce, které se servíruje na opečeném toustu, anglickém muffinu či jiném kousku pečiva s plátkem šunky. Vše se na závěr přelije holandskou omáčkou.
Na 4 porce:
- 2 žloutky
- 150 ml vinného octa
- Celý, lehce drcený nebo hrubě mletý pepř
- 150 g másla
- Citronová šťáva
Ocet s pepřem dejte do rendlíku a svařte na polovinu objemu. Máslo si rozpusťte.
Do misky na vodní lázni vlijte žloutky a přidejte 2 lžíce svařeného octa. Šlehejte, dokud nebude směs hustá a nevytvoří lehkou pěnu. Poté po částech zašlehejte rozpuštěné máslo.
Dle své chutí dosolte, dopepřete a ochuťte citronovou šťávou. Pro osvěžení můžete přidat trochu pažitky nebo hladké petrželky.
6 tipů pana Vajíčka
- Aby vám vajíčka při vaření nepraskla, vložte je už do studené nebo vlažné vody. Další možností je udělat do spodku vejce malou dírku, kudy se uvolní tlak.
- Lžící octa nebo pořádnou dávkou soli přidanými do vody zabráníte vylití bílku, kdyby přece jen vejce při vaření prasklo.
- Vajíčka se budou loupat snadněji, když je po uvaření prudce zchladíte studenou vodou. Lépe se loupají i starší vejce.
- Vejce skladujte při stabilní teplotě v suchém a tmavém prostředí. Ideálně tedy v lednici nebo v odpovídající spíži.
- Prošlá a prasklá syrová vajíčka vyhoďte.
- Konzumace nevařených vajec se nedoporučuje, a to kvůli možné nákaze salmonelou. Raději si udělejte volské oko.
Jak skladovat vejce
Základním pravidlem skladování vajec je stabilní neměnná teplota do 18 °C a suché prostředí bez přímého slunečního záření. Je tedy jedno, zda vajíčka skladujete v lednici či ve spíži. Zásadní je, aby se vejce při skladování neorosila, protože pak by mohlo dojít k nárůstu plísní a ty by se mohly skořápkou dostat až do vajíček.
Pokud vejce uchováváte v lednici, nedávejte je do dveří, kde se častým otevíráním a zavíráním teplota i vlhkost rychle mění. Raději je schovejte v zadní části ledničky dál od aromatických potravin, jejichž pachy by vajíčka mohla díky pórovité skořápce nasát. Vejce skladujte špičkou dolů, aby mohla širší stranou dýchat.
Je vhodné vejce nechat v původním kartonu? To je ke zvážení - původní obal vejce chrání před otřesy, změnou teplot a nelibými pachy z lednice. Může však obsahovat zárodky plísní či nemocí, nasávat vlhkost a udržovat nechtěná aromata z lednice.
Před uskladněním vejce nemyjte, mohli byste narušit jejich ochranný obal a nechtěně pomoci k šíření mikrobů. Pokud je chcete očistit, použijte papírovou utěrku.
Při správném skladování nevařená vejce vydrží v lednici až pět týdnů, vejce natvrdo cca týden.
Tip: Stáří vejce ověříte jeho ponořením do vody - pokud spadne ke dnu, je čerstvé. Když hned vyplave, jde o starší kus a jeho použití je na vlastní nebezpečí.
Tipy na barvení vajíček
Barevná vajíčka jsou neodmyslitelně spojená s obdobím Velikonoc. Proto s předstihem nakupujete různobarevné sáčky barev na vajíčka i ocet a sháníte krásná bílá vejce. Vajíčka můžete obarvit holá tak, jak je koupíte, čímž docílíte hezké jednolité barvy. Zkuste si ale vyhrát se vzory záclon či květinami a listy překrytými punčochou, které na vajíčkách vytvoří krásné vzory. Nebo klasické odstíny vyměňte za mramorové či třpytivé barvy na vajíčka, které samy o sobě zajistí efektní vzhled vajec bez další práce.
Kreativnějším a trpělivějším duším se bude líbit barvení vajec voskem, kdy na čistá vajíčka v libovolných vzorech nanesete vosk ze svíčky. Vejce pak ponoříte do barvy, která se pod vosk nedostane, a jeho následným sloupáním tak objevíte vytvořené malování.
Jedním z posledních hitů je barvení vajíček pěnou na holení. To spočívá v nanesení většího množství pěny např. na plech na pečení, do které dle své nálady nakapete gelové barvy na vajíčka a jemně je smícháte. Do této směsi vkládejte čistá a odmaštěná vejce, nechte 5 minut působit a dle potřeby otáčejte, aby se vejce obarvila celá. Následně vejce očistěte papírovou utěrkou.
Barvení vajíček pomocí přírodních barviv
Nejste příznivcem barev z obchodu nebo zkrátka chcete experimentovat a být blíž přírodě? Vrhněte se na přírodní barvy na vajíčka. Počítejte ale s tím, že sytost barev může být slabší a proces barvení bude delší než u klasických barev na vajíčka. U všech variant si zkuste barvicí roztok připravit předem povařením vody s danou surovinou tak, aby se uvolnilo maximální možné množství barviva. Také doporučujeme testovat vliv teplého a studeného barvení (tzn. teploty barevné vody při barvení vajec), jelikož to může u různých barviv zajistit jiný výsledek.
Tip: Nemáte na barvení vajec čas? Poslouží i návleky a fólie na vajíčka, samolepky nebo potravinářské fixy, se kterými se vyřádí i menší děti.
Využití skořápek z vajec
- Můžete je přidat do kompostu k hnojení zahrady a také s nimi pohnojíte pokojové květiny. Půdě tak dodáte chybějící vápník. Pokud ale rostliny vyžadují kyselejší půdu, skořápky vynechte.
- Hoďte je drůbeži pro chutnější vejce nebo je namelte psovi do krmiva. Snadno tak doplní potřebné živiny.
- Prach ze skořápek vsypte do jamky před vysazením rajčat - ochráníte je před hnilobou.
- Vytvořte překážkovou dráhu pro slimáky. Zábrany z ostrých skořápek při cestě za salátem jen tak nepřekročí.
- Velké kusy skořápek nahradí pěstební kelímky na výsev semínek.
- Ze směsi drcených skořápek a jablečného octa vznikne babský recept na štípance od hmyzu. Skořápky zalijte octem, nechte několik dní ve tmě odpočívat a poté můžete používat. Roztok zvládne cca měsíční uskladnění v lednici.
- Skořápkový prášek vám poslouží jako tělový peeling nebo pleťová maska.