Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší klávesnice pro rok 2024
Chystáte se konečně napsat svůj vysněný román nebo se už opravdu musíte pustit do toho tolik odkládaného pracovního úkolu? Pak budete potřebovat pořádnou klávesnici. Klávesnici, která vás při psaní nebude ničím zdržovat a která něco vydrží.
Nejlepší herní klávesnice
-
- 2 915 Kč – 7 214 Kč
- Klávesnice v 7 obchodech
-
- 3 999 Kč – 6 290 Kč
- Klávesnice v 11 obchodech
-
- 2 153 Kč – 3 744 Kč
- Klávesnice v 17 obchodech
-
Razer Ornata V2 RZ03-03380100-R3M1 -
-
- 1 977 Kč – 2 514 Kč
- Klávesnice v 14 obchodech
-
- 1 199 Kč – 2 129 Kč
- Klávesnice v 23 obchodech
Nejlepší mechanická klávesnice
Nejlepší bezdrátová klávesnice
-
- 2 989 Kč – 3 976 Kč
- Klávesnice v 18 obchodech
-
-
- 2 999 Kč – 6 394 Kč
- Klávesnice v 9 obchodech
-
- 3 176 Kč – 5 088 Kč
- Klávesnice v 35 obchodech
-
- 3 249 Kč – 3 790 Kč
- Klávesnice v 5 obchodech
Nejlepší ergonomická klávesnice
-
- 1 849 Kč – 3 229 Kč
- Klávesnice v 28 obchodech
-
- 1 040 Kč – 1 748 Kč
- Klávesnice v 6 obchodech
Na co se soustředit při výběru?
Nenechte se zavalit nesmírnou nabídkou klávesnic všeho druhu a vyberte si tu, která přesně odpovídá vašim potřebám. Podívejme se na to, co by vás při výběru mělo zajímat.
Klávesnice na psaní, nebo na hraní?
Prvním rozhodujícím faktorem bude účel klávesnice, tedy to k čemu ji budete používat především. Od toho se pak budou odvíjet její potřebné funkce a hlavně váš rozpočet. Nemá smysl za klávesnici utrácet tisíce, pokud ji použijete jednou dvakrát do týdne na sepsání pár e-mailů.
Herní klávesnice
Klávesnice je vedle myši jednou z nejdůležitějších hráčských periferií, protože právě prostřednictvím ní hráči interagují s hranou hrou. A jestliže je klávesnice nepohodlná a nespolehlivá, na vaší hře to prostě bude znát.
Hráčské klávesnice proto zpravidla vynikají vysokou kvalitou zpracování, pohodlností, někdy až přehnaným podsvícením a předně spínači s instantní odezvou. Často mívají také nastavitelná makro tlačítka a dokáží si poradit s anti-ghostingem (umí zaregistrovat více kláves stisknutých najednou). Bývají sice dražší než tradiční kancelářské modely, ale s ohledem na šíři nabízených funkcí se vyplatí si za ně připlatit.
A herní klávesnice rozhodně nemusí sloužit jenom hráčům. Naopak, všechny výše zmíněné benefity využijete i při častém psaní úkolů do práce nebo do školy. Jedinou věcí, bez které byste se asi u hráčských klávesnic v tomto případě obešli, jsou jejich agresivní designy. Naštěstí není problém na trhu narazit i na střídmější kousky, za které se nebudete muset stydět ani před svými kolegy a spolužáky.
Klávesnice pro programátory a pro pisálky
Tkví-li velká porce vaší práce v psaní, ať už článků nebo programů, pak je pro vás klávesnice ještě důležitější než pro hráče. Budete s ní koneckonců trávit každý den kolem osmi hodin, což opravdu není málo.
Ve vašem případě bychom se proto při výběru zaměřili na mechanické klávesnice - modely s mechanickými spínači. Detailněji je probereme o něco níže, ale podstatou je fakt, že jsou pocitově příjemnější než klasické membránové klávesnice a že mají také výrazně delší životnost.
Kancelářské ergonomické klávesnice
Nemusíte být zrovna žurnalisty nebo programátory, abyste našli využití pro kvalitní klávesnici. I v kterékoliv jiné kancelářské práci oceníte odolnou a pohodlnou klávesnici. Zvláště tedy tu pohodlnou.
Budete-li chvíli pozorovat své ruce při psaní na počítači, tak si všimnete, že jejich poloha ani zdaleka neodpovídá tvaru klasické obdélníkové klávesnice. Vaše zápěstí se musí při psaní nepřirozeně ohýbat a po delší době vás může začít i bolet. Tento problém má ale naštěstí řešení. Řešení vyžadující vysokou investici, která se vám ale z dlouhodobého hlediska jistě vyplatí. Jde totiž o investici do vašeho zdraví, o investici do ergonomické klávesnice.
Existují dva typy ergonomických klávesnic. Klávesnice prohnuté a klávesnice o dvou částech. Jejich cíl je ale identický. Eliminovat zátěž na vašich zápěstích. Tvar těchto klávesnic totiž napodobuje pozici vašich rukou a je proto mnohem přirozenější a pohodlnější. Jediným problémem je, že si na ně budete muset určitou dobu zvykat.
Membránové vs. mechanické klávesnice
Nyní, když už máte jasno v tom, k čemu budete svou klávesnici používat, se musíte rozhodnout mezi klávesnicí membránovou a klávesnicí mechanickou.
V kostce: čím častěji svou klávesnici používáte, tím spíše byste si měli pořídit klávesnici mechanickou. Jenže, jako ostatně všechno v životě, ani tohle pravidlo neplatí vždy a pro každého. Rozdíl mezi těmito klávesnicemi je totiž hlavně o pocitu a každému vyhovuje něco jiného. Řekněme si proto o těchto dvou skupinách něco více.
Membránové klávesnice
Klávesnice s membránovými spínači registrují stisknutí klávesy v ten moment, kdy se plastová membrána dotkne kontaktní plochy. Tedy v ten moment, kdy ji prstem domáčknete až úplně dolů. Membránové klávesnice proto bývají nízké, tiché, levné a pocitově měkké - jako kdyby se pod klávesou skrývala houba.
S ohledem na jednoduchost konstrukce nabízejí tyto modely za nízké ceny často spoustu bonusových funkcí. Narazíte na kousky s tunou dodatečných mediálních tlačítek, s komplexním RGB podsvícením, s nastavitelností výšky a někdy i s malými informačními displeji.
Membránové klávesnice jsou vhodné pro příležitostné hráče a pro běžnou kancelářskou práci.
Mechanické klávesnice
Mechanické klávesnice se od těch membránových v mnohém liší. Pod klávesou se neskrývá plastová membrána, nýbrž mnohem složitější mechanický spínač s pružinkou zvaný switch. Klávesnice neregistruje stisk klávesy až poté, co ji srazíte kompletně „na zem“, ale její aktivační bod je o něco výše.
Existuje mnoho typů mechanických spínačů, obecně však lze říct, že mechanické klávesnice jsou ve srovnání s těmi membránovými mnohem odolnější, mají svižnější odezvu a při psaní vám poskytnou dostatečnou zpětnou vazbu.
Největší slabinou mechanických klávesnic bývá vysoký hluk. Pohybujete-li se v hektickém pracovním prostředí, kde nechcete nikoho rušit, budete muset zapátrat po modelech s tichými spínači, nebo sáhnout po klávesnici membránové.
Typy mechanických spínačů
Mechanické spínače se dělí do tří hlavních skupin a orientovat se v nich můžete podle barev. Světově největším a nejpopulárnějším výrobcem mechanických spínačů je společnost Cherry, proto zde zmiňujeme její modely spínačů, podle kterých se budete moct orientovat.
- Lineární spínače (linear switches) mají odshora dolů plynulý stisk bez jakékoliv hmatové odezvy a jsou proto vhodné pro hráče. Typickým příkladem lineárního spínače je Cherry MX Red.
- Hmatové spínače (tactile switches) mají napůl cesty při stisku patrný hrbol, který vás informuje o tom, kdy přesně klávesnice váš stisk zaregistrovala. Tyto spínače jsou ideální pro intenzivní psaní a jejich typickým příkladem je Cherry MX Brown.
- Klikací spínače (clicky switches) jsou podobné těm hmatovým. Rozdílem je jejich počáteční odpor a pak hluk, který vydávají. Hmatové spínače mají silný odpor již od úplného počátku stisku, zatímco ty klikací vám začnou odporovat až po určité vzdálenosti. Poté narazíte na posuvník a tím pádem i na výrazně vyšší odpor stisku. Klikací spínače vám díky zmíněnému posuvníku poskytnou suverénně nejjistější zpětnou vazbu a jsou proto také nejhlučnější. Typickým příkladem tohoto typu spínačů je Cherry MX Blue.
Dražší modely klávesnic vám umožní switche jednoduše vyměnit za jiné a na trhu jsou dokonce i modely, na kterých si budete moct nastavit hloubku rozeznání stisku.
Jedna věc je říct si co a jak a druhá věc je pak si spínače opravdu ohmatat a vyzkoušet. Před koupí vám rozhodně doporučujeme navštívit nejbližší obchod s elektrem a spínače mezi sebou porovnat. Jedině tak budete vědět, který je pro vás ten nejvhodnější. Nebo možná zjistíte, že preferujete klávesnice membránové, kdo ví.
Velikost klávesnice a rozložení kláves
Dalším významnými činiteli při výběru klávesnice jsou její velikost a rozložení jejích kláves.
Velikosti klávesnic
Tradičně se klávesnice dělí na standardní (full-size), TKL (tenkeyless) a 60%.
- Standardní klávesnice mají 104 kláves a pyšní se kompletní numerickou částí (numpad) nacházející se po jejich pravé straně. Jsou tudíž nejuniverzálnější - poradí si s čímkoliv. Hodí se na hraní, na psaní a samozřejmě i na brouzdání po internetu. Na stole však zabírají dost místa a je dost možné, že všechno, co nabízí ani nevyužijete.
- TKL klávesnice mají 87 kláves a chybí jim numerická část. Jsou kompaktnější a ideální pro ty z vás, kteří numpad nevyužijí a naopak ocení volné místo na stole. A začne-li vám numerická část přece jen chybět, můžete si ji vždycky dokoupit zvlášť.
- 60% klávesnice mají 68 kláves a nejenže postrádají numerickou část, chybí jim také šipky a další užitečná tlačítka nacházející se nad nimi. Tyto drobné klávesnice jsou ideální na cestování, ale ne každý jim přijde na chuť. Hodí se spíše pro pokročilejší uživatele, kteří mají v malíčku klávesové zkratky a kteří si dokáží poradit i bez chybějících kláves.
Rozložení kláves
Rozložení je hlavně o jazyku. Pro české klávesnice je typické rozložení QWERTZ podle pořadí prvních šesti písmen v řadě po klávese TAB. Anglické (a jiné) klávesnice mají naopak rozložení QWERTY.
Rozdíl v Z a Y není zas tak zásadní, problémem jsou však písmena s diakritikou. Nezvládáte-li psaní všemi deseti poslepu, bude pro vás neustálé hledání toho správného písmena utrpením. Před koupí se proto raději ujistěte, že vámi vybraný model má popisky české (CZ) a nikoli anglické (US). Dá se to sice vyřešit nalepením přelepek s korektními popisky, ale tím zase přijdete o podsvícení daných kláves a kdo ví, jak dlouho přelepky vydrží.
Kromě jazyku se soustřeďte také na velikost a umístění několika hlavních kláves typu Enter, Shift a Backspace. Každá klávesnice je jiná a jste-li už na něco zvyklí, pak vás malinký Backspace nebo jednořádkový Enter mohou dost nepříjemně překvapit. Zvyknout se ale dá na cokoliv, je to jen o tréninku.
Co dalšího byste měli o klávesnicích vědět?
V tom podstatném byste měli mít jasno. Víte, k čemu klávesnici potřebujete, jaké spínače vám vyhovují a jaké rozložení je pro vás to nejlepší. Nyní se tak můžeme vrhnout na pár méně důležitých věcí.
Bezdrátová klávesnice vs. kabelová klávesnice
Rozhodnutí mezi klávesnicí bezdrátovou a klávesnicí kabelovou by mělo být relativně snadné. Chcete mít na stole pořádek a rozmotávání kabelů vám tak akorát zvyšuje tlak? Potřebujete klávesnici bezdrátovou. Často cestujete a klávesnice na notebooku vám není dost dobrá? To samé.
Kabely vám zas tolik nevadí a bojíte se toho, kdy vám klávesnice „klekne“, protože jí došla šťáva? Pak ušetřete pár korun a zvolte model s kabelem, a to ideálně vyjímatelným. Kabely se po letech používání ohýbají a pokrucují a přestávají fungovat. Budete-li ale mít klávesnici s vyjímatelným kabelem, pak ho stačí vyměnit a jde se dál. U klávesnice s kabelem napevno vás vyjde oprava mnohem dráž.
A když už jsme u těch kabelů, nezapomeňte se podívat na to, jaké mají rozhraní. Vyžadují pro připojení USB-C port, nebo si vystačí s USB 2.0? Připojují se přes Bluetooth, nebo přes USB přijímač? Dá se to samozřejmě řešit pomocí redukcí, ale je dobré vědět, do čeho jdete.
Podsvícené klávesnice
Jen vy, tma a ticho aneb další noc strávená u počítače, možná hraním her, možná prací. Zní vám to povědomě? Tak to jistě budete vděční za podsvícení klávesnice.
Kromě toho, že je podsvícení užitečné, dost dobře slouží také jako způsob, jak si klávesnici přizpůsobit. Spousta modelů vám umožní si nastavit konkrétní barvy, jas a klidně i všelijaké režimy jejich změn a prolínání.
U levnějších klávesnic si ale dejte pozor na nerovnoměrnost podsvícení, u kterého se tak trochu zapomíná na okrajové klávesy a jejich jas tak bývá výrazně slabší než jas těch uprostřed.
Podpěra zápěstí
Možná vás nezaujaly ergonomické klávesnice, ale i tak byste ocenili větší pohodlí při práci a při hraní. Na scénu proto přichází podpěry zápěstí. Některé klávesnice se prodávají rovnou s nimi, k jiným si je budete muset sami přikoupit. Pozornost věnujte hlavně materiálům a výšce podpěry.
Voděodolnost
Voděodolnost je maličkost, ale vskutku prospěšná. Málokomu se nikdy nepovedlo něco vysypat, nebo ještě hůře něco vylít na klávesnici. Pro obyčejnou klávesnici by mohlo být i pár kapek vody na špatném místě rozsudkem smrti. Voděodolná klávesnice si s tím ale poradí jak nic a bude vám sloužit o to déle.
Makro tlačítka
Programovatelné klávesy nemají zpočátku žádnou funkci. Čekají totiž na vás a na to, jakou jim přidělíte. A nemusí jít jen o funkci ve hrách, stejně tak dobře mohou nahradit i nějaké vaše nejpoužívanější klávesové zkratky v kterémkoliv jiném programu a v samotném operačním systému.
Anti-ghosting
Anti-ghosting označuje možnost stisku většího počtu kláves najednou. Tedy nejen samotnou možnost, ale také jejich spolehlivé zaznamenání. Anti-ghosting se často označuje také jako N-Key Rollover a zhodnotí jej zejména hráči.