Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak odstranit zápach v lednici aneb čím ji nejlépe umýt? Jde to i bez chemie
Pokud vás trápí nepříjemný zápach v lednici, nezoufejte. Existuje řada způsobů, jak tento zápach odstranit. Pravidelné čištění je klíčem k eliminaci pachů a šíření bakterií, které mohou vést až k předčasnému kažení potravin. A čím ji vyčistit? Vyzkoušejte to bez chemie! Pomůže vám s tím ocet, jedlá soda i šťáva z citronu.
Co může za nepříjemný zápach v lednici a jak jej odstranit?
Nepříjemný zápach linoucí se z lednice může mít na svědomí několik různých důvodů. Které to jsou?
- Silně aromatické potraviny (cibule, česnek, ryby, maso),
- zkažené a hermeticky neuzavřené potraviny,
- nedostatečná hygiena (hromadící se zbytky potravin a bakterií),
- porucha (závada na odvlhčovači, chladicím okruhu nebo netěsnicí dvířka),
- problémy s cirkulací vzduchu a účinností chlazení kvůli přeplnění lednice.
Ať už je příčinou zápachu cokoliv, základem pro jeho eliminaci je pořádný úklid. Vyndejte z ní všechny potraviny a důkladně je protřiďte. Zkažené potraviny patří do koše, zatímco jiné by měly být hermeticky uzavřené v potravinových dózách. Neopomeňte ani kontrolu data minimální trvanlivosti a celistvost balení potravin.
Lednici vyčistěte, a to včetně zásuvek, polic i jejího vnitřku. Zatímco byste jí měli dopřát generální úklid zhruba jednou za měsíc, je důležité o ni pravidelně pečovat. To znamená alespoň jednou týdně se věnovat její běžné údržbě – prokontrolovat uskladněné potraviny, vysušit v případě potřeby kondenzovanou vlhkost na policích, utřít zbytky šťáv a kusů potravin.
Na místě je i používání uzavíratelných misek na uskladnění silně aromatických potravin. Mezi potraviny, jejichž aroma se dokáže dostat do všech koutů spotřebiče i potravin nacházejících se v jejich blízkosti, řadíme bylinky, sýry, cibuli, česnek, maso a ryby. Použít můžete i zavařovací sklenice se šroubovacím víkem nebo potravinářskou fólii.
Další možnosti, jak se zbavit zápachu v lednici
Vyhrát souboj se zápachem vám mohou pomoct pohlcovače pachů. Vyzkoušet můžete nejen ty kupované, ale i domácí jako třeba hrníček s čerstvě namletou kávou, jedlou sodou nebo kypřicím práškem. Někomu může fungovat rozkrojené jablko nebo citron, případně nastrouhaná pomerančová kůra, sklenička s octem i sáček s rýží.
Při problémech se zápachem mějte na paměti potenciální souvislost s teplotou v lednici, kterou se snažte udržovat stabilní. Jak na to? Lednici otevírejte co nejméně a na co nejkratší možnou dobu. Neukládejte do ní horké potraviny a dodržujte ostatní zásady správného skladování masa, zeleniny i ovoce.
Jak dlouho vydrží maso v lednici? Jak skladovat zeleninu a ovoce v lednici?
Jak ji vyčistit (postup)
- Pokud vaše lednice disponuje zvukovou signalizací, která upozorňuje na dlouho otevřená dvířka, raději ji před mytím vypojte z elektrické sítě. Lze očekávat, že vám její čištění zabere delší čas a práce vám jistě bude ubíhat rychleji, když nebudete muset poslouchat nepříjemné pípání.
- Vyprázdněte ji a vyhoďte veškeré prošlé nebo zkažené potraviny. Zbylé potraviny na chvíli umístěte na chladnější místo nebo je vložte do termo tašky.
- Demontujte poličky a další odnímatelné části, a to včetně doplňků. Důkladně je umyjte – dostatek místa a možnost dobrého spláchnutí nečistot vám poskytne sprchový kout nebo vana.
- O skvělou absorpci stékající vody z lednice i z odnímatelných částí se postará ručník. Pro dokonalé dosušení jednotlivých částí použijte savé kuchyňské utěrky.
- Umyjte vnitřní plochy a všechna zákoutí – nezapomeňte ani na prostor kolem odtokového kanálku. Stěny vytřete před zapnutím dosucha, čímž zabráníte vzniku námrazy.
- Zvláštní pozornost věnujte údržbě těsnění, neboť právě v jeho záhybech se ukrývá mnoho nečistot. Nejdřív je z těsnění vymeťte kartáčkem, pak jej důkladně omyjte, osušte a následně ošetřete kapkou jedlého oleje, díky čemuž zůstane měkké a funkční.
- Lednici umyjte i zvenku, abyste ji zbavili nánosu prachu a nečistot.
- Vraťte do ní vyčištěné a do sucha vytřené police, šuplíky a ostatní doplňky. Uložte do ní zpátky potraviny.
- Spotřebič nezapomeňte vybavit pohlcovačem pachů nebo jeho přírodní alternativou (mletá káva, jedlá soda, rozkrojené jablko, citron).
- Pokud vám to prostor dovolí, během čištění lednici odsuňte od zdi. Jen tak se pohodlně dostanete ke všem plochám. U vestavěných modelů se řiďte pokyny výrobce.
- Její vnější části otřete vodou s kapkou saponátu, nebo čisticím přípravkem ve spreji. Následně ji vyleštěte.
- K vyčištění kondenzátoru použijte jemný kartáček, díky kterému odstraníte nečistoty a vyhnete se jeho poškození. Nepoužívejte na jeho čištění chemické čisticí prostředky.
- Chladicí žebra nacházející se v zadní části spotřebiče zlehka otřete navlhčeným hadříkem.
Nepodceňujte čištění odtoku
V rámci celkové údržby nezapomeňte ani na vyčištění odtoku, neboť jeho ucpání může mít na svědomí zvýšení teploty v spotřebiči a následné rychlejší kažení potravin. Může zapříčinit i zápach, kondenzaci vlhkosti na dně nebo na stěnách lednice, ale i přehřátí či poškození chladicího okruhu.
- Průtok odtokového kanálku lze jednoduše uvolnit pomocí špejle, dlouhé kovové jehlice na pletení nebo drátku. K jeho vyčištění lze také použít speciální kartáč, který je často součástí příslušenství k lednici.
- Usazeniny z odtokového kanálku vyjměte a vytřete je hadříkem namočeným do mýdlové vody.
- Pro odstranění silnějšího znečištění můžete vyzkoušet i speciální odmašťovací prostředek, jenž nepoškozuje plasty a kov.
Pozor na pach zezadu lednice
Nepříjemný odér byste neměli v žádném případě přehlížet, a to bez ohledu na to, zdali vychází zezadu spotřebiče, nebo přímo z něj. Zápach ze zadní strany lednice může mít řadu příčin:
- Nedostatečně vyčištěný spotřebič – usazují se zde nečistoty a bakterie.
- Plíseň a rozkládající se zbytky jídla v odtokové nádobě umístěné v zadní části spotřebiče.
- Poruchy chladicího systému a různé netěsnosti.
- Kontaminace chladicího systému a nedostatečné množství chladicí kapaliny.
- Špatná ventilace zadní části spotřebiče.
- Vadné těsnění dveří.
- Spálený motor nebo jiné poškození elektrických součástí.
Proč umýt novou lednici?
Při výrobě domácích elektrických spotřebičů se neklade důraz na přísné dodržování sterility, jako je tomu například u výroby zdravotnického vybavení a potravinářských výrobků. Jakkoli čistá se může lednice na první pohled zdát, ve skutečnosti se na jej vnitřních površích může vyskytovat prach a různé nečistoty.
Její cesta vedla od výrobny přes několik skladů až přímo do prodejny a k vám domů. Během přepravy a skladování se v ní i na ní usadily mikročástice prachu a jiného znečištění. Proto je na místě ji před první použitím a uvedením do reálného provozu řádně vyčistit.
Čím ji umýt? Jde to i bez chemie!
Při čištění můžete sáhnout po běžném saponátu na mytí nádobí, nebo po speciálním přípravku určeném na tento účel. Jestliže patříte mezi fanoušky přírodního čištění, které vás vyjde na pár korun a neublíží přírodě ani vašim potravinám, jste tady správně. Lednici lze snadno a levně vyčistit pomocí několika málo pomocníků. Které to jsou?
Ocet
V misce smíchejte 3 díly teplé vody a 1 díl lihového nebo jablečného octa. Tuto směs můžete použít při čistění dvojím způsobem – klasicky pomocí hadříku či houbičky, nebo nastříkáním na rovné plochy a všechna zákoutí spotřebiče, díky čemuž usazené nečistoty lépe povolí.
Jestliže vám typický zápach octu vadí, vhoďte do něj na pár týdnů několik citronových nebo pomerančových slupek. Ocet ztratí svou charakteristickou vůni a bude vonět po citrusech.
Jedlá soda
Smíchejte 0,5 litru teplé vody se 2 PL jedlé sody. Tato směs lednici navzdory jemnému abrazivnímu účinku nepoškrábe, ale dokáže účinně odstranit usazené nečistoty.
Její nevýhodou může být bílý povlak, který po sobě na površích zanechává. Proto je nutné směs několikrát propláchnout čistou vodou.