Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Zpět do školy s šikovným seznamem věcí – na co nezapomenout?
Nová školní sezóna klepe na dveře a s ní i nutnost pořídit dětem vše potřebné k výuce. Čím ale nejistého prvňáčka i zkušeného školáka vybavit? V tomto článku s praktickým seznamem vám prozradíme, co by v batohu žádného žáka ani studenta nemělo chybět, ať už se chystá do první třídy, nebo na střední školu. Váš potomek tak bude dokonale připraven a i vy si trochu ulevíte od stresu spojeného se začátkem školního roku.
Seznam věcí do školy – co si koupit?
Každý malý i větší školák by si měl před začátkem školního roku udělat seznam věcí, které mu usnadní učení nebo bude díky těmto věcem učení alespoň mnohem menší „otrava“. Nový tablet, počítač, stylový batoh nebo několika patrový penál, s tím musí udělat dojem každý.
- Školní batoh, taška či aktovka;
- penál vybavený psacím perem nebo propiskou, tužkami, pastelkami či fixy, gumou a ořezávátkem;
- sáček na přezůvky s vhodnou obuví;
- kapsář na lavici s výtvarnými potřebami;
- školní sešity, obaly na sešity a učebnice;
- desky na písmena a čísla, stíratelná tabulka, pravítka a kružítko dle stáří dítěte;
- box na svačinu a lahev na pití;
- výtvarné potřeby dle doporučení školy: nůžky, lepidlo, tuš, vodovky, tempery, igelit na lavici, různé druhy štětců, pastely, modelína, houbička na nádobí atd.;
- taška na tělocvik se sportovní výbavou: boty na ven a do tělocvičny (se světlou podrážkou), dlouhé a krátké kalhoty, tričko, mikina a bunda podle počasí, ponožky na převlečení a popř. spodní prádlo;
- dětská peněženka na drobné mince a kartičku na MHD, šňůra na krk pro klíče a čip na obědy.
Základní výbava
Mezi nejzákladnější potřeby, bez kterých se žádný žák ani student neobejde, patří školní batoh nebo aktovka, penál, výstroj na svačinu (box, krabička, lahev) a přezůvky. Menší děti pak potřebují také kapsář na školní lavici a sáček na obuv do školy.
Taška by měla být pohodlná, ideálně ergonomická, a obsahovat dostatek prostoru a kapes na školní potřeby i osobní věci. Neopomeňte ani vzhled, který by měl být pro dítě lákavý a také by si díky němu mělo své věci dobře poznat. Na aktovce by určitě neměly chybět nastavitelné popruhy a bezpečnostní prvky.
Penál by měl být dobře členěný, aby se do něj daly přehledně uložit všechny psací potřeby a další drobnosti. Sadou školních pomůcek si ušetříte řadu starostí a neshody při výběru – jednoduše koupíte vše v jednom designu.
Psací potřeby, sešity a další nezbytnosti
U mladších žáků byste měli seznam psacích potřeb a sešitů dostat přímo ze školy, někdy sešity přímo sami zajistí. Vždy však počítejte s tím, že pravděpodobně na každý předmět budete potřebovat alespoň jeden. Někdy budou mít specifické vlastnosti (linkovaný, čistý, čtverečkovaný) nebo rozměry (např. na hudební výchovu), proto se řiďte pokyny vyučujících.
Sešity by, stejně jako učebnice, měly být obalené. Nejlepší volbou jsou univerzální obaly, které velikosti knihy nebo notesu přizpůsobíte sami. Vše uložíte do desek na sešity, které zajistí, že se papír nezohýbá. Prvňáčci budou potřebovat také desky na písmena a číslice.
Na psaní budou nezbytné: psací pero nebo propiska, tužky v několika tvrdostech, pastelky, fixy, guma a ořezávátko. Do penálu se hodí i nůžky, s oblými špičkami u mladších dětí. Starší žáci a studenti budou potřebovat také pravítka, úhloměr, kružítko a hodit se může i kalkulačka. Dobrou pomůckou je také menší lepidlo v tyčince, které je v penálu vždy po ruce.
Co připravit na výtvarnou výchovu?
Každá škola by vám měla připravit seznam, co bude vaše dítko na hodiny „výtvarky“ potřebovat. Zpravidla na něm najdete:
- Box, krabici nebo kapsář na uložení výtvarných potřeb;
- zástěru a voděodolný ubrus či igelit na lavici;
- kelímek na vodu k vymytí štětců;
- houbičku či hadřík k otření stolu;
- paletu k míchání barev;
- ploché a kulaté štětce různých velikostí;
- tempery;
- vodové barvy;
- voskovky;
- křídy či pastely;
- modelínu;
- lepidlo, nůžky, ořezávátko a tužky, pokud nejsou v penálu;
- tuš.
Sportovní potřeby
Ať už jde o první sportovní hodiny malých žáčků, nebo basketbalové zápasy studentů, výbava by tomu měla být přizpůsobena. Pořiďte oblečení a obuv určené k pohybu. Vše by mělo být pohodlné, prodyšné a dítěti se dobře oblékat. Školy preferují sálové boty nebo tenisky bez černé podrážky, která by špinila podlahu tělocvičny. Zakoupenou obuv během roku přezkoušejte, aby se v ní rychle rostoucí dětská chodidla netísnila.
Pro začátek je možné připravit bavlněné tričko a pohodlné tepláky či žerzejové kraťasy. Na intenzivnější tělocvik jsou ale vhodné funkční materiály, které rychle schnou a nenasákávají pot. Pro větší pohodlí zvažte také přihození náhradního spodního prádla a ponožek či dokonce ručníku a mýdla (pokud má škola sprchy a dítě je ochotné se tam po náročné hodině opláchnout).
Do tašky, vaku či batohu na tuto výbavu připravte variantu do teplejšího i chladnějšího počasí, nebo potřeby vždy dle sezóny vyměňte.
Elektronika pro menší i větší
V současné moderní době se elektronice nevyhnete. Některé vychytávky budou potřeba pro spojení se školou, přehled známek i kontrolu domácích úkolů, ale jiné zajistí zejména bezpečí a pohodlí vašich nejdražších. S někdy kontroverzním mobilním telefonem máte dítko na dosah, ale hlavně má ono na dosah vás. Zavolá vám a dá vědět o zpoždění, zeptá se na nejbližší spoj MHD nebo se doptá, zda může na návštěvu ke kamarádovi. Tyto funkce mnohdy nahradí dětské chytré hodinky, prostřednictvím kterých si navzájem pošlete krátkou zprávu nebo vy třeba zkontrolujete jeho polohu.
Starší žáci pak ocení zejména tablet nebo notebook, na kterých si mohou vyhledávat potřebné informace, zpracovávat prezentace a doplňkové práce. Jsou ale důležité také pro komunikaci se spolužáky a kontrolu, kdo co zapomněl. A sluchátka zpříjemní každou delší cestu.
Jak vyřešit dopravu?
Pokud nejste šťastlivci mající školu tzv. za rohem a nemáte možnost vozit potomka do školy i z ní autem, musíte vyřešit dopravu. Máte-li instituci ve vedlejší čtvrti nebo pár ulic vedle, je zajímavou možností koloběžka, elektrokoloběžka nebo kolo. Předem si ale ověřte, že lze vybraný dopravní prostředek během výuky někam bezpečně uskladnit.
Ve většině případů budete transport řešit (městskou) hromadnou dopravou čili tramvají, autobusem, vlakem nebo metrem. V takovém případě pořiďte dostatek jízdenek nebo kartičku na MHD, která bývá za pravidelný poplatek nebo do určitého věku někde i zdarma. V některých případech můžete mít přepravu díky dokladu o studiu levnější, a proto si neváhejte ve škole vyžádat potvrzení nebo zařiďte studentský průkaz.
Tip: S mladšími dětmi cestu do školy pečlivě projděte, projeďte a nastudujte. Včetně přechodů, matoucích zastávek a dalších překážek na cestě.
Místo pro přípravu do školy
Výukou ve škole práce nekončí! Připravte se na příval domácích úkolů, dobrovolných prací a dodělávek toho, co se ve škole nestihlo. Samozřejmě to jde i u jídelního stolu nebo stolku v obýváku, ve správném prostředí to ale půjde snáz. Dítěti vyhraďte prostor, kde se bude moci soustředit a kde bude mít všechny své potřeby a klid k dokončení úkolů.
Pořiďte psací stůl – rostoucí či nastavitelný žáčkovi vydrží déle a práce na něm bude pohodlnější. S podložkou pak nemusíte řešit, že propiska nebo tužka utekly mimo papír. Židle by měla být nastavitelná a nejlépe ergonomická, aby z ní nebolela záda a dítko se na ní nekroutilo. Minimálně by se měla dát upravit její výška, vhodné je také nastavení bederní a hlavové opěrky a výše loketních opěrek. Kolečka umožní snazší pohyb od i ke stolu a možnému poničení podlahy zabrání podložka na zem.
Tip: Celý pracovní prostor umístěte pod okno nebo tak, aby pravákům světlo směřovalo zleva a levákům zprava. Psaní po večerech a v zimě usnadní nastavitelná stolní lampička.