Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vyzrajte na zimní oblečení
Za okny sníh a mráz, ale vy zkrátka do práce, školky či se psem musíte. Jak na to, aby vám zimou neupadly ruce ani uši, ale zároveň jste to se zimním oblečením nepřehnali? Přečtěte si naše tipy a žádná zima už si na vás nepřijde.
7 tipů na oblékání v zimě
- Vrstvěte! 3 až 4 tenčí vrstvy vám umožní si oblečení přizpůsobit jakékoliv teplotě.
- Vsaďte na funkční materiály. Merino vlna, vlna z alpaky nebo mohér, fleece a oblečení či boty s membránou vás udrží v teple a suchu.
- Do velkých mrazů nezapomeňte na spodní termoprádlo.
- Promokli jste? Pak se co nejdříve převlečte do suchého.
- Chraňte nohy, ruce i hlavu. Tlusté termo ponožky můžete schovat i do bot, ve kterých jdete na schůzku. Čepice či klobouk zabrání promrzání hlavy a uší, ale také vás ochrání před padajícím sněhem. Díky rukavicím vám nepromrznou prsty a nepopraská kůže.
- Největší zima bývá u země, proto se soustřeďte na podrážky bot (materiál, vzorek). Myslete na to hlavně u větších dětí, které se pohybují po svých, ale i u mazlíčků.
- Oblečení přizpůsobte příležitosti. Jinak se oblečete, když jedete autem do divadla a zcela odlišný outfit bude třeba na výlet do hor. Nejde jen o vzhled, ale především o materiály a funkčnost.
Dámské zimní oblečení
Ženy často trpí zimomřivostí, a proto správné oblečení nepodceňujte. Ani když jdete jen do obchodu pro malý nákup nebo pospícháte na tramvaj do práce.
Základní vrstvou může být teplé spodní prádlo, které využijete nejen do hor, ale i na extra chladné dny ve městě. Tím nemyslíme pletené kalhotky, ale termo tričko a legíny. Ty můžete vzít klidně i pod košili a kalhoty na pracovní schůzku a zachrání vás před zmrznutím, až kvůli sněhové kalamitě ta tramvaj 20 minut nepojede.
Další vrstvou bude oblečení dle vaší volby - zaměřte se u něj na správné materiály a vhodné vrstvení. Na top, tričko či rolák oblečte mikinu, svetr nebo pletenou vestu. Ty mohou být z vlny, merina nebo kašmíru - z výjimečně hřejivých materiálů, které navíc hezky vypadají. Vhodné bude i hedvábí, které má skvělé termoregulační vlastnosti (v létě „chladí“, v zimě „hřeje“).
Také šaty, kalhoty či sukně se dají koupit ve variantě z vlny či směsi s vlnou. Džíny a bavlnu raději odložte na teplejší dny, jelikož v zimě spíš studí. Na sport se podívejte po zimních sportovních kalhotách, které udrží teplo a jen tak nepromoknou.
Tip: Nebojte se experimentovat s oblečením typickým pro ostatní sezóny. Pod letní šaty stačí vzít rolák a teplejší punčochy. Šortky doplníte silonkami a kozačkami.
Vrchní vrstvu bude tvořit zimní bunda, pončo, parka nebo kabát. Ty by vás měly zahřát a v ideálním případě také ochránit před ledovým větrem a sněhem. U zimních sportovní bund hledejte funkční materiály, membránu, zvýšený límec a třeba kapuci. Hodit se vám budou také kapsy, kam v případě nouze schováte ruce, ale i mobil, kapesníky, klíčky od auta, skipass.
U bund a kabátů do města si prohlédněte zapínání, aby vám jím nepronikala zima ani sníh. Zároveň je dobré, aby se knoflíky nebo zip snadno zapínaly a rozepínaly i třeba s rukavicemi a zmrzlými prsty. Také u těchto vrchních kousků se bude hodit přírodní nebo funkční materiál. Například péřová výplň může znít jako zbytečný luxus nebo vás napadne obtížná údržba, ale ten tepelný komfort...!
A na nohy? Merino ponožky, pletené podkolenky, teplejší punčochy nebo aspoň silonky. Bude vám parádní teplo a ještě s nimi rozzáříte i obyčejný outfit.
Zimní boty by měly být odolné mrazu, rozpuštěnému sněhu, soli a písku, o které není v zimě nouze. Z materiálů lze opět doporučit ty funkční s membránou do přírody a na sportovní aktivity, do města je skvělá kůže. Ta má při správném zpracování a následné péči dobrou výdrž a odolnost vůči okolním vlivům. Nedostatečnou hřejivost bot vynahradíte hřejivými a izolačními vložkami do bot. Pro extra teplo se podívejte po vyhřívaných vložkách.
Zvlášť oceníte neklouzavou podrážku se vzorkem tak, abyste ani na zledovatělých chodnících jen tak neuklouzli. Pokud podrážka přece jen klouže, pořiďte si protiskluzové návleky na boty či nesmeky.
Pánské zimní oblečení
Každý zná někoho, kdo i v zimě chodí v kraťasech a krátkém tričku. A třeba jste jedním z nich, proč ne. Pro ty méně odvážné jsou tu spodní termoprádlo, vlna či peří.
Na sport do hor a pro zvlášť mrazivé dny na spodní prádlo oblečte termo tričko a spodní kalhoty či legíny. Ty odvedou pot a postarají se o tepelný komfort.
Na první vrstvu nahoďte tričko či košili, na které patří mikina, pletený svetr nebo vesta. Vrchní vrstva složená ze zimní bundy, kabátu či parky vás ochrání před sněhem i větrem - měly by tedy být vyrobené z odolných materiálů. Do města se hodí vlněný kabát nebo třeba módní manšestrová či flanelová bunda s pořádně teplou podšívkou. Na zimní vycházku po horách pak oceníte zimní sportovní bundu s vyšším límcem, kapucí a kapsami na všechny drobnosti. U těchto zimních bund se podívejte na uváděný vodní sloupec a větruodolnost. K zahození není ani péřová výplň, která zahřeje i největší rampouchy.
Nohy oblečte do dlouhých kalhot ideálně z vlny, která hezky hřeje, a látky z ní vypadají luxusně. Pokud jste fanoušky džín, bránit vám v tom nebudeme. Jen počítejte s tím, že v zimě studí. Jezdíte na lyže nebo máte rádi procházky v přírodě? Odložte kalhoty, ve kterých chodíte do práce, a oblečte sportovní kalhoty z vodě- a větruodolných materiálů.
Chodidla budete mít jako v pokojíčku s teplými ponožkami, které mohou být třeba z merina. U zimních bot oceníte odolný a nepromokavý materiál - ať už funkční na sport, nebo kůži do města. Zaměřte se na pořádnou podrážku, která nepodkouzne ani na vrstvě ledu a zároveň neprostydne od země. Je vám přece jen v botách zima? Kupte si hřejivé vložky do bot.
Zimní oblečení pro novorozence a kojence
Malá miminka ležící v kočárku se tolik nehýbou, a proto u nich může snadno dojít k podchlazení. Na druhou stranu však, vzhledem k nedostatečně vyvinuté termoregulaci, hrozí i přehřátí. Jak tedy novorozence a kojence v zimě obléknout?
- Vrstvy jsou základ. Lepší je mít co sundat, než nemít co obléct. Obecné pravidlo je, že by miminko mělo mít jednu vrstvu navíc oproti rodiči, ale vždy to přizpůsobte svým teplotním požadavkům.
- Nožky miminka musí být v teple. Proto nezapomeňte na capáčky i do kočárku a v případě nošení v nosítku ještě přidejte teplé návleky.
- V kočárku by neměl chybět zimní fusak nebo nánožník a teplá deka.
- Nezapomeňte na čepici a rukavice. Do velké zimy nebo k oblečení bez roláku miminku oblečte i nákrčník nebo šálu.
Velké rozdíly v oblékání činí i to, na jak dlouho s miminkem do zimy vyrážíte, jakým způsobem a kam se chystáte. Jdete pouze do obchodu, kde budete většinu času ve vytopeném prostoru? Nebo to máte jen pár kroků k zaparkovanému autu a pak hurá k prarodičům? Při procházkách po obchodním centru vaše miminko nebude potřebovat 7 vrstev oblečení. Pokud se však chystáte na delší horský pochod v mrazivém počasí, budete muset nad oblečením pořádně popřemýšlet.
Tip: Oblékání miminka přizpůsobte i tomu, zda jej budete balit do kočárku nebo ho chcete nosit v nosítku či šátku. Fusak a deka kočárku poskytnou další izolační vrstvu, zatímco šátek či nosítko miminko tolik nezahřejí.
- U novorozenců se příliš nedoporučuje s nimi chodit ven, jejich organismus je příliš křehký a imunita nevyvinutá. Procházky tak omezte na nutné minimum, pár dnů až týdnů to vydržte a zatím jej připravujte pravidelným větráním bytu.
- Delší procházce se vyhněte ve dnech, kdy teplota klesla pod -5 °C.
- Vypravujte se ve chvíli, kdy je denní nejvyšší teplota - zpravidla kolem poledne.
- Termoregulace se vyvíjí cca do půl roku věku dítěte. Do té doby tak je třeba dávat zvlášť pozor na správné oblečení.
- Miminko postupně otužujte - a tím nemyslíme koupání ve Vltavě. Začněte několikaminutovou procházkou na čerstvém zimním vzduchu a spaním v chladnější místnosti. Otužování pomáhá i to, že občas miminko necháte chvilku nahé v příjemné pokojové teplotě.
- Příliš děťátko nenabalujte. Může snadno prochladnout, ale také se lehce přehřeje, čímž mu také můžete uškodit. Přehřátí poznáte zčervenáním, neklidem a horkým až zpoceným zátylkem.
Jak v zimě oblékat novorozence do kočárku?
Základní vrstvu bude kromě plínky tvořit kojenecké body, košilka či tričko s dlouhým rukávem a dupačky nebo punčochy. Jednoduše tak, jak byste miminko oblékli na doma. Přidejte mikinu, svetr a teplejší kalhoty nebo teplý zimní overal (fleecový) a na nohy ponožky a měkké capáčky. Pokud je venku vlhko nebo zvlášť chladno, oblečte mu i vrchní funkční kombinézu nebo bundu. Na závěr miminko v kočárku zabalte do deky a fusaku nebo rovnou pořiďte zateplený zimní fusak. Nezapomeňte na teplou čepici a rukavice.
Miminko pravidelně kontrolujte, zda není studené, či naopak přehřáté.
Jak v zimě oblékat novorozence do autosedačky?
Pro správnou funkčnost autosedačky musí bezpečnostní pásy přiléhat k tělu dítěte. Miminko by tedy během přepravy nemělo být oblečeno do bundy ani kombinézy. Raději mu oblečte několik tenčích vrstev a pořiďte speciální fusak do autosedačky nebo teplou deku. Pokud máte k autu delší cestu, jedete na výlet nebo je venku velká zima, oblečte mu na přechod z domu do auta venkovní oblečení (bunda, kombinéza). To je ale třeba v autě sundat.
Dětské zimní oblečení pro starší caparty
U větších dětí, které rády svět objevují na vlastních nožkách, počítejte s tím, že se při pobíhání a hře pěkně zahřejí. Na druhou stranu nebude chybět válení se po zemi a občasné pády, které mohou hrozit promočením a následným prochladnutím. U dětského zimního oblečení batolat, předškoláků a menších školáků se tak dívejte hlavně po kvalitním zpracování, vodě- a větruodolných materiálech a dobré prodyšnosti.
Základní vrstvou bude spodní prádlo, tričko a třeba legíny nebo spodní termoprádlo, pokud jedete do hor. Další vrstvou by měla být mikina nebo svetr, které se dají snadno sundat či rozepnout v případě zahřátí a během přepravy autem. Vrchní vrstva se skládá ze zimní bundy, kabátku nebo parky přizpůsobené aktuálnímu počasí a plánované aktivitě. Na nohy dítěti natáhněte kalhoty, džíny nebo oteplováky - opět dle toho, zda jdete jen do města na nákup nebo vyrážíte lyžovat. Pokud máte aktivní dítko, co si oblíbilo lezení ve sněhu po čtyřech, neuděláte nikdy chybu zimní sportovní bundou s pořádnými zateplenými kalhotami nebo kombinézou.
U větších dítek myslete na to, aby se dalo oblečení snadno rozepnout a sundat, např. pokud bude capart potřebovat na záchod. Takové šle kalhot schované pod bundou a svetrem zavařily nejednomu rodiči. Dále berte v potaz to, že se dítě bude často oblékat samo (doma, ve školce či ve škole), takže by se mu s oblečením mělo snadno pracovat.
U dětských bot hleďte na to, aby odolaly zimě, soli i rozmočenému sněhu. Bydlíte-li v horách nebo často vyrážíte do přírody, budou se hodit pořádné sněhule. Do města naopak mohou stačit zateplené vyšší botky s neklouzavou podrážkou. Do bot by se měly vejít teplejší ponožky, nekupujte je však zbytečně velké, ať se v nich dítěti dobře chodí a neriskujete zbytečné pády.
Tip: U zimních bot nezapomeňte vyzkoušet, jestli se snadno nazouvají a vyzouvají nejen vám, ale ideálně i dítěti. Mnohé kotníkové boty jsou praktické a odolné, ovšem k jejich nazutí na malou dětskou nožku jsou potřeba 4 dospělí.
Čepice, šála nebo šátek a rukavice v zimě nesmí chybět. U čepice se mohou hodit náušníky, které zabrání prochladnutí uší. Rukavice volte pletené nebo nepromokavé dle plánovaného užití - zkrátka, aby nenasákly vodu a dítěti pak nepromrzly prsty. U dětí lze obecně doporučit palčáky, jelikož ty díky větší kapse pro čtyři prsty dobře drží teplo.
Máte doma dítko, které kromě chození ještě občas posedí v kočárku? Přibalte s sebou deku a teplý nánožník, aby během jízdy neprochladlo.
Módní doplňky na zimu
Zimní doplňky nejsou jen na okrasu, mají jasný účel. Kabáty a svetry máte sice v pohotovosti, ale co když se vás zima pokusí dostat přes odhalené ruce, uši a krk?
Zimní čepicí či kulichem s bambulí zabráníte prochladnutí hlavy a uší. Na sport nebo pro zachování účesu je můžete nahradit čelenkou funkční nebo pletenou. Do práce a divadla (a když chcete vypadat chic) se zase bude hodit plstěný klobouk nebo bekovka. Velkým letošním hitem jsou barety, se kterými do ulic vnesete kousek Francie.
Odhalený krk není v zimě žádná sranda. Nesnažte se nikoho přesvědčit, že fialový krk je v pořádku a vám rozhodně zima není. Řešení je jednoduché - šála, šátek nebo nákrčník. Nemůžete se vymluvit ani na malou nabídku barev nebo materiálů. Ať už hledáte tenčí šálku k saku, huňatou pletenou šálu do pořádné zimy nebo funkční nákrčník do přírody, ve výběru se nemusíte nijak omezovat.
Trpíte na studené ruce nebo vám v zimě hned začne praskat kůže na prstech? Podívejte se po zimních rukavicích. Ty mohou být tenčí pletené, nepromokavé palčáky nebo kožené, které se hodí i k společenskému oděvu.
Mezi další doplňky vhodné na zimu patří návleky na ruce a nohy, které předloktím a lýtkům poskytnou další vrstvu chránící před vlezlou zimou. Rukávník pak oceníte zejména při tlačení kočárku.
Především ženám se bude líbit huňatý plášť, kožešinový přehoz nebo bolero, které skvěle doplní společenské šaty nebo kostýmek na svatbě a plese.
Oblečení na běhání v zimě a pro další sporty
Obléknout se na běh či jinou sportovní aktivitu v zimě může být oříšek. Potřebujete prodyšné oblečení, které vás udrží v suchu a teple, neprofoukne, nepromokne a zároveň se v něm nebudete potit jako dveře od chléva.
I zde platí pravidla vrstvení a funkčních materiálů.
- První vrstva by se měla skládat ze spodního termoprádla. To odvede od těla pot a udrží vás v suchu.
- Druhou vrstvou by mělo být tenčí funkční oblečení, např. triko s dlouhým rukávem. I tato vrstva by se měla postarat o odvod potu a izolování teploty.
- U třetí vrstvy hledejte kousky, které vás ochrání před sněhem, deštěm a mrazem. Ideální tak jsou prodyšné, ale nepromokavé a větruodolné bundy, vesty a kalhoty. Při vyšších venkovních teplotách nebo teplejších spodních vrstvách volte lehčí a tenčí materiály, ať se zbytečně nepřehřejete.
- Nezapomeňte ani na ochranu hlavy, krku, rukou a nohou. Tzn. funkční čepici, nákrčník, sportovní rukavice a teplé ponožky.
- U běhu se říká, že by se měl člověk obléci tak, jako by venku bylo o 10 °C víc. Přizpůsobte si to však svým potřebám.
- Boty by měly vyhovovat vašemu preferovanému terénu a disponovat membránou, která nepropustí vlhkost. Vzhledem k všudypřítomnému sněhu a ledu oceníte neklouzavou podrážku.
Tip: Při oblečení berte v potaz to, jak zrovna vaše tělo na zimu reaguje. Prochládají vám často nohy? Zaměřte se na kvalitní kalhoty, které doplňte podkolenkami a termo ponožkami.
Na bavlnu zapomeňte - ta vsákne pot a dlouho schne, takže byste akorát byli v mokru a riskovali prochladnutí. Kromě funkčních syntetických materiálů se podívejte po merinu a membránách (např. GORE-TEX).
Jak se obléct na sjezdovku, na běžky, turistiku či sněžnice?
Některé zimní sporty mají na oblečení specifické požadavky. Při běhu v mrazivém počasí zřejmě venku strávíte kratší dobu a také se pohybujete v blízkosti domova, takže se můžete kdykoliv vrátit, převléct do suchého a zahřát. Oproti tomu na běžkách, snowboardu či sjezdovkách jste od domova dál a venku trávíte delší čas. Navíc se dá předpokládat, že přijdete do těsného kontaktu se sněhem, což znamená vyšší nároky na materiál.
Nezapomeňte na to, že se u takto aktivních sportů hodně zahřejete. Není tak na škodu, když před začátkem aktivity pociťujete mírný chlad. Oblečení by se mělo skládat z několika vrstev a ta vrchní by měla být odolná vodě a větru. V žádném případě nezapomeňte na sportovní rukavice a funkční čepici.
Vyběhněte na běžkách Vstříc sjezdovému lyžování
Milujete procházky zimní přírodou? Pak jste se jistě nadchli pro zimní turistiku nebo sněžnice. Zde se soustřeďte zejména na kvalitní obuv, která by měla být vyšší, aby vám do ní nezapadal sníh, a disponovat pořádnou podrážkou se vzorkem. Na nohy oblečte termo ponožky či podkolenky, které doplňte funkčními kalhotami nebo legínami.
U horní části těla počítejte s tím, že by vás mohla stihnout sněhová nebo dešťová přeháňka. Na spodní termoprádlo nahoďte mikinu a vrchní bunda by měla odolat vodě i větru. Rukavice, funkční šátek na krk a čepice by měly být samozřejmostí. Na záda hoďte sportovní batoh, který se postará o svačinu, termohrnek, kapesníky a případně i suché oblečení.
Zimní oblečení pro psy
Možná se psům v oblečcích a kombinézách smějete, ale ne každý chlupáč je vybaven bohatým osrstěním s podsadou či tlustou tukovou vrstvou. Zejména menší psy (jezevčíci, jorkšíři), kteří se pohybují blíže zemi, může v zimě postihnout prochladnutí. Stejně tak to platí u „naháčů“ (čínský chocholatý pes, mexický či peruánský naháč), psů s krátkou srstí a minimem podkožního tuku (chrti), nemocných mazlíčků či psů v seniorním věku.
Ovšem i odolnějším jedincům se může obleček hodit, a to zejména na delších procházkách v terénu a během sněhových přeháněk. Zimní bundy pro psy můžete nahradit vestou, mikinou, svetrem nebo psí pláštěnkou. Nemusíte tak řešit proběhnutí rozmočeným sněhem či blátem, zašpinění a možná ani sněhové bambulky na chlupech.
Ochranné boty pro psy jsou poněkud kontroverzní, jde však o užitečný doplněk. Pokud se často pohybujete ve městě, kde v zimě není nouze o štěrk, písek a hlavně sůl, budou mít boty zásadní vliv na stav pacek vašeho pejska. V divočině naopak přidají tlapkám na přilnavosti, a tak se můžete vyhnout nepříjemnému podklouznutí na ledovém povrchu. Zabráníte také případnému poranění v případě šlápnutí na předmět schovaný pod sněhem.