Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Lupy ve vlasech: kde se berou, co na ně platí a jak se jich zbavit?
Černé tričko je vám zapovězeno, projíždění vlasů prsty nepřichází v úvahu, každý den vás provází opakované kontroly v zrcadle. Lupy! Tyto drobné či velké kousky odlupující se kůže vám opravdu znepříjemňují život, zvlášť v doprovodu úporného svědění pokožky či zápachu. Jak se zbavit lupů, kde se vůbec berou a co na to šampon na lupy?
Lupy ve vlasech a příčiny jejich vzniku
Odlupování pokožky hlavy je běžné stejně jako například obměna pokožky na těle. Co když však pokožka silně svědí, lupy jsou viditelné, shlukují se nebo jimi máte obsypaná ramena a oblečení? Pak už se jedná o problém. O problém, kterým trpí až polovina lidí.
Co lupy ve vlasech způsobuje?
- Špatná hygiena, nesprávně zvolená kosmetika nebo její nedostatečné vymývání.
- Přemnožení kvasinky Malassezia, která se na lidském těle živí tuky čili kožním mazem.
- Hormonální výkyvy např. během dospívání.
- Stres a nezdravý životní styl.
- Časté nošení pokrývky hlavy, pod kterou pokožka nemůže dýchat.
- Kožní onemocnění typu seborea a lupénka.
Info: Běžně se buňky pokožky obnovují jednou za 4 týdny, v případě problémů s lupy se však může tato doba zkrátit až na polovinu.
Seborea neboli seboroická dermatitida
Jde o chronické onemocnění kůže, které není přenosné ani ohrožující na životě. Lidé trpící seboreou se nejčastěji potýkají s viditelnými projevy na kůži, na které může okolí reagovat negativně. S touto dermatitidou se může setkat každý od miminek po seniory, jelikož při vzniku hraje roli kvasinka rodu Malassezia. Ta se zdržuje v místech s větším množstvím mazových žlázek, a tedy hlavně ve vlasech, v obočí a na trupu. Mezi další faktory patří genetická dispozice, přebytek testosteronu (častěji jí trpí muži), stres a špatný životní styl nebo problémy s imunitním systémem.
Seborea ve vlasech, a nejen tam, se projevuje nejprve zrůžověním pokožky a později hromaděním mastných nažloutlých lupů, které může provázet svědivost. Řešením je koupě speciální kosmetiky určené právě na seboroickou dermatitidu, která pomůže se zklidněním lokálních zánětů. S odlupováním shluků lupů pak může pomoct řádné promaštění pokožky či olejový zábal a následné vyčesání nebo vymytí. Násilím lupy nikdy nedřete ani nestrhávejte.
Lupénka
Psoriáza je autoimunitní onemocnění způsobující chronické záněty projevující se nadměrně rychlou obnovou kůže. Ani lupénka není nakažlivá přenosem, tudíž se jí nemůžete nakazit a ani vy, pokud jí trpíte, jí nikoho neinfikujete. Mezi její příčiny patří hlavně dědičná predispozice - tzn. trpí jí již někdo v rodině. Dále mají vliv zvýšený stres, roční období a klima, hormonální výkyvy v období puberty a menopauzy. První příznaky se proto nejčastěji projevují v pubertě a mezi 40.-50. rokem věku.
Lupénka ve vlasech není tak častá, nejčastěji se totiž objevuje na loktech a kolenou, případně v křížové oblasti, v tříslech a mezi hýžděmi. Záleží však na druhu lupénky a v krajních případech může postihnout velké plochy kůže, což už je velmi závažný stav. Psoriáza se projevuje růžovými až červenými ložisky se suchými bílými šupinami. Kůže v těchto místech může úporně svědit a po odloupnutí šupin pokožka krvácí. Lupénka není vyléčitelnou nemocí a hlavním cílem tak je dostat ji pod kontrolu. Mezi řešení tak patří změna životního stylu, omezení spouštěčů lupénky a případné nasazení léčby (nehormonální léky a kortikosteroidy, vitamíny, laser, léčebné masti a koupele).
Jak se zbavit lupů
Jako první a nejsnazší řešení se nabízí šampon proti lupům. Při aplikaci vždy dbejte doporučení výrobce a zbytečně neexperimentujte (např. s prodloužením doby působení). Kvalitní šampony najdete v lékárnách, ale obrátit se můžete také na přírodu a zvolit přírodní šampon proti lupům.
Při mytí hlavy používejte vlažnou vodu, jelikož horká pokožku zbytečně podráždí. Poté použijte vlasovou vodu proti lupům či tonikum a jemně vmasírujte. Byť reklama možná tvrdí opak, nečekejte po prvním umytí zázraky. S léčbou vydržte několik týdnů až 2 měsíce, tak mohou účinné látky začít působit a pokožka má šanci se zregenerovat.
Pokud je pokožka v jinak dobrém stavu, ale lupy se ne a ne odloupat, zkuste peelingový šampon. Jemným vmasírováním pokožku hezky prokrvíte, odstraníte odloučenou kůži a případné zbytky stylingových přípravků. To pomůže absorbování dalších přípravků proti lupům.
Poohlédněte se po doplňcích stravy obsahujících zinek, selen a vitamíny skupiny B. Upravte také svůj jídelníček a životní styl. Snažte se jíst rozmanitou stravu, pít dost čisté vody a volný čas trávit sportem nebo venku na čerstvém vzduchu.
Tip: Trápí vás kromě lupů i padající vlasy? Vyberte si z našeho žebříčku TOP přípravek proti vypadávání a k podpoře jejich růstu.
Co na lupy říká přírodní medicína
- Odvar z heřmánku je skvělý na lupy, poradí si však i s mastnotou vlasů, lehce je zesvětlí a dodá lesk;
- pár kapek oleje vmasírujte do pokožky hlavy a po několika minutách uvolněné lupy vyčesejte;
- proplach z 1:1 jablečného octa a teplé vody sníží tvorbu kožního mazu a množství lupů, ale pomůže i vypadávajícím vlasům;
- tea tree olej s teplou vodou aplikujte na ložiska lupů - buďte však opatrní, může dráždit kůži;
- lopuchová voda je vhodná na lupy i vypadávající vlasy;
- kopřivová voda nebo březová voda na vlasy pomůže s lupy, mastnotou i leskem vlasů;
- mezi další doporučení patří kypřicí prášek, jedlá soda nebo citron, ovšem jejich účinky na odstranění lupů nelze zaručit.
Babské rady na lupy berte s rezervou a vždy vezměte v potaz i aktuální stav pokožky a vlasů. Výsledky této léčby nelze zaručit a v mnoha případech je vhodnější zakoupit si speciální kosmetiku určenou na lupy či na citlivou pokožku.
Mastné lupy vs. suché lupy
Mastné lupy
Velké lupy ve vlasech, shluky nažloutlých hromádek kůže, zvýšená svědivost, podráždění kůže či zápach - to jsou projevy mastných lupů. Tyto lupy se více drží vlasů i pokožky hlavy a nelze je tak snadno vyčesat či sfouknout jako suché lupy. Je s nimi totiž spojena zvýšená tvorba kožního mazu, což zapříčiňuje slepování a ulpívání lupů. Navíc to však může způsobit přemnožení kvasinek Malassezia vedoucí k seboree. U těchto lupů je důležité používat k mytí vlasů kosmetiku určenou na mastné lupy. V případě závažnějších či neustupujících obtíží se raději obraťte na lékaře, neboť by se mohlo jednat o seboroickou dermatitidu.
Suché lupy
Suché lupy se vyznačují malými bílými šupinkami, které lze z vlasů snadno vyčesat či sfouknout. Jelikož tolik nedrží na vlasech, můžete je najít také na svém oblečení či ložním prádle. Tento druh lupů bývá způsoben nevhodnou kosmetikou, která dráždí a vysušuje pokožku, či přecitlivělostí kůže. Ta tak reaguje olupováním. Řešením je kosmetika specializovaná na citlivou pokožku a suché lupy, která pokožku zklidní a dodá jí hydrataci.
Lupy ve vlasech u dětí
Také u miminek se můžete setkat s lupy až s většími ložisky nažloutlých lupů. Příčinou může být seboroická dermatitida, jejíž původcem bývá zvýšená produkce mazových žlázek s následným přemnožením kvasinek v oblasti lupů, ale také pohlavní hormony. Přesná příčina však dosud není známa.
Pokud na pokožce miminka naleznete lupy, rozhodně je neodstraňujte hrubou silou. Zpravidla postačí jejich vyčesávání a pečlivé promazávání olejem, vazelínou či mastí předepsanou lékařem. Šupinky se postupně samy odloupou.
Hnidy, nebo lupy?
Vši ve vlasech jsou noční můrou snad všech rodičů. Stačí neškodná záměna čepice ve školce a přenos „breberek“ je zajištěn. Jak ale poznat, zda máte doma skutečně vši, nebo jde jen o lupy?
- Hnidy jsou na vlasech pevně přichycené a odstranit je jde pouze stažením nehtem nebo speciálním hřebenem na vši.
- Jde bílá šupinka z vlasů sfouknout či vyklepat? Pak jde spíš o lupy - ty z vlasů snadno sklouzávají až třeba na oblečení. Hnida by se vám přilepila i k prstu po jejím vytažení z vlasů.
- Hnidy mají kapkovitý tvar, světlou barvu a jsou velké cca 1 mm.
- Našli jste něco, co vypadá jako hnida? Zkuste to rozmáčknout nehty, pokud hlasitě praskne, mohlo by se jednat o hnidu.
- Vši a tedy i hnidy se nejčastěji vyskytují ve vlasech za ušima a na zátylku. Projevují se svěděním hlavy a může se objevit zarudnutí pokožky.
Pokud máte podle bodů výše podezření na vši, utíkejte do lékárny. Kupte speciální šampon proti vším s vyčesávacím hřebenem a pusťte se do boje. Mezi babské rady patří ostříhání vlasů či jejich obarvení, jelikož vši by se na kratších a barvených vlasech neměly udržet. Zkuste také vyprání až vyvaření textilu a pečlivé vyžehlení ložního prádla, ručníků, čalounění a koberců. Pořádně prohlédněte hlavy všech členů rodiny a kontroly pravidelně opakujte, myjte vlasy a vyčesávejte.