Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Zimní tvoření s dětmi: iglu, papírové vločky a co dál?
Užijte si zimní tvoření s dětmi naplno! Vystřihněte si sněhové vločky z papíru, postavte na zahradě parádní iglu nebo vyrobte buclatého sněhuláka z ponožky jako veselou dekoraci do dětského pokoje. Zjistěte, jak vyrobit jednoduché krmítko pro ptáčky nebo veverky a získejte další tipy na zimní aktivity pro děti.
Obsah článku
- Vyzkoušejte, jak se staví iglu pro děti
- Netroufáte si na iglu? Pusťte se do quinzee!
- Zimní bojovka pro děti plná adrenalinu
- Sněhové vločky z papíru překvapí svou krásou
- Sněhulák z vaty bude děti fascinovat!
- Jednoduchý sněhulák z ponožky
- Další kreativní zimní aktivity pro děti
- Jak vyrobit krmítko pro ptáčky z PET lahve?
- Jak vyrobit krmítko pro veverky?
Vyzkoušejte, jak se staví iglu pro děti
Toužili jste jako malé děti po iglu, ale nikdy jste se neodvážili ho postavit? Nyní nastal správný čas na splnění vašeho dětského snu. Na stavbu vlastního sněhového království budete potřebovat zejména trpělivost a hodně sněhu. Ten by měl být těžší a mokrý, neboť z „prašanu“ stěží vyčarujete malou sněhovou kouli, natož příbytek.
Iglu kdysi sloužilo jako obydlí pro eskymáky žijící v oblasti kolem Severního polárního kruhu. Své obyvatele chránilo před silným větrem a mrazem. Ačkoli je iglu vyrobeno ze sněhu nebo ledu, poskytuje skvělou tepelnou izolaci. Uvnitř iglu je teplo i při velmi nízkých venkovních teplotách. Iglu bylo také využíváno jako místo pro rituály a slavnosti. Eskymáci v něm uskladňovali i potraviny a své vybavení.
Tipy pro stavbu iglu:
- Pro jeho stavbu nepotřebujete žádné vybavení, i když je pravdou, že se vám můžou hodit hrabla na sníh a díky formě na sněhové cihly vám půjde práce lépe od ruky.
- Jde o báječnou rodinnou aktivitu, do které se mohou zapojit všichni, a to včetně malých dětí.
- Na zpevnění vchodu lze použít menší dřevěné prkno.
- Po dostavění iglu budete mít na sobě sníh úplně všude! Připravte si předem termosky s horkým čajem a náhradní suché oblečení.
- Zimní rukavice jsou často kamenem úrazu, neboť se umí vcelku rychle promáčet. Buď si připravte dostatek náhradních, nebo si na ruce nejdřív natáhněte bavlněné rukavice, jež vás zahřejí a nasají případný pot, a teprve na ně si navlečte nepromokavé rukavice.
- Po dostavění iglu zahajte s dětmi velkou sněhovou bitku o nadvládu nad novým příbytkem.
- Představte dětem princip stavby iglu a proč se staví.
- S dětmi vyberte bezpečné místo pro stavbu, kde je dostatek sněhu.
- Připravte společně formu na sníh nebo si ji vytvořte.
- S dětmi začněte nakládat sníh do formy a pomocí vytvořených sněhových kvádrů stavějte útvar ve tvaru polokoule.
- Vytvořte strop iglu pomocí formy. Sníh můžete tvarovat i ručně.
- Udělejte otvory pro dveře a okno.
- Vyzdobte vnitřek stavby, například sněhuláky nebo sedacími plochami z kusů sněhu nebo spadaného listí.
- Vytvarujte komín pro odvod kouře a učte je, jak ho správně používat.
- Ukončete stavbu s malou slavností uvnitř iglu, například s piknikem nebo malým ohněm.
- Myslete na bezpečnost a poučujte děti o bezpečnosti při stavění iglu i pobytu v něm.
Stavba iglu krok za krokem
- Vyberte vhodné místo: Iglu se vám bude nejlépe stavět na větším prostoru s výškou sněhové nadílky alespoň 30 cm. Čím méně sněhu bude v okolí stanoveného místa, tím víc se pro sníh nachodíte. Vyhněte se stavění iglu na potenciálně nebezpečných místech – třeba v blízkosti vodních toků nebo oblastí s rizikem sesunu laviny, jestliže se nacházíte v horách.
- Vyměřte kruh pro půdorys: Pro vyměření průměru kulatého půdorysu použijte buď dvě tyče spojené provazem s délkou poloměru kruhu, nebo si obvod půdorysu naznačte rukama při dělání anděla ve sněhu. Průměrná výška dospělého člověka je tak akorát pro základ iglu. Vhodným průměrem pro naprostého začátečníka je 1,5 m. Zkušenější stavitelé by si mohli poradit i s průměrem maximálně 3 m.
- Připravte podlahu iglu: Udusejte sníh, který bude tvořit podlahu vaší stavby. Vyrovnáním a udusáním sněhu vytvoříte pevnou a rovnou podlahu, která poskytne dostatečnou izolaci proti chladu. Je důležité ji udržovat v suchu, abyste zabránili předčasnému tání sněhu a vzniku louží uvnitř iglu.
- Nakládejte a zpevňujte sníh do kruhového půdorysu: Lepší než hrnout sněhu k sobě je použít hranatou nádobu jakožto formu na sněhové cihly (lze ji vyrobit například z krabice od bot). Pozor si dejte na plastové boxy, protože by mohly během stavění prasknout. Dobrým tipem je vykrajovat cihly pomocí lopaty na sníh, případně vytvořit ze sněhu válce, které následně vytvarujete do tvaru krychlí.
- Stavějte do výšky: Sněhové cihly pokládejte vedle sebe do tvaru polokoule a postupně zvyšujte výšku stěn.
- Nepodceňte stavbu stropu: Iglu postupně tvarujte do kupolovitého tvaru. Strop musí být z bezpečnostních důvodů opravdu pevný a silný. Pro zpevnění je na místě strop postříkat vodou, díky čemuž jeho povrch zledovatí.
- Vstup do iglu: Lze ho vytvořit dvojím způsobem – vysekat ostřejším a bytelnějším nástrojem do hotové stavby, nebo jej vytvořte již během samotného stavění. Při druhé možnosti je vhodné použít menší dřevěné prkno, jež lépe udrží sníh „ve vzduchu“. Stejným způsobem můžete vytvořit i okno.
- Postavte komín: Iglu chybí k dokonalé funkčnosti komín, který poslouží jako otvor pro odvod kouře ze svíčky nebo ohně.
- Dozdobte vnitřek stavby: Vytvořte plochy na sezení, zaizolujte je třeba vlněnými podložkami, kobercem nebo suchým listím.
- Bezpečí nade vše: Iglu udržujte čisté a suché, aby bylo pohodlné a bezpečné pro pobyt.
Netroufáte si na iglu? Pusťte se do quinzee!
Quinzee je příbytek ze sněhu, který je podobný tolik oblíbenému iglu. Na rozdíl od něj se však nestaví ze sněhových cihel, nýbrž se hloubí ve velké hromadě sněhu. Quinzee můžete buďto vyhloubit v již existující hromadě sněhu, čímž vám odpadne polovina práce, nebo do hromady, kterou si nejdříve musíte připravit. Pomocí lopaty shrňte sníh na jedno místo a nechte ho pořádně sednout na minimálně dvě hodiny.
Následně začněte z jedné strany sněhové kupole hloubit pomocí lopaty a jiných nástrojů díru. Dbejte při tom na to, aby byly zdi příbytku dostatečně silné a pevné, neboť musí unést váhu sněhu. Doporučovanou tloušťkou zdí je 30 cm a s jejím měřením vám může dopomoct klacek o této délce. Vstup do vaší sněhové jeskyně by měl být dostatečně velký pro pohodlný přístup. Stejně jako je tomu u iglu, i quinzee by mělo být opatřeno větracím systémem, jež zajistí dostatečné větrání a zároveň zabrání kondenzaci vzdušné vlhkosti uvnitř příbytku. Interiér jeskyně lze dozdobit sněhuláky, svíčkami, nahrabaným listím nebo vlněným kobercem.
Zimní bojovka pro děti plná adrenalinu
Venku je sice zima, ale chodit se tam musí. Vezměte své děti na procházku, na kterou jen tak nezapomenou! Naplánujte jim bojovku na hledání věcí z předpřipraveného seznamu. Menší děti uvítají seznam skládající se z obrázků hledaných předmětů. Připravte jej s ohledem na místo, kam se hodláte vydat. Při procházce lesem můžete pátrat po zvířecích stopách, krmítku pro ptáky nebo vysokou zvěř, zasněžené borovici nebo rampouchu. V parku lze snadno vyhledat sáně nebo boby, brusle, stánek s horkým čajem, ale i zamrzlou louži nebo veverku. S sebou vezměte tužku na odškrtávání nalezených položek. Buďto můžou všechny děti hledat to samé, nebo můžete obrázky vytisknout či nakreslit na kartičky, podle kterých si vylosují, co budou hledat.
Další tipy na zimní aktivity pro děti:
- Sněhová bitva: Bojujte proti sobě ve dvou týmech, přičemž hlavním cílem je zničit co nejvíce předem postavených sněhuláků druhému týmu.
- Hledání pokladu: Připravte dětem mapu pokladu a nezapomeňte ani na nápovědy pro jeho nalezení. Děti by měly plnit různé úkoly, aby se dostaly k dalším indíciím. Na konci cesty děti dostanou odměnu ve formě sladkostí nebo jiné drobnosti.
- Stavba sněhových soch: Postavte sněhové sochy pomocí sněhu a přírodnin, jako jsou větve, kameny nebo jehličí.
- Domeček pro skřítky: Celoroční klasika, která potěší nejen toho, kdo ho staví, ale i náhodné kolemjdoucí. Z větviček, kousků kůry a popadaného listí postavte drobné domečky se stříškou.
- Zimní turistika v přírodě: Provětrejte svým dětem plíce pořádnou a zdravou procházkou! Připravte jim teplé oblečení a horký nápoj do termosky.
Sněhové vločky z papíru překvapí svou krásou
Razíte ve svém životě heslo „V jednoduchosti je krása“? Papírové vločky mohou překrásně zdobit okna vašeho bytu či domu bez ohledu na to, zda je před Vánoci, nebo již po nich. Během všech zimních měsíců zkrášlí váš příbytek svou jemností, něžností a originalitou. Jejich výrobu zvládnou i menší děti, které již mají osvojené základy stříhání. Výhodou této chytlavé aktivity je použití minimálního množství pomůcek a fakt, že nedokonalosti nejsou na škodu. Perfekcionisté si na její výrobu možná připraví šablonu. My doporučujeme improvizovat, protože i v přírodě je každá sněhová vločka jiná.
Jak udělat sněhovou vločku z papíru?
- Nejdřív si vyrobte čtverec z archu bílého kancelářského papíru o velikosti A4. Vytvoříte jej velmi jednoduše diagonálním přeložením papíru a následným odstřižením zbylého kusu papíru (ve tvaru obdélníku). Nemusí se jednat pouze o klasické papíry do tiskáren. Vločky hezky vyniknou i na předpřipraveném papíru pomalovaném vodovými barvami nebo pastelkami, případně můžete sáhnout i po barevném či balicím papíru.
- Čtverec přehnutý na trojúhelník přehnete ještě jednou (celkem na šestiny). Papír by měl být dostatečně velký na to, aby na něm vynikl vzor vločky, ale zároveň ne příliš velký, aby nebyl výsledek zbytečně velký a těžký. Buďto si můžete na trojúhelník předkreslit šablonu ručně, nebo zaimprovizovat a stříhat od oka.
- Na jemnější práci s drobným vzorem použijte raději ostré a menší kosmetické nůžky, které budou přesnější a nepřestřihnete se s nimi do jiného vystřiženého okénka tak snadno jako s velkými nůžkami.
- Dobrým tipem je si trojúhelník rozevřít o jednu úroveň a dostříhat detaily, které by nešly provést na tolika vrstvách papíru.
- Hotovou vločku opatrně rozevřete a uhlaďte. Pomocí lepicí pásky ji připevněte k oknu a máte hotovo.
Sněhulák z vaty bude děti fascinovat!
- Bílou čtvrtku,
- modrý barevný papír s vyšší gramáží,
- obvazovou vatu (příp. odličovací tamponky ve tvaru vatových kuliček),
- štětec,
- tužku,
- tekuté kancelářské lepidlo,
- temperovou nebo kvašovou bílou barvu, případně bílou pastelku,
- ozdoby na oči, pusu a knoflíky (nové koření, korálky, filcové bambulky),
- nůžky,
- oranžový papír na nos z mrkve,
- barevný papír na hrnec nebo klobouk.
- Natrhejte kousky vaty a udělejte z nich menší kuličky. Případně si můžete koupit rovnou odličovací tamponky ve formě vatových kuliček.
- Na bílý papír si nakreslete obrys sněhuláka a štětcem na něj naneste tekuté lepidlo.
- Kuličky z vaty přilepte jednu vedle druhé na tělíčko sněhuláka a nechte lepidlo řádně zaschnout.
- Sněhulákovi nalepte na hlavu papírový hrnec nebo klobouk. Nalepte mu oči, pusu a knoflíky – poslouží vám k tomu korálky, drobné filcové bambulky nebo kuličky nového koření. Nezapomeňte ani na mrkev, kterou vystřihnete nebo vytvarujete z papíru oranžové barvy.
- Sněhuláka vystřihněte a nalepte na barevný papír, který byste měli ozdobit motivem padajících sněhových vloček. Můžete na to použít kupovaná nebo vlastnoručně vyrobená razítka pro děti, případně je stačí pouze nakreslit bílou pastelkou. Menší děti mohou vločky naťapat na barevné pozadí prstem namočeným do bílé barvy.
Tip: Sněhulák je velmi oblíbeným motivem pro zimní tvoření s dětmi. Můžete jej vyrobit z papíru, z modelíny nebo z plastových kelímků. Dobrou alternativou k vatě je použití placatých odličovacích tamponů.
Jednoduchý sněhulák z ponožky
Sněhulák z ponožky je hezkou dekorací nejen do dětského pokojíčku. Jeho výroba je jednoduchá a velmi zábavná. Zapojte do výroby děti – uvidíte, jak moc je to bude bavit!
- Bílou ponožku,
- jehlu a světlou nit,
- rýži,
- dva malé korálky tmavší barvy (rokajl),
- nůžky,
- menší knoflíky,
- kousek látky na čepici a šálu.
Postup:
- Ustřihněte špičku ponožky tak, abyste měli co nejdelší a nejrovnější kus látky. Ideálním místem pro ustřihnutí bude zhruba 1–2 cm před patovou částí.
- Pomocí jehly a nitě k sobě pevně svažte spodní okraj látky otočené z rubu a niť zauzlete.
- Ponožku přetočte z rubu na líc (aby byla sešitá část ukrytá uvnitř těla sněhuláka) a naplňte ji zhruba do poloviny rýží. Nasypávání rýže vám půjde snáz od ruky, když použijete hrníček a trychtýř adekvátní velikosti.
- Pokud chcete mít sněhuláka složeného ze tří „koulí“, rýži nasypte do jedné třetiny ponožky. Ponožku pevně utáhněte nití tak, aby byla rýže v „kouli“ napěchovaná. Vzniklý spoj zajistěte uzlíkem.
- Stejný postup opakujte ještě jednou nebo dvakrát. Myslete při tom na správnou proporci těla sněhuláka, jehož spodní část by měla být nejobjemnější.
- Lem ponožky opět převažte nití, čímž vám vznikne základ sněhuláka.
- Oči vyrobíte přišitím dvou tmavých korálků. Pusinku a nos v podobě mrkve můžete vyšít nebo nakreslit. Kolem krku mu uvažte proužek barevné látky a na hlavu nasaďte odstřiženou špičku z ponožky. Na bříško přišijte knoflíky.
Tip: Pro dokonalé barevné sladění můžete sněhulákovi ušít v ruce čepici ze stejné látky, jako je šála. Pokud jste manuálně zručnější, lze pro něj tyto doplňky i uháčkovat.
Další kreativní zimní aktivity pro děti
Barevný sníh
Posuňte hru se sněhem na vyšší level! Vystačíte si při tom pouze s vodou, štětcem a vodovými barvami, které lze alternovat potravinářským barvivem. Obarvovaný sníh by měl být dostatečně kompaktní a bez kousků ledů, aby se vám dobře barvil. Barvy rozpusťte nejdřív ve vodě a poté je nanášejte na sněhuláka nebo jen tak do sněhu, ze kterého můžete následně vyrobit barevné sněhové koule!
Namísto manipulace s barveným sněhem v rukavicích použijte plastové výrobníky sněhových koulí, abyste předešli případnému obarvení látky rukavic. Vodové barvy můžete na sníh i přímo nanášet pomocí štětce a vytvořit tak zajímavé barevné efekty.
Ledové ozdoby
Další jedinečnou zimní aktivitou, která děti zaručeně nadchne, je výroba ledových ozdob. Může jít o ledové svícny, sochy nebo ozdoby k pověšení na stromy v zahradě. Postup je víc než jednoduchý:
- Do formiček (plastových talířků nebo silikonových forem na muffiny apod.) nalejte vodu a naaranžujte do ní barevné přírodniny. Krásně vypadají šípky, jehličí a květiny. Nezapomeňte ani na vložení provázku na zavěšení, jestliže se rozhodnete ozdoby věšet.
- Led můžete zabarvit pomocí potravinářského barviva nebo ho dozdobit sypkými třpytkami.
- Po zamrznutí ozdoby vyklepněte a pověste nebo položte, kam je libo.
Jak vyrobit krmítko pro ptáčky z PET lahve?
Na výrobu ptačího krmítka budete potřebovat PET láhev, ostrý nůž, provázek a zapalovač.
- Doprostřed umyté a vysušené PET lahve vyřízněte ostrým nožem otvor, který je dostatečně velký pro dosypávání ptačího zobu. Přibližný rozměr činí 8 cm na výšku a 6 cm na šířku.
- Ostré hrany otvoru opatrně zatavte zapalovačem, aby se o ně ptáčci neporanily.
- PET láhev můžete skrz naskrz proděravět šroubem nebo jiným ostrým nástrojem. Těmito otvory prostrčte obyčejné tužky nebo dřevěné kolíky, na které si ptáčci budou moct sednout.
- Kolem hrdla PET láhve omotejte několikrát pevný provázek a zauzlete ho. Pomocí něj připevněte krmítko ke stromu.
- Krmítko je vhodné umístit na místo, kam se ptáčci snadno dostanou a které bude zároveň dobře chráněno před deštěm a silným větrem. Jestliže se na daném místě pohybují kočky, umístěte krmítko tak, aby se k němu nedostaly.
- Krmítko udržujte čisté a průběžně se ujišťujte, že se v něm nachází dostatek krmiva. V případě potřeby jej můžete poopravit.
TIP: Ostré hrany krmítka lze nejen zatavit ohněm, ale můžete na ně přilepit hrubší špagát pomocí tavné pistole.
Jak vyrobit krmítko pro veverky?
Krmítko pro ptáčky – to je zimní klasika. Ale co teprve krmítko pro veverky? I ony si zaslouží během náročných zimních měsíců trochu lidské péče. Ačkoli na jeho výrobu budete potřebovat více zručnosti a trpělivosti než při výrobě ptačího krmítka, radost dětí sledujících spokojené veverky za tu námahu rozhodně stojí.
- Vyberte vhodný materiál pro výrobu krmítka – dřevo, nebo plast.
- Připravte si potřebné nástroje jako pilu, vrták, šroubovák, kladivo a tužku.
- Udělejte si náčrt krmítka podle své fantazie a schopností. Ideální velikost krmítka pro veverky je 20 × 20 × 20 cm.
- Z kusu plexiskla nebo dřeva o tloušťce zhruba 4 mm vyrobte otevírací víko. Připevněte ho ke stlučené bedýnce pomocí dvou pantů, které by neměly být zarezlé, aby ho veverka dokázala svou malou hlavičkou nadzvednout.
- Víko připevněte k bedýnce s krmivem tak, aby k ní přiléhalo. Případnou mezerou by se k potravě mohly dostat jiná zvířata jako například myši nebo menší ptáci.
- Odklápěcí střecha by měla být mírně sešikmená a s několikacentimetrovým přesahem, aby po ní při dešti stékala voda. Pokud by zatekla dovnitř, potravu by mohla znehodnotit plíseň.
- Nejen střechu, ale i dno krmítka vyrobte s přesahem před čelní stranou, což veverce umožní se během svačinky pohodlně usadit.
Veverkám nasypte do krmítka krmicí směs ze slunečnice a bílé dýně. Veverky si pochutnají i na vyloupaných lískových oříšcích a rozpůlených vlašských ořeších. V blízkosti krmítka můžete umístit i plátky ovoce (jablka, hrušky) či zeleniny (mrkev, okurka). Nedávejte ho však přímo do krmítka, protože by tam shnilo a mohlo by znehodnotit krmicí směs nacházející se uvnitř krmítka.