Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší hamburger na grilu: Recept na bulku a příprava masa
Průměrný grilovaný hamburger zvládne připravit víceméně kdokoliv a na grilu si s ním poradí i úplní bažanti. Ale vykouzlit takový hamburger, o kterém se vám bude ještě dlouhou dobu potom zdát, to chce něco víc – to chce pořádný recept. A my jsme si pro vás jeden takový připravili. Dozvíte se z něj, jak správně připravit a ochutit hovězí maso, jak dlouho jej grilovat a dokonce i jak si připravit své vlastní bulky a svůj jedinečný dresink!
Bez čeho se váš hamburger na grilu neobejde?
Ingredience
- mleté hovězí maso s 20 % tuku
- plátky sýru, ideálně čedaru
- listový, či ledový salát
- rajčata
- cibule
- nakládané okurky
- dresink
- bulky
Jak připravit a ochutit hovězí maso na hamburger?
Výběr správného masa
Začněme tím nejdůležitějším – masem. Šťavnatý hamburger se neobejde bez tuku. V obchodě či u řezníka bychom se proto porozhlédli po předním hovězí s poměrem 80 ku 20 – tedy 80 % masa a 20 % tuku. Doporučit vám můžeme například řez chuck roll. Z libové masa určitě také dáte dohromady slušný burger, ale myslíme si, že tuk má u burgerů svou nezastupitelnou roli.
Maso si můžete doma namlít sami, nebo si můžete říct řezníkovi. Nouzovým řešením je nákup předmletého hovězího v supermarketu, ale tam už holt neovlivníte jeho obsah.
Ideální tvar burgerů
Namleté maso si rozdělte na části a vytvarujte je do podoby puků. Použít k tomu můžete lis na hamburgery, nebo na to můžete jít hezky postaru – převalováním a tvarováním v ruce. Máte přitom dvě možnosti. Tou první jsou užší burgery. Takové ty které všichni moc dobře známe z fastfoodů. Jsou sušší, tvrdší a méně šťavnaté, ale zase se alespoň dobře drží při jídle v ruce. Druhou – a z našeho pohledu i lepší – variantou, jsou burgery silnější. Vysoké až 2,5 centimetru. Budou sice mít trochu nutkání na vás z housky vyskočit, ale chuťově jsou míle napřed.
Nebojte se burger udělat o něco větší než je samotná houska. Na grilu se totiž nakonec o něco smrskne. A chcete-li se vyhnout tomu, aby se maso uprostřed vypoulelo, můžete v něm udělat palcem menší prohlubeň.
Kdy a čím maso kořenit?
A nyní už se dostáváme k nejkontroverznější části přípravy – ke koření. „Mám maso solit a pepřit už před jeho tvarováním? Mám použít i nějaké další koření?“ Ani jedna z těchto otázek nemá jednu jedinou správnou odpověď. Respektive má, ale pro každého to bude odpověď jinačí. My bychom se minimálně v začátcích drželi opravdu jen té soli a pepře a maso bychom okořenili chvíli předtím, než jej hodíme na gril. A kořenili bychom jej nejen z horní a z dolní strany, ale i hezky ze stran. Po vytvarování nechte maso po určitou dobu odležet v lednici.
Před opékáním jej pak můžete potřít i trochou oleje, ale tyto a další experimenty už raději necháme jen a jen na vás.
Příprava dresinku na hamburger
Ingredience
- majonéza
- hořčice
- kečup
- chilli koření
- česnekový prášek
- šťáva z nakládaných okurek
Dresink není na přípravu nijak složitý. Jen vám doporučujeme si jej připravit včas. Ne až když se vám maso na grilu pomalu ale jistě připéká.
Výše uvedené ingredience smíchejte v misce a máte hotovo. Kolik použijete čeho je zase hlavně na vás. Jen vy víte, jestli máte raději majonézu, nebo hořčici, a jestli se váš dresink obejde bez kečupu, nebo v něm naopak nemůže za žádnou cenu chybět.
Naší (tajnou) oblíbenou a ne příliš známou přísadou je šťáva z nakládaných okurek. Stačí jí jen málo, ale věřte nám – nebudete toho litovat. Klidně si to nejdřív vyzkoušejte na malém vzorku.
Recept na domácí bulky na hamburger
Ingredience (na 6 housek)
- 250 g hladké mouky
- 90 ml vody
- 15 ml oleje
- 15 g droždí
- 13 g cukru
- 5 g soli
- 2 vejce
- sezam
Samozřejmě vám nebudeme bránit v tom, skočit si před grilovačkou do nejbližší pekárny a koupit si v ní nadýchané briošky. Není to žádná ostuda. Ale co se takhle pokusit o své vlastní bulky? Ať máte ten svůj burger domácí opravdu skrz naskrz?
- Připravte si mísu a prosejte do ní hladkou mouku. Do mouky nalijte vlažnou vodu a přisypte droždí již promíchané s cukrem. Vše smíchejte dohromady a nechte nějakých 10 minut být.
- Do těsta přilijte olej a přihoďte tam také jedno vejce. Vše začněte míchat a hníst v ruce.
- Po 5 minutách důkladného (a bohužel i docela náročného) hnětení přidejte do těsta sůl a s hnětením pokračujte ještě pár dalších minut.
- Výsledné těsto by nemělo příliš lepit a mělo by být pružné. Pokud si myslíte, že to tak nějak odpovídá, přikryjte ho a nechte přibližně na hodinu vykynout, ideálně do tepla.
- Po hodině čekání těsto vyklopte. Ruce a pracovní plochu si posypte trochou mouky a těsto rozdělte na 6 kousků. Z nich pak vytvarujte bulky.
- Bulky si vyskládejte na pečící papír na plechu a nechte je ještě třeba půl hodiny přikryté dokynout.
- Předtím, než je začnete péct, je potřete rozšlehaným vejcem a posypte je semínky sezamu.
- Předehřejte si troubu a bulky dejte péct, a to při 220 °C po přibližně 10 minut.
Grilování burgeru krok za krokem
Připravené kousky masa vyndejte z lednice a nechte je chvíli odležet. Na rozpálený rošt je rozhodně nepokládejte úplně studené. Burgery by se pak uvnitř řádně neopekly a zvnějšku by byly suché.
Jak dlouho grilovat burger a při jaké teplotě?
- Rozpalte gril na nejvyšší teplotu.
- Burgery opatrně položte na rozpálený rošt, zavřete víko grilu (za předpokladu, že jím váš gril disponuje) a teplotu snižte na středně vysokou (pokud ji snížit můžete).
- Burgery se při opékání snažte hýbat co nejméně, mohly by se rozpadnout. Po určité době je jen obraťte na druhou stranu. Zpravidla budou stačit 3-4 minuty opékání na každé straně. Každý máme ale jiné chuťové pohárky a každému bude sedět jiná míra propečení. Za bezpečnou jistotu se každopádně považuje vnitřní teplota burgeru činící 72 °C. Do masa můžete ze strany zapíchnout teploměr na maso a dozvíte se, jak na tom jste.
- Stejnými instrukcemi se můžete řídit i při grilování hamburgeru na elektrickém grilu a na kontaktním grilu.
- Předtím, než burgery sundáte z roštu, je potřete trochou másla a nakonec na ně na pár vteřin položte plátky čedaru a nechte je zlehka se roztavit.
Na gril patří nejen maso, ale i bulky a cibule
Kromě masa se neostýchejte na gril hodit také již rozkrojené bulky. Stačí je opéct z ploché strany a opravdu jen na chvilku. Nedáte-li je tam, budou nepříjemně nasáklé a promáčené a budou mít problém mezi sebou udržet všechno to maso a další ingredience.
Na gril hoďte krátce také nakrájenou cibuli a nechte jí lehce zkaramelizovat.
Jak to všechno poskládat dohromady?
Samy o sobě by vám ty jednotlivé plátky masa, bulky a kousky zeleniny asi moc nechutnaly. Magie se začne dít teprve v ten moment, kdy je všechny poskládáte dohromady. Do jednoho lahodného grilovaného hamburgeru
- Opečené bulky potřete dresinkem, a to nejen housku dolní – tu „základovou“, ale i tu horní.
- Na dolní bulku postupně naskládejte salát, plátky rajčete, nakrájené plátky nakládaných okurek a maso s čedarem.
- Mezi jednotlivé kousky můžete ještě kápnout trochu dresinku a dochutit špetkou soli a pepře.
Grilování: Nejčastější chyby aneb jak správně grilovat? Další recepty na gril