Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Nejlepší elektrokoloběžky do města i do přírody (2024)
Do práce a do školy to máte pěšky daleko a jízda autem nebo MHD se kvůli nekonečným zácpám pravidelně rovná pozdnímu příchodu? Řešení je jednoduché, je jím elektrokoloběžka - lehké, skladné a ekologické vozítko, s kterým na jedno nabití snadno probádáte celé město. A navíc se přitom budete jízdou i dobře bavit!
Obsah článku
- Nejlepší dostupná elektrokoloběžka
- Nejlepší dětské elektrokoloběžky
- Nejlepší elektrokoloběžka pro nenáročné
- Nejlehčí a nejhezčí elektrická koloběžka
- Elektrická koloběžka s dalekým dojezdem
- Skvěle odpružená elektrokoloběžka
- Nejrychlejší elektrokoloběžka
- Nejlepší terénní elektrokoloběžka
- Nejvýkonnější elektrická koloběžka
- Na co se soustředit při výběru?
- Nejčastější otázky týkající se elektrokoloběžek
- Rady pro začínající (elektro)koloběžkaře
Nejlepší dostupná elektrokoloběžka
Sencor Scooter One
Parametry
- Výkon: 350 W
- Dojezd: 25 km
- Maximální rychlost: 25 km/h
- Maximální úhel stoupání: 15°
- Hmotnost: 12,5 kg
- Nosnost: 120 kg
Předtím, než se elektrokoloběžkám naplno oddáte, je dobré si je nejdřív „nezávazně“ ozkoušet. Ideálně na zařízení, které je nejen cenově dostupné, ale zároveň se dobře řídí, má rozumný dojezd a svižnou maximální rychlost.
Všechny tyto parametry splňuje skládací městská elektrokoloběžka Sencor One. Její cena se pohybuje na velice rozumné úrovni kolem 7-8 tisíc Kč. Je obstojně zpracovaná a přesto si udržuje díky svému hliníkovému šasi štíhlou linii s hmotností kolem 12,5 kg. Koloběžce nechybí voděodolnost IP54 a disponuje všemi prvky, které byste mohli při jízdě potřebovat - tedy velkým a jasným informačním displejem, zvonkem, LED světly, blatníkem a samozřejmě i stojánkem.
Koloběžka Sencor One nestrádá ani na poli výkonu. Její motor ze sebe dokáže dostat až 350 W a její maximální rychlost činí (především kvůli zákonnému omezení) 25 km/h. Z její 7,5Ah Li-Ion baterie pak můžete na jedno nabití očekávat až 25 km dojezdu - s úspornější jízdou možná i o něco více.
Alternativou k tomuto modelu může být vizuálně velice podobná elektrokoloběžka s označením Xiaomi Mi 3. Koloběžky si nejsou podobné jen esteticky, ale i z hlediska parametrů - stejná je maximálka i dojezd. Xiaomi Mi 3 se však aktuálně prodává za nepatrně vyšší cenu, a proto jsme pro náš žebříček zvolili koloběžku od Sencor.
Nejlepší dětské elektrokoloběžky
Segway Ninebot KickScooter ZING
Parametry
- Výkon: 120 W
- Dojezd: 10 km
- Maximální rychlost: 16 km/h
- Hmotnost: C8: 9 kg, C10: 9,5 kg
- Nosnost: 50 kg
- Doporučený věk: C8: 6-12 let, C10: 8-14 let
Nákup elektrokoloběžky pro vaše špunty není radno podcenit. Nelze ji totiž vybírat jen podle jejich oblíbených barev a podle jejich přibližné výšky a váhy (ač to jsou určitě také důležité prvky - hlavně ta barva), ale je dobré myslet i na to, aby zařízení disponovalo možností nastavit si režim jízdy podle schopností jezdce.
A přesně to nabízí řada elektrokoloběžek ZING od Segway Ninebot. Maximální rychlost těchto dětských modelů činí rozumných 16 km/h, takže se na nich dítě (příliš) nezraní a jejich dojezd se rovná 10 km, takže vám (teoreticky) nezmizí úplně z dohledu. Koloběžky Segway Ninebot ZING mají ale hlavně hned 3 jízdní režimy - Bezpečný režim s omezenou rychlostí a s postupnou akcelerací, Turbo režim, který mluví jaksi sám za sebe, a Cruise režim, který slouží k postupné akceleraci odrazem nohou.
Koloběžky ZING jsou vyrobeny z pevné oceli. Jízda na nich je díky tomu stabilnější a koloběžky vydrží i nevyhnutelné tvrdší zacházení. Jejich plné gumové pneumatiky pak odolají jakémukoliv výraznějšímu opotřebení a dítě se nebude muset bát toho, že někde „píchne“. Koloběžkám neschází ani tradiční nepostradatelné prvky jako je kvalitní brzda (na levé straně řídítek), zvučný zvonek a jasné odrazky.
Nejlepší elektrokoloběžka pro nenáročné
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
Parametry
- Výkon: 300 W
- Dojezd: 45 km
- Maximální rychlost: 25 km/h
- Maximální úhel stoupání: 12°
- Hmotnost: 14,2 kg
- Nosnost: 100 kg
Elektrokoloběžka Xiaomi Mi Pro 2 staví na solidním minimalistickém hliníkovém těle a na stále ještě relativně rozumné hmotnosti kolem 14 kg. Koloběžku lze snadno a rychle složit (a rozložit) a až jí jednou dojde baterie, můžete ji samozřejmě také vést vedle sebe. To ale nebude nutné - Mi Pro 2 totiž doslova září se svým dojezdem kolem 45 km, což je v této cenové kategorii jednoznačně nadprůměr.
Elektrokoloběžka těží ze svého 300W motoru, který ji dokáže rozjet až na 25 km/h a který si poradí i s jízdou do kopce. Užitečnou funkcí je tempomat udržující koloběžku v konstantní rychlosti a přítomna je také funkce regenerace energie při delším brzdění.
Xiaomi Mi Pro 2 sice postrádá tlumiče, ale jízda na jejích pevných pneumatikách je i tak docela pohodlná, nebudete-li na silnici aktivně vyhledávat hrboly. Výhodou této koloběžky je také její stabilní propojení s intuitivní aplikací Mi Home, ve které si budete moct pohrát třeba s nastavením světel nebo s již zmíněným tempomatem. Potěší také přítomnost režimu pro uzamčení koloběžky, který ji nejen trvale zabrzdí, ale také dost možná zastraší zloděje - koloběžka totiž začne v případě krádeže hlasitě houkat a blikat.
Je-li pro vás důležitý daleký dojezd a dostačující výkon a neplánujete-li za elektroběžku utratit majlant, pak je Xiaomi Mi Pro 2 výtečnou volbou. Poohlédnout se však můžete také po modelu Ninebot Segway F30E - ten má sice kratší dojezdovou vzdálenost a nižší výkon, ale je zároveň i o nějakou tu korunu levnější.
Nejlehčí a nejhezčí elektrická koloběžka
UNAGI eScooter Model One E500
Parametry
- Výkon: 500 W
- Dojezd: 25 km
- Maximální rychlost: 32 km/h
- Maximální úhel stoupání: 15°
- Hmotnost: 12,02 kg
- Nosnost: 125 kg
UNAGI eScooter Model One E500 nechybí snad v žádném žebříčku nejlepších elektrokoloběžek. A nemůže chybět ani v tom našem. Čím si to tento model vysloužil?
Především svým prémiovým půvabným designem. Přední rám koloběžky je z karbonu a směrem zespodu k řídítkům se zužuje a plynule mění tvar, což působí originálně a odvážně. Řídítka jsou z hořčíku a i přes svůj futuristický vzhled se díky silné vrstvě silikonu dobře drží a ovládají. Vše spolu skvěle ladí a zapadá to do sebe.
Jak je to se skládáním? Stačí stisknout tlačítko a máte hotovo. Připočtěte k tomu váhu pouhých 12 kg a je jasné, že UNAGI E500 si s sebou můžete bez obav vzít třeba do vlaku nebo do autobusu, aniž by vám po pár minutách měly tíhou upadnout ruce.
A ačkoliv na to nevypadá, má toto malé vozítko dokonce dva motory - každý po 250 W. Akceleruje proto svižně a kopce chroustá, jako by tam ani nebyly. Vysoký výkon má bohužel ale negativní vliv na baterii a maximální dojezd této koloběžky činí slabších 25 km, a to ještě v tom lepším případě.
Zpátky k pozitivům - E500 se honosí silnými elektronickými rekuperačními brzdami s E-ABS a vedle toho také mechanickou brzdou zadním blatníkem - kdyby náhodou. Ovládání koloběžky je jednoduché, displej je velký a čitelný i na jasném sluníčku a světla září více, než budete kdy potřebovat. Jediná věc, kterou zde opravdu postrádáme jsou tlumiče. Elektrokoloběžka sází jen na bezdušové vyprázdněné pneumatiky. Menší hrboly a mezery na vozovce tak utlumí, ale na tradiční česká náměstí plná kostek vybavená úplně není.
Summa summarum je UNAGI E500 díky svým prémiovým materiálům, ladným křivkám a suverénnímu výkonu dvou motorů momentálně jednou z nejlepších možných voleb ve světě elektrokoloběžek.
Elektrická koloběžka s dalekým dojezdem
Ninebot Segway KickScooter MAX G30E II
Parametry
- Výkon: 350 W
- Dojezd: 65 km
- Maximální rychlost: 25 km/h
- Maximální úhel stoupání: 15°
- Hmotnost: 18 kg
- Nosnost: 100 kg
Ninebot MAX G30E II je prověřená elektrokoloběžka s víceméně nekonečným dojezdem.
Vizuálně vám může připomínat model Xiaomi Mi Pro 2, akorát je tedy o celých 4,5 kg těžší a do všech stran větší. Již na první pohled (a první jízdu) poznáte, že hliníkové tělo Ninebot MAX G30E II je bytelné a něco vydrží. Váha této elektrokoloběžky je sice už na hraně nositelnosti, ale faktem je, že ji pravděpodobně stejně nebudete často přenášet. Její dojezd totiž činí masivních 65 km. Za to děkuje nejen své velké 551Wh baterii, ale také inteligentnímu systému rekuperace při brzdění.
A že si těch 65 km užijete. Jízda na Ninebot MAX G30E II je extrémně pohodlná, a to i na hrbolatějších površích. Pogumovaný nášlap je dostatečně rozměrný a velká 10palcová bezdušová kola slušně tlumí veškeré nárazy. Zabudovaný 350W motor pak dostačuje i na stoupání do strmějších kopců a můžete se na něj spolehnout.
Relativní maličkostí je podpora rychlého nabíjení, ale je to maličkost, kterou v praxi oceníte. Zvlášť plánujete-li na své elektrokoloběžce dojíždět do práce každý den a vaše pracoviště není úplně nejblíž.
Jste-li ochotní si něco málo připlatit za maximální spolehlivost, za jízdní komfort a za působivou 65km dojezdovou vzdálenost, pak jste právě našli svého perfektního adepta - elektrickou koloběžku Ninebot MAX G30E II.
Skvěle odpružená elektrokoloběžka
Kaabo Mantis 10 ECO 800
Parametry
- Výkon: 800 W
- Dojezd: 70 km
- Maximální rychlost: 25 km/h
- Maximální úhel stoupání: 25°
- Hmotnost: 25 kg
- Nosnost: 120 kg
Tímto se dostáváme přes hranici 30 tisíc Kč, což je říše prémiových modelů, do které se odváží vstoupit jen ti největší koloběžkařští fajnšmekři. Takovýmto elektrickým koloběžkám už není moc co vyčíst a odlišují je mezi sebou spíše detaily a vaše priority. Mají prostě vše, co byste od nich čekali. Vše, co jsme uvedli u koloběžek výše - akorát vyladěné do nejmenších detailů.
Konkrétně Kaabo Mantis 10 ECO 800 má například luxusní 70km dojezd, skvělé jízdní vlastnosti a výkonu na rozdávání. Jízda na této koloběžce je synonymem komfortu. Obě dvě její kola jsou totiž široká a hlavně odpružená! Na desku koloběžky se vám pak vejdou chodidla hezky vedle - při jízdě tak můžete stát čelem k řídítkům, což není vždy pravidlem.
Maximální rychlost této koloběžky je uzamčená na 25 km/h, ale jistě si dokážete představit, že motor o 800 W v sobě skrývá o něco více. A máte pravdu. Rychlost lze odblokovat a v takovém případě si koloběžka sáhne až na 50 km/h. A to se zde bavíme o ECO verzi! Na trhu je také dražší Kaabo Mantis 10 Plus s výkonem 2000 W a s ještě vyšší maximální rychlostí!
Nejrychlejší elektrokoloběžka
Vsett 10+ Lite 60V
Parametry
- Výkon: 2800 W
- Dojezd: 65 km
- Maximální rychlost: 75 km/h
- Maximální úhel stoupání: 25°
- Hmotnost: 36 kg
- Nosnost: 130 kg
Dokážete si představit jízdu v rychlosti 75 km/h na elektrokoloběžce? Protože to je přesně to, co vám nabízí Vsett 10+ Lite 60V. Bleskové zrychlení a doslova šílenou maximální rychlost. Každé kolo pohání jeden 1400W motor a koloběžka je díky tomu nezastavitelná.
I přes očividné zaměření na výkon je ale Vsett 10+ Lite zároveň obratná v zatáčkách a - nehledě na rychlost - je také vysoce stabilní, a to díky své propracované pevné hliníkové konstrukci. To je ale přece jen při takovém chvatu nezbytnost. Nikde nesmí nic skřípat a všechno musí sedět naprosto dokonale, což tady platí.
Koloběžka si svou vyšší cenovku dále zasluhuje také výborným 65km dojezdem a komfortní jízdou bez ohledu na terén. Mohou za to pružinové a hydraulické tlumiče a anatomicky tvarovaná řídítka.
Vsett 10+ Lite 60V je elektrická koloběžka, kterou si nekoupíte jen proto, abyste měli čím vyrazit do práce nebo do školy. Ne. Tohle je sporťák, koloběžkový Aston Martin, který si pořídíte, protože se chcete jízdou bavit a protože chcete lítat po silnicích klidně i bez cíle, jen tak pro zábavu.
Nejlepší terénní elektrokoloběžka
Kaabo Wolf Warrior 11 Plus
Parametry
- Výkon: 2400 W
- Dojezd: 90 km
- Maximální rychlost: 25 km/h
- Maximální úhel stoupání: 40°
- Hmotnost: 45 kg
- Nosnost: 150 kg
Všechny městské elektrokoloběžky vypadají upřímně skoro stejně. Takže jen co koutkem oka zavadíte o Kaabo Wolf Warrior 11 Plus, bude vám jasné, že to není jen tak nějaká obyčejná koloběžka do města. Tohle je něco víc. Téhle bude město malé.
Tato koloběžka totiž těží z perfektního off-roadového odpružení a ze své bezkonkurenční odolnosti a kvality konstrukce. Je dělaná pro to, abyste ji mohli týrat na cestách, na kterých normální koloběžky nemají co pohledávat. A město? Městské výmoly a kopečky jsou pro tohoto „vlčího válečníka“ tak trochu vtip a ne něco, co by jej mělo zbrzdit.
Kromě toho je Kaabo Wolf Warrior 11 Plus také schopná dojet na jedno nabití až 90 km daleko, a to maximální rychlostí kolem 80 km/h (z výroby je ale rychlost omezená na 25 km/h). U této dvoukolové bestie nám přijde tak trochu nepatřičné mluvit o elektrokoloběžce a řadit ji do stejné kategorie jako modely, které jsme zmínili výše. Kaabo Wolf Warrior 11 Plus by si zasloužila mít svou vlastní kategorii.
Nejvýkonnější elektrická koloběžka
Segway SuperScooter GT2
Parametry
- Výkon: 6000 W
- Dojezd: 90 km
- Maximální rychlost: 70 km/h
- Maximální úhel stoupání: 30°
- Hmotnost: 52,6 kg
- Nosnost: 150 kg
Ptáte se, jak přibližně vypadá vrchol současného inženýrství elektrických koloběžek? Asi tak nějak jako Segway SuperScooter GT2. Nejde jen o její ohromující parametry a čísla typu 6000 W výkonu a 90 km dojezdu. Jde o to, že tato elektrokoloběžka je jeden velký dobře promyšlený balíček. Jde o její masivní 11palcová bezdušová kola, o její chytrý systém kontroly trakce a o její bombastické odpružení.
A hlavně o to, jak všechny tyto kvalitní komponenty pracují pohromadě - bez jakýchkoliv zádrhelů. S tím že to vše samozřejmě musí být zaobalené v dobře vypadajícím hávu, kterému také není co vyčíst. Co jiného byste holt čekali od kolobrndy za takřka 80 tisíc Kč. Nic než perfekcionismus a nulové kompromisy.
Na co se soustředit při výběru?
Začněte účelem. Hledáte koloběžku do města, nebo potřebujete spíše něco odolnějšího se spolehlivou voděodolností a s kvalitním odpružením?
Ideálně si elektrickou koloběžku před koupí osahejte, ať víte, zda vám sedí velikostně. Ujistěte se, že má dostatečně velkou desku a dostatečně široká a vysoká (případně nastavitelná) řídítka.
Při výběru věnujte pozornost parametrům jako je maximální dojezdová vzdálenost a maximální výkon a mějte na paměti fakt, že na ně mají vliv vnější faktory jako je venkovní teplota, terén nebo váha jezdce.
Plánujete-li koloběžku často přenášet, nepřehlédněte její hmotnost. Každý kilogram je totiž v rukou znát. A na to navazuje i maximální nosnost koloběžky. Do té kromě sebe zahrňte také třeba svůj batoh nebo nákup a nepřesahujte ji, jinak své vozítko snadno poškodíte.
Podrobnější informace o výběru elektrokoloběžky si pak můžete nastudovat v našem rádci Jak vybrat elektrokoloběžku.
Nejčastější otázky týkající se elektrokoloběžek
Mohu s elektrickou koloběžkou na silnici?
Ano, můžete. Nesmíte však na chodník a do pěší zóny! Na elektrokoloběžce tam mohou jezdit jen děti, a to maximální rychlostí 6 km/h (rychlostí chůze).
Mohu s elektrickou koloběžkou na cyklostezku?
Ano, ale jen pokud vaše elektrokoloběžka splňuje parametry jízdního kola (viz níže).
Potřebuji pro řízení elektrokoloběžky řidičský průkaz nebo povinné ručení?
To záleží na maximální konstrukční rychlosti koloběžky a na výkonu jejího motoru.
Elektrokoloběžky se zabudovaným motorem do 250 W (a s přidanými motory do 1000 W) a s maximální konstrukční rychlostí do 25 km/h se považují za jízdní kola a k jejich řízení nepotřebujete řidičské oprávnění.
Elektrokoloběžky s parametry převyšujícími tyto hodnoty se naopak považují za mopedy a k jejich řízení už potřebujete řidičské oprávnění (a zároveň se na ně vztahují povinnosti jako je povinné ručení, schválení technické způsobilosti, registrace a nutnost mít koloběžku označenou registrační značkou a dále třeba nošení helmy).
Rady pro začínající (elektro)koloběžkaře
Elektrokoloběžku nikdy nepodceňte a vždy raději noste helmu. Pád ve 25 km/h (což je maximální rychlost většiny běžných městských elektrokoloběžek) může mít jinak nedozírné a trvalé následky na vaše zdraví. Nošení přilby je absolutní minimum, co můžete pro svou ochranu udělat. Pokud chcete jít ještě o kus dál a svého zdraví si opravdu vážíte, můžete se poohlédnout například i po cyklistických chráničích.
Nastudujte si zákonná a podzákonná pravidla, která se na vás při jízdě na elektrokoloběžce vztahují. Musíte například vědět, co právě řídíte (považuje zákon vaši koloběžku za jízdní kolo, nebo za moped?), kam na elektrické koloběžce můžete a kam nesmíte a jak se správně provádí signalizace rukou.
Předtím, než vyrazíte brázdit nabité silnice, si koloběžku ozkoušejte a osahejte někde mimo. Někde, kde nemůžete nikoho zranit a nic rozbít. Některé modely mají dokonce povinný tréninkový režim a dokud jej nesplníte, koloběžka vám nedovolí dosáhnout maximální konstrukční rychlosti a neodemkne vám všechny své funkce.
Využijte doprovodnou mobilní aplikaci (pokud ji koloběžka má). Najdete v ní spoustu užitečných informací a nastavení.
Buďte při jízdě vidět. Většina elektrokoloběžek bývá vybavená světly, odrazkami a klaksonem. Pokud tomu tak ve vašem případě není, napravte to. Nechcete, aby vás na vozovce někdo přehlédl, ať už chodec nebo jiný řidič.