Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Typy vlasů a jak o ně pečovat
Mastné prameny, rovné podle pravítka, nepoddajné lokny nebo prořídlá kštice - pokud nejste Fantomas, také nějaké máte. Vlasy! Abyste se i vy mohli chlubit hřívou jako z reklamy a při výběru se nezamotali, připravili jsme pro vás jednoduchý přehled.
Mastné vlasy
Vaše kštice se slepuje do pramenů a už několik hodin po umytí vypadá zplihle a vyžaduje další dávku šamponu. Proč tomu tak je? Jestliže tělo přirozeně produkuje větší množství kožního mazu, ukáže se to i na kvalitě vlasů. Vyšší maštění vlasů však ovlivňují i hormonální změny (např. v pubertě či v těhotenství), nezdravý životní styl, vyšší teploty nebo časté nošení čepic.
Jak na mastné vlasy
Zapomeňte na pečlivé odmašťování - to produkci kožního mazu jen podpoří. S vlasy zacházejte opatrně, netrapte je fénem ani horkou vodou. Vsaďte na zlepšení životního stylu, dostatečný pitný režim a správnou volbu vlasové kosmetiky.
K mytí používejte teplou nebo vlažnou vodu, cca 1 lžičku šamponu pouze na kořínky, s kterým vlasy umyjte dvakrát. Poté použijte do délek kondicionér nebo je propláchněte jablečným octem, který následně smyjte vodou. Další kosmetiky a chemie se vyvarujte, abyste vlasy zbytečně nezatěžovali.
Co na mastné vlasy
Správnou volbou je šampon na mastné vlasy, profesionální šampon na mastné vlasy nebo ještě lépe přírodní šampon na mastné vlasy. Mezi velmi doporučované patří kopřivový šampon, který silou přírody vlasy vyčistí. Rychlou pomocí může být suchý šampon na vlasy, kterým oddálíte nutnost denního mytí. Nepoužívejte jej však příliš často, jelikož obaluje vlasy a zanáší pokožku hlavy. Vlasy vyčistí i kosmetika s přírodním jílem, který také dodá objem.
Babské rady na mastné vlasy
- Oplach z jablečného octa nebo z piva,
- bylinný nálev z heřmánku, máty, kopřivy, tymiánu, přesličky, rozmarýnu nebo šalvěje - vybrané bylinky zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat a pak slijte,
- pasta z jedlé sody a vody v poměru 1:1 - smíchejte, naneste na vlasy, nechte 15 minut působit, smyjte a vlasy domyjte šamponem,
- neochucený kefír naneste do vlasů, po 30 minutách působení opláchněte a vlasy omyjte šamponem,
- výluh z lopuchového kořene zklidní pokožku hlavy, ale pomůže i na lupy a vypadávající vlasy - nechte jej 15 minut působit a pak opláchněte.
Řídké vlasy
Řídké vlasy můžete mít od přírody, ale také k nim může přispět stres, hormonální nerovnováha, padání vlasů či jiné zdravotní problémy.
Jak na řídké a velmi řídké vlasy
Základem je vyvážený jídelníček a zdravý životní styl. Pokud je zhoršená kvalita vlasů způsobená zdravotními obtížemi, pokuste se je řešit ve spolupráci s lékařem. Na seznam zařaďte doplňky stravy na vlasy s vitamíny B (zvlášť biotin) a C, selenem, zinkem nebo kolagenem.
Mytí řídkých vlasů
U vlasové kosmetiky se zaměřte na ne/obsah sulfátů, které při dlouhodobém používání vlasy oslabují - ty by se tedy ve vybrané kosmetice vyskytovat neměly. Podívejte se po šamponech pro objem vlasů, které kštici odlehčí. Vlasy nemyjte každý den a nezapomínejte na kondicionér. Šampon vždy patří jen na kořínky a kondicionér na konečky. Pokud se vám čistota vlasů nezdá, použijte suchý šampon, který navíc dodá účesu objem a texturu.
Účesy pro řídké vlasy
Pokud při úpravě účesu bojujete s objemem, vsaďte na fénování vlasů přes kulatý kartáč, vysoušení hlavou dolů nebo použití natáček. Vyvarujte se však příliš vysoké teplotě, která by zapříčinila oslabení a lámání vlasů. Kýženého objemu můžete dosáhnout i použitím příčesků clip-in na řídké vlasy - dodáte si objem a délku a snadno si je aplikujete i doma.
Základem krásných vlasů je také správný střih. U řídkých a oslabených vlasů se nepokoušejte dosáhnout zázračných délek - vlasy by vypadaly ještě slabší. Podívejte se po šik kratších sestřizích třeba v délce na ramena či mikáda pod bradu. Pomůže i sestříhání na temeni, které vlasy odlehčí, a tak jim dodá objem.
Suché vlasy
Suché vlasy působí oslabeně, neupraveně a nezdravě. Často se lámou, špatně se upravují, chybí jim lesk a na dotek mohou být jako sláma. Příčinu suchých vlasů hledejte (kromě genetiky) v častém barvení nebo odbarvování, v používání nesprávné kosmetiky i v četných tepelných úpravách vlasů.
Co na suché vlasy
V prvé řadě se zásobte hydratačním šamponem na suché vlasy a vyživujícím kondicionérem. S mytím to nepřehánějte a šampon aplikujte pouze na pokožku hlavy - konečky se opláchnou smývanou pěnou.
Ptáte se, jak vyživit suché vlasy? Silným pomocníkem je vyživující maska na suché vlasy, kterou nanášejte do délek a nechte ji dle doporučení výrobce působit. Pružnost, hydrataci a lesk loknám dodá také olej na suché vlasy, který působí téměř zázračně.
Babské rady na suché vlasy
- Domácí maska na suché vlasy z avokáda nebo rozmačkaného banánu, lžičky olivového oleje a lžičky medu - naneste na vlhké vlasy, zabalte do fólie, nechte půl hodiny působit a poté spláchněte šamponem,
- zábal z vaječných žloutků a trochy olivového oleje naneste na vlhké vlasy, nechte 15 minut působit a pak opláchněte,
- podobně jako zábal ze žloutků lze použít i domácí majonézu ze žloutků, oleje a jablečného octa nebo citronu - naneste na vlasy, zakryjte fólií, nechte působit co nejdéle a poté důkladně opláchněte.
Jemné vlasy a zplihlé vlasy
Jemné vlasy jsou slabé, tenké a snadno se poškodí. Postrádají objem, mastí se a elektrizují. Zpravidla je dostanete do vínku geneticky, a tak lze pouze ovlivnit jejich stav a zdraví.
Jak nemít zplihlé vlasy
Vyhněte používání příliš velkého množství vlasové kosmetiky a hutným produktům (např. vyživující vlasové masky). Jemným vlasům škodí také vysoké teploty a nešetrné zacházení - češte je opatrně, nedrhněte je, netahejte a ideálně vlasy ani nežehlete a nenoste je příliš často stažené.
Pro efekt nadýchaných vlasů zkuste styling pěnovým tužidlem s lehčím nebo středním tužením, aby se vlasy naopak nezatížily.
Jak zpevnit jemné vlasy a jak na zplihlé vlasy
Posilující šampon pro jemné vlasy udělá s kšticí divy a objem dodá kvalitní šampon pro zplihlé vlasy. Šampon aplikujte pouze na kořínky a do délek používejte lehký kondicionér pro jemné vlasy pro zajištění objemu nebo bezoplachovou péči. Mezi umytími použijte suchý šampon, který vlasy osvěží a nadýchá je. Základem však vždy je zdravý životní styl doplněný o doplňky stravy pro zdravé vlasy (vitamíny B, zinek, selen, křemík).
Účesy pro jemné a zplihlé vlasy bez objemu
Jemné vlasy bez objemu zkrotí středně tužící pěnové tužidlo. Pozvedne je i vyfoukání přes kulatý kartáč nebo vysoušení fénem s hlavou v předklonu.
Mezi střihy pro jemné vlasy se osvědčilo zastřižení do jedné délky (např. mikádo), které opticky vykouzlí požadovanou hustotu. Pro dlouhodobější účinek můžete zkusit objemovou trvalou na jemné vlasy, ovšem ta časem odroste a také může vlasy poškodit.
Poškozené vlasy a lámavé vlasy
Postrádají vaše vlasy lesk, snadno se lámou, jsou na dotek hrubé a špatně se s nimi pracuje? Pak jsou chemicky nebo mechanicky poškozené. Příčinou může být nešetrné zacházení, časté tepelné úpravy vlasů, stahování do pevných účesů nebo neopatrné česání. Důvodem však mohou být i nekvalitní barvy na vlasy, opakované odbarvování nebo aplikování trvalé na vlasy.
Co na poškozené vlasy
K mytí zvolte regenerační šampon na poškozené vlasy a vyživující kondicionér. Vlasy myjte šetrně a rozhodně ne každý den. Péči doplňte o masky na poškozené vlasy, kterou si případně můžete sami doma vyrobit.
V případě potřeby do vlasů použijte trochu kvalitního suchého šamponu.
Co na lámavé vlasy
Suché lámavé vlasy se zpravidla vyznačují roztřepenými konečky, proto je třeba o ně správně pečovat. Pořiďte si šampon na lámavé vlasy, kterým cca 2x týdně umyjte kořínky vlasů, a odpovídající kondicionér na konečky vlasů. Dodatečnou výživu, pružnost a lesk dodá vyživující maska na suché lámavé vlasy nebo olej na poškozené a lámavé vlasy.
Domácí maska na poškozené vlasy
Vyživující maska může obsahovat olivový olej, banán, avokádo, kokosové mléko, pivo, med a žloutek. Vybrané suroviny smíchejte, vmasírujte do vlhkých vlasů, zabalte do fólie a nechte 30 minut působit. Poté opláchněte a případně vlasy omyjte šamponem.
Masku můžete použít 1x za 7-14 dní a ideálně si ji vždy připravujte čerstvou, jelikož smíchané suroviny nevydrží dlouhé skladování.
-
Šampony pro lámavé vlasy -
Šampony pro poškozené vlasy -
Kondicionéry a balzámy na poškozené vlasy -
Kondicionéry a balzámy na lámavé vlasy -
Masky na poškozené vlasy -
Masky na lámavé vlasy -
Masky pro usnadnění rozčesávání vlasů -
Séra pro poškozené a lámavé vlasy -
Oleje na poškozené a lámavé vlasy -
Extra panenské olivové oleje -
Medy
Barevné vlasy
Díky dostupnosti barev na vlasy můžete mít klidně každý týden jiný přeliv. To však s sebou nese nutnost speciální péče, a to ať máte vlasy sebezdravější. Barvené vlasy jsou opakovaně vystavované působení chemie, čímž dochází k jejich oslabení a nevyhnutelnému poškození. Zvlášť, pokud si libujete v odbarvování na blond barvu nebo následném oživení netradičním odstínem.
Co na barevné vlasy
Aby barva vydržela co nejdéle, vlasy neztratily lesk ani pružnost, vybavte se šamponem na barvené vlasy, kondicionérem a ideálně i vlasovou maskou a olejem na barvené vlasy. Ty zajistí zdravé a krásně vypadající vlasy, ze kterých se barva jen tak nevymyje.
Vlasy myjte co nejméně často a co nejkratší dobu, v ideálním případě vlažnou nebo studenou vodou, aby se v nich udržela požadovaná barva.
Jakým způsobem lze vlasy barvit
Kromě permanentních či semipermanentních barev na vlasy a přelivů je na trhu velké množství produktů, díky kterým si barvu můžete třeba jen vyzkoušet. Na párty i zakrytí odrostů oceníte barevný sprej na vlasy, smývatelné barvy na vlasy nebo barevný pudr na vlasy. Barevný šampon na vlasy a barevné masky na vlasy pak pomohou s osvěžením barvy a případným dotónováním do požadovaného odstínu. Neobvyklou barvu vlasů na festival v kombinaci se stylingem nabídne barevný vosk na vlasy, barevný gel na vlasy a barevné tužidlo na vlasy.
Pokud trváte na dlouhodobějším obarvení, ale nechcete si vlasy příliš poškodit, zkuste přírodní barvu na vlasy nebo hennu, které navíc o vlasy i pečují.
Barvení vlasů
Se změnou barvy vlasů se raději zastavte za odborníkem. Zkušení kadeřníci používají kvalitní profesionální kosmetiku, mají potřebné znalosti o typech vlasů a znají teorii barev i jejich vzájemné působení. Jedině tak omezíte riziko popálení vlasů, nežádoucího vrstvení barev nebo dokonce alergické reakce pokožky.
Normální vlasy
Vydrží vaše vlasy několik dní bez mytí, snadno drží tvar, netrápí vás zplihlé suché prameny ani lámavé vlasy? Gratulujeme, máte normální vlasy! Ty stačí jen chránit před narušením ve formě časté tepelné úpravy nebo chemického poškození a máte vyhráno.
Jak mýt a udržovat normální vlasy
Pořiďte si šampon na normální vlasy a k němu odpovídající kondicionér. Vlasy si myjte ideálně 2x týdně a šamponem je vždy promyjte dvakrát za sebou, abyste z nich odstranili všechny nečistoty. S vyživením vlasů se spolehněte na masku pro normální vlasy, vlasové sérum a vlasový olej na normální vlasy.
Jak se vyhnout poškození vlasů
Kromě nesprávně zvolené kosmetiky je třeba se vyvarovat i mechanického poškození vlasů. To může vzniknout opakovanou tepelnou úpravou fénem, kulmou, kulmofénem i žehličkou vlasů. Zapomeňte také na nešetrné česání hřebenem, který trhá vlasy, a časté spínání vlasů do culíků nebo pevných drdolů.
Rovné vlasy
Přirozeně rovné vlasy vám závidí leckdo s hlavou plnou kudrlin. Vy ale naopak občas zatoužíte po pramenech plných prstýnků. Vlasy máte sice rovné jako hřebíky, ale přesto si dělají, co chtějí a trčí si do všech stran. Zkroťte je!
Jak na rovné vlasy
Rovné vlasy nejvíce vyniknou, když jsou dokonale rovné, hladké a plné lesku. Šampon, kondicionér i masku tak vždy volte dle svého typu vlasů, zda jsou mastné, suché nebo barvené. Nepodceňujte hydrataci a výživu, dle potřeby aplikujte olej pro lesk vlasů či bezoplachovou péči. Snažte se vyvarovat dalšího mechanického nebo chemického poškození, které by bylo na rovných vlasech rychle vidět.
Účesy na rovné vlasy
Mezi stálice k úpravě vlasů patří žehličky na vlasy, kulmy, kulmofény nebo fény. Stačí vlasy pročesat, rozdělit na menší sekce, přejet vybraným přístrojem a za pár minut máte účes dle svých představ. Častá tepelná úprava vlasů se však může podepsat na jejich stavu, a to i v případě, kdy pravidelně používáte termoochranné stylingové přípravky. Jaké jsou další možnosti?
- Jak mít rovné vlasy bez žehličky: Někomu může stačit dostatečná výživa a šetrné rozčesání. Odpovědí na otázku, jak mít rovné vlasy celý den, však bude fén s ionizací a s úzkou hubicí. Za pomoci širokého kulatého nebo plochého kartáče si vyfénujte jednotlivé prameny, které navíc získají nevídaný lesk.
Zkusit můžete i speciální přípravky pro uhlazení vlasů. - Jak udělat kudrnaté vlasy bez kulmy a žehličky: Jedním z oblíbených triků je namotání pramenů kolem látkové čelenky, trička, podkolenek nebo třeba pásku od županu, které díky měkkosti netlačí na hlavu. Zvolený kus textilu nasaďte na hlavu jako čelenku a pak kolem látky omotávejte jednotlivé prameny. Ideální je to zkoušet před spaním na lehce vlhkých vlasech. Ráno se probudíte se snovými vlnami, které už jen stačí zafixovat lakem na vlasy.
Odolnějším řešením je trvalá na rovné vlasy, která chemickým procesem změní strukturu vlasů, čímž je zafixuje ve tvaru odpovídajícím použitým natáčkám. Výhodou je účinek trvající několik týdnů, musíte však počítat s jistým poškozením vlasů. Krátkodobější alternativou jsou elektrické natáčky do vlasů.
Kudrnaté vlasy
Za přirozeně kudrnatými vlasy stojí tvar vlasových folikul. Ty jsou (oproti kulatým folikulám rovných vlasů) oválné a čím oválnější jsou, tím kudrnatější vlas vytvářejí.
Jak na kudrnaté vlasy
Kudrnaté vlasy bývají suché a mají tendenci krepatět. Proto se nedoporučuje je dřít ručníkem nebo česat zasucha mezi mytími. Pokud vám hlavu zdobí prstýnky vlasů, měli byste se soustředit zejména na dodání hydratace a výživy. Pořiďte si šampon pro kudrnaté vlasy, odpovídající kondicionér či balzám a hlavně masku na kudrnaté vlasy. Nebojte se ani bezoplachových péčí a olejů na kudrnaté vlasy, které dodají potřebnou vláhu a lesk, čímž docílíte zdravě vypadajících upravených loken. Krémy na podporu vln a kudrlinek vytvoří požadovanou texturu a podpoří definování pramínků.
Účesy pro kudrnaté vlasy
Je vaším mottem „Chci kudrnaté vlasy“? Pak stačí dbát na péči uvedenou výše, dopřát vlasům výživu, nedrhnout je hřebenem a po každém umytí prsty či fénem s difuzérem podpořit jejich přirozený tvar.
Skoro každý s kudrnatými vlasy však občas zapřemýšlí jak na rovné vlasy. Nejsnazší cestou je žehlička na vlasy, která je narovná vcelku snadno a rychle.
Vlasy pečlivě rozčešte hřebenem se širokými zuby a pak na ně v dostatečné míře aplikujte termoochranné stylingové přípravky k ochraně před poškozením teplem. Před žehlením se naopak vyhněte lakům na vlasy a tužidlům. Vlasy si rozdělte do několika sekcí. Za pomoci jednořadého hřebenu protahujte jednotlivé prameny suchých vlasů žehličkou nastavenou na vyšší stupeň (max. 200 °C) a postupujte od dolních partií hlavy nahoru. Na závěr můžete vlasy přestříknout lakem na vlasy neobsahujícím vodu.
Šetrnější cestou může být fénování přes plochý kartáč, použití širokých natáček nebo úprava kulmofénem s velkým nástavcem, které vlasy tolik nepoškodí a navíc jim dodají objem.
Nechte si je pravidelně zastřihnout a prostříhat, abyste na hlavě neměli helmu těžkých vlasů.
Vlnité vlasy
Zvlněné vlasy jsou napůl cesty mezi vlasy rovnými a kudrnatými. Jejich folikuly nejsou rovné ani zcela oválné, a to vlasům dodává vlnitý tvar. Často je trápí nedostatek hydratace a krepatění, což může zapříčinit jejich neupravený vzhled.
Jak se starat o vlnité vlasy
Péče o vlnité vlasy zahrnuje dodání hydratace a výživy tak, aby se lokny dobře upravovaly a netrpěly. Šampon pro vlnité vlasy vyhoví jejich specifickým potřebám a spolu s kondicionérem pro vlnité vlasy zajistí jejich krásný vzhled. Bezoplachové péče a masky jsou vhodné jak na vlnité vlasy, tak i na vlasy kudrnatější. Texturu dodají speciální spreje s obsahem mořské soli, které zajistí oblíbený dovolenkovo-plážový vzhled loken.
Účesy pro vlnité vlasy
- Jak na rovné vlasy: žehlička na vlasy, fénování fénem přes plochý kartáč;
- jak na kudrnaté vlasy: úzké natáčky, kulma s menším nástavcem, fénování fénem s difuzérem,
- jak udělat vlnité vlasy: kulma se středním nástavcem, středně velké natáčky, natočení na kousky látky s přirozeným uschnutím na vzduchu.
Od kadeřníka byste měli žádat prostříhání hřívy, aby měl účes objem, ale nepůsobil těžce a každý pramen měl své místo na slunci.
Lupy ve vlasech
Lupy patří mezi nejčastější kožní onemocnění. Ať už se s nimi potýkáte dlouhodobě, nebo vás překvapily po koupi nového šamponu, radost vám rozhodně nedělají a možná vás dokonce donutily nosit čepici nebo klobouk.
Co s lupy? Zkuste vystopovat, co může být jejich příčinou. Je to stres, špatná kosmetika, seborea či lupénka, mastná pokožka nebo přemnožení kvasinek rodu Malassezia? Snažte se rozlišit, jestli vás trápí suché, nebo mastné lupy. Vraťte jim úder!
Co na lupy
V prvé řadě nejspíš sáhnete po šamponu proti lupům a po vlasové vodě proti lupům. Při jejich použití však dbejte doporučení výrobce a neztrácejte naději - s používáním vydržte několik týdnů, aby měly účinné látky šanci působit. Při mytí hlavy se vyhněte horké vodě, která produkci lupů a podráždění kůže jen zhorší. Jednou za čas si udělejte chvíli na jemné promasírování pokožky hlavy, které pomůže s jejím prokrvením a s odloučením přebytečných lupů. Můžete zkusit jemný peelingový šampon.
Podívejte se také na svůj jídelníček a životní styl. Jíte rozmanitou stravu bohatou na zinek, selen a vitamín B, pijete dost čisté vody a trávíte volný čas na čerstvém vzduchu?
Suché lupy
Malé bílé šupinky sypající se z vlasů na ramena nebo i na gauč či pracovní stůl - to jsou suché lupy. Ty mohou být způsobené nevhodnou vlasovou kosmetikou, přecitlivělostí, podrážděním vlasové pokožky nebo zvýšeným stresem. Suché lupy obvykle neprovází svědění ani zápach pokožky na hlavě.
Mastné lupy
Seborea a lupénka (psoriáza) na pokožce hlavy se mohou projevovat shluky nažloutlých mastných lupů. Tyto lupy se hůře odlupují a vyčesávají, zpravidla tak nepadají na oblečení na ramenou, ale naopak zůstávají na pokožce nebo ve vlasech. Mastné lupy může provázet zvýšená svědivost, bolestivost při odlupování i zápach.
Babské rady na lupy
- Odvar z heřmánku si poradí nejen s lupy, ale i s mastnotou vlasů, lehce je zesvětlí a dodá jim lesk,
- lopuchová voda pomůže s lupy i vypadávajícími vlasy,
- kopřivová voda nebo březová voda na vlasy si poradí s lupy, mastnotou i leskem vlasů,
- dále se doporučuje použít pár kapek oleje k vmasírování, kypřicí prášek nebo citron, ovšem o jejich účincích na odstranění lupů jsou pochybnosti.
Roztřepené konečky
Roztřepené konečky vlasů udělají přítrž každému hezkému účesu. Vlas dělící se na dvě či více částí působí křehce a neupraveně, zvlášť pokud máte lámavé vlasy. Roztřepené konečky si můžete způsobit mechanickým i chemickým poškozením - nešetrným kartáčováním nevhodným hřebenem, častým stahováním do gumičky, drhnutím ručníkem, trvalou, tupírováním vlasů, opakovaným barvením či odbarvováním atd.
Jak na roztřepené konečky vlasů
Byť vás to možná nepotěší, jakmile se jednou na vlasech objeví roztřepené konečky, jediným řešením je zastřihnutí. Roztřepený vlas už zkrátka ničím neslepíte. Důležitá tak je prevence spočívající v pravidelném zastřihávání vlasů a kvalitní vlasové kosmetice.
Co na roztřepené konečky
Šampon dle typu vlasů (mastné, suché, barvené...) nebo hydratační šampon na roztřepené konečky jsou jasnou volbou. Na množství šetřete a nanášejte je jen na pokožku hlavy, ať si nevysušujete konečky. Po šamponu aplikujte vyživující balzám a bezoplachový kondicionér, které rozpletou zacuchané vlasy. Nezapomínejte ani na regenerační oleje na vlasy a kvalitní koupenou nebo domácí masku na roztřepené konečky. Po umytí vlasy jemně vymačkejte, nedrhněte je ručníkem a nechte je volně na vzduchu uschnout. Zkuste se vyhnout fénu a nechoďte spát s mokrou hlavou.
Babské rady na lámavé vlasy a roztřepené konečky
- Domácí maska na vlasy roztřepeným konečkům dodá potřebnou výživu - může se skládat z tvarohu s medem, ze smetany s medem, z avokáda nebo ze žloutků s olivovým olejem,
- na olejový zábal zvolte arganový, olivový, kokosový nebo mandlový olej, který po zahřátí aplikujte na vlasy, nechte 30 minut působit a poté smyjte šamponem,
- čerstvá šťáva z aloe vera dodá hydrataci suchým konečkům, pokožce i sluníčkem spálené pleti.
Vypadávání vlasů
Padání vlasů je přirozené a je třeba počítat s tím, že se vlasy obnovují. V průměru máme na hlavě kolem 100 000 vlasů - nejvíce jich mají majitelé blond vlasů, nejméně naopak zrzci.
Co ale dělat, když vlasy padají nadměrně a objeví se řídnoucí kštice? Hledejte původce! Důvodem vypadávání vlasů může být stres, hormonální nerovnováha, chybějící vitamíny a minerály, nezdravý životní styl nebo onemocnění - např. alopecie, padání vlasů po covidu nebo radioterapie.
Vypadávání vlasů u žen
U žen jsou hlavním důvodem padání vlasů hormony, konkrétně nedostatek estrogenu. Objevit se může vypadávání vlasů po menopauze, kdy se estrogen ztrácí. Časté je také padání vlasů po porodu, jelikož se tělo ženy během těhotenství vyčerpalo a hladina estrogenu se pomalu vrací do normálu.
Vypadávání vlasů u mužů
Příčinou vypadání vlasů u mužů je naopak přebytek hormonu testosteronu. Jeho nadměrné množství ničí vlasové kořínky a ty tak nemají šanci produkovat zdravou hřívu. V takovém případě je vhodné věc zkonzultovat s lékařem.
Jak zabránit vypadávání vlasů
Podívejte se na svůj životní styl a zkuste přidat více zdravých potravin, vody i pohybu. Nezapomínejte ani na kvalitní spánek. Doplňte si vitamíny a minerály, hlavně železo, zinek, vitamíny skupiny B (biotin, niacin, B12) a hořčík. Vlasy zbytečně netrapte hrubým kartáčováním, pokrývkou hlavy, stahováním do pevných účesů, tepelným stylingem ani barvením, trvalou či dalšími chemickými úpravami.
Pokud žádná pozitivní změna nevyvolá požadovanou reakci, navštivte lékaře pro vyloučení jiných zdravotních příčin.
Co na vypadávání vlasů
Ve vaší koupelně by neměl chybět šampon proti vypadávání vlasů, který obsahuje látky povzbuzující vlasové kořínky. Zpravidla se jedná o kofein, extrakty z čaje, proteiny a živiny (vitamín B, hořčík, biotin, zinek). Šamponovou péči doplňte vhodným kondicionérem nebo balzámem pro vypadávající vlasy. Rychlou vzpruhu vlasům dodají speciální vlasová tonika proti padání vlasů a aktivátory růstu vlasů, které se aplikují přímo na pokožku. Vlasovým kořínkům dopřejte jemnou masáž, díky které se látky dostanou tam, kam patří, a navíc si kůži krásně prokrvíte, což růst vlasů také podpoří.
Vnější péči doplňte tou vnitřní a pravidelně zobejte doplňky stravy pro zdravé vlasy obsahující látky pro podporu růstu a kvalitu vlasů.
Vypadávání vlasů - příčiny a řešení TOP přípravky proti vypadávání a na růst vlasů
Citlivá pokožka hlavy
Citlivou pokožku hlavy provází svědění, bolestivost, začervenání, pocity pnutí, ale třeba i lupy nebo padání vlasů. Může se jednat o projevy existujícího onemocnění (seborea, dermatitida, ekzém, lupénka), ale mezi časté příčiny patří i nevhodná kosmetika, změny počasí, stres, alergie, nezdravý životní styl a hormonální změny.
Jak řešit citlivou pokožku hlavy
Nejrychlejší pomocí může být šampon na citlivou pokožku hlavy, který je určen ke zklidnění kůže. Doplňte jej kondicionérem nebo balzámem na citlivé vlasy a vlasovou maskou, které aplikujete pouze do délek vlasů. Vyvarujte se stylingových přípravků, které se nanáší k hlavě, a pokožku hlavy se snažte nedráždit ani barvením, trvalou, fénováním či nešetrným česáním. Při mytí nepoužívejte horkou vodu.
Pokud žádná z výše uvedených změn během cca 2 týdnů nepomůže ke zlepšení stavu pokožky hlavy, obraťte se na svého lékaře či dermatologa.