Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Zahrada na balkoně: Jak na květiny, okurky nebo jahody a co dalšího pěstovat?
Život ve městě s dostupností práce i zábavy je volbou mnohých z nás. Jak ale mít přírodu na dosah a moct si užít vůně květin či vlastnoručně vypěstovaných plodin? Zahrada na balkoně či terase je tím nejlepším řešením! Na balkon umístíte jak květiny okrasné listem či květem, tak i zeleninu, ovoce, bylinky nebo pokojové květiny v květináčích. Stačí vědět, jak na to.
9 tipů, čím se při plánování zahrady na balkoně řídit
- Nejdůležitější je orientace balkonu. Sever, jih, východ i západ nabídnou jiné množství slunečního svitu.
- Rostliny, plodiny i bylinky vybírejte dle jejich vhodnosti na balkon - balkonové květiny, převislé či zakrslé druhy plodin.
- Hlídejte počasí tak, aby vám rostliny na dlouhém a prudkém slunci neuschly, nepolámaly je kroupy nebo třeba nestrhal vítr.
- Květináče a truhlíky mohou být z plastu, terakoty nebo dřeva. Plast je odolný a univerzální, ale designově vám nemusí vyhovovat. Terakota je pěkná, odolná a přírodní, tahá však ze zeminy vlhkost a je těžká.
- Skvělou volbou jsou samozavlažovací květináče a truhlíky, díky kterým nebudete mít tolik starostí s optimální zálivkou.
- Dávejte si pozor na škůdce, jako jsou např. mšice či jiný hmyz a choroby. Pořiďte si přípravky na ochranu rostlin.
- Kombinujte plodící a okrasné rostliny. Tak budete mít krásný i užitečný balkon, mnohé rostliny navíc svými vlastnostmi ochrání jiné třeba před zmíněnými škůdci a váš byt před mouchami a komáry (např. afrikán, měsíček, máta, levandule, bazalka).
- S rostlinami nešetřete. Větší množství květin potěší vaše oko a zároveň vás ochrání před zvědavými pohledy sousedů. Květiny také vytvoří mikroklima, díky kterému budete mít na balkoně čistší a svěžejší vzduch.
- Ani na rostlinách nešetřete. Vydejte se pro ně do lepšího květinářství či zahradnictví a kupte jen zdravé a hezky rozrostlé kusy.
Tipy k zařízení balkonu Jak vybrat zahradní substrát? Jak vybrat hnojivo?
Pěstování podle světových stran
Ještě než začněte balkon zazeleňovat, zjistěte si, na kterou světovou stranu je orientovaný. Každá strana totiž zajistí jinou míru slunečního svitu, což výrazně ovlivní výběr rostlin. Nechcete přece bojovat o každý sladký plod či naopak své rostliny usmažit...
Balkon orientovaný na sever
Severní balkon neoplývá velkým množstvím slunečního svitu, a proto se zaměřte na rostliny a květiny, kterým nevadí stín. Z okrasných rostlin se zde bude líbit třeba hortenzii, fuchsii, balzamíně, břečťanu, kapradinám, kakostu a begónii. Ostatní sice zřejmě nezahynou, ale jejich růst nebude tak bohatý.
U bylinek se zaměřte na pažitku, petrželku, koriandr, medvědí česnek, měsíček, lichořeřišnici a libeček. Dařit by se mohlo i bazalce a mátě, které snesou polostín.
Plodícím rostlinám se na severním balkoně příliš líbit nebude, jelikož plodiny k dozrání potřebují slunce. S některými druhy salátu byste však uspět měli bez problémů - zkuste špenát, mangold nebo polníček.
Severní balkon je naopak skvělý k tzv. letnění pokojovek. Ty svým pobytem v bytě nejsou zvyklé na přímé slunce, které by je například na jižním balkoně spálilo.
Balkon orientovaný na východ
Východní balkon je skvělým kompromisem mezi severní a jižní orientací - ráno zde máte dostatek světla a slunce, odpoledne stín. Tato orientace by tak měla vyhovovat většině rostlin. U vysloveně slunomilných květin však může být jejich růst omezen, je tak třeba je otestovat přímo na svém balkoně.
Líbit by se zde mělo fuchsii, muškátu, petúnii, netýkavce či hortenzii. Z bylinek volte mátu, pažitku, řeřichu či petrželku, ale vzhledem k rannímu slunci by se zde mohlo dařit i jiným bylinkám. Pozor jen na ty, které přímé slunce vyžadují.
Z plodících rostlin budete mít úspěch se saláty, hráškem či fazolkami. Východ by mohly zvládnout také některá rajčata, papriky nebo oblíbené jahody.
Balkon orientovaný na jih
Jižní balkon se vyznačuje prudkým sluncem, které ne každá rostlina zvládne. Skvělou volbou budou muškáty, petúnie, gazánie, surfínie, měsíček, afrikány i třeba růže.
Pro pěstování bylinek vybírejte středomořské druhy vyžadující spoustu slunečního svitu a zvyklé na mírnější zálivku. Na jižním balkoně se bude líbit tymiánu, rozmarýnu, oregánu, majoránce, šalvěji a levanduli.
Silné slunce milují také rajčata, papriky, hroznové víno a jahody na balkon, které budou díky němu krásně zralé a chutné. Pokud máte na balkoně nebo terase dost místa, pěstovat zde můžete i olivovník a citrusové stromky.
Balkon orientovaný na západ
Západní balkon se díky odpolednímu a večernímu slunci podmínkami blíží balkonu orientovanému na jih. Ani rostlinky, kterým vyhovuje východní balkon se svým ranním sluncem a odpoledním stínem, by zde však neměly výrazně trpět. Berte ovšem v potaz, že odpolední slunce je silné, a pokud balkon nestíní dům či stromy, rostliny by mohlo spálit.
Z okrasných rostlin volte muškát, měsíček, lobelku, gazánii a sporýš čili verbenu. Líbit by se zde mělo i bylinkám, a to rozmarýnu, šalvěji, tymiánu, bobkovému listu, meduňce či bazalce.
Plodící rostliny západním balkonem také nepohrdnou - rajčata, jahody, rybíz, angrešt zde budou hezky růst.
Jaké květiny na zábradlí, parapet i stěny?
Balkonové zábradlí osázené květinami můžete vidět téměř na každém domě. Jde o nejjednodušší možnost, kdy stačí pořídit truhlíky na balkon a květináče se závěsy či s vykrojením, kterým je posadíte přímo na zábradlí. Do nich pak už jen vyberte balkonové květiny, které zasaďte do substrátu dle druhu rostlin nebo volte ten s označením pro balkonové květiny.
Klasické květináče a truhlíky umístíte také na vnější parapet okna směřujícího na balkon - stačí aby měl parapet dostatečnou hloubku.
Nejvhodnější letničky na balkon
- Muškáty neboli pelargonie
- Afrikány alias aksamitníky
- Petúnie a surfínie
- Verbena neboli sporýš
- Lichořeřišnice
- Gazánie
- Lobélie
- Libora
- Begónie
- Fuchsie
Když už vám dojde místo na zábradlí, koukněte se po stěnách balkonu. I ty se totiž dají snadno osázet květinami a vytvoří tak čím dál populárnější vertikální zahradu. Pokud si z hotových závěsných systémů a balkonových stěn nevyberete, vyrobte si vlastní z dřevěné palety.
Způsob 1: Závěsná paleta
Sežeňte si pěknou a čistou dřevěnou paletu. Tu osmirkujte, abyste se o ni v budoucnu nezranili. Také ji můžete nalakovat nebo přetřít barvou vhodnou na dřevo v exteriéru.
Nyní paletu připevněte ke stěně balkonu a její prkna využijte jako závěsné plochy pro rostliny v květináčích a truhlících se závěsnými háky. Berte v potaz nosnost stěny - samotná paleta něco váží, k čemuž musíte přičíst váhu plných nádob se zeminou a květinami.
Způsob 2: Paleta „plněná“ rostlinami
Další možností je využití samotné palety jako nádoby na rostliny. To klade větší nároky na kvalitu palety a její povrchové ošetření - měla by být zcela čistá, hladká a ideálně i naimpregnovaná. Vyberte takovou, která má mezi prkny větší mezery.
Připravenou paletu ze zadní strany a z boků obalte pevnou netkanou textilií vhodnou pod rostliny. Fólii na všech místech, kde se dotýká dřeva palety, každých pár centimetrů přitlučte či přisponkujte. Tak by měla být celá zadní strana palety včetně bočních otvorů překrytá fólií a v místech mezi prkny na přední straně se vytvoří kapsy pro vsypání zeminy a umístění květin. Mezi hřebíky či sponkami by neměly být velké mezery, aby se vám zemina nesypala ven.
Paletu opřete o zeď nebo ji na ni přivrtejte - pozor na nosnost stěny. Nyní můžete do vzniklých kapes vsypat substrát pro balkonové rostliny a do něj vsázet vybrané rostliny.
Zasaďte bylinky a dochucení pokrmů bude vždy po ruce
Na balkoně i za oknem se bylinkám díky jejich menší velikosti bude skvěle dařit. Klíčové je vybrat správný druh dle orientace balkonu čili dle nároků bylinek na slunce, teplo a zálivku. S trochou trpělivosti si je můžete vypěstovat ze semínek nebo si kupte předpěstované sazenice.
Pěstovat můžete oregáno, majoránku, rozmarýn, tymián, šalvěj, levanduli, pažitku, petrželku, libeček, kerblík, řeřichu, koriandr, citronovou trávu, vavřín neboli bobkový list, mátu, meduňku, yzop, saturejku i bazalku.
Pěstování zeleniny a ovoce - salát, hrášek, jahody i brambory
Pro zeleninu ani ovoce už nemusíte na trh nebo do obchodu, mnohé druhy si vypěstujete přímo za oknem na svém balkoně. I zde opět berte v potaz jeho orientaci, aby na něm bylo dost světla a tepla tak, jak to vybrané plodiny vyžadují.
Zelenina na balkoně - jakou zvolit?
- Listovou zeleninu: různé druhy salátů, špenát, mangold;
- kořenovou zeleninu: mrkev, celer, ředkvičky;
- plodovou zeleninu: papriky a chilli papričky, rajčata, okurky, lilek;
- brambory a batáty;
- cibuli a česnek;
- fazolky a hrášek.
Zeleninu můžete pěstovat v květináčích, truhlících i v pytlích na pěstování, které jsou obzvlášť vhodné na brambory. Navíc se snadno přemisťují. Skvělou volbou bude vyvýšený záhon, pokud na něj máte dostatek prostoru.
Jak vyrobit, založit a osadit vyvýšený záhon
U pěstování zeleniny na balkoně si předem promyslete požadavky jednotlivých druhů. Kořenová zelenina roste do hloubky zeminy, potřebuje tudíž hlubokou nádobu a truhlík tak nemusí vyhovovat.
Fazolky, okurky či rajčata naopak rostou do výšky a potřebují se o něco opřít. Budete tak muset zajistit síť, opěrnou tyč nebo vhodný závěs, aby se rostlinka měla čeho chytit.
Nezapomeňte na správně zvolenou zeminu, odpovídající výživu a hnojivo, dobré umístění rostliny a vyváženou zálivku.
Tip: Podmínky pěstování přizpůsobte druhu zeleniny, ale i konkrétnímu kultivaru. Jednotlivé druhy rajčat budou mít jiné požadavky na velikost nádoby i způsob pěstování. (Ano - rajčata jsou botanicky ovoce, leč tyto debaty necháme jiným.)
Pěstování okurek na balkoně
- Správná odrůda: Hledejte druhy okurek, které jsou vhodné pro sázení do nádob, nevyžadují mnoho místa, plody jsou menší a odolnější. Díky tomu, že rostliny rostou do výšky (kromě polních), nemusíte jejich náročnost na prostor zvlášť řešit. Na balkoně či terase tak můžete pěstovat téměř všechny odrůdy, nezapomeňte ale na to, že potřebují oporu.
- Kdy a jak: Semínka můžete vyset do sadbovače či jiné odpovídající nádoby od druhé poloviny dubna. Nádobu pak umístěte na světlé místo a zeminu udržujte vlhkou. Ven lze předpěstované rostliny nebo zakoupené sazeničky sázet po posledních mrazech tj. v druhé polovině května.
- Příprava půdy: Okurky potřebují dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Použijte vysoce kvalitní zeminu a přidejte trochu vyzrálého kompostu nebo organického hnojiva. Na dno nádoby však nejprve vsypte drenážní vrstvu z hliněných střepů, štěrku apod.
- Vhodná nádoba: Jedna rostlinka zpravidla vyžaduje 15-20 litrů zeminy, záleží na odrůdě. Zasadit je můžete do kýble s na dně vyvrtanými otvory pro odvod vody, většího květináče, samozavlažovacího truhlíku, vyvýšeného záhonu i třeba do pevného igelitového pytle.
- Umístění: Okurky potřebují dostatek slunečního světla, ale mohou být náchylné na popálení slunečními paprsky. Ideální je balkon na východ. Také si dejte pozor na déšť, který by mohl způsobit napadení plísní - proto je dobré okurky postavit třeba pod stříšku.
- Podpora: Rostliny okurek je třeba už od přesazení ven vyvazovat k opoře, aby se udržely vzpřímené. Použít můžete tyče a hranoly, které do nádoby přidáte už při zasazování rostlin, nebo navázané provazy i prádelní šňůru. Stačí občas vyvázat a rostlina se přichytne sama.
- Zálivka: Okurky vyžadují stálou vlhkost, takže je zalévejte, když je půda na dotek suchá. Doporučuje se ranní zálivka odstátou vodou nebo dešťovkou. Zvažte pořízení zavlažovacího systému nebo je zasaďte do samozavlažovací nádoby.
- Hnojení: Další živiny přidávejte dle potřeby cca 1× týdně. Ideálně organické hnojivo, tekuté slepičince či jinou alternativu vhodnou na zeleninu nebo specificky pro okurky aplikujte dle návodu konkrétního produktu.
- Škůdci a nemoci: Okurky nejčastěji napadá plíseň okurková způsobená vyšší vlhkostí, poznáte ji díky žlutým hranatým skvrnám na listech. Objevit se mohou také padlí a okurková mozaika, svilušky a klopušky. Zabráníte jim odstraněním příčiny a ochranným prostředkem proti chorobě či škůdci.
Jaké ovoce je vhodné na balkon?
- Drobné ovoce: jahody zahradní i lesní, borůvky, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt, josta, moruše;
- zakrslé peckoviny: meruňky, švestky, broskve, třešně;
- zakrslé jádroviny: hruška, jabloň, muchovník;
- zakrslé citrusy: citrony, mandarinky, pomeranče, buddhova ruka a cedrát;
- hroznové víno;
- fíky a kiwi;
- pepino gold (převislé melounky);
- rakytník a kustovnice čínská (goji).
Malé keříky bobulovitého ovoce jsou sázkou na jistotu. Stačí vám na ně relativně malá plocha a nějaký ten sluneční paprsek. U každého druhu se podívejte na jeho požadavky týkající se zálivky a slunce a dle toho nádobu s rostlinkou umístěte. Je možné, že vám bude růst i třeba na severním balkoně, plodů však nebude tolik a také nebudou tak sladké.
Na balkoně ale můžete pěstovat i ovocné keře a stromky, je však samozřejmě třeba mít na ně dost místa. Například u jabloní, citrusů či meruněk vybírejte zakrslé sloupkovité druhy, u kterých nehrozí, že vám z nich vyroste strom vhodný na zahradu. Vždy si tak předem ověřte, že je dřevina vhodná na balkon. Berte v potaz i požadavky na nádobu - její velikost a hloubku dle velikosti kořenového systému. Hrušním stačí menší prostor, ale třeba broskve musí mít nádobu větší.
U hroznového vína a jiných popínavých nebo převislých druhů promyslete umístění rostlin tak, aby se měly o co opřít (stěna, opěrná tyč, síť) či aby naopak nevisely až k sousedům pod vámi.
Substrát, zálivku, hnojení a ošetření proti chorobám či škůdcům volte dle druhu rostliny a jejích požadavků.
Tip: Pokud chcete mít ovoce a ne jen okrasnou dřevinu, předem si vyhledejte, jak se daná rostlina opyluje. Např. pro pěstování rakytníku musíte mít samčí i samičí rostlinu, jelikož není tzv. samosprašný a jedna rostlina se tedy sama neopyluje.
Pěstování jahod na balkoně
- Nádoba: Jahody potřebují alespoň 20-30 cm místa do hloubky i mezi jednotlivými rostlinami a dobrou drenáž. Skvěle poslouží závěsný koš, truhlík na zábradlí nebo květináč s více otvory.
- Odrůda: Na menší plochy balkonu jsou vhodné stále plodící, kompaktní odrůdy, které mohou být klasické „vzpřímené“ nebo převislé. Vybírejte proto dle toho, zda budete nádobu zavěšovat nebo stavět na zem. Běžně se u nás pěstují velkoplodé druhy, ale vybírat můžete i z odrůd s menšími plody.
- Půda: Jahody preferují mírně kyselou, humózní půdu bohatou na živiny. Použijte kvalitní substrát a přidejte trochu kompostu a písku. Na dno nádoby vsypte vrstvu drenáže ze štěrku, keramzitu nebo hliněných střepů.
- Sázení dle druhu sazenice: Koupit můžete jahody v kontejnerech a tzv. frigo sadbu. Ty z kontejneru sázejte tak hluboko, jak byly v předešlé nádobě. Frigo sadbu na hodinu namočte, kořínky o třetinu zkraťte a sázejte kolmo do zeminy až po hranu zeleného středu sazeničky. Ven je vysazujte po posledních mrazech cca od druhé poloviny května. Lze je předpěstovat i ze semen sypaných na povrch substrátu se zajištěním pravidelného rosení a s dostatkem světla.
- Mulč: Na povrch zeminy dejte vrstvu mulče, který v zemině udrží více vlhkosti a také zabrání plesnivění plodů v případě, že by ležely na substrátu. Použít lze slámu nebo štěpku.
- Umístění: K dosažení nejlepších výnosů potřebují alespoň 6 až 8 hodin slunce. Dejte je tedy na místo, kde je ho dostatek a pokud se taková plocha na vašem balkoně nenachází, zvažte pěstování jiné plodiny.
- Zálivka: Rostliny zalévejte pravidelně v ranních hodinách odstátou vodou nebo dešťovkou - spíše častěji menším množstvím vody. Pozor, abyste vodu nelili na listy. Zvlášť těsně po zasazení je třeba na zálivku dbát, než jahody dostatečně prokoření.
- Hnojení: Ideálně již při sázení přidejte do zeminy hnojivo s postupným uvolňováním. Jinak kupte organické hnojivo vhodné na jahody a aplikujte jej dle potřeby. Zpravidla se hnojí před květem a po sklizni, řiďte se však návodem konkrétního produktu.
- Škůdci a nemoci: Rostliny jahodníku jsou oblíbené u mšic, svilušek, květopase a slimáků, napadnout je může také plíseň šedá. Pravidelně své rostliny kontrolujte, zda jsou listy a plody v pořádku. Případně pořiďte odpovídající prostředky na ochranu rostlin.