Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak na udržitelnost? Zkuste zero waste, přírodní kosmetiku a recyklaci
Ochraně životního prostředí lze pomoct omezením konzumního způsobu života, což oceníte vy i generace, jež přijdou po vás. Kde je vůle, tam je cesta – proto se neváhejte pustit do upcyklace staršího oblečení nebo nábytku, vyzkoušejte životní styl zero waste a chuť bio potravin. Zjistěte, proč je důležitý udržitelný rozvoj, co se skrývá za recyklací plastů nebo papíru a co znamená pojem udržitelná móda.
Obsah článku
- Proč je důležitá recyklace plastů, papíru a jiného materiálu?
- Domácí kompost sníží množství odpadu vaší domácnosti
- Co je zero waste a tipy, jak s ním začít
- Přírodní kosmetika voní udržitelností
- Pomalou módou k větší zodpovědnosti
- Udržitelnost při nakupování
- Udržitelná strava: lokální, sezónní a bio potraviny
- Upcyklace dodá oblečení a nábytku druhý dech
- Co znamená trvale udržitelný rozvoj?
- Zdravé a udržitelné bydlení pro skvělý pocit ze života
Proč je důležitá recyklace plastů, papíru a jiného materiálu?
Recyklace je důležitý proces nakládání s odpadem, díky kterému dochází k jeho dalšímu využití. Jde o opakované uvedení materiálu zpátky do výrobního cyklu, jehož hlavním cílem je minimalizace odpadu a ochrana životního prostředí.
- Plast: plastové tašky, obaly, stavební materiál, hračky, nábytek, zatravňovací dlažba, záhonové obrubníky, palisády, kompostéry, jahodníky, lavičky pro odpočinek, ploty.
- PET lahve: nové lahve, syntetické textilie, výplně do polštářů, peřin, spacáků a bund, fleecové mikiny, interiéry do aut.
- Papír a kartony: noviny, obálky, papírové tašky a obalový materiál, toaletní papír, hygienické vložky, školní sešity, krabice.
- Mobily a jiná elektronika: získané cenné kovy (měď, zlato, paladium a stříbro) se dále využívají pro výrobu nové elektroniky,
- Baterie: získané kovonosné suroviny lze dále využít ve stavebnictví, při výrobě popelnic, okapů, sklokeramických desek, kosmetiky, šperků a hudebních nástrojů.
- Stavební materiál (suť, stržený asfalt nebo betonové bloky): nový stavební materiál jako betonové desky, cihly nebo dlaždice.
- Hliník (potravinové obaly typu víčka od jogurtů a hliníkové kávové kapsle, obalový alobal, plechovky): nápojové lahve, kuchyňské nádobí, nové plechovky, stavební materiál, komponenty pro automobilový průmysl.
- Pneumatiky: sypký gumový granulát, jenž se získává drcením gumových částí pneumatik, se využívá na výrobu antivibračních rohoží a protihlukových bokovnic na tramvajových a vlakových tratích, ale i jako lité gumové povrchy a hrací prvky na dětská hřiště.
- Tetrapaky: kartonové desky typu OSB, které se dále využívají pro stavbu obvodových stěn, příček, podlah, kleneb, záklopů podkroví, podhledů, střešních plášťů atd.
- Polystyren: pláště pro elektroniku, izolační materiál střech, podlah a stropů (např. foukaná izolace), plnivo při výrobě cihel a lehčených betonů, dětské hračky.
- Sklo: nové sklo (skleničky, lahve, vázy a ostatní skleněné výrobky), z méně kvalitního materiálu se vyrábí umělé sopečné sklo, pemza a tzv. pěnové sklo.
- Oleje: přísada do bionafty, vstupní surovina při výrobě recyklované nafty a leteckého paliva, maziva, na výrobu hydroizolačních materiálů, v kosmetickém a chemickém průmyslu, v gumárenství.
Domácí kompost sníží množství odpadu vaší domácnosti
Domácí kompostování je tradičním způsobem humifikace – rozkladu látek v půdě, který souvisí s tvorbou humusu. Probíhá v kompostéru umístěném třeba na zahradě, přičemž kompostér může být klasický otevřený v podobě kompostovacího sila, nebo moderní uzavřený kompostér, ve kterém dojde k humifikaci daleko rychleji než v otevřeném typu. Díky kompostu lze snížit množství organického odpadu, který neskončí ve spalovně ani na skládce, nýbrž poslouží jako vynikající zdroj živin pro vaše rostliny nebo zahradu.
Pro tvorbu vermikompostu, což je organické hnojivo vzniklé proměnou biologických zbytků pomocí speciálních žížal, využijte vermikompostér. Slouží k redukci domácího odpadu a můžete jej umístit do kuchyně, na balkon, terasu, chodbu i do garáže. Dnešní modely vermikompostérů disponují líbivým designem, díky kterému se stanou středobodem vaší pozornosti.
Před pořízením kompostéru si rozmyslete, jaký druh odpadu můžete kompostovat a řádně si prostudujte, co do kompostéru nepatří. Během procesu kompostování odpad průběžně otáčejte, aby se dostal dovnitř vzduch, jež je nevyhnutný pro jeho rozklad. Kompost důkladně sledujte a pravidelně do něj přidávejte nový materiál. Dbejte na správnou vlhkost (suchou hromadu pokropte vodou, do naopak příliš vlhké hromady přidejte suchý odpad). Na urychlení procesu kompostování můžete sáhnout po urychlovači kompostu.
Ačkoli je domácí kompostování na zahradě i v interiéru vcelku jednoduchým způsobem minimalizace odpadu z domácnosti, samotný proces kompostování může trvat řadu týdnů až měsíců. Aby kompostér nebo vermikompostér fungoval správně, nezapáchal a nepřilákával škůdce, je důležité do něj dávat správné věci.
- Zbytky ovoce a zeleniny (slupky, ohryzky, odřezky),
- kávová sedlina, zrna a kávové filtry,
- čajové sáčky nebo zbytky použitých sypaných čajů,
- rozdrcené skořápky z vajíček,
- suché pečivo,
- zbytky a odřezky z rostlin (včetně trávy a listí),
- piliny a seno,
- papírové výrobky (bez obsahu lepidla) typu papírové kuchyňské utěrky, namočené kartonové krabice, noviny atd.
- Mléčné výrobky,
- maso, kosti ryby,
- tuky a olej,
- ovoce a zelenina napadená plísní,
- chemické látky jako lepidlo, barvy apod.,
- ořechy a semena (obsahují tuky, které by mohly narušit proces rozkladu a způsobit zápach),
- velké kusy odpadu (rozkládají se velmi pomalu),
- chuťově výrazný odpad typu zázvor a citrusy,
- cigarety, popel, koňský trus a jiné toxické látky.
Co je zero waste a tipy, jak s ním začít
Domov je vaším královstvím, o které byste se měli hezky starat, abyste se v něm cítili spokojeně. Svou domácnost si ovšem můžete nevědomky zamořovat zbytečně velkým množstvím chemie, což zdravému prostředí příliš neprospívá. Jak vyzrát na desinfekci a osvěžení vzduchu zdravou přírodní cestou? Jde to udělat i bez neustálého vynášení odpadu? Odpovědí může být právě čím dál populárnější životní styl zero waste.
Zero waste je filosofie a způsob života, jehož hlavním cílem je omezení produkce odpadu v domácnosti a uplatňování principů recyklace, upcyklace i ekologického a udržitelného rozvoje. Snaží se minimalizovat negativní dopad zbytečného množství odpadu na životní prostředí a přispět k lepší budoucnosti našeho ekosystému i dalších generací.
Jak odstranit zápach v lednici? Jak vyčistit rychlovarnou konvici? Jak vyčistit odpad?
-
- 271 Kč – 379 Kč
- Knihy v 15 obchodech
-
-
- 214 Kč – 299 Kč
- Knihy v 25 obchodech
-
- 219 Kč – 279 Kč
- Knihy v 25 obchodech
-
Proměňte svůj domov na zero waste domácnost
Lámete si hlavu, jak lze uplatnit principy zero waste v péči o vaši domácnost?
- Omezte používání plastových výrobků – nahraďte je jiným recyklovatelným nebo recyklovaným materiálem, případně volte biologicky rozložitelný materiál (bavlna, len, konopí, papír). Paradoxně vám výtečně poslouží i polyesterové tašky, které jsou lehké, skladné a velmi odolné proti poškození. Například i dřevěné hračky pro děti vydrží daleko déle a jsou zdraví prospěšnější než necertifikované hračky vyrobené z plastu, které mnohdy obsahují nebezpečné ftaláty.
- Zaměřte se na snížení spotřeby energie a vody, podporování místních a obnovitelných zdrojů, a minimalizaci energetické náročnosti výroby a dopravy vámi kupovaných produktů.
- Recyklujte a třiďte odpad – recyklujte vše, co lze recyklovat. Pořiďte si odpadkový koš na třídění odpadu, se kterým to půjde skoro samo. Třiďte papír, plastové obaly a lahve, sklo, kartony, plechovky a naučte se, co do kontejneru na tříděný odpad nepatří (kartonové obaly z vajec, použité papírové kapesníky, ruličky od toaletního papíru, mastný papír apod.).
- Řekněte „ne“ jednorázovým plastům – v bistru upřednostněte erární kovový příbor před plastovým, plastové brčko nahraďte brčkem z nerezu, skla nebo bambusu, a namísto klasických houbiček na mytí nádobí používejte kompostovatelné varianty, případně pratelný hadřík nebo kartáč s přírodními štětinami. Kávičkáři ocení vlastní cestovní hrnek, kromě kterého se může všem bez výjimky hodit i skleněná, nerezová, ale klidně i plastová lahev na vodu. Omezení nakupování nápojů v jednorázových PET lahvích pocítí výrazně nejen příroda, ale i váš bankovní účet.
- Nakupujte věci z druhé ruky – nábytek, oblečení i hračky se dají pořídit levněji a častokrát lze mezi nabízeným zbožím najít hotové poklady.
- Vyrobte si domácí čisticí prostředky, které se o vaši domácnost postarají pomocí síly přírodních surovin. Ocet, jedlá soda, citronová šťáva nebo sůl dokážou pomoct s téměř jakýmkoli problémem v domácnosti, ať už se jedná o absorpci zápachu v lednici, vyčištění rzi na umyvadle, uvolnění ucpaného odtoku nebo mytí podlahy. Z jedlé sody, kyseliny citronové, přírodních esenciálních olejů a vody lze vyrobit čisticí tablety do WC. Jedlá soda se solí a kyselinou citronovou může zase posloužit jako základ pro výrobu tablet do myčky.
Přírodní čisticí prostředky z obchodu lze někdy navíc doplnit díky dokoupitelným náhradním náplním. V bezobalových prodejnách je možné dočepovat z kanystru čisticí emulzi dle vlastního výběru do přinesené nádoby. Existuje mnoho atraktivních alternativ ke klasické péči o domácnost – přírodní kartáče, voskované ubrousky na potraviny, lahve, látkové pytlíčky na zeleninu a ovoce a další ekologické vymoženosti.
Přírodní kosmetika voní udržitelností
Přírodní kosmetika je vyrobena ze surovin organického původu, jako jsou bylinné extrakty nebo rostlinné a esenciální oleje. Můžete ji poznat podle označení „organická“ nebo „bio“. Neměla by obsahovat silikony ani umělá barviva, která jsou obsažená v konvenčních kosmetických výrobcích. Tyto chemické přísady mohou být škodlivé pro pokožku i vlasy. Můžou vyvolat alergické reakce jako podráždění pokožky, ale i způsobovat například suchost vlasů či kůže. Přírodní kosmetika je většinou založená na rostlinných surovinách, a to dokonce v bio kvalitě. Správně by neměla být testovaná na zvířatech, a kromě dopřání určitého luxusu spotřebiteli se podílí i na ochraně životního prostředí.
Při koupi přírodní kosmetiky možná narazíte na výrobky v plastových obalech. Řada výrobců, a to zejména těch, kteří si na ochraně přírody skutečně zakládají, umožňuje možnost vrácení použitého obalového materiálu, který dále zpracovávají – častokrát se vyčistí a znovu použije. Někteří výrobci používají pro své produkty recyklované obaly vyrobené z plastového odpadu vyloveného z moří a oceánů. Ačkoli lze toto všechno považovat za hezká gesta, pravdou zůstává, že nejlepším odpadem je ten, který vůbec nevznikne. I proto můžete jít ekologii naproti a sáhnout po zero waste kosmetice.
-
Zvládnu to sám: Domácí kosmetika bez... - Nyeste Beatrix -
- 326 Kč – 541 Kč
- Knihy v 24 obchodech
-
- 238 Kč – 432 Kč
- Knihy v 30 obchodech
-
- 69 Kč – 185 Kč
- Knihy v 6 obchodech
-
- 115 Kč – 399 Kč
- Knihy v 14 obchodech
Tipy na zero waste kosmetiku a hygienické pomůcky
Zero waste kosmetika souvisí i s produkty pro péči o tělo. Kterých produktů se bezobalové řešení týká nejčastěji?
- Tuhá mýdla: jsou zabalená v papíru nebo se prodávají úplně bez obalu,
- tuhé vlasové šampony a kondicionéry: jsou zabalené v papíru nebo vůbec, a vydrží déle než konvenční tekuté přípravky na vlasy,
- deodoranty: tuhé jsou nejčastěji zabaleny v papírové ruličce a krémové deodoranty v recyklovatelné plechovce uzpůsobené nabírání prsty,
- menstruační kalíšky: díky kvalitnímu výrobnímu materiálu (zdravotnický silikon) vám při správné péči vydrží mnoho let,
- látkové odličovací tampony: jsou pratelné a většinou vyrobené z bambusové látky, 100% bavlny nebo hrubšího froté,
- látkové vložky do podprsenky: pratelné vložky pro kojící maminky nahradí jednorázové tampony,
- textilní hygienické vložky, menstruační kalhotky,
- zubní kartáčky: vyrábí se z bambusu nebo ve formě náhradních hlavic z kompostovatelného materiálu,
- tradiční holicí strojky s vyměnitelnými žiletkami,
- štětce na líčení s přírodními štětinami a rozložitelnou rukojetí,
- konjakové houbičky na čištění pleti a odličování,
- přírodní mořské houby,
- zubní pasty: prodávají se ve formě prášku nebo hmoty vhodné k doplnění v bezobalovém obchodě,
- přírodní dekorativní kosmetika: často je balená v papírových obalech,
- látkové kalhotkové pleny, látkové žínky a další výbava pro miminko.
Seznam věcí pro miminko s ohledem na přírodu Přehled dámské kosmetiky
Pomalou módou k větší zodpovědnosti
Stále více se dostává do povědomí veřejnosti informace, že módní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Z ekologického hlediska rozlišujeme dva druhy módy: rychlou (fast fashion) a pomalou (slow fashion). Na produkty rychlé módy narážíte běžně ve výkladech obchodních řetězců, které chrlí jednu módní kolekci za druhou. Materiály, ze kterých je oblečení vyrobeno, jsou často složeny z kombinací různých vláken (zejména konvenční bavlny nebo syntetických látek) a nedají se recyklovat.
Udržitelné doplňky a oblečení lze všeobecně pořídit za spíše vyšší cenu, ovšem svou nadčasovostí a kvalitním zpracováním vydrží svému nositeli mnoho let a jen tak nevyjde z módy. Ideálním materiálem jsou certifikovaná 100% bio bavlna, konopí, len nebo lyocell. Za ušití konkrétního kusu oblečení by měla být řádně zaplacena práce všech zaměstnanců, kteří se na jeho výrobě podíleli. Udržitelná móda tedy zahrnuje nejen delší životnost a kvalitu materiálu oblečení, ale i sociální, ekonomické a ekologické aspekty, jako jsou dodržování lidských práv (nucená a dětská práce), ochrana životního prostředí a recyklovatelnost výrobků po ukončení jejich životnosti.
Slow fashion: Proč pustit udržitelnou módu do svého šatníku?
Udržitelnost při nakupování
Trend udržitelnosti pronikl i do způsobu nakupování, při kterém se spotřebitelé snaží minimalizovat negativní dopad jejich nákupu na životní prostředí a společnost. Vybírají si zboží, jež bylo vyrobeno z obnovitelných zdrojů a s ohledem na etická pravidla a pracovní podmínky zaměstnanců. Tyto produkty se většinou pyšní delší trvanlivostí, vyšší kvalitou a nadčasových designem. Udržitelné nakupování se týká i omezení jednorázových plastů, snižování množství odpadu a s ním související recyklace obalů. I proto není žádnou výjimkou, když narazíte v obchodě na látkové pytlíčky, jež je možné zakoupit jako udržitelnou alternativu k mikroténovým sáčkům. V supermarketu ani při nákupu oblečení již nedostanete automaticky (a zdarma) ani igelitovou tašku a mnoho spotřebitelů upřednostňuje použití papírové nebo vlastní látkové tašky před igelitkou z plastu.
Jestliže chcete nakupovat udržitelně, měli byste svým nákupem podporovat lokální výrobce nebo společnosti, které se angažují v udržitelném rozvoji a při svém podnikání myslí nejen na výrobu, ale i recyklaci svých výrobků po tom, co doslouží.
V čem spočívá udržitelné nakupování?
- Zvažte potřebu nákupu: Je skutečně nutné dané zboží zakoupit? Nedokážete ho nahradit výrobkem, který již máte doma?
- Vybírejte kvalitní produkty: Berte v potaz kvalitu a životnost materiálu, ze kterého je produkt vyroben. Cena za kvalitní produkt může být sice vyšší než za výrobek horší kvality, nicméně se vám ve finále vyplatí víc.
- Nakupujte u lokálních výrobců: Nákupem zboží od lokálních podnikatelů podporujete českou ekonomiku. Navíc mají tyto produkty menší dopad na životní prostředí díky tomu, že neproletěly přes půlku planety.
- Dejte šanci použitému zboží: Nebraňte se nákupu použitých věcí z bazaru nebo ze swapu (výměna nepotřebných věcí).
- Omezte použití jednorázových plastů: Na nákup si noste vlastní nákupní tašku a látkové pytlíky na zeleninu, ovoce nebo oříšky. Mnoho druhů potravin nemusíte balit vůbec, neboť mají svou přirozenou ochranu (slupku) – patří sem banány a jiné exotické ovoce, ale i kořenová zelenina, kterou byste měli před spotřebou očistit. Upřednostňujte používání vlastních příborů, hrnků na nápoje, dóz na potraviny apod.
- Vyhýbejte se obalovým materiálům: Vybírejte produkty s co nejmenším množstvím obalů. Potřebujete nakrájenou zeleninu v pytlíku nebo ovoce v kelímku? Popřemýšlejte i nad bezobalovou alternativou kosmetiky a čisticích prostředků. Upřednostňujte produkty zabalené v papíru nežli v často zbytečně velkém množství plastového materiálu.
- Nakupujte ekologicky: Vybírejte produkty, které mají menší dopad na životní prostředí jako např. přírodní kosmetika a čisticí prostředky, nebo oblečení s certifikáty, jež garantují ekologický proces výroby.
- Nakupujte eticky: Preferujte společnosti, které berou při výrobě ohled na své zaměstnance. Ověřte si, zdali jim firma poskytuje adekvátní finanční odměnu, chrání jejich zdraví a život při práci, nepodporuje dětskou práci ani neplacené přesčasy.
Udržitelná strava: lokální, sezónní a bio potraviny
Otázka udržitelnosti potravin nesouvisí pouze s balením a jejich přepravou ke konečnému spotřebiteli, ale s celým výrobním cyklem. Udržitelná strava má nízký dopad na životní prostředí a respektuje biologickou rozmanitost ekosystému. Jejím hlavním cílem je snaha, aby současné generace mohly vést své děti ke zdravějšímu životnímu stylu.
Jak upravit své stravovací návyky, aby byly v souladu s udržitelností?
- Omezte nákup zpracovaných potravin (polotovarů) – preferujte „opravdové“ jídlo.
- Snižte spotřebu potravin ve zbytečných obalech, čímž snížíte množství odpadového materiálu.
- Podporujte nákup bio potravin (bez chemických hnojiv, pesticidů a herbicidů), jejichž pěstování snižuje znečištění půdy, vody i ovzduší.
- Nakupujte lokální a sezónní potraviny – díky tomu, že rostou v přirozeném prostředí a blízko vás, pomáhají snížit emise spojené s přepravou a udržovat místní ekonomiku.
- Dejte šanci veganským a vegetariánským potravinám, neboť produkce masa a mléčných výrobků vyžaduje velké množství půdy, vody a energie.
- Upřednostňujte zelenou stravu, tedy potraviny rostlinného původu.
- Konzumujte potraviny s nízkou uhlíkovou stopou jako luštěniny, zeleninu a celozrnné obiloviny.
- Preferujte potraviny získané z trvale udržitelného zemědělství nebo rybolovu.
Jak ušetřit na jídle? Zpracování ovoce a zeleniny Jak skladovat zeleninu a ovoce v lednici?
Upcyklace dodá oblečení a nábytku druhý dech
Upcyklace je skvělý způsob, jak oživit nevyužitý, poškozený nebo zkrátka okoukaný kousek čehokoli u vás doma. Může to být tričko, jež byste ještě rádi vynosili, ale kvůli fleku od barvy to nejde. Inovovat můžete i komodu, která vás začala po těch dlouhých letech už kapánek nudit.
- Upcyklace oblečení: Dostaňte své módní kousky opět do formy díky různým předělávkám. Skvěle vám k tomu poslouží záplaty a nažehlovačky, kterými zalátáte díru nebo flek třeba na džínové bundě. Oblečení nemusíte nutně jen opravovat, ale i vylepšovat! Vyrobte si pěknou aplikaci z korálků, vyšijte si na košili oblíbený znak nebo slovo pomocí jehly a vyšívacích přízí. Oblíbenou upcyklační technikou je přešívání staršího oblečení – z pánské košile si můžete vyrobit jednoduchou sukni nebo ušít šatičky pro svou holčičku.
- Upcyklace nábytku: Nebojte se vydovádět na svém nábytku! Stačí ho osmirkovat, natřít základní barvou a poté se pustit do překrásné barevné proměny díky barvám na dřevo nebo efektním křídovým barvám, které jsou v současnosti velmi populární. Na nábytku vyměňte původní úchyty za moderní porcelánové. Pokud ho zdobí výtvarné kreace vašich ratolestí, pouvažujte nad jeho přelepením samolepicí fólií, díky které získá naprosto nový vzhled.
Upcyklace se dá uchopit velmi kreativně díky tvoření s dětmi! Jistě budou mít plnou hlavu nápadů, jak vylepšit své starší hračky a oblečení, případně se můžete nechat inspirovat našimi tipy na sezónní tvoření pro děti, kde najdete výrobu krmítka z PET lahve a další super tipy.
Zimní tvoření s dětmi Podzimní tvoření s dětmi Začněte se šitím na šicím stroji
Co znamená trvale udržitelný rozvoj?
Pojem trvale udržitelný rozvoj byl poprvé oficiálně akceptován dokumentem Světová strategie ochrany životního prostředí, jež v roce 1980 vypracovaly světové organizace UICIN (Mezinárodní svaz na ochranu přírody), UNEP (Program OSN na ochranu životního prostředí) a WWF (Světový fond na ochranu přírody). O 7 let později byla Valným shromážděním OSN přijata zpráva Naše společná budoucnost vypracovaná týmem vedeným Gro Brundtlandovou, ve které byl tento pojem definován jako „rozvoj, který naplňuje současné potřeby, aniž by omezoval schopnost budoucích generací naplnit jejich potřeby“.
Jednou z nejdůležitějších výzev současnosti je nastavení rovnováhy mezi ekonomikou, sociálními aspekty a životním prostředím. Zdroje poskytované naší planetou mají své limity, kvůli čemuž není neustálý růst možný. Díky principům udržitelnosti lze vytvořit podmínky pro environmentální i ekonomickou stabilitu, jež je nevyhnutná pro další existenci lidstva a biosféry. Udržitelnost souvisí s ochranou životního prostředí, sociální rovností a soudržností, ekonomickou prosperitou, udržitelnou výrobou a spotřebou, dopravou, změnami klimatu, s čistou energií, ochranou přírodních zdrojů a veřejným zdravím.
Co je to udržitelnost a proč hlídat její certifikace?
Mimo teoretickou rovinu lze pojem udržitelnost chápat jako snahu o odmítnutí konzumního způsobu života, který nám v konečném důsledku více bere, než dává. Omezením plýtvání zdrojů, zboží i jídla nejenže ušetříte, ale i pomůžete chránit životní prostředí. Udržitelnost se stala trendem posledních let a jak to tak už bývá, i skvělou příležitostí pro tzv. greenwashing – dezinformování spotřebitelů výrobcem o ekologické prospěšnosti jeho produktu, služby nebo celé společnosti. Proto je dobré mít oči na stopkách a vždy pečlivě ověřovat, zdali kupujete opravdu to, za co se daný výrobek či služba vydává.
Výrobci v rámci greenwashingu rádi používají své vlastní certifikace, které nemusí ani zdaleka pokrývat tolik oblastí jako mezinárodně uznávané certifikáty. I označení „přírodní“ nebo obalový materiál s přírodním designem může být čistě marketingovým tahem prodejce a nemusí mít ve skutečnosti s přírodním původem nebo složením výrobku nic společného.
Zdravé a udržitelné bydlení pro skvělý pocit ze života
Zdravý domov jde ruku v ruce s udržitelným bydlením. Jak ovšem takové ekologické bydlení vypadá? Zahrnuje mnoho faktorů, kterých cílem je minimalizovat negativní dopady bydlení na životní prostředí, a zároveň se snaží zlepšit kvalitu života pro jeho obyvatele.
Základními prvky zeleného bydlení jsou:
- Energeticky úsporné a ekologické budovy – efektivní izolace, využití obnovitelných zdrojů energie, instalace solárních panelů,
- šetření vodou – instalace úsporných zařízení (sprchové hlavice, perlátory), sbírání dešťové vody,
- eliminace odpadu – kompostování organického materiálu, recyklace odpadu,
- úspora energie – použití energeticky úsporných domácích spotřebičů, LED osvětlení, chytré využití přirozeného světla,
- šetrné zacházení s chemikáliemi, pesticidy a omezení ftalátů (plastové dětské hračky bez certifikací o nezávadnosti materiálu, většina PVC podlah),
- kvalitní venkovní prostor – zahrady, balkony, zelené střechy, louky pro hmyz, domečky a krmítka pro zvířata.
Jak ušetřit na vodě, elektřině nebo oblečení? Péče o stromy a keře Péče o rostliny a květiny