Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Co je to advent a na kdy letos vychází první adventní neděle?
Rok se s rokem sešel a na dveře nám opět nedočkavě klepe advent. Víte ale, co tohle slovo znamená? Pojďte se s námi pomalu naladit na předvánoční atmosféru a zjistěte, kdy zapálenou svíčkou na věnci přivítáme první adventní neděli. Tento den nese také svůj speciální název, stejně jako tři ostatní neděle. Prozradíme vám je spolu s dalšími tradicemi a zvyky.
Jaký má advent význam?
Advent je obdobím čtyř neděl před Štědrým dnem. Ve své podstatě začíná 1. prosince, kdy si děti vyloupnou z kalendáře první dobrůtku. Zároveň je i počátkem liturgického roku, kdy křesťané očekávají příchod Spasitele. Ne nadarmo pochází výraz „advent“ z latinského slova „adventus“, jež znamená příchod.
První zmínky o adventních bohoslužbách sahají do 5. století v italském městě Ravenna a 6. století v Římě. Počet nedělí se často lišil – slavily se 4 až 6 týdnů. V současné době slavíme 4 týdny.
Začátek adventu a názvy nedělí
První adventní neděle připadá každý rok na některý den mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Ta letošní začíná hned prvním dnem v měsíci – 1. prosince 2024 a ke štědrovečerní tabuli usedneme v úterý 24. prosince. Věděli jste, že se každá neděle pyšní svým lidovým jménem? První je železná, po ní přichází bronzová, třetí je stříbrná a ta poslední nese název zlatá.
Oslava adventu je historicky spjata se zapalováním svíček na věnci. Letos zapalte svíčky v tyto dny:
- První adventní neděle (železná): 1. prosinec 2024
- Druhá adventní neděle (bronzová): 8. prosinec 2024
- Třetí adventní neděle (stříbrná): 15. prosinec 2024
- Čtvrtá adventní neděle (zlatá): 22. prosince 2024
Součástí čekání na příchod Ježíška může být výroba věnce. Znáte jeho symbolický význam a víte, jaké barvy svíček na něj zvolit?
Příprava na Vánoce podle adventních týdnů
Vánoce se kvapem blíží a již 1. prosince zapálíme první svíčku! Využijte rozdělení adventního období pragmaticky, ať zvládáte všechno připravit včas. Do čeho byste se měli pustit v první, druhý, třetí a čtvrtý týden?
1. adventní týden: Bude to jízda!
- Kalendář: Pořiďte, nebo vyrobte dětem adventní kalendář, ať mohou odpočítávat dny do Vánoc.
- Dopis: Napište s dětmi dopis Ježíškovi, ať zná(te) jejich nejtajnější přání.
- Balíček dobrot: Připravte dětem nadílku na sv. Mikuláše.
- Kostým: Děti budou pravděpodobně potřebovat vánoční kostým do školky či školy. V předstihu jim ho pořiďte, nebo vyrobte.
- Cukroví: Sepište si seznam druhů, které máte v plánu letos upéct. Sledujte slevy na potřebné ingredience a nakupte si je do zásoby. Pokud letos nepečete, co nejdřív si cukroví objednejte. Začněte péct perníčky!
- Dárky: Pokud ještě žádné nemáte, je na čase je začít pořizovat, ať to pak nehoníte na poslední chvíli.
- Dekorace: Projděte zásobu vánočních dekorací a zkontrolujte funkčnost světýlek.
- Úklid: Naplánujte si vánoční úklid a delegujte úkoly ostatním členům rodiny.
- Dostatek místa: Ukliďte ve spíži a uvolněte prostor pro zásobu svátečního jídla.
2. adventní týden: Vánoční úklid ve velkém stylu
- Úklid: Umyjte okna a ozdobte je vánočními samolepkami či světýlky. Utřete prach, vyluxujte, otřete i zapomenutá místa a ukliďte do skříně všechny nepotřebné věci.
- Cukroví: Upečte suché cukroví, které potřebuje čas na rozležení chutí či zvláčnění džemem.
- Dárky: Nakupte vánoční papír, jmenovky, lepicí pásku, papírové taštičky a ozdoby na dárky. Můžete si je připravit do větší krabice nebo papírové tašky, abyste měli u balení dárků vše nezbytné po ruce.
- Atmosféra: Nalaďte se na Vánoce romantickým filmem nebo návštěvou adventních trhů.
- Strom: Promyslete, jaký vánoční stromek pořídíte a kam ho umístíte.
- Přání: Vybavte se poštovními známkami, ověřte adresy svých blízkých a pošlete jim papírové přání k Vánocům.
Jak vyčistit myčku? Jak vyčistit koberec? Jak vyčistit pračku?
3. adventní týden: Balíme dárky!
- Dárky: Máte zřejmě poslední možnost objednat vánoční dárky. Vybírejte ty z kamenných obchodů nebo e-shopů garantujících dodání zboží do Vánoc. Hlídejte si skladovou dostupnost i podezřelé jednání prodejce. Ty, které už máte, zabalte.
- Cukroví: Pusťte se do výroby nepečeného cukroví a krémů k plnění. Je ideální čas na výrobu vosích hnízd (včelích úlků), kokosových a rumových kuliček, marcipánek atd.
- Strom: Pokud nemáte umělý, kupte živý vánoční stromeček.
- Úklid: Dokončete úklid všeho, co se dá. Ať doma neběháte na Štědrý den s prachovkou.
- Nákup: Naplánujte sváteční menu a připravte si nákupní seznam.
- Atmosféra: Dejte si sraz s přáteli. Čím jsou Vánoce blíž, tím hůř si najdete čas pro setkání.
- Lékárnička: Nemoci chodí i o svátcích, kdy jsou lékárny zavřené. Zkontrolujte, že vám nechybí sprej do nosu, léky na snížení teploty, pastilky na bolest v krku ani černé uhlí. Pro děti se hodí čípky, léky nebo sirup na snížení horečky, odsávačka hlenů, mořská voda ve spreji, dezinfekce, náplasti atd.
4. adventní týden: Zasloužená odměna
- Nákup: Vyrazte na poslední velký nákup potravin. Kupte vánočního kapra, jinou rybu či čerstvé maso na řízky.
- Dárky: Dobalte poslední dárky a zkontrolujte, že máte všechny.
- Přípravy: Udělejte v předstihu bramborový salát, aby se chutě dostatečně spojily. Promyslete si svůj outfit k štědrovečerní hostině. Ozdobte vánoční stromeček.
- Relax: Zaplujte do koupelny a dopřejte si relaxační koupel. Vydejte se na osvěžující procházku přírodou a nakrmte ptáčky.
Průvodce světem dámské kosmetiky Recepty na nejlepší vánoční cukroví
Naše adventní zvyky a tradice
Současné prožívání adventu se liší od toho, jak jej slavili lidé v minulosti. Zatímco dnes je advent často obdobím shonu a stresu, kdysi jej lidé prožívali duchovněji. Vyhýbali se tanci, zábavě i zpěvu, a věnovali se zejména rozjímání. Na druhou stranu se k tomuto období vázaly různé lidové zvyky a tradice, které přetrvávají až dodnes.
Adventní půst
Během adventu platil zákaz konzumace masa, alkoholu a živočišného tuku. Skromný jídelníček tvořily luštěniny, kysané zelí, jáhlová nebo kroupová kaše doslazená lžičkou medu s oříšky.
Sv. Barbora
Svátek sv. Barbory se slaví 4. prosince a váže se k tradici trhání ovocných větévek dívkami. Pokud dívce větvička do Štědrého dne vykvete, provdá se. Rozkvetlá větévka přináší mimo jiné do domu štěstí.
Sv. Mikuláš
Je patronem milosrdné lásky a ochráncem křesťanské víry. Narodil se na území dnešního Turecka a proslavil se svou ochotou pomáhat druhým lidem tím, že jim rozdával svůj majetek. Postava sv. Mikuláše dodnes každoročně 5. prosince navštěvuje města i vesnice a obdarovává děti sladkostmi ve společnosti anděla a čerta. Zlobivé děti dostávají brambory a uhlí.
Sv. Lucie
13. prosinec je svátkem sv. Lucie, patronky švadlen. Bylo tradicí, že v tento den navštěvovaly dům od domu Lucky – dívky v bílém oblečení s obličejem umazaným od mouky či s bílými maskami s dlouhým klapajícím zobákem. Kontrolovaly hospodyně, zda nepředou (v ten den platil mezi lidmi zákaz předení) nebo nederou peří. Pokud takovou hospodyňku přistihly, peří rozfoukaly a napředenou niť rozmotaly. Zároveň vybízely děti k modlení a za modlitbu je obdarovávaly pamlskem z košíčku.
Vánoční perníčky
Obvykle se pečou jako první, protože potřebují dostatek času pro změknutí. Původně byly výsadou vyšších vrstev – na vánočním stole chudých lidí bylo namísto nich sušené ovoce. Popraskané perníčky mohly znamenat neštěstí v rodině. Pro bohatou sklizeň hospodyňky otíraly ruce od těsta o kmen ovocného stromu. Z perníčků lze vyrobit ozdoby na stromeček, perníkovou chaloupku nebo postavit betlém.
Betlém
Původně byl dominantním prvkem vánoční výzdoby domácností a kladly se k němu vánoční dárky. Sestavuje se na konci adventu a postupně se do něj přidávají jednotlivé figurky – Ježíšek i tři králové. Uklízí se na Hromnice (2. únor). České betlémy se skládají i ze světských postav – řemeslníků a muzikantů. I kulisa Jeruzaléma se u nás často vyměňuje za malebné vesnické prostředí.
Vánoční polaz
Na zimní slunovrat se kdysi do světnice věšela krásná vánoční dekorace symbolizující slunce, život, naději a navracející se teplo a světlo. Polaz měl pro naše pohanské předky hluboký význam – zpodoboval slunce, jež nabývá opět na síle. Lze jej vyrobit i dnes – do kusu upečeného těsta, brambory nebo jablka nahusto zapíchejte špejle ozdobené sušeným ovocem, skořicí, badyánem a různými tvary vykrojenými z pomerančové kůry, kousky zlatého papíru či barevných látek.
Polibek pod jmelím
Jmelí je symbolem rodinného štěstí a požehnání. Podle keltské tradice vydrží dvojici, jež se pod jmelím políbí, láska až do příštích Vánoc.
Vánoční stromeček
Podle původních německých tradic se zdobily stromky v přírodě a později si lidé nosili stromy domů jako ochranu před mrtvými dušemi. Staří Slované věšeli stromečky špičkou dolů a zdobili je zejména jablky a červenými stuhami. Mrtvé duše se tak měly nasytit sladkostí ze stromečku již před vstupem do domu, díky čemuž v domě nikomu neublížily, a zároveň toto umístění šetřilo místo v obvykle malé světnici.
Vánočka
Svým tvarem připomíná Ježíška zavinutého v peřince. Tradičně se plete z 9 pramenů – 4 spodní symbolizují živly (oheň, voda, vzduch, zem), 3 prameny uprostřed představují rozum, cit a vůli, zatímco 2 vrchní prameny jsou zástupci lásky a vědění. Na vánočním stole nemohla chybět, přičemž kousek se dal zvířatům (aby je chránila před zlými silami), pár drobků se hodilo do studny (aby nevyschla) a zbytky byly ponechány duším zesnulých, jež o Štědrém večeru podle pověr navštěvovaly své blízké.