Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší grafický tablet na kreslení (2024)
Uhádnete, bez čeho nedokáží umělci a designéři 21. století žít? Kromě kávy nedovedou fungovat hlavně bez grafických tabletů. On totiž není tablet jako tablet. Grafický tablet je kousek virtuálního papíru, který vám otevře cestu k neomezeným kreativním možnostem. Je to vaše šance dát konečně sbohem tužkám a papírům.
Obsah článku
- Nejlepší grafický tablet s displejem
- Nejlepší grafický tablet pro profesionály
- Nejlepší grafický tablet pro studenty
- Grafický tablet s nejlepším poměrem ceny a výkonu
- Nejlepší grafický tablet pro začátečníky
- Nejlepší grafický tablet do 1 000 Kč
- Nejlepší digitální zápisník
- K čemu je grafický tablet dobrý?
- Jak funguje grafický tablet?
- Grafický tablet vs. klasický tablet se stylusem
- Nejlepší tablety na kreslení
-
- 25 090 Kč – 27 990 Kč
- Grafické tablety v 5 obchodech
-
- 6 750 Kč – 9 879 Kč
- Grafické tablety v 20 obchodech
-
- 16 868 Kč – 17 026 Kč
- Grafické tablety ve 2 obchodech
-
- 4 975 Kč – 7 506 Kč
- Grafické tablety v 11 obchodech
-
- 1 336 Kč – 2 620 Kč
- Grafické tablety v 34 obchodech
-
- 599 Kč – 719 Kč
- Grafické tablety v 7 obchodech
Nejlepší grafický tablet s displejem
Wacom Cintiq 22
Parametry
- Aktivní plocha: 476 × 268 mm
- Počet úrovní přítlaku: 8 192
- Rozlišení snímací vrstvy (LPI): 5 080
- Rozlišení displeje: 1920 × 1080 px
- Hmotnost: 5,6 kg
Velikost a povrch displeje
Wacom Cintiq 22 je grafický tablet s kolosálním 21,5palcovým IPS displejem. Je to interaktivní monitor, který ovládáte obsaženým stylusem. Kreslící plochu o rozměrech 476 × 268 mm pokrývá příjemná hrubší antireflexní vrstva připomínající papír. Vrstva chrání nejen tablet samotný, ale i vás před vaším vlastním odrazem. Je totiž matná, takže se v ní neuvidíte.
Velikostně bude tablet dostačovat i těm nejnáročnějším digitálním kreslířům. Při práci se díky tomu nebudete muset omezovat na kreslení zápěstím a budete moct naplno roztáhnout svá křídla a kreslit ramenem. Jen se nejdřív ujistěte, že se vám tablet na stůl vůbec vejde.
Obrazová kvalita displeje
Wacom Cintiq 22 nepatří mezi ty nejdražší a nejluxusnější grafické tablety současnosti. Ani zdaleka. A s ohledem na slušnou velikost jeho displeje je nutné počítat s tím, že někde se šetřit muselo, a to konkrétně na obrazové kvalitě displeje. Nejvíce to odneslo rozlišení, Full HD (1920 × 1080 px) není na panel této velikosti dostačující.
Vedle slabší ostrosti vás neoslní ani nízký maximální jas displeje dosahující 210 nitů a jeho slabší barevná hloubka. Barevné pokrytí 72 % NTSC je něco, s čím se setkáte u levných monitorů. U panelu pro profesionální grafickou práci bychom očekávali o něco více. Pro srovnání - prémiovější Wacom Cintiq Pro 24 se pyšní pokrytím až 94 % NTSC.
Abychom ale jen nekritizovali, podání barev je (i přes menší barevný rozsah) přesné a díky zabudovanému multifunkčnímu stojanu na tablet i dobře uvidíte. Stojan lze naklonit do polohy mezi 16 a 82 stupni, takže starosti s nepohodlím hoďte klidně za hlavu.
Vyladěný Wacom Pro Pen 2
Víte, že nejdůležitější součástí grafického tabletu není tablet samotný? Kdepak, je jím stylus. Právě s ním totiž interagujete nejvíce a nepouštíte ho nikdy z ruky. A Wacom Pro Pen 2, stylus, který je součástí Wacom Cintiq 22, vás nepochybně nezklame. Wacom jej koneckonců používá i u svých nejdražších Pro modelů. Může se chlubit 8 192 úrovněmi přítlaku, detekuje náklon až do úrovně 60° a není nutné jej nabíjet - energii nasává přímo z tabletu prostřednictvím elektromagnetické rezonance.
Přestože je pero velké, v ruce působí paradoxně velice komfortně a pro zefektivnění práce na něm naleznete hned dvě fyzická ovládací tlačítka. A zatímco jednu stranu pera - tu s hrotem, budete používat jako klasický štětec, druhou stranu lze bez jakéhokoliv dalšího nastavování ve většině programů používat jako gumu! Pro Pen 2 je prostě takový zlatý standard, ke kterému se marně snaží ostatní pera pomalu přiblížit.
Zpracování tabletu
Wacom Cintiq 22 je poctivě zpracovaný kus techniky a neměla by vás tak překvapit jeho hmotnost převyšující 5 kilogramů. Do školy a do práce si jej s sebou budete brát jen stěží. On by se vám se svými 22 palci ani nevešel do batohu. Od toho je tu například skladnější Wacom Cintiq 16.
Již po rozbalení tabletu si všimnete toho, jak jednoduše tablet působí. Jak moderně. To je dáno hlavně tím, že na něm nenajdete žádná klikatelná tlačítka. Což sice lépe vypadá, ale v praxi budete ta tlačítka jistě postrádat. Stejně jako budete postrádat i moderní USB-C port. Cintiq 22 sází na USB-A ve spojení s HDMI.
Shrnutí a prémiovější alternativy
S Wacom Cintiq 22 získáte primárně jednu věc - výtečný prožitek z kreslení a z malování na velké ploše. Pro začínající profesionální designéry a umělce, kteří se neobejdou bez displeje, půjde o první volbu.
Potřebujete-li ke své práci ale například i dotyková gesta, programovatelná tlačítka a vyšší rozlišení displeje, budete se muset poohlédnout po výrazně dražších modelech. Doporučit vám můžeme třeba Wacom Cintiq Pro 24 nebo Wacom MobileStudio Pro 16.
Nejlepší grafický tablet pro profesionály
Wacom Intuos Pro M
Parametry
- Aktivní plocha: 224 × 148 mm
- Počet úrovní přítlaku: 8 192
- Rozlišení snímací vrstvy (LPI): 5 080
- Hmotnost: 0,7 kg
Na jeden Wacom navážeme dalším Wacomem. „Grafický tablet“ a „Wacom“ jsou totiž v praxi volně zaměňované výrazy, takřka synonyma. Wacom konstruuje produkty tak vysoké kvality, že kreativci se často neohlíží po ničem jiném.
Design Intuos Pro
Při popisu modelu Wacom Intuos Pro M bychom mohli použít spoustu adjektiv. Elegantní, soudobý, střízlivý. Jedno by mezi nimi ale jednoznačně chybělo, a to „výstřední“. Matně černý design tabletu dělá spoustu práce, ale rozhodně na sebe příliš neupozorňuje. Tablet je díky svému obdelníkovému tvaru a zaobleným rohům vlídný a při používání komfortní.
Jistě jste si všimli, že tabletu chybí displej - jeho aktivní plocha je poznačená minimalistickými bílými čárkami. Budete jej používat v tandemu se svým klasickým monitorem. To však není nutně negativem, jak byste si mohli zprvu myslet. Plánujete-li u tabletu trávit každý den osm hodin, pak budete chtít sedět s narovnanými zády. Se zrakem upřeným na monitor před sebou. Ne na grafický tablet s displejem dole na stole.
Stylus - Pro Pen 2
Intuos Pro se, stejně jako Cintiq 22, opírá o Wacom Pro Pen 2. O stylusovou špičku s 8 192 úrovněmi přítlaku, s funkcí rozpoznávání náklonu a bez jakékoliv nutnosti nabíjení. Součástí tohoto tabletu je navíc i stojan pro stylus. Kulatý disk, který neslouží jen k tomu, abyste své pero někde nezašantročili, ale uchovává v sobě také pár náhradních hrotů.
Pokročilé funkce pro profesionály
Profesionální designéři mají na svůj grafický tablet vyšší požadavky než běžní uživatelé. Hlavně s ohledem na ovládání tabletu, na zefektivnění své práce. A Intuos Pro jim v tomto směru vychází vstříc. Nejenže se na něm nachází několik fyzických programovatelných tlačítek spolu s multifunkčním kolečkem, ale tablet zároveň podporuje i dotyková gesta. Nereaguje tedy pouze na stylus, ale také na vaše prsty, což vám výrazně usnadní práci. Pomocí dotykových gest můžete například libovolně přibližovat a oddalovat obrázky, otáčet je a jinak s nimi volně pohybovat.
Skladnost a bezdrátové připojení
Zásluhou své nízké hmotnosti a podpory Bluetooth připojení je Intuos Pro ideální společník na cesty. Například na cesty z home office do kanceláře a zase zpět.
Ale zcela vážně - přežijete-li při své grafické práci bez displeje na samotném tabletu, nic lepšího než je Wacom Intuos Pro na trhu nenajdete.
Kreslete přímo na papír - Wacom Intuos Pro Paper M
Kreslení na povrch, který se jako papír jenom tváří, vám není dost dobré? Bez papíru nedáte ani ránu? Na grafický tablet Wacom Intuos Pro Paper M můžete připnout obyčejný papír a kreslit pomocí jednoho ze dvou přibalených stylusů přímo na něj. Tahy ale nebude zaznamenávat jen on - papír, bude je zaznamenávat zároveň i váš počítač ve virtuální podobě. Dočkáte se tedy toho nejlepšího z obou světů!
Nejlepší grafický tablet pro studenty
Wacom One Creative Pen Display
Parametry
- Aktivní plocha: 294 × 166 mm
- Počet úrovní přítlaku: 4 096
- Rozlišení snímací vrstvy (LPI): 2 540
- Rozlišení displeje: 1920 × 1080 px
- Hmotnost: 1 kg
Wacom One není ve zkratce ničím jiným než cenově dostupnější verzí Wacom Cintiq. Tablet staví na 13,3palcovém Full HD displeji s povědomou matnou povrchovou úpravou. Wacom drží vysokou laťku i u svých cenově dostupnějších tabletů a One není výjimkou. Pocit z kreslení a malování je i u tohoto kousku výtečný a srovnatelný s prací na papíru. Tahy stylusem jsou plynulé, přesné a tabletu tu není co vytknout.
Obrazová kvalita panelu
Nižší cena produktu se však začíná projevovat na displeji. Ten vás neohromí ani svým jasem, ani kontrastem a jeho zdaleka největší slabinou je relativně nepřesné podání barev (a jejich komplikovaná kalibrace). Wacom One proto není vhodnou volbou pro úpravu fotografií a videí. Zhodnotí se vám spíše při kreslení, při malování a při animování.
Design Wacom One
Kompaktní tělo tabletu postrádá jakákoliv fyzická tlačítka, což nám přijde kvůli širokým černým okrajům kolem displeje jako promarněná příležitost. Pro nízkou cenu zařízení lze ale takové opomenutí Wacomu odpustit. Vedle tabletu stejně budete mít pravděpodobně postavenou klávesnici a nic vám nebrání v tom používat (jistě již perfektně naučené) klávesové zkratky právě na ní. Nebo si můžete dokoupit ovladač Wacom ExpressKey Remote, pokud vám to za to opravdu stojí.
Tvorba na Wacom One
Základy zvládá Wacom One na jedničku. Zpoždění mezi dotykem stylusu a zaregistrováním tohoto kontaktu počítačem je nulové, počet úrovní přítlaku je více než dostačující a pocit z kreslení a malování je nesrovnatelný například s tvorbou na iPadu nebo jiném podobném tabletu.
Stylus má sice jen jedno fyzické tlačítko a chybí mu (u dražších verzí jinak přítomná) virtuální guma, ale co se samotného používání týče, jedná se stále o špičkový nástroj.
Komfort při používání
Wacom One můžete mít na stole buď klasicky naplocho, nebo v úhlu 19° na zabudovaných nožičkách. Tablet tedy není tak univerzální jako třeba prémiovější Cintiq s plně nastavitelným stojanem, ale dvě možnosti jsou stále lepší než jedna jediná.
Hlavním problémem Wacom One je nutnost mít jej neustále připojený k počítači (respektive k tabletu nebo k mobilnímu telefonu), a to prostřednictvím archaické robustní kabeláže. K připojení si připravte hned tři porty - dva USB-A a jeden HDMI. Případně můžete zainvestovat do USB-C hubu a vyřešit to tímto způsobem - u tabletů a mobilních telefonů to ani jinak nepůjde. Počet kabelů kazí jinak slušnou přenositelnost takto lehkého a malého zařízení.
Komu bude Wacom One dělat radost?
Wacom One je vhodný pro studenty a pro začínající designery s nižším rozpočtem. Je vhodný pro ty z vás, kteří ke své práci vyžadují grafický tablet s displejem. Není vhodný pro zkušené veterány zvyklé na všemožná dotyková gesta a na kopec fyzických tlačítek. Nic takového u tohoto modelu nenajdete.
Grafický tablet s nejlepším poměrem ceny a výkonu
Huion Kamvas 13
Parametry
- Aktivní plocha: 294 × 166 mm
- Počet úrovní přítlaku: 8 192
- Rozlišení snímací vrstvy (LPI): 5 080
- Rozlišení displeje: 1920 × 1080 px
- Hmotnost: 1 kg
Zdá se vám, že se soustava grafických tabletů točí čistě kolem zářící hvězdy s názvem Wacom? Částečně máte pravdu. Tablety Wacom jsou v kreativním průmyslu standardem. To ale neznamená, že by nikdo jiný nedokázal zkonstruovat kousky srovnatelné kvality. Zdařilé grafické tablety sype z rukávu například čínský výrobce Huion a jedním z nejlákavějším modelů v jeho nabídce je cenově dostupný Huion Kamvas 13.
Konstrukce a displej tabletu
Kamvas 13 patrně není tak fešný jako modely od Wacomu, ale jeho plastová konstrukce je alespoň dostatečně solidní. Po levé straně tabletu pak nechybí celých osm fyzických tlačítek, kterým můžete přidělit přesně takové funkce, které při práci využijete nejčastěji.
13,3palcový IPS displej s Full HD rozlišením pokrývá antireflexní ochranná fólie, kterou lze sice po určité době poškrábat, ale její výměna je snadná a levná. Hlavní je, že prožitek z kreslení je díky tomuto matnému povrchu srovnatelný s kterýmkoliv grafickým tabletem od Wacomu a tím pádem i s papírem.
Displej má skvělé pozorovací úhly a na tablet této cenové kategorie také dostačující kontrast a širokou barevnou hloubku.
Pero a další příslušenství
Ani huionský stylus nezaostává za konkurencí. Díky gumové vrstvě se příjemně drží a neklouže a k dispozici na něm jsou dvě fyzická tlačítka. Parametry jako je 8 192 úrovní přítlaku a detekce náklonu až do 60° jsou nejenže adekvátní, ale na takto cenově dostupný tablet až neslýchané.
V balení najdete vedle tabletu a stylusu také stojan na stylus a v něm deset náhradních hrotů a vedle toho všeho přihodil Huion do krabice dokonce i uměleckou rukavici na kreslení. Wacom by si měl možná začít dělat poznámky.
Konektivita a kompatibilita
Kamvas 13 trpí stejným nedostatkem jako Wacom One. Tablet sice nepostrádá moderní USB-C port, ale z něj vedou nepochopitelně hned tři kabely. To je vše, jen ne praktické. Zvlášť bizarně to pak působí poté, co zjistíte, že k připojení můžete použít i klasický USB-C / USB-C kabel. Jen si ho musíte dokoupit. Myslíme si, že tento kabel by měl být už v samotné krabici. Klidně na úkor té umělecké rukavice.
Tablet je kompatibilní fakticky se vším - s Windows, macOS, Linux a dokonce i s Androidem. A málokteré z těchto zařízení bude disponovat třemi různými porty. Většina z nich bude mít jen jednu USB-C zdířku.
Kopec funkcí za šokující cenu
Za parametry, kterými se honosí Huion Kamvas 13 by se nemusel stydět ani dvojnásobně tak drahý grafický tablet. Cena tohoto tabletu je bez přehánění doslova skandální. A to i když vezmeme v potaz chybějící USB-C kabel a chybějící stojan. Kamvas srší kvalitou a můžeme jej doporučit jak začínajícím designérům, tak i pokročilým tvůrcům. Nejde o žádnou levnou náhražku známějších tabletů od Wacomu. Huion Kamvas 13 stojí na svých vlastních nohách.
XP-PEN Artist 13.3 Pro - alternativa pro náročné
Kromě Huionu umí grafické tablety i inženýři z XP-PEN. A velice slušnou alternativou Kamvasu 13 je konkrétně model XP-PEN Artist 13.3 Pro. Cenově se pohybuje o schůdek výše, ale v balení se s ním ocitá i stojan a na tabletu na vás vedle fyzických tlačítek trpělivě vyčkává i multifunkční kolečko.
Nejlepší grafický tablet pro začátečníky
Wacom Intuos S
Parametry
- Aktivní plocha: 152 × 95 mm
- Počet úrovní přítlaku: 4 096
- Rozlišení snímací vrstvy (LPI): 2 540
- Hmotnost: 230 g
Zaujal vás Wacom Intuos Pro, ale odrazuje vás jeho vyšší cena? Pak jste tu správně - Wacom Intuos S je jeho výrazně levnější variantou.
Design Wacom Intuos
Jak napovídá minimalistický matný černý design tabletu, Intuos je pevnou součástí rodiny Wacom a nebude tudíž vyčnívat na žádném kancelářském stole. Problémem je, že ačkoliv tablet hezky vypadá, snadno přitahuje otisky prstů a není těžké na něm zanechat i pár vlásečnic. Na funkčnost to sice vliv nemá, ale počítejte s tím, že krása není věčná.
Spodní stranu zařízení pokrývají gumové polštářky, aby tablet neklouzal a vrátíme-li se zpět nahoru - nad relativně malou aktivní snímací plochou vám tablet servíruje skupinku čtyř vyhloubených programovatelných tlačítek, které sekundují jako žlábek pro stylus. Jejich umístění není tak pohodlné, jako je mít na levé straně tabletu, ale aspoň bude stejnou měrou (ne)vyhovovat jak pravákům, tak levákům. Intuous nediskriminuje.
Bez slabých míst
Za cenu kolem 1 500 korun dostanete vedle skladného a skvěle zpracovaného tabletu také kvalitní a citlivý stylus a dostatek programovatelných tlačítek. Wacom Intuos S si můžete představit jako takové nenápadné cenově dostupné a přesto špičkové vstupní dveře do světa digitálního umění.
Wacom Intuos S Bluetooth - nejlepší bezdrátový grafický tablet pro začátečníky
Zatímco výše zmíněná verze Intuos spoléhá na tradiční kabelové připojení prostřednictvím USB, pořídit si můžete i o něco nákladnější bezdrátovou verzi. Wacom Intuos S Bluetooth používá k připojení technologii Bluetooth (kdo by to řekl, má to přímo v názvu) a na jedno nabití vydrží až 15 hodin.
Nejlevnější Wacom - One by Wacom S
Nejlevnějším grafickým tabletem od Wacomu je model One by Wacom S. Dejte si ale pozor na jeho pojmenování, nejedná se o Wacom One, tablet s displejem, který jsme vám představili o pár odstavců výše. Tento tablet žádný displej nemá. Je to blízký příbuzný Intuosu - schází mu však programovatelná tlačítka a jeho stylus má nižší počet úrovní přítlaku.
Nejlepší grafický tablet do 1 000 Kč
XP-PEN Deco Fun XS
Parametry
- Aktivní plocha: 122 × 76 mm
- Počet úrovní přítlaku: 8 192
- Rozlišení snímací vrstvy (LPI): 5 080
Váháte a nejste si jistí tím, jak dlouho dokáže tvorba virtuálních uměleckých děl udržet vaši pozornost. Jak dlouho zabaví vaše ratolesti? Potom nemá smysl investovat do grafického tabletu desítky tisíc. Rozumnější je začít něčím malým a levným. Něčím jako je XP-PEN Deco Fun XS.
Tento drobek je perfektní pro malé školáky a pro učitele - poslouží vám například při dálkovém vyučování. Stejně tak ale udělá radost i těm nejmladším umělcům.
Design XP-PEN Deco Fun XS
Úhledný a spořádaný design tabletu nikoho neurazí a to samé můžeme říct i o jeho nízké váze a celkové drobnosti. Nenechte se ale zmást, to, že je Deco Fun malý, neznamená, že by nevydržel i nějaké to tvrdší zacházení.
Práce s Deco Fun XS
Snímací plocha tabletu je malá, ale potěší vás její vysoké rozlišení a stejně tak budete žasnout nad stylusem s jeho 8 192 úrovněmi přítlaku a nad faktem, že jej není potřeba dobíjet. S tím se může tento tablet hrdě stavět i vedle mnohem dražších konkurentů. Výtku máme však k náklonu stylusu, který není Deco Fun XS schopný detekovat. Jeho větší sourozenci - verze Deco Fun S a Deco Fun L, to dokáží, a to klasicky do úhlu 60°.
Kreslení a psaní na tabletu je intuitivní a přesné a přenesete-li se přes velikost (respektive malost) aktivní plochy, máte před sebou nejlepší grafický tablet do 1 000 korun.
Nejlepší digitální zápisník
Při brouzdání e-shopy dost možná klopýtnete o zařízení připomínající a tvářící se jako grafické tablety. Jejich jediným odlišovatelem a rozpoznávacím znamením je to, že tato zařízení mají při používání „mrtvé“ černé displeje a lze na ně čmárat většinou jen jednou barvou, zpravidla zelenou. Bavíme se zde o digitálních zápisnících a o (některých) kreslicích tabulkách.
Cenově se oproti grafickým tabletům pohybují nápadně níže a ono se není čemu divit, moc toho neumí. Fakticky na ně můžete jen kreslit a psát a následně daná díla a dokumenty mazat. Toť vše. Nelze je propojit s počítačem a používat je jako myš nebo jako grafický tablet.
Chcete-li převést kterýkoliv z vašich výtvorů z digitálního zápisníku do virtuální podoby a například jej prezentovat online, musíte tak učinit pomocí fotoaparátu na vašem mobilním telefonu (ve spolupráci s některou z doprovodných aplikací).
Digitální zápisník se tak hodí na nějaké to tréninkové skicování, na psaní zápisků nebo na poznamenání nákupního seznamu.
Mezi nejlepší digitální zápisníky se aktuálně řadí například elegantní 13,5palcový Xiaomi Mi LCD Writing Tablet, zápisníky od Sencoru - konkrétně Sencor SXP 020, Sencor SXP 030 a Sencor SXP 040 nebo například model Natec Snail NWT-1570.
K čemu je grafický tablet dobrý?
Kreslení a psaní na papír je jednoduché. Povědomé. Ale skladovat doma tisíce stránek papíru je také pěkná otrava. Nemluvě o všem tom nevyhnutelném chaosu a o faktu, že už v něm nikdy nic nenajdete. Určitě byste si to všechno mohli naskenovat nebo nafotit a převést do ekologičtější a přehlednější virtuální podoby tímto způsobem, ale to by vám zabralo mraky času. Rozumnější volbou je používat od úplného začátku grafický tablet.
Grafický tablet slouží k tvorbě digitálního umění, a to od nuly. Je dobrý ke grafickému designu, ke skicování, ke snazší a přesnější úpravě fotek, ale také k zaznamenávání vlastnoručních zápisků, k plnění domácích úkolů a k podepisování digitálních dokumentů.
Opravdoví fajnšmekři jsou dokonce schopni jím kompletně nahradit svou počítačovou myš a používat jej i k hraní videoher. To už je ale možná trochu moc.
S prací v digitálním prostředí se pojí spousta výhod. Neutratíte tisíce a desetitisíce korun za plátna, za papíry, za barvy a za štětce. Nebudete si muset při práci špinit ruce. Nebudete muset válčit s ďábelskými ořezávátky. A pokud se vám něco nepovede, nebudete nuceni k vyhození celého obrazu. Prostě stisknete dvě tlačítka a v mžiku se vrátíte o krok zpět - jako kdyby se ta chyba nikdy ani nestala.
Grafický tablet ale neocení jen výtvarní umělci. Jak jsme již zmínili výše, není nemyslitelné, aby při práci zcela nahradil vaši myš. Je totiž přesnější a intuitivnější. Držení stylusu tolik nezatěžuje vaše zápěstí a hlavně - stylus pracuje s tisícovkami úrovní citlivosti. A myš má jen jednu. Buď klikáte, nebo ne. A to je docela omezující, nemyslíte?
Jak funguje grafický tablet?
Grafických tabletů je celá řada a každý funguje jinak.
V základu se grafické tablety dělí do dvou skupin. První jsou grafické tablety, které musíte mít připojené k počítači. Jsou to víceméně takové počítačové myši, tedy zařízení detekující pohyb stylusu a odesílající tyto informace do počítače. Druhou skupinou jsou grafické tablety, které jsou samy počítačem a k ničemu tak být připojeny nemusí. Mají totiž vlastní procesor, grafickou kartu, úložiště, no prostě vše potřebné.
Dále se grafické tablety dělí podle toho, jestli mají displej, nebo nikoliv. Ty s displejem jsou intuitivnější. Je to jako kreslit a psát na papír - přirozené. Jasně totiž vidíte, co právě tvoříte. Na ty bez displeje si budete muset chvíli zvykat a zkoordinovat pohyb svého zápěstí s tím, co vidíte na monitoru. Mají však také svou výhodu. Nejenže jsou levnější a bytelnější, ale hlavně si při jejich používání nebudete ničit záda. Budete totiž koukat klasicky na monitor před sebou a ne se křivit nad displejovým tabletem, který leží nízko na stole. A nebudete si s nimi zakrývat svá díla rukou. Uvidíte je neustále v celé jejich kráse.
Grafický tablet vs. klasický tablet se stylusem
Jaký má smysl pořizovat si dedikovaný grafický tablet, když stejnou práci zvládne i tablet klasický? Stačí, když si k němu dokoupíte stylus. A kromě výtvarné tvorby jej stejně tak budete moct používat i k brouzdání po internetu, ke sledování seriálů nebo k hraní her.
Je to relevantní otázka a odpovědět na ní není úplně snadné. Tradiční tablety jsou univerzálnější, na tom není co rozporovat. Umí skoro všechno. A naopak grafický tablet má fakticky funkci jen jednu. Jak se může jeho koupě někomu vyplatit?
Jednoduché - je to o pocitu. O pocitu z kreslení, z malování, z psaní. Kreslit na klasický tablet je jako kreslit na okno. Nepřirozené. Nepřesné. A kreslit na grafický tablet je jako kreslit na papír. Miliony mikrohrbolků na ploše grafického tabletu tvoří matnou texturu, která imituje povrch papíru. Stylus se díky tomu při práci snáze ovládá a činí vaše tahy jistějšími. Je to o pocitu.
Nejlepší tablety na kreslení
Což znamená jediné, někomu bude vyhovovat jedno a vám může vyhovovat to druhé. Řadíte-li se do grupy „klasických tabletářů“, máme i pro vás pár tipů na ty nejlepší tablety na kreslení a malování. První logickou volbou je není nic jiného než iPad. Specificky Apple iPad Air se svým nádherným displejem a rychlým procesorem ve spojení s Apple Pencil (2nd Generation).
Nemůžete-li přijít Applu na chuť, máte dvě možnosti. Vydat se povědomou cestou Windows a vrhnout se na Microsoft Surface Pro 9 spolu s Microsoft Surface Slim Pen 2, a nebo vstoupit na pole Androidu. Tam je možností více než dost, nás ale nejvíce zaujal Samsung Galaxy Tab S7 FE, který se prodává s pokročilým perem S Pen přímo v balení.