Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zabalit (nejen vánoční) dárek jako je kniha, lahev, peníze nebo něco pro děti?
Dárky kupujete na poslední chvíli a k balení vám stačí dárková taška nebo igelitka. A když už se pustíte do opravdového balení, skončíte se slepenými prsty a hromadou zmuchlaného papíru. Chystáte se to zabalit? S námi to půjde stylově! Mrkněte na naše tipy, jak hezky zabalit knihy, lahve, měkké dárky a jiné. Nebo jak zabalit dárek bez balicího papíru pomocí techniky furoshiki.
Obsah článku
- 8 tipů na balení dárků
- Jak zabalit knihu? Knihy a krabice jsou jednoduché
- Originální vánoční balení měkkých dárků
- Jak zabalit lahev a další jedlé dárky?
- Jak zabalit peníze?
- Balení vánočních dárků pro děti
- Kreativní balení dárků do šátků technikou furoshiki
- Tipy na výrobu dárkové tašky či sáčku
- Výroba vlastního balicího papíru
8 tipů na balení dárků
Vymyslení a nákup vánočních dárků je jen polovina úspěchu. Teď je třeba všechny ty drobnosti, obří krabice, knihy, lahve a oblečení pěkně zabalit. Nejjednodušším řešením je vrazit vše do dárkových tašek nebo pořídit dostatečně velké mašle a jednoduše je na prezenty nalepit. Jak na to, když ale chcete dárky balit skutečně hezky?
- Vyberte si kvalitní balicí materiály: Pevný balicí papír, kvalitní stuhy a štítky by měly být vaší první volbou. Předem promyslete motiv a barvy pro dosažení soudržného vzhledu.
- Používejte krabice: Máte dárky komplikovaného tvaru? Vložte je před zabalením do krabic. Balení si výrazně zjednodušíte a výsledná prezentace bude přitažlivější.
- Recyklace a opětovné použití: Zvažte ekologické možnosti, jako jsou opakovaně použitelné látkové obaly nebo recyklovaný papír. Zkuste balení do šátku tzv. furoshiki technikou.
- Změřte a řežte přesně: Před řezáním a stříháním vše pečlivě změřte, abyste se ujistili, že např. papír zcela zakrývá, ale zároveň přílišně nepřekrývá dárek. Díky tomu bude obal úhlednější.
- Používejte oboustrannou pásku: Oboustranná lepicí páska je méně viditelná než ta běžná a poskytuje čistší, profesionálnější výsledek.
- Přehněte okraje a pozor na pěkné rohy: Úhledně založené okraje papíru dodají čistý vzhled. Toto je důležité zejména u hranatých dárků.
- Zdobte kreativně: Přidejte stuhy, mašle nebo jiné dekorace, jako jsou sušené květiny, vlastní štítky a malé ozdoby. Přidáním ručně psané poznámky nebo speciální ozdobou odrážející zájem obdarovaného bude dárek zase o trochu osobnější.
- Cvičte a neztrácejte naději: Jako u každé dovednosti i zde dělá cvičení mistra. Nenechte se odradit, pokud se vaše první pokusy zcela nezdaří.
Tip: Všechny tyto kroky uplatníte i u balení dárků k narozeninám, k výročí a dalším příležitostem.
Koupit dětem nová kola, drahé polovičce batoh a tchánovi kuši se zdálo jako parádní nápad. A teď sedíte v obýváku, obalení jako mumie a chce se vám to rozdupat. U nestandardních dárků podivných tvarů máte několik možností:
- Pořídit obří mašli a nalepit ji kamkoliv na dárek.
- Koupit dostatečně velkou tašku nebo krabici, do ní dárek uložit a tu následně ozdobit. Nebo si dárkovou tašku vyrobte sami.
- Vyhrát si s balením a pokusit se celý dárek kousek po kousku zabalit. To vám vezme spoustu času i nervů, ale výsledek stojí za to. A ano, i kolo se dá zabalit.
Jak zabalit knihu? Knihy a krabice jsou jednoduché
S balením začínáte nebo máte obě ruce levé? Knihy a cokoliv v krabici je pro vás darem z nebes, jelikož se balí nejjednodušeji.
- Ustřihněte si dostatečně velký kus balicího papíru. Velikost odhadnete tak, že na rozrolovaném papíře dárek několikrát po obvodu přetočíte, jako byste jej chtěli zkusmo zabalit.
- Předmět obalte kolem dokola a konce papíru k sobě přichyťte izolepou nebo oboustrannou páskou.
- Na otevřených stranách papír přehněte směrem k dárku. Nejprve jednu delší stranu, pak obě kratší a nakonec druhou delší stranu. Opět konce slepte.
- Dolaďte stuhou nebo hotovou mašlí. Pro efektnější zabalení dozdobte kořením (kus skořice, hvězdička badyánu), sušenými bobulemi a větvičkami.
Dárek, který jste koupili, není v krabici? Nevadí. Kupte ji (nebo se doma podívejte po krabici od bot) a prezent do ní schovejte. Pro usnadnění práce se rovnou poohlédněte po nějaké ozdobné, kterou už nebude třeba balit. Okopaný box od kurýra nechte koši.
Zajímavou alternativou je způsob balení, kdy každý díl krabice zabalíte zvlášť - tedy víko krabice i samotný box jednotlivě. Tak se obdarovaný snáz dostane dovnitř a vypadá to pěkně. Stejně tak lze balit i knihy - obalte jen její vnější přebal, ale listy nechte koukat.
U balení technikou furoshiki vám bude stačit šátek. Nůžky, lepidlo či pásku vůbec nepotřebujete.
Originální vánoční balení měkkých dárků
Ať už je máte rádi, nebo ne, určitě měkké dárky dostáváte i kupujete. Můžete je hodit do dárkové tašky a je hotovo. Jaké jsou ale další možnosti?
- Pevnější kousky s trochou trpělivosti zabalíte do papíru a převážete stuhou. Jen pozor, abyste si při balení papír prsty neprotrhli.
- Zjednodušíte si to dárkovou krabicí, kterou případně ještě přebalte papírem. Skvěle vypadají i dřevěné či plechové boxy, které se dají před Vánoci dobře sehnat a např. některé spodní prádlo se v nich rovnou už prodává.
- Alternativou krabic a boxů jsou sáčky z průhledného celofánu, zdobené pytlíky nebo textilní taštičky třeba z organzy.
- Udělejte z nich bonbónky. Prezent omotejte kolem dokola a na obou koncích nechte dost papíru, aby se daly převázat do podoby bonbónových mašliček.
- Vyrobte si dárkovou tašku nebo sáček na míru.
Tip: Pokud se přesto uchýlíte k hotové tašce, kupte novou. Ta, ve které jste loni dostali ručníky a ještě je na ní vaše jmenovka, není ideální.
Jak zabalit lahev a další jedlé dárky?
Sehnat dárkové balení vína nebo dárkové balení piva není před Vánoci žádný problém. Není to ono? Kupte lahev dle svých představ a balení si vyrobte sami.
- Kupte hezkou tašku na lahev a lupněte to do ní. Další možností je krabice, která se hodí zvlášť na dražší alkohol nebo pokud dáváte celou sadu.
- Lahev zabalte do balicího papíru a nad špuntem nechte cca 20 cm papíru navíc. Spodní konec přeložte, přimáčkněte ke dnu lahve a pořádně slepte. Vrchní delší část papíru poskládejte do harmoniky, ve středu ji přichyťte izolepou do podoby pavího ocasu či vějíře, ozdobte mašlí.
- Lahev zabalte do papíru jako v předešlém kroku, ale vrchní konec papíru neskládejte do harmoniky. Jen ho jemně přistiskněte k hrdlu lahve, svažte ozdobnou stuhou a dozdobte visačkou, ojíněnými plody, šiškami či sušeným ovocem.
- Z role balicího papíru si odměřte dvě a kousek výšky lahve. Ustřihněte jej a začněte jej z lícové strany skládat do harmoniky tak, aby byl přeložený kus vždy o cca 0,5 cm pozadu za předešlým přeložením - vytvoříte tak postupnou harmoniku. Papír otočte a přehyby z rubové strany zajistěte proužky izolepy, aby se nerozkládaly. Do jednoho rohu rubu papíru položte lahev a začněte ji diagonálně balit tak, aby se harmonika papíru nerozmotávala. Zajistěte izolepou a dozdobte. Měl by vám vzniknout dárek se spirálovitým efektem zabalení.
Jedlé dárky a dobroty k pití máte na seznamu celoročně a pravidelně jimi zásobujete tchyni a kolegy z práce. Jak s nimi naložit:
- Do dárkových tašek a boxů na lahve se krásně vejde také balení kvalitního oleje, sada omáček, výběrové paštiky, ale i šiška salámu chcete-li.
- Dárkové koše si sami sestavíte z oblíbených pochutin a omotáte dostatečně velkým kusem celofánu.
- Nevíte si rady, neznáte dobře chutě obdarovaného nebo jde o dar do práce? Kupte už naplněný dárkový koš, kterými se to v obchodech před svátky jen hemží.
- Hezkým a jednoduchým nápadem, který málokoho urazí, je dárkové balení čajů. Stačí vybrat mezi bylinnými či ovocnými a několik týdnů lahodných horkých nápojů je zaručeno.
- Hitem posledních let jsou dárkové bedny, které si adresát musí sám otevřít. K některým se dává páčidlo, k jiným šifra (a pro případ nouze i pilka) a až po vypáčení či rozluštění přijde zasloužená odměna. Bonusem je možnost škodolibého sledování dobývání se dovnitř, což bývá skvělá zábava.
Tip: Jedlé dárky nejsou pro každého. Může to působit, že jste si s tím nedali práci a také často zavazují k rychlé konzumaci. Dobře si předem rozmyslete, zda je ten onen ocení.
Jak zabalit peníze?
Dávání předmětů vás míjí, nikdy nevíte, co komu koupit a na prohledávání obchodů nemáte čas ani nervy. Stejně každému udělá největší radost naditá obálka, říkáte si? I s dárkovou obálkou si ale můžete vyhrát tak, aby to nevypadalo, že jste to řešili na poslední chvíli. Stačí koupit nějaký fešácký kousek, vymyslet vtipnou nebo dojemnou básničku a přiložit peníze.
Bankovky lze také zamotat do ruličky, jakou vídáte ve filmech u boháčů. Tuto ruličku zajistěte gumičkou, stuhou nebo menším kouskem méně lepivé pásky. Vše zabalte do balicího papíru a z přebytečných konců po stranách vyrobte mašličky jako u bonbonů.
Obnos rozměňte a nastrkejte do koupené kasičky. Tak dáte dva v jednom. Z bankovek lze také udělat kytici tak, že je zamotáte do tvaru růžových květů. To je ale pouze na vlastní nebezpečí, při zmačkání či silném natržení by peníze byly pouze na okrasu.
Balení vánočních dárků pro děti
Při balení dárků pro děti se můžete vyřádit. Už samotný obal totiž dítko potěší, pobaví a zabaví. Připravte se radši na to, že si děti neberou servítky a jasně vám řeknou svůj názor na zvolené balení i na jeho obsah. A také je velká šance, že se dítko na balení, se kterým jste trávili celou neděli, ani nepodívá a celé to nekompromisně rozcupuje. Proč to ale nezkusit?
Při koupi balicího papíru volte roztomilé, dobrodružné nebo zvířecí motivy. Papíry můžete koupit hotové, nebo si je vyrobit doma sami. Stačí vybraný motiv vystřihnout či namalovat. Například pomocí kulaté houbičky a barev natisknete na papír planety, kterým stačí přimalovat pásy, hvězdy a mléčnou dráhu.
Další možností je koupit jednobarevný papír a dárek zabalit tak, aby dané zvířátko vytvořil. Například nechte špičky tvořící uši pro domalování lišky, veverky nebo sovy. Vystřihněte parohy a domalujte soba. Kupte velké pohyblivé oči a nalepte je žábě.
Tip: U malých dětí dávejte pozor, aby součástí obalu nebyly malé kousky hrozící spolknutím či vdechnutím. I samotné rozbalování by mělo proběhnout pod dohledem dospělých.
Kreativní balení dárků do šátků technikou furoshiki
Furoshiki je japonská technika balení. Dárky se touto metodou balí do šátku - může být libovolný i speciální furoshiki šátek. K balení ale nemusíte volit jen šátek, vhodný je jakýkoliv textil hezký na pohled a do kterého se vám bude dobře balit. Vyhněte se starému prostírání nebo sepranému látkovému kapesníku.
Mezi největší výhodu patří to, že nepotřebujete papír. Jste ekologičtí, vyhnete se obíhání papírnictví a také vám netrhá srdce, když vidíte cucky z pečlivě zabalených dárků. Napadá vás, že přece potřebujete šátek? To ano, ale samotný obal bude dárkem! S radostí můžete zahodit také nůžky, lepicí pásku, stužky a pokročilé znalosti balení. Do šátku zabalíte měkký i tvrdý dárek, šperky, kosmetiku i „oříšky“, se kterými si papír neporadí. Limitovat vás může pouze velikost s ohledem na dostupné velikosti látek či šátků.
Jak na to: Vezměte šátek velikostí vhodný k zabalení. Dárek obalte látkou a tu na vrchní straně hezky zauzlujte. Neutahujte vší silou, ať se dá uzel ještě rozdělat. To je vše.
Tip: Setkat se můžete i se zavinovací barefoot obuví furoshiki.
Tipy na výrobu dárkové tašky či sáčku
- Ustřihněte tolik papíru, aby se do něj dárek odhadem vešel a jeho dlouhé konce slepte k sobě.
- Na spodním otevřeném konci přeložte cca 8 cm papíru.
- Toto přeložení otevřete a dvě vnější špičky přeložte ke středu otevřené části tak, aby vám na konci dárkového „rukávu“ vznikl na špici postavený čtverec.
- Horní a spodní špičku tohoto čtverce přehněte k jeho středu a pořádně slepte - tak si vyrobíte dno tašky.
- Teď už stačí jen výšku tašky upravit dle potřeb, vložit dárek a konce sáčku svázat či přeložit.
Výroba vlastního balicího papíru
V prvé řadě se vám bude hodit jednobarevný papír nebo takový s jednodušším vzorem. Také se zaměřte na typy bez výrazné povrchové úpravy, aby se vám na ně snadno psalo, tiskalo a malovalo. Dále se vám budou hodit: akrylové barvy, tužky, tempery, vodovky, štětce, razítka, brambory, jablka, akrylové fixy a popisovače, listy a další přírodniny.
Pomocí jablka a brambory si vytvoříte tiskátka. Jablko stačí rozkrojit napůl, namáčet jej do vybrané barvy a lehce obtiskávat na papír. Bramboru můžete rozpůlit a poté do její dužiny nožem nebo vykrajovátkem vyřezat libovolné tvary či písmena. Vyřezanou část pak máčejte v barvě a tiskněte na balicí papír. Stejným způsobem lze pracovat i s kusy trávy, plody či listy - stačí je namočit v barvě či natřít štětcem a položit na papír. Po uschnutí můžete tvary domalovat, udělat jim obrysy, přidat linky či písmena.
Vlastní balicí papír lze vyrobit i jen za pomoci štětců a barev, fix či tužek. Stačí najít trochu kreativního střeva, promyslet svůj motiv a tvořit. Nebo na papír napište, jaké vlastnosti na tom konkrétním obdarovaném máte nejradši. Nebo mu připomeňte vtipnou příhodu z loňského léta. Na popisování nejsou příliš vhodné křídy, jelikož se snadno stírají.
Stále to není to, co hledáte? Zkuste 3D balicí papír. Vezměte kousky vaty, látek, bambulky z příze, kousky přírodnin a dalších podobných materiálů a na papír je přilepte třeba tavnou pistolí. Poté stačí výtvor domalovat popisovačem (nebo nechat jen tak) a neokoukaný kousek je na světě. Vyrobte třeba bambulkový papír, zasněžený dárek, mraky či ovečky nebo dárek posetý motýly, srdci a ptáčky vystřiženými z kontrastního papíru.
Zasekli jste se na výběru, dochází vám nápady a zoufalstvím si trháte vlasy? Inspirujte se naším dárkovačem, kde objevíte nápady pro malé, velké, starší i chlupaté.
Dárky pro ženy Dárky pro muže Dárky pro děti Dárky pro mazlíčky