Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Návody a tipy, jak vyrobit domácí glycerinové mýdlo (bez hydroxidu sodného)
Kdo jednou zkusí domácí, už nebude chtít jiné. I to se říká o voňavých a krásně barevných mýdlech, jejichž výroba je velmi snadná. A co víc, i zábavná a bez hydroxidu sodného! Do vyzkoušení našich tipů se tedy můžete bez obav pustit i s dětmi, protože budete pracovat s bezpečnou mýdlovou hmotou. Který návod vyzkoušíte? Bude to levandule se solí, medové s kozím mlékem nebo snad verze s hračkou?
Univerzální postup výroby mýdla
Návod na výrobu domácího mýdla z mýdlového hmoty není nijak složitý a zvládnete jej i bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Samotný proces je velmi zábavný, výsledek efektní a pokud budete chtít, můžete k tvoření přizvat i děti. Práce s hmotou je velmi bezpečná – na rozdíl od manipulace s hydroxidem sodným, který může v nesprávných rukou způsobit mnoho problémů.
- Mýdlovou hmotu nechte pomalu rozpustit buďto ve vodní lázni, nebo v mikrovlnce (30–60 vteřin na střední ohřev, průběžně kontrolovat a promíchávat).
- Do rozpuštěné hmoty přidejte barvu a aroma. Při používání esenciálního oleje vám budou stačit 2–3 kapky na 100 g hmoty.
- Hmotu s ostatními přísadami řádně rozmíchejte dřevěnou špachtlí, koncem vařečky nebo ručním pěničem mléka.
- Hotovou směs nalijte do formiček. Pokud chcete dosáhnout opravdu hezkého výsledku, postříkejte párkrát povrch horké hmoty odstraňovačem bublinek (po nalití do formy).
- Výrobek nechte vychladnout. Nesnažte se jej vyklopit dříve, když bude ještě měkký – mohl by se zdeformovat.
- Opatrně jej vyklepněte z formičky a odložte na tmavé místo. Dopřejte mu alespoň 3 týdny na „vypocení“. Případný mastnější povlak z něj pak stačí jemně setřít.
- Po odležení jej lze zabalit i jako dárek. Využijte k tomu balicí papír, potravinářskou folii nebo zatahovací organzový pytlíček.
Doba tuhnutí výrobku je individuální záležitostí. Záleží na velikosti formičky i okolní teplotě. Obecně platí, že potřebuje alespoň 30 minut, aby jej bylo možné vyjmout z formy. Pro zkrácení doby tuhnutí jej můžete dát do chladnějšího prostředí (do lednice, sklepa, garáže a v chladném počasí třeba na balkon).
Ze zbytků lze vyrobit vlastní mýdlovou hmotu. Stačí je nakrájet nebo nastrouhat, rozpustit ve vodní lázni a spojit dohromady. Poté k nim přidejte další ingredience (aroma, barvu atd.), nalejte směs do formy a nechte ztuhnout.
Pokud se vám nechce hned investovat do plastové či silikonové formy, můžete použít rozříznutý kelímek od jogurtu nebo krabici od mléka či kefíru. Dlouhého mýdlového válce určeného k rozřezání na menší kulaté kousky dosáhnete použitím dlouhé tuby od brambůrků.
Pro výrobu menších formiček sáhněte po silikonové modelovací pastě (např. Siligum od značky Gedeo), která se používá velmi snadno. Stačí mezi prsty důkladně promnout stejné množství bílé a modré složky, otisknout do ní rychle požadovaný předmět a nechat ztuhnout. Poté předmět z formičky odstraňte a máte hotovo.
Přísady a pomůcky
K výrobě domácího glycerinového mýdla budete potřebovat několik přísad a pomůcek. Které to jsou?
Přísady
- Glycerinová mýdlová hmota: Lze ji pořídit v čiré i netransparentní bílé barvě. Na trhu najdete základní hmotu i varianty s různými příměsmi (např. med, aloe vera, kozí mléko, bambucké máslo, olivový olej). Její cena se pohybuje kolem 150 Kč za kilogram.
- Barvy do mýdla: Jsou určené pro mýdla, gely, vosky, případně barvení koupelových solí. Jsou zcela rozpustné a neměly by zakalovat čirou hmotu.
- Exfoliant: Jde o jemný prášek, který se do hmoty vmíchává pro peelingový (vyhlazovací) efekt. Prodává se jako jahodová, malinová či šípková zrníčka, namletá pemza, ořechové skořápky, meruňková jádra, mletá káva, maková semínka atd. Exfoliant není jako přísada nezbytný.
- Odstraňovač bublinek: Izopropylalkohol v rozprašovači slouží na odstraňování bublinek z povrchu výrobku a při vkládání dekoračních předmětů do ještě horké hmoty. Při výrobě více barevných mýdel zvyšuje přilnavost jednotlivých vrstev.
- Aroma a esenciální oleje: Aby výrobek krásně voněl, přidejte do hmoty esenciální olej nebo speciální aroma určené přímo pro tento účel.
- Sušené květiny: Nasušte si do zásoby levanduli, měsíček lékařský, růži a další oblíbené květy nebo byliny.
Pomůcky
- Ruční pěnič mléka: Postará se o rychlé promíchání rozpuštěné mýdlové hmoty s barvivem a dalšími přísadami.
- Kráječ na mýdlo: Pokud se chcete této aktivitě věnovat intenzivněji, popřemýšlejte nad pořízením speciálního kráječe s dřevěnou formou. Pro hobby účely si vystačíte i s nerezovým vlnkovaným kráječem nebo ostrým kuchyňským nožem.
- Plastové a silikonové formy: Pomohou vám vytvarovat jakýkoliv tvar – srdce, růži, včelu na plástvi, andílka atd. Lze také použít ořezanou krabici od mléka, případně si můžete vyrobit vlastní formičku z dvousložkové silikonové modelíny.
- Dřevěnou špachtli.
- Skleněnou nádobu na rozehřátí hmoty.
Levandulové s mořskou solí
Levandulové mýdlo překrásně voní i vypadá. Myslete však na to, že květy vždy vyplavou na povrch. A proto nebuďte zklamaní, že se nevyskytují uvnitř hotového výrobku – a to ani pokud byste je přimíchali přímo do hmoty před naléváním do formičky.
Budete potřebovat:
- 100 g mýdlové hmoty,
- 1 lžička sušených levandulových květů,
- 1 lžička mořské soli,
- 2–3 kapky levandulového esenciálního oleje,
- fialovou barvu (volitelné),
- odstraňovač bublinek.
Postup:
Rozehřejte mýdlovou hmotu a přijde do ní esenciální olej a případně fialové barvivo. Na dno formičky nasypte sušené levandulové květy, zalijte je troškou hmoty a jemně ji ke květům zapracujte. Poté formičku doplňte zbytkem hmoty, její povrch postříkejte odstraňovačem bublin a směs nechce ztuhnout.
Peelingové s kávou
Pokud milujete kávu z celého srdce, neváhejte a vrhněte se na výrobu této voňavé kávové kostky! S touto surovinou se dá doslova kouzlit – skvěle chutná a voní, používá se jako peelingová přísada do kosmetiky a lze s ní i malovat, protože pouští barvu. Všechny tyto vlastnosti lze efektivně využít i při výrobě mýdla.
Budete potřebovat:
- 100 g bílé mýdlové hmoty,
- 1 lžíci mleté kávy,
- odstraňovač bublinek,
- kávová zrna (volitelné).
Postup:
Rozpusťte bílou hmotu, přisypte do ní mletou kávu a zamíchejte. Hmota se zbarví do hněda, sedlina v ní však zůstane a při používání výrobku pak působí jako peeling. Z hmoty odstraňte bublinky a nechte ztvrdnout.
Tato směs si říká i o zkombinování s bílou vrstvou hmoty (bez přidané kávy). Jak na to?
- Do větší silikonové formy obdélníkového tvaru (místo ní lze použít krabici od mléka) nasypte několik kávových zrn, nalejte na ně vrstvu kávové hmoty a po jejím zatuhnutí bílou vrstvu.
- Po úplném zatuhnutí hmotu opatrně vyndejte z formy a nakrájejte na menší kousky.
- Ostré okraje ořežte škrabkou na zeleninu nebo kuchyňským nožem.
Tip: Jestli vás láká ještě větší dobrodružství, ve formě prostřídejte vícero vrstev kávové a čisté bílé hmoty. Jednotlivé vrstvy nechte před nalitím nové čerstvé vrstvy řádně ztuhnout, aby se barvy do sebe neslily.
Doporučení: Nepoužívejte instantní kávu, protože by se v hmotě rozpustila.
Luxusní růžové s červeným jílem
Okouzlující barva, pohádková vůně a blahodárný vliv na pokožku? To je luxusní mýdlo s růžovými lupínky, se kterým bude radost se mýt. Červený jíl se postará o hloubkovou očistu kůže, kterou vyživí vysokým obsahem minerálů a zejména pak oxidu železitého. Ten je důležitý pro dlouhodobé zachování vitálního stavu pokožky.
Budete potřebovat:
- 100 g bílé mýdlové hmoty,
- 1 lžíci drcených sušených lupínků růže,
- 2–3 kapky růžového esenciálního oleje,
- ½ lžičky červeného jílu,
- odstraňovač bublinek.
Postup:
Dejte roztopit bílou hmotu a poté do ní přidejte červený jíl, drcené sušené květy růže, a nakonec i esenciální olej. Připravenou směs vlijte do formiček, postříkejte odstraňovačem bublinek, a ještě před úplným zatuhnutím můžete povrch výrobku ozdobit sušeným růžovým poupátkem.
Tip: Místo červeného jílu lze použít i červenou nebo růžovou barvu do mýdla. Nebude však tak výživné.
Medové s kozím mlékem
Využijte mimořádné účinky medu pro svou pokožku. Kromě hydratace a zklidnění má i přirozené antibakteriální vlastnosti, jež se hodí k potlačení projevů akné a celkovému projasnění kůže. Kozí mléko pokožku také zklidňuje, vyhlazuje, vyrovnává její pH a zmírňuje projevy akné, ekzému a lupénky. Pojďte si tuto variantu vyrobit.
Budete potřebovat:
- 500 g mýdlové hmoty s kozím mlékem,
- 1 lžíce včelího medu,
- žlutou a červenou barvu,
- bublinkovou folii (pro vystlání formy),
- odstraňovač bublinek.
Postup:
Mýdlovou hmotu s obsahem kozího mléka dejte rozpustit ve vodní lázni nebo v mikrovlnce. Poté v ní rozmíchejte trochu medu a barvy (2 díly žluté, 1 díl červené). Horkou směs nalijte do předem připravené formy obdélníkového tvaru (může být i krabice od mléka položená naležato), jíž dno je vystlané bublinkovou folií. Nezapomeňte nakonec použít odstraňovač bublinek.
Po vychlazení mýdlo z formy vyndejte a odlepte z něj bublinkovou folii, která se postarala o vytvoření plástvového vzhledu. Nakonec výrobek nakrájejte na menší kousky.
Tip: Lyofilizované kozí mléko lze pořídit i samostatně ve formě prášku. Můžete jej tak přidat k jakékoliv bílé mýdlové hmotě.
S hračkou (nejen) pro děti
Mýdlo ze světa fantazie je velmi efektní a zaujme každé dítě (i dospěláky). Při jeho výrobě neváhejte experimentovat – dno může tvořit vrstva bílé či obarvené hmoty, nebo může být celé čiré. Přidejte k němu veselou květinovou nebo citrusovou vůni. Nejdůležitější je však hračka – měla by být plastová, gumová nebo silikonová, aby odolala vyšší teplotě roztavené hmoty při nalévání do formy. U transparentní hmoty je nutné použít odstraňovač bublinek, aby byl výsledek opravdu bezchybný.
Budete potřebovat:
- 100 g čiré mýdlové hmoty,
- 2 kapky aroma,
- odstraňovač bublinek,
- malou hračku (plast, guma, silikon).
Postup:
Na dno formičky nalijte trochu roztavené mýdlové hmoty. Vložte do ní drobnou hračku a zalijte další vrstvou hmoty. Pokud chcete docílit bílého pozadí, do formičky nalijte jako poslední vrstvu bílou hmotu. Nakonec použijte odstraňovač bublin a nechte výrobek ztuhnout.
Nebojte se experimentovat
Výroba domácího mýdla je tak trochu alchymie a díky používání již připravené mýdlové hmoty se můžete do experimentování pustit i bez jakýchkoliv zkušeností. Nebojte se zkoušet nové vůně, atypické barevné kombinace či vrstvit čirou a netransparentní hmotu různě na sebe. Co takhle vyzkoušet následující nápady?
- Dvoubarevné srdce: Do formičky ve tvaru srdce postupně nalévejte bílou mýdlovou hmotu a transparentní hmotu obarvenou třeba na růžovo. Srdce můžete ozdobit sušenými květinovými lupínky.
- Ementál: Do formy nalejte hmotu obarvenou na žluto. Po ztvrdnutí udělejte do výrobku několik dolíčků nahřátým vykrajovačem na melouny.
- Meloun: Do formičky nalejte červenou mýdlovou hmotu, poté bílou a nakonec zelenou. Dbejte na pořádné proschnutí jednotlivých vrstev, aby se barvy vzájemně nepropíjely. Hmotu červené barvy můžete ozdobit makovými nebo chia semínky. Krásně budou vypadat i třpytky.
- Barevné hoblinky: Vyrobte několik malých mýdel různých barev. Poté je nahrubo nastrouhejte na struhadle nebo pomocí kuchyňské škrabky. Vrstvěte je do formy a prolévejte rozpuštěnou čirou mýdlovou hmotou (bez nutnosti proschnutí jednotlivých vrstev). Po ztvrdnutí a finálním rozkrájení vznikne na řezu výrobku krásná mozaika. Místo hoblin můžete použít i na kostičky nakrájené mýdlo.
Udržitelnost: Zero waste i přírodní kosmetika Vyzkoušejte hygge styl
Inspirujte se literaturou
-
- 255 Kč – 349 Kč
- Knihy v 31 obchodech
-
-
-
Zvládnu to sám: Domácí kosmetika bez... - Nyeste Beatrix -
- 238 Kč – 432 Kč
- Knihy v 30 obchodech