Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
TOP recepty na gril z masa i zeleniny
Vůně se šíří okolím a vy už ostříte nářadí a startujete zahradní gril pro svou letní párty. Chcete si rozšířit obzory a neházet na rošt jen mdlé přednaložené maso z obchodu? Mrkněte se na naše tipy na grilování, kde jsme pro vás vyrožnili ty nejlepší recepty na ty největší dobroty. Najdete tu všechno – od vepřové panenky přes hermelín a žampiony až po zeleninu a dokonce i ovoce!
10 tipů na grilování pro začátečníky
- Vyberte si ten správný gril a používejte vždy jen to správné palivo.
Takové, které bude odpovídat vašemu grilu a vašim požadavkům. Různé uhlí totiž dodá jídlu různé aroma a stejně tak i dřevo dokáže výrazně ovlivnit chuť pokrmů. Například špalky z ovocných stromů dají grilovaným dobrotám ovocný nádech. Pokud vás ale kouřové aroma zas až tak neláká a raději byste měli grilování co nejjednodušší, podívejte se po plynových grilech a po elektrických kontaktních grilech! - Rozpalte gril předem.
Vyčkejte, než na něj maso či zeleninu hodíte. Plameny by se měly zklidnit, uhlí by mělo rudě žhnout a mít bílo-šedý nádech. - Ven z ledničky s předstihem.
Maso, zeleninu, houby i sýry vyndejte z lednice předem, aby měly před grilováním pokojovou teplotu. Jde o proces zvaný „temperování“. - Připravte se.
Veškeré nástroje, suroviny i pití si připravte k ruce, ať během grilování nemusíte odbíhat a nezkazíte si hostinu. - Potřete rošt.
Použijte olejem, kousek špeku nebo třeba odříznutou kůži ze slaniny. - Udržujte správnou teplotu grilu.
Dejte ruku cca 12 cm nad rošt, a pokud ji tam udržíte 6 vteřin, jde o nízkou teplotu. Při 4 vteřinách jde o střední teplotu, 2 vteřiny je vysoká teplota. - Pořiďte si náležité grilovací nářadí.
Různé druhy grilovacích roštů, speciální rošt na ryby, grilovací nářadí s kleštěmi a obracečkami či nehořlavé chňapky výrazně zlepší požitek z grilování i výsledek. Tak nebudete muset plakat nad klobáskami napadanými do uhlí ani nad puchýři pokrývajícími dlaně. - Každou surovinu pořádně ochuťte nebo naložte do marinády.
Neflákejte ani přílohy, omáčky, dipy či pečivo. - Volte kovové jehly na špíz.
Používáte-li dřevěné, namočte je předem na pár hodin do vody, aby při grilování neshořely. - Gril pravidelně a řádně čistěte.
Více se toho o grilování dozvíte v našem článku Grilujeme: Nejčastější chyby při grilování aneb jak správně grilovat?
Recepty s masem
Kuřecí maso
Jaké jídlo se hodí na gril? Toho je, kde začít?! Ideálně asi klasikou – kuřecím masem. S tím si poradí snad každý a chutná také skoro všem.
Kuře vcelku
U grilovaného kuřete záleží, jakou část chcete připravovat. Grilované kuře vcelku se nejsnáze připravuje tzv. „naplacato“, kdy ho celé rozříznete podél hřbetu či na hrudní kosti a poté ho rozplácnete. V tuto chvíli jej můžete namarinovat a nechat v chladu aspoň 2 hodiny odležet. Před grilováním jej vyndejte půl hodiny předem, aby mělo pokojovou teplotu. Kuře opékejte zatížené grilovací deskou nebo ve speciálním koši na ryby 20-30 minut z každé strany. Grilovat jej lze i vcelku nastojato díky speciálním roštům na kuře.
Kuřecí prsa
Grilovaná kuřecí prsa předem naklepejte, vložte do misky či uzavíratelného sáčku, zalijte marinádou a nechte v chladu pár hodin či až přes noc nakládat. Poté je vyndejte, aby přijala pokojovou teplotu a grilujte 3 minuty z každé strany, a to na přímém ohni.
Kuřecí stehna a křídla
Kuřecí kousky s kostí – typicky křídla a stehna – několik hodin před grilováním namarinujte, nebo zasypte suchou směsí koření. Grilujte v zavřeném grilu na cca 200 °C alespoň 30 minut, křídlům bude stačit méně. Hotové maso by uvnitř u kosti mělo mít teplotu kolem 85-90 °C, což snadno zkontrolujete zapichovacím kuchyňským teploměrem.
Tip: Kuře nechte po sundání z grilu pár minut odpočinout. Poté do něj píchněte a je-li vytékající šťáva čirá, je maso hotové. Vždy ale používejte i kuchyňský teploměr a kontrolujte vnitřní teplotu, jelikož syrové kuřecí maso není zdraví bezpečné.
Jak ho naložit?
Kuřecímu masu sluší směs sójové omáčky, medu, chilli a česneku. Skvěle si s ním rozumí také podmáslí a citron, které dodají kyselou či navinulou chuť. Maso však navíc díky nim hezky zkřehne a doba marinování se zkrátí. Pokud rádi experimentujete, použijte marinádu s vůní Asie či Maroka, skvělá je také ta jamajská.
Recepty na marinované kuře (stehna, křídla, steaky) 10 nej tipů na grilovací recepty od vás
Šťavnatá krkovice
Postup
- Silnější plátky krkovice předem naložte třeba do bylinkové, hořčičné, nebo BBQ marinády. Dobrému masu ale stačí i lehké potření olejem a sůl a pepř.
- Marinovanou krkovici uložte do chladu minimálně přes noc.
- Poté ji vyndejte do pokojové teploty.
- Maso grilujte v zavřeném grilu na cca 200 °C po dobu 5-10 minut z každé strany podle síly plátků a teploty grilu.
- Krkovici nechte pár minut odpočinout na prkénku.
Grilování vepřového masa: Kotleta, kýta, krkovice a mnoho dalšího
Žebra pro náročné masožravce
Začněte výběrem těch správných žeber. Chtějte ta masitá, která budete moct obrat, okousat a pěkně se u toho zamazat. Zapomeňte na vyřezaná žebra a ideální nejsou ani hovězí žebra na polévku. U vepřových žeber se podívejte po těch tzv. vysokých. Preferujete-li žebra hovězí, volte ta krátká tzv. short ribs.
Postup
- Nejlepší grilovaná žebra zpravidla začínají marinádou, která může být ve stylu BBQ (cukr, kečup, worcester) nebo obsahovat pivo, cider či whisky.
- V té je nechte odpočívat alespoň den i déle.
- Před grilováním je vyndejte do pokojové teploty.
- Opékejte dozlatova na středním žáru.
Tip: Pokud nechcete žebra na grilu žhavit několik hodin, před samotným grilováním je 1-2 hodiny povařte, nebo předpečte v troubě.
Vepřová panenka neboli panenská svíčková
Postup
- Vepřovou panenku očistěte od povrchových blanek a v ideálním případě ji nechte v kuse - tak se vám při grilování nevysuší.
- Poté ji lehce potřete oleje, osolte a opepřete, nebo si vyberte marinádu podle chuti.
- Grilujte ji na zhruba 200 °C ze všech čtyř stran čili kolem dokola cca 5 minut na každé ploše.
- Po dopečení ji nechte pár minut odpočinout, aby vám z ní při krájení nevytekla veškerá šťáva.
Máte chuť experimentovat, ale marinovat se vám nechce? Zkuste panenku zabalit do slaniny, kterou je ideální k masu připevnit potravinářským provázkem. Tak sice panenka sama přijde o typické mřížkování, ale na druhou stranu získá lahodné uzené aroma.
Nejlepší steak na grilu
Začněte výběrem vyzrálého, tukem lehce prorostlého kousku, který je křehký a bude skvěle chutnat. Na gril můžete hodit pravou svíčkovou, flank steak (pupek, zrcátko), rumpsteak (květová špička), nízký i vysoký roštěnec (rostbíf/roastbeef) nebo třeba T-bone steak a porterhouse. Záleží čistě na vaší chuti, nabídce řezníka a vaší peněžence.
Postup
- Maso lehce potřete olejem a použijte suchou směs koření, kterou řádně vetřete do masa, nebo jej namarinujte.
- Před grilováním musí mít steak pokojovou teplotu a také je vhodné jej jemně namasírovat tak, aby měl všude stejnou výšku a nijak se nekrabatil.
- Maso položte na pořádně rozpálený gril a nechte ležet, dokud se samo neodlepí. Až poté jej otočte na druhou stranu.
- Po dogrilování dejte maso na prkénko nebo talíř a nechte jej pár minut dojít a uvolnit.
Tip: Jak dlouho jej budete péct je jednoduše odvislé od toho, jak moc jej chcete mít upečený. Délka přípravy se také vždy liší dle tloušťky masa.
Koleno a bůček: Není maso jako maso
Vepřové koleno
Syrové koleno povařte ve vodě s divokým kořením (bob. list, nové koření, celý pepř) doměkka cca 1 hodinu tak, aby stále drželo pohromadě. Alternativně jej můžete připravit v tlakovém hrnci, jinak by se totiž grilovalo několik hodin. Poté jej nechte vychladnout a přes noc marinujte. S kolenem si skvěle rozumí hořčično-medová marináda nebo BBQ. Za občasného otáčení grilujte koleno v zakrytém grilu na středním žáru přibližně 1 hodinu nebo dozlatova.
Bůček
Podobnou „čuňačinou“ jako grilované koleno je i grilovaný bůček. Pro přípravu v celku vám doporučujeme jej lehce nařezat a také předem povařit, čímž zkrátíte dobu grilování. Jednodušší si to uděláte, pokud bůček nakrájíte na cca 1 cm silné plátky a ty lehce naklepete. Bůček přes noc naložte do směsi sójové omáčky, chilli a medu nebo si připravte marinádu z piva (cideru), sójovky, medu, hořčice a chilli.
Bůček v celku je třeba opékat na nízkou teplotu na nepřímém žáru několik hodin, v případě předvaření by mělo stačit grilování dozlatova. Bůčku na plátky stačí pár minut z každé strany dle síly plátků a požadované opečenosti.
Losos, pstruh a další ryby
Losos
Lososa lehce potřete olejem, osolte a opepřete. Grilujte na středně rozpáleném grilu (cca 200 °C) 6 minut nejprve na kůži a po otočení dalších zhruba 6 minut. Ryba je hotová dosahuje-li vnitřní teplota 60 °C. Losos si – stejně jako ostatní ryby – skvěle rozumí s bylinkami a citronem. Můžete jej tedy během grilování lehce posypat strouhanou citronovou kůrou a po dopečení zakapat citronovou šťávou.
Pstruh
Grilovaný pstruh se připravuje vcelku, proto jej nejprve pořádně omyjte a osušte. Okořeňte dle chuti solí a pepřem a do břišní dutiny přidejte plátky citronu, snítky čerstvých bylinek a plátky česneku. Grilujte na středním žáru zhruba 10 minut z každé strany dle velikosti ryby. Upečení můžete zkontrolovat zatažením za hřbetní ploutev, která by se měla lehce uvolnit.
Makrela
Grilovaná makrela je skvělou variantou k jiným rybám, jelikož je u ní díky vyššímu obsahu tuku nižší šance, že ji přepečete a vysušíte. Grilovat můžete jak jednotlivé filety, tak i rybu v celku. Pokud se rozhodnete ji opékat v celku, prořízněte ji v půli tak, aby se více rozevřela její břišní dutina a celá kůže byla na jedné straně ryby. Rybu namarinujte do směsi oleje, bylinek a česneku a nechte v chladu odpočinout. Poté rybu vyndejte z lednice, aby přijala pokojovou teplotu a grilujte na středním žáru alespoň 5 minut z každé strany. Maso by uvnitř mělo dosáhnout teploty lehce přes 60 °C.
Tip: Grilovat můžete jednotlivé filety či rybu vcelku, kdy se vám bude hodit rošt na ryby. Do něj rybu uzavřete a nehrozí její rozpadnutí. Navíc se vám s ní bude snáze manipulovat při otáčení a sundávání z grilu.
Zdravá a svěží zelenina
Na grilování se skvěle hodí cibule, cuketa, paprika, kukuřičný klas, lilek, chřest, květák, brokolice, mrkev, růžičková kapusta a rajčata.
- Grilovanou cuketu či lilek předem nakrájejte na silnější plátky.
- Grilovanou kukuřici můžete připravit vcelku nebo nasekanou na špalíčky, je však vhodné ji předem několik minut předvařit.
- Grilovaný chřest a mrkev připravujte vcelku a dejte si pozor na typ roštu a pokládání chřestu či mrkve na gril, aby vám nepropadaly.
- Grilovaná rajčata dělejte vcelku nebo rozpůlená, skvěle poslouží také grilovací pánev, aby vám nepropadla a nevytekla na uhlí.
- Cibuli můžete grilovat celou, půlenou nebo nakrájenou na plátky - může propadnout grilem, takže je dobré ji připravovat na grilovací pánvi nebo desce. Skvělá je také jarní cibulka nebo pórek, které můžete na gril hodit vcelku nebo je podélně rozpůlit.
- Ostatní druhy zeleniny (paprika, brokolice, květák) zpravidla stačí nakrájet na menší kousky.
Zeleninu potřete trochou oleje a dochuťte solí, bylinkami, česnekem či kořením dle chutí. Grilujte 5-10 minut podle typu zeleniny, její tvrdosti a velikosti kousků.
Spoustu dalších užitečných tipů, triků a hlavně jednoduchých a přitom chutných receptů se dozvíte v našem článku Grilovaná zelenina: Vše, co o ní potřebujete vědět.
Hermelín a jiné sýry
Postup
- Pro grilování hermelín potřete trochou oleje, vetřete česnek, bylinky, chilli či jiné koření dle chuti.
- Zabalte do tenké vrstvy alobalu.
- Grilujte cca 5-10 minut v zavřeném grilu mimo přímý žár.
- Opatrně vyjměte rukavicemi či kleštěmi a rozbalte.
Grilovaný sýr bez ohledu na druh je skvělou přílohou nebo hlavním chodem pro ty, kteří maso nejedí či se jim už přejedlo. Podle druhu sýru je třeba myslet na to, že by se vám mohl roztéct, a tak je lepší jej zabalit do alobalu. To neplatí u sýrů typu halloumi, které na grilu ani na pánvi netečou. Grilované halloumi však nezapomeňte před grilováním správně nakrájet, aby se vám nerozpadlo a nepropadlo roštem.
Grilované ovoce nejen pro děti
Ananas
Ananas na grilu? Proč ne! Ananas oloupejte, nakrájejte na plátky nebo špalíčky a hoďte na středně rozpálený gril. Tak jednoduché to je! Opékat ho můžete 2-4 minuty ze všech stran podle velikosti a požadované opečenosti. Chcete si to trochu ozvláštnit? Naložte jej do hnědého cukru a skořice, další variantou je med a chilli.
Banán
Na grilovaný banán si připravte zralé, ale nepřezrálé banány. I se slupkou je od stopky ke konci podélně rozpulte a řez potřete směsí oleje, javorového sirupu či medu (lze použít i agávový sirup a jiné varianty), skořice a špetky muškátového oříšku. Skvělá je také směs hnědého cukru a skořice, kterou řádně zasypte řez banánu. Na středně vyhřátém grilu banán pečte nejprve na řezu a poté na slupce 4 minuty z každé strany.
Ostatní ovoce
Na gril se skvěle hodí také meloun (ano, víme, že jde o zeleninu...), broskve, meruňky, fíky, jahody a citrony. Platí, že čím pevnější ovoce, tím více bude potřebovat času na grilu. Vzhledem k velikosti je vhodné kousky ovoce opékat na grilovací pánvi či desce, nebo je můžete napíchat na špízy.
Žampiony a jiné houby na grilu
Žampiony
Volíte-li klasické bílé nebo malé krémové žampiony, budou se vám hodit grilovací jehly, které je udrží pohromadě a hlavně na roštu, nikoliv v uhlí. Napíchejte tedy jednotlivé očištěné kousky na kovové, nebo na namočené dřevěné špejle a potřete je marinádou. Nejvíce si s nimi rozumí olej, bylinky a česnek. Takto připravené houbové špízy grilujte na středním žáru v zakrytém grilu cca 12 minut a průběžně je otáčejte.
Portobello
Snad nejlepší variantou jsou žampiony portobello neboli pečárky dvouvýtrusné, které jsou svou velikostí a masitostí na gril jak dělané. Pár minut předem si je namarinujte ve směsi oleje, bylinek a česneku, přidat však můžete i trochu vinného octa či balzamika. Portobello připravujte vcelku rovnou na roštu či na podložce a grilujte 5 minut z každé strany. Podávejte jako samostatný chod, přílohu nebo v opečené housce jako burger.
Ostatní houby
Grilovat můžete také bedly, hříbky nebo muchomůrky růžovky tzv. masáky a další tvrdší druhy hub. U těchto si dejte pozor zejména na to, aby nedošlo k záměně za nejedlé či jedovaté druhy.
Tip: Houby nemyjte, zbytečně by nasákly vodu. Zpravidla je stačí otřít papírovou nebo látkovou utěrkou, zbavit je hlíny a seříznout jim nožku. Pokud na tom trváte, můžete je dle druhu houby oloupat.
Jak na marinování?
Marináda zpravidla obsahuje olej, kyselou složku, někdy i jogurt či podmáslí, koření a bylinky. Do některých se přidává také med, hořčice, světlé či tmavé pivo, jiné hotové omáčky nebo protlak.
Rádi byste se o marinování dozvěděli něco více? Náš článek Domácí marináda na grilování: 10 nejlepších receptů je doslova napěchovaný užitečnými radami a recepty a dozvíte se z něj i dokonce i to, co byste při nakládání masa a jiných pokrmů rozhodně dělat neměli!