Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Méně plýtvání? Klíč hledejte v nastavení ideální teploty v lednici
Nastavení ideální teploty v lednici je velmi důležité pro zachování co nejvyšší kvality a nejdelší trvanlivosti uskladněných potravin. Víte, jaká je optimální provozní teplota lednice? Zjistěte, co se děje s potravinami při jejich umístění do spotřebiče s vyšší nebo naopak nižší provozní teplotou.
Jak a na kolik stupňů nastavit ideální teplotu v lednici
Kolik stupňů má být v lednici
Na jaký stupeň nastavit lednici? Ideální teplota by se zde měla pohybovat kolem 4 až 5 °C. Co se děje s potravinami a samotným spotřebičem v případě nastavení vyšší nebo naopak nižší teploty?
Vyšší teplota (nad 5 °C)
Při překročení hranice 5 °C dochází k přemnožování bakterií a růstu dalších mikroorganismů, jež mohou způsobit zkažení potravin a nepříjemnou otravu jídlem. Na vyšší teplotu jsou citlivé zejména potraviny typu maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Vyšší teplota může kromě jiného zapříčinit i rychlejší oxidaci potravin a rozklad tuků a bílkovin v hotových pokrmech, což vede ke zhoršení jejich kvality a chuti.
Zbytečně vysoká teplota škodí i samotnému spotřebiči – mohou se kvůli ní vyskytnout problémy s vyšší vlhkostí a kondenzací, v důsledku čehož lze očekávat vyšší pravděpodobnost vzniku plísní a hniloby na potravinách.
Nižší teplota (pod 4 °C)
Navzdory tomu, že nižší teploty v lednici pomáhají uchovávat potraviny v relativně bezpečném prostředí bez rizika šíření bakterií, ani tak by se neměla dostat pod 4 °C. S vysokou pravděpodobností by došlo k namrazení uskladněných potravin, což by mělo negativní dopad nejen na jejich chuť. Zatímco ovoce a zelenina by mohly změknout a ztratit svou přirozenou vlhkost, u masa a ryb by došlo ke změně jejich textury.
Pakliže jsou potraviny vystaveny po delší čas velmi nízké teplotě, vysušují se a tvrdnou. Vzniklé ledové krystaly by dokázaly poškodit buněčné stěny potraviny, čímž by došlo k degradaci její struktury. Dlouhodobé nastavení nižší teploty by neocenil spotřebič ani vaše peněženka – kvůli častějšímu spínání kompresoru by měla lednice vyšší spotřebu elektrické energie.
Jak nastavit optimální teplotu
Pro nastavení teploty postupujte následovně:
- Nastavte termostat na požadovanou teplotu (4 až 5 °C) nebo teplotu doporučenou výrobcem.
- Teplotu ověřte pomocí teploměru do lednice. Umístěte jej na prostřední polici nebo do zadní části spotřebiče a vyčkejte přibližně 30 minut, než se teploměr stabilizuje. Pokud se teplota pohybuje mimo ideální hodnotu, upravte termostat a po další půlhodině teplotu opět zkontrolujte.
- Aktuální teplotu doporučujeme změřit ve vícerých sekcích spotřebiče, abyste věděli, zdali je správně nastavená a jaké potraviny lze do těchto částí uskladnit.
- Jestliže je lednice prázdná, nastavte na ní nižší úroveň chlazení, aby se rychleji ochladila. Naopak, spotřebič naplněný potravinami nastavte nejdřív na vyšší teplotu, abyste zamezili jejich zamrazení.
Teplotu ovlivňuje i způsob uložení potravin
Způsob uskladnění potravin může výrazně ovlivnit teplotu v lednici, a tím i jejich kvalitu a trvanlivost. Potraviny by měly být uloženy tak, aby mezi nimi mohl volně proudit chladný vzduch, což umožňuje jejich rovnoměrné chlazení.
Jaké další zásady vám doporučujeme dodržovat?
- Potraviny by měly být chráněny před vzájemnou kontaminací bakteriemi. Syrové maso proto umístěte do dózy na potraviny a uložte ho do spodní části spotřebiče, aby případné šťávy z něj nestékaly na ostatní suroviny. Hotové pokrmy umístěte nahoru, aby výpary z nich neovlivňovaly aroma a chuť potravin uložených nad nimi.
- Do lednice neukládejte teplé ani horké pokrmy.
- Dveře spotřebiče neotvírejte často a na dlouhý čas.
- Dbejte na správné umístění lednice. Nepatří vedle topení ani blízko okna, kterým může na spotřebič v létě pražit slunce.
- Vnitřek spotřebiče nepřeplňujte – optimální zaplnění je 70 %.
Jak na uspořádání potravin v lednici? 7 tipů na umístění lednice
Víte, kde je v lednici nejchladněji?
Teplota se v jednotlivých částech lednice liší. Zatímco na níže položených místech je nejchladněji, směrem k vrchním poličkám se teplota zvyšuje. Potraviny uložené ve dvířkách lednice jsou navíc vystavovány častým teplotním výkyvům kvůli otevírání spotřebiče. Ačkoli většina potravin potřebuje k prodloužení své trvanlivosti chlad (kromě rajčat, tropického ovoce atd.), vyhovují jim zároveň různé teploty.
Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici?
Na nejchladnější místo v kombinované lednici, tedy úplně dole, patří ovoce, zelenina, mléčné výrobky a maso. Pokud ovšem potraviny neukládáte správně a na horních patrech lednice vyžadujete nižší teplotu, připravte se na vyšší spotřebu elektrické energie kvůli častějšímu spínání termostatu.
Jak souvisí správná teplota s hygienou
Teplota uvnitř spotřebiče má obrovský vliv na zachování hygieny uskladněných potravin. Pokud je nastavena správně, dokáže zabránit šíření bakterií a růstu dalších mikrobů na potravinách, díky čemuž se snižuje riziko otravy jídlem po jeho konzumaci. Zatímco vyšší teploty by způsobily rychlejší zkažení jídla, nižší by měly na svědomí jejich zmrazení. V důsledku námrazy na potravinách by se snížila jejich kvalita – k horšímu by se změnila jejich chuť, vůně i textura.
Umístění potravin na správné místo je společně se správným způsobem uskladnění klíčovým faktorem pro zachování dobrých hygienických podmínek v spotřebiči. V nepřeplněném spotřebiči budete mít skvělý přehled o svých potravinách. Spotřebujete je včas a zbytečně se nebudou rozšiřovat bakterie a plísně, protože se vám potraviny nestihnout tak rychle zkazit. Ze zeleniny a ovoce nebudou vytékat v nadměrném množství různé šťávy a lednice tak bude čistší. To samé platí i pro maso a ryby. Jestliže je uchováte v chladnější části, vydrží vám déle a nebudou zapáchat. Pro dosáhnutí hygienicky čistého vnitřku lednice se nezapomeňte se vyzbrojit dózami na potraviny, které se postarají o uchování delší svěžesti i vůně uskladněného jídla.
V rámci hygieny své americké lednice myslete i na pravidelnou výměnu vodních filtrů do lednice, které byste měli správně měnit zhruba každých 6 měsíců. Pokud se potýkáte se zápachem v lednici, umístěte do ní pohlcovač pachů, jedlou sodu, čerstvě namletou kávu nebo rozkrojený citron.
Jak na správné skladování potravin v lednici? Zápach v lednici? A jak ji vyčistit?