Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Výkon a příkon vysavače: V čem je rozdíl a jaký zvolit?
Rozdíl mezi sacím výkonem a příkonem vysavače má zásadní vliv na jeho schopnost účinného vysávání. Zatímco výkon se zaměřuje na skutečnou sílu sání, příkon značí spotřebu elektrické energie potřebné k tomu, aby přístroj správně fungoval. Jak se tyto parametry promítají do efektivity vysávání a jak je to s omezením spotřeby energie nařízeným Evropskou unií od roku 2017?
Co ovlivňuje sací výkon?
Výkon je nejdůležitějším prvkem při rozhodování o koupi konkrétního modelu. Ovlivňuje účinnost vysávání, tedy jeho sací sílu. Při výběru vysavače je důležité zvážit typ povrchů určených k čištění a intenzitu jejich znečištění, ale i kvalitu jednotlivých komponent spotřebiče, které by měly danou sílu ustát. Udává se ve wattech (W), airwattech (aW), nebo pascalech (Pa/kPa). Vyjadřuje podtlak a rychlost proudění vzduchu při vysávání. Ačkoli správně by mělo být měření prováděno na konci standartní hubice, kde dochází k nasávání nečistot, někteří výrobci jej měří až na hrdle vysavače za účelem lepšího čísla.
Výkon závisí na kombinaci následujících faktorů:
- Sací síla: Umožňuje přístroji efektivně odstraňovat prach, nečistoty a chlupy z povrchu.
- Síla motoru: Výkonný motor dokáže vytvořit potřebný sací výkon. Nejčastěji je udáván ve wattech (W).
- Účinnost filtrace: Filtrace je velmi důležitá, protože zachycuje prach a alergeny šířící se prostorem při vysávání. Filtrační systém zajišťuje, aby nasáté nečistoty zůstaly uvnitř přístroje a nerozšiřovaly se dál do ovzduší.
- Typ a kvalita kartáčů: Vysavače většinou disponují vícerými druhy kartáčů pro různé povrchy jako koberce, tvrdé podlahy, čalounění atd. Kvalitní a vhodně vybrané kartáče přispívají k lepšímu zachycení nečistot.
- Šířka a průchodnost sací hadice: Hadice od klasického typu by měla být dostatečně široká, aby ní prošly veškeré nečistoty. Neměla by být ničím zablokovaná ani poškozená, jinak hrozí snížení sací síly.
- Energetická účinnost: Moderní modely jsou již schopny dosáhnout vysokého sacího výkonu i při nižší spotřebě elektřiny.
- Inovativní technologie: Mnohé současné modely disponují speciálními technologickými funkcemi jako detektor nečistot, automatizovaný navigační systém nebo programovatelné časy i režimy čištění.
Jaký sací výkon zvolit?
Výkon klasických vysavačů se nejčastěji pohybuje v rozmezí 160 až 480 W, ale na trhu najdete i modely s vyšší sací silou. Důležitý je kvalitní filtrační systém, neboť při nekvalitním filtru uniká stále dokola do prostoru již nasátý prach. U většiny modelů najdete regulaci výkonu přímo na madlu sací hubice nebo na těle spotřebiče. Tyčové vysavače disponují jedním nebo vícerými tlačítky pro přepínání mezi režimy s různými stupni sání, přičemž nastavení vysokého stupně sací síly nepříznivě ovlivňuje výdrž baterie přístroje. Optimální regulací můžete zároveň šetřit i motor spotřebiče.
Při výběru volte model se sacím výkonem alespoň 350 W, který zvládne vyčistit hladké povrchy i nízké koberce. U špičkových a profesionálních přístrojů by neměl klesnout pod 500 W. Na jakých faktorech závisí volba správné síly?
- Velikost prostoru: do menšího bytu vám může stačit přístroj s nižší sacím výkonem,
- typ povrchu: koberce vyžadují vyšší sací sílu než tvrdé a hladké podlahy,
- druh nečistot: pokud máte doma alergika, děti nebo se vám do prostoru dostávají chlupy z domácího mazlíčka, je vhodné zvolit silnější vysavač s opravdu kvalitním filtrem,
- filtrace: kvalitní filtry (např. HEPA) mohou účinně zachytávat alergeny i prachové částice,
- regulace výkonu: výhodou modelů s touto funkcí je možnost přizpůsobení sací síly různým povrchům i míře jejich znečištění,
- údržba a skladování: silnější spotřebiče mohou být těžší a hlučnější, a ne vždy je jednoduché pro takový přístroj najít doma prostor k vhodnému uskladnění. Navíc se hlučného přístroje mohou bát domácí mazlíčci i děti (zejména pokud k němu připojujete dětskou odsávačku hlenů), případně může hluk rušit sousedy.
Minimální doporučovaný sací výkon | Druh povrchu |
350 W | Hladké povrchy, tvrdé dlažby |
400 W | Hladké povrchy, tvrdé dlažby a koberce |
450 W | Veškeré povrchy v domácnosti včetně čalounění |
Jak vybrat vysavač? Jaké jsou nejlepší tyčové vysavače současnosti?
Sací výkon robotických vysavačů
U robotických vysavačů je většinou uvedeno pouze jedno číslo, které se váže na maximální sací sílu přístroje. Pokud byste se rozhodli používat pouze nejsilnější režim, je nutné počítat se zkrácením výdrže baterie a zbytečným namáháním motoru. Maximální výkon je vhodné používat na nejsilnější lokální znečištění, např. na koberce. Na sací síle robotického modelu se spolupodílí dva boční kartáče, které zametají nečistoty na centrální kartáč nebo stírací lištu s tím, že pomocí užší stěrky lze vytvořit vyšší vakuum pro nasávání nečistot. Postranní kartáče se dokážou velmi dobře postarat o odstranění nečistot z rohů místnosti, spod lamel a jiných těžko přístupných míst.
Watt, jakožto jednotka výkonu, souvisí s provozem samotného motoru, který se však nemusí plně projevit na efektivitě vysávání. Závisí i na konstrukci přístroje, účinnosti lopatek turbíny a tvaru stírací lišty. Jednotka airwatt je měrnou jednotkou účinnosti vysavačů a týká se proudění vzduchu a množství energie (wattů), které spotřebič vyrábí a používá. Tato jednotka byla vytvořena pro marketingové potřeby některých výrobců, kteří ji využívají pro srovnávání svých jednotlivých modelů.
Zřejmě nejspolehlivější jednotkou pro měření výkonu jsou pascaly (Pa/kPa), které určují specifický podtlak generovaný vysavačem a měří se pomocí speciálního vakuometru.
Jak vybrat robotický vysavač? Nejlepší robotické vysavače současnosti
O čem vypovídá příkon?
Na rozdíl od označení výkonu bývá číselné označení příkonu vyšší. Minimální spotřeba energie začíná na 300 W, přičemž nejčastěji se pohybuje kolem čísla 1 500 W a výše. Uvádí se ve wattech (W) a představuje množství spotřebované elektrické energie potřebné k fungování spotřebiče.
Zejména u levnějších modelů může nižší spotřeba negativně ovlivnit sací schopnost – pokud neproudí do přístroje dostatek elektrické energie, nebude mít dostatek síly pro nasávání nečistot. Ani vysoké číslo však není zárukou perfektního vysávání. Technologicky nepropracovaný model s vysokou spotřebou lze považovat spíše za žrouta elektrické energie a vašich peněz, neboť ne vždy se dokáže spotřebovaná elektřina proměnit v potřebnou sací sílu.
Spotřeba elektrické energie je pouze jedním z mnohých faktorů ovlivňujících efektivitu vysavače. Kromě množství odebírané elektrické energie zde hraje důležitou roli i konstrukce sacího mechanismu, filtrační systém, design hubice a celková kvalita produktu. Množství spotřeby energie souvisí s následujícími oblastmi:
- Sací síla: Vyšší spotřeba energie obvykle naznačuje silnější sání, ovšem po legislativním omezením příkonu Evropskou unií nemusí toto pravidlo již stoprocentně platit.
- Účinnost: Mnohé moderní modely dosahují vysoké efektivity i při nižší spotřebě elektrické energie díky pokročilým technologiím a optimalizovanému designu. Nižší spotřeba tak může být indikací účinnějšího využití elektřiny.
- Náklady na energii: Za energii potřebnou pro provoz spotřebiče s vyšší spotřebou zaplatíte pravděpodobně více než za model s nižším příkonem.
- Hlučnost: Energeticky náročnější spotřebiče mohou být během svého provozu hlučnější.
Jaký je maximální výkon od 2017?
Před zavedení nových norem Evropské unie pro příkon vysavačů v roce 2017 přesahovala spotřeba energie až 2 200 W. Tyto přístroje se však podílely na vzniku emisí oxidu uhlíku, kvůli čemuž se EU rozhodla s ohledem na ochranu životního prostředí zakročit a v roce 2014 zakázala výrobu vysavačů s příkonem vyšším než 1 600 W. O tři roky později snížila tuto hranici až na 900 W. Ačkoli tato změna vyvolala u mnohých spotřebitelů obavy o budoucnost výkonných přístrojů, omezení se ve skutečnosti týkalo (a nadále týká) pouze klasických podlahových modelů. Zároveň je důležité opět upozornit na informaci uvedenou výše – příkon ovlivňuje sací sílu vysavače jen částečně. Zákaz se nevztahuje na průmyslové, robotické, tyčové a vnější modely, ani na variantu 3 v 1 (tedy na mokré a suché vysávání), které lze zakoupit se spotřebou vyšší než 900 W.
Nově musí tyto přístroje splňovat následující kritéria:
- Příkon max. 900 W,
- hlučnost max. 80 dB,
- emise prachu max. 1 %,
- životnost motoru musí být delší než 500 hodin provozu,
- trvanlivost hadice více než 40 000 zatížení.
Ekologií ke kvalitnějším produktům
Vysavače vyrobené podle nových podmínek by měly být účinnější, tišší a technologicky vyspělejší, a do vzduchu by měly vracet méně emisí, než tomu bylo před nařízením EU. Zákonem řízenou regulaci nyní výrobci nahrazují úpravou konstrukce svých modelů – při volbě nového kusu proto sledujte zejména výkon, nikoliv spotřebu.
Jak pečovat o vysavač, aby co nejlépe vysával?
Aby vám parťák na úklid vydržel dlouho v co nejlepším stavu a zachoval si přitom svou sací sílu, je nutné se o něj poctivě starat. Jaké zásady byste měli dodržovat?
- Pravidelně měňte a omývejte filtry v závislosti na tom, jaká je míra jejich znečištění a jaký druh nečistot se na nich převážně nachází.
- U sáčkových modelů dbejte na to, aby nedošlo k přeplnění sáčku – při vysávání jemného prachu se mohou póry sáčku zalepit, čímž se snižuje sací výkon i v případě, že sáček není úplně plný.
- U bezsáčkových modelů často vysypávejte odpad z nádoby (ideálně po každém použití).
- Vysavač udržujte v čistotě, a to včetně koncové hlavice a kartáčů. Zanesený přístroj se může začít přehřívat a filtrace přestat pracovat efektivně.
- Ověřujte, že jsou sací tyč i hadice volné a v případě potřeby z nich odstraňte blokující překážky a větší nánosy prachu.
- Přístroj nepřetěžujte. Drobné předměty raději zvedněte ručně, abyste předešli poškození nebo ucpání sacího mechanismu.
- Vyvarujte se mokrému vysávání. Většina běžných modelů není určena pro mokré vysávání – mohlo by dojít k poškození motoru.
- Hlídejte si, co vysáváte – týká se to nejen vody a menších předmětů (ponožky, papírky, kostičky ze stavebnice), ale i například mouky, která by mohla snadno ucpat filtr.
- Spotřebič skladujte na suchém místě a klasický model sestavte po každém použití do původního stavu.