Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Netrapte se s bolestí zad
Vstanete od práce na notebooku a cítíte řezání pod lopatkou, o bolesti krční páteře ani nemluvě. Ráno lezete z postele a najednou se nemůžete už ani narovnat. Zase ta zpropadená záda! Jak boj s bolestí zad vyhrát a jak se jí příště vyhnout?
Proč vás bolí záda?
Bolest zad může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří sedavé zaměstnání a málo pohybu. Zní to jako klišé, ale je tomu tak. Pokud 8 hodin denně 5 dní v týdnu prosedíte za stolem, ještě navíc na zcela nevhodné nebo špatně nastavené židli, na zádech se to logicky podepíše. Po stresující práci nemáte na sport chuť, tak si sednete do prosezeného gauče nebo lehnete na měkkou matraci. A na problémy se zády je zaděláno.
Jaké jsou další příčiny bolesti zad?
- Špatné držení těla, hrbení se,
- nadměrný stres,
- příliš intenzivní aktivita (sport, stěhování),
- nevhodná matrace či postelový rošt,
- prostydnutí zad,
- nadváha,
- dlouhodobé nošení těžkého batohu či kabelky,
- nesprávná obuv a boty na podpatku,
- onemocnění (např. skolióza, vyhřeznutí ploténky).
Bolest může být akutní, nebo chronická. Akutní bolest zad je způsobena úrazem, výhřezem ploténky nebo nadměrnou zátěží.
Chronická bolest zad trvá několik měsíců nebo se opakuje. Její příčinou může být špatné držení těla a ochabnutí zádového svalstva.
Pokud bolest zad přetrvává, brání vám v běžných aktivitách, léky ani cviky nezabírají, cítíte mravenčení nebo dokonce ztrácíte citlivost v končetinách nebo ji provází slabost, dušnost a nevolnost, obraťte se neprodleně na lékaře.
Bolest v kříži, bedrech, mezi lopatkami a další typy
Bolest zad v kříži
Projevuje se bolestí spodní části zad, která se může přenášet až do hýždí, stehen a třísel. Příčinou mohou být přetížení a problémy s křížokyčelním kloubem, který spojuje horní část těla s nohama, tlumí nárazy a je důležitý pro stabilitu pánve. Dalšími příčinami může být Bechtěrevova nemoc a podrážděný sedací nerv nebo zkrátka ochablé svaly.
Při obtížích se vyhněte sportům zahrnujícím přenášení váhy z jedné nohy na druhou, sedům-lehům, zvedání kolen k hrudi, rotacím, předklonům s propnutými koleny a aktivitám, které vám způsobují bolest. Pokud vaše bolest není akutní a není zapříčiněna nemocí, vyhřezlou ploténkou či zánětem, aplikujte na bolavé místo suché teplo (sauna, léčivé náplasti, prohřívací lampy, hřejivé polštářky) či chlad (chladivé gelové bandáže) a soustřeďte se na posílení ochablých svalů. Při přetrvávajících nebo omezujících obtížích kontaktujte neprodleně lékaře.
Bolest zad mezi lopatkami a pod lopatkou
Tento typ bolesti je velmi častý u lidí se sedavým zaměstnáním nebo sedavým stylem života. Příčinami tak může být špatné postavení těla, nevhodné nastavení židle a pracovního stolu, ale na druhou stranu i přetížení svalů v této části zad např. přílišným posilováním mezilopatkových svalů. To se může projevit blokací hrudní páteře nebo žeber a vytvořením svalového uzlu tzv. trigger pointu. Na tento typ bolesti zkuste tepelnou či chladovou terapii, léky proti bolesti, masáž, lehké protažení a odpočiňte si od intenzivních aktivit, u kterých vás záda bolí.
Dalšími příčinami však mohou být i problémy s vnitřními orgány, neboť bolestí mezi lopatkami se projevují také onemocnění žlučníku či jícnu, ale i infarkt, angina pectoris nebo zápal plic. Pokud tedy vaše bolesti zad provází nevolnost až zvracení, dušnost nebo velká únava, vznikly náhle a jsou silné, kontaktujte neprodleně lékaře.
Bolest zad v bedrech a v oblasti ledvin
S bolestí beder se setkává mnoho lidí a příčiny mohou být podobné jako u bolesti jiných částí zad - vyhřezlá ploténka, přetížení svalů, sedavé zaměstnání, životní styl, stres, obezita atd. V této oblasti se objevuje také tzv. houser (neboli ischias či lumbago) projevující se náhlou a prudkou bolestí bederní páteře, která může vystřelovat do dolních končetin. Ischias způsobují: prochladnutí, zánět nervů, náhlý či příliš intenzivní pohyb. Řešením je klid, studený/teplý obklad a podávání léků proti bolesti. S bolestí bederní páteře se často setkávají také ženy v průběhu menstruace a těhotenství.
Pokud se s bolestí v bederní oblasti objevuje také obtížné močení, bolesti břicha, slabost a zvýšená teplota, mohlo by se jednat o problémy s ledvinami. V takovém případě vyhledejte lékaře.
Bolest krční páteře
Špatné držení těla s předsunutou hlavou, prudký pohyb hlavou, spaní na nevhodném polštáři či spaní na břiše a dlouhodobý stres se staženými rameny způsobují bolesti krční páteře. Ta může nejen omezovat v pohybu hlavou, ale i vystřelovat do ramen a rukou, zapříčinit mravenčení či znecitlivění a také bolesti hlavy. K řešení této bolesti zpravidla stačí pravidelné protahování, prohřátí gelem či hřejivým polštářkem, léky a gely proti bolesti a vyřešení příčiny (nesprávné nastavení pracovního stolu a židle, špatný polštář).
V případě, že bolest krční páteře způsobil úraz nebo např. i lehká autonehoda, máte podezření na skřípnutí nervu či jiný problém s páteří, kontaktujte lékaře.
Bolest zad v těhotenství
Těhotenství je pro tělo ženy velmi náročné a může jej proto provázet hned několik zdravotních obtíží. Mezi velmi časté patří právě bolest zad, které je způsobena zvyšující se váhou, zvětšujícím se bříškem, ale i celkovými změnami v těle - rozšiřující se žebra, změny pánve. Pro pohodlný odpočinek a spánek je skvělým řešením koupě těhotenského či kojicího polštáře, který si podložíte kolena, bříško i hlavu. To uleví zatěžovaným kloubům. Dále se poohlédněte po cvičení pro těhotné zaměřeném na uvolnění a protažení, navíc vás udrží v kondici. Pokud vám to lékař dovolí, zkuste plavání v čisté vodě, jelikož i to uvolí celé tělo a voda příjemně nadnáší.
Bolest zad přecházející do nohy
Objevuje se při bolestech bederní páteře či spodní části zad. Může ji provázet také brnění a snížení citlivosti některé části nohy a prstů u nohou. Nepomáhají vám žádné léky ani protahování? Máte problémy sedět i stát, vyjít schody a bolest trvá několik týdnů až měsíců? Může jít o tzv. kořenový syndrom způsobený vyhřeznutou ploténkou. V takovém případě se obraťte na lékaře.
Co na bolest zad a jak ji léčit?
První pomocí jsou léky proti bolesti. Po nich sáhnete při bolesti zad, hlavy i zubů, a proto zřejmě ve vaší lékárničce nechybí. Můžete si vybrat z prášků, tablet a kapslí, které se polykají, a šumivých tablet s rychlým účinkem. Zpravidla platí, že je dobré vzít si lék dříve, než se bolest plně rozjede - pak už by nemusel tak snadno zabrat.
Dalším řešením jsou krémy a gely proti bolesti, které obsahují léčivé složky a pomohou vám díky absorbování skrz pokožku. Stačí je namazat na postižené místo. Některé přípravky pak obsahují také chladivé, či naopak hřejivé složky, které mohou od stažení a bolesti zad také pomoci.
Oblíbeným řešením jsou léčivé náplasti, které nalepíte přímo na bolavé místo. Mívají hřejivé účinky, např. díky obsahu kapsaicinu z pálivých papriček, nebo naopak chladí. Působí několik minut až hodin. Bolavá záda můžete také obložit gelovými polštářky, které stačí ohřát nebo vložit do mrazáku. Skvělý je také termofor s horkou vodou a teplý hřejivý polštářek naplněný třešňovými peckami.
V případě velmi silné, omezující a dlouhotrvající bolesti přichází na řadu injekce na bolest zad tzv. obstřik. Pro tuto léčbu se však musíte obrátit na lékaře a nejde o řešení bolesti, pouze se vám uleví. Proto je třeba bolestem zad předcházet.
Prevencí proti bolesti zad je zdravý životní styl, dostatečné množství pohybu bez přetěžování (chůze, plavání, jóga), správné držení těla, kvalitní postel a matrace, řešení nadváhy a obezity. Tyto změny doplňte o cvičení na záda a pravidelné masáže, ideálně rukama zkušených masérů či rukou partnera s kvalitním masážním přípravkem. Na domácí protahování a promasírování si rozhodně pořiďte masážní válec, malý masážní míček, overball, gymnastický míč a masážní pistoli.
12 cviků na záda - prevence i řešení
Říkáte si, že na bolavá záda musí rozhodně pomoct jejich pořádné posílení? A už objednáváte set činek, hrazdu do dveří a cvičební podložku. Zadržte, mohli byste si ublížit! Zdravá záda je určitě třeba posílit, ale ne tak, abyste si ještě více uškodili a uhnali si housera.
V prvé řadě se obraťte na svého lékaře, chiropraktika, ortopeda nebo fyzioterapeuta. Zkonzultujte s ním své obtíže a nechte si poradit. Cvičení na záda můžete bez problémů provozovat doma a mnohé z nich i v kanceláři.
Info: Se zády souvisí tzv. core čili střed těla a břicho. Proto mnohé cviky na záda zahrnují posilování středu těla či bříška.
Tipy na cviky na bolavá záda
- Lehněte si na záda na cvičební podložku a obě kolena přitáhněte k hrudníku a chytněte je. Protažení prodýchejte a klidně přidejte lehké kolíbání do stran.
- Vleže na zádech pokrčte jedno koleno a pomalu jej přehoďte na druhou stranu těla. Obě ramena i lopatky se snažte držet na zemi.
- Přetočte se na břicho a na předloktích či dlaních zvedněte horní polovinu těla do tzv. kobry. Prodýchejte, můžete přidat otočení hlavy s podíváním se na paty.
- Jednu nohu vleže na břiše přehoďte přes tělo a zkuste se špičkou dotknout země. Hrudník by měl zůstat celou plochou na zemi.
- Na všech čtyřech střídejte hrbení zad ke stropu a prohýbání hrudníku k zemi.
- Na čtyřech se za levou rukou vytočte do levé strany - ruka míří ke stropu. Následně se podtočte na pravou stranu a levou ruku protáhněte prostorem mezi pravou rukou a pravým stehnem. Levou stranu hrudníku položte na podložku a prodýchejte. Opakujte na druhou stranu.
- Kolena a nárty či špičky nechte na zemi, horní polovinu těla položte na podložku, zatímco pánev míří kolmo vzhůru ke stropu. Ruce na podložce natáhněte do dálky před sebe. Hrudník protlačte k zemi a čelo položte na zem.
- Zvedněte se do tzv. střechy, kdy jsou dlaně a chodidla na zemi a pánev míří ke stropu. Hrudník se snažte tlačit k nohám, případně kolena lehce pokrčte a prošlápněte špičku-patu.
- V tureckém sedu se nakloňte na stranu, opřete se o spodní loket a vrchní ruku natáhněte do strany do dálky. Obě hýždě se snažte držet na zemi.
- Vsedě na židli či v tureckém sedu pomalu otáčejte hlavu nad pravé a levé rameno. Poté hlavou dělejte přes hrudník obloučky od ramene k ramenu.
- Hlavu ukloňte na jedno rameno, stejnou rukou hlavu přidržte a jemně přitáhněte. Opakujte na druhou stranu.
- Dělejte želvu, a to tak, že hlavu nejprve vytáhnete vpřed za bradou a poté ji vtáhnete zpět. Cvik několikrát zopakujte.