Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vyrobit, založit a osadit vyvýšený záhon a čím ho naplnit?
Zeleninová zahrada, ovocný sad i záplava voňavých květin vždy na dosah ruky? Stačí si udělat vyvýšený záhon! Návod, který jsme pro vás připravili, vám poradí, jak jej vyrobit, založit i osadit. Zvýšený záhon si pak snadno a kdykoliv postavíte na zahradu, terasu i balkon.


Obsah článku
- 6 otázek a rad k vyvýšeným záhonům
- Plastový, dřevěný nebo betonový?
- Jak vyrobit vyvýšený záhon z palet
- Návod, jak udělat vyvýšený záhon z cihel či betonových tvárnic
- Lze postavit vyvýšený záhon z kamenů?
- Jak založit vyvýšený záhon?
- Co pěstovat ve vyvýšených záhonech
- Údržba záhonu i rostlin
- Potřebuje záhon zazimovat?
6 otázek a rad k vyvýšeným záhonům
+ Zlepšení odvodnění půdy: Díky vyvýšení nad úroveň terénu přebytečná voda odtéká rychleji.
+ Lepší kvalita půdy: Náplň libovolnou kvalitní půdou bez obsahu kontaminantů a se správnými živinami pro vaše rostliny.
+ Snadnější údržba: Hranice záhonu usnadňují pletí, zalévání a hnojení rostlin.
+ Ochrana proti škůdcům: Vyvýšení zabrání některým škůdcům vstupu na záhon a poškození vašich rostlin.
+ Delší vegetační období: Rychlejší zahřívání na jaře prodlužuje vegetační období v chladnějším podnebí a vyhovuje i rostlinám, které ke svému růstu potřebují vyšší teplotu půdy.
+ Dostupnost a snadná obsluha i pro zahradníky s potížemi s ohýbáním nebo klečením.
Načasování založení vyvýšeného záhonu závisí na klimatických podmínkách, typu rostlin, které chcete pěstovat, a materiálu, který použijete k vyplnění záhonu. Obecně lze vyvýšené záhony zakládat na jaře, jakmile se půda prohřeje a pomine riziko mrazů. To je obvykle tehdy, když jsou teploty trvale nad bodem mrazu a denní teploty se pohybují kolem 15-20 stupňů Celsia. Pokud žijete v teplejším podnebí, můžete s vyvýšeným záhonem začít dříve, v chladnějším podnebí naopak možná budete muset se založením záhonu počkat. Nejlepší čas je tehdy, kdy jste na to připraveni a máte k tomu vhodné materiály a znalosti.
- Vyberte si slunné místo, na které dopadá sluneční světlo alespoň 6 hodin denně. Ujistěte se, že je v rovině, snadno přístupné a v blízkosti zdroje vody.
- Rozhodněte se pro velikost a tvar. Zvýšené záhony mohou mít libovolnou velikost a tvar, ale pro začátečníky je vhodná velikost 120 cm na šířku a 240 cm na délku.
- Shromážděte materiál: koupený vyvýšený záhon nebo materiál k jeho stavbě (dřevo, kámen, cihly, izolaci, fólii), nopkovou fólii či netkanou textilii, pletivo, zeminu, kompost a hnojivo.
- Záhon naplňte větvemi, nevyzrálým kompostem, směsí substrátu a zralého kompostu. Přidejte organické hnojivo, které rostlinám pomůže růst.
- Vyberte rostliny vhodné pro vaši oblast a množství slunce, které na záhon dopadne. Začněte se snadno pěstovatelnou zeleninou, jako jsou rajčata, salát a papriky, ovocem či květinami.
- Rostliny pravidelně zalévejte, aby byla půda vlhká, ale ne příliš mokrá.
- Udržujte záhon bez plevele a podle potřeby přidávejte kompost.
- Větve: První vrstvou záhonu by měly být nařezané větve či větší zbytky křovin - ideálně listnatých a nejedovatých. Tato vrstva by měla být hrubá pro zajištění vzduchu.
- Rostlinný odpad a kompost: Druhou vrstvou by měl být vzdušný a jemnější rostlinný odpad např. z úklidu zahrady na podzim. Poté následuje vrstva kompostu.
- Kompost: Je bohatý na živiny a organické látky, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Ideální je použít ten z vlastního kompostéru.
- Zahradní půda: Najdete ji ve většině zahradnických center. Jde o směs ornice, kompostu a někdy písku nebo perlitu. Zahradní zemina je vhodná pro zeleninu, bylinky a květiny.
- Rašeliník (rašelinový mech neboli peat moss): Zlepšuje zadržování vody v půdě, je lehký a sterilní - neměl by obsahovat plíseň, bakterie, chemikálie ani semínka jiných rostlin.
- Vermikulit a perlit: Tyto lehké minerály se používají ke zlepšení drenáže a provzdušnění příliš hutné zeminy.
Tyto možnosti můžete také kombinovat a vytvořit si směs půdy, která bude nejlépe vyhovovat vašim konkrétním potřebám. Ujistěte se, že je substrát bez semen plevelů, škůdců nebo chorob, které mohou vašim rostlinám uškodit.
Při natírání vyvýšeného záhonu je důležité zvolit barvu, která je bezpečná pro rostliny a nevypouští škodlivé chemikálie do půdy. Vždy si přečtěte etiketu každého výrobku, který plánujete použít, abyste se ujistili, že je bezpečný pro použití v okolí rostlin.
- Mléčná barva: Ekologická a netoxická barva na vodní bázi vyráběná z mléčné bílkoviny, vápna, křídy a přírodních pigmentů. Je bezpečná pro použití na vyvýšených záhonech a nepoškodí vaše rostliny.
- Přírodní oleje: Např. lněný olej a tungový olej jsou bezpečné pro použití v okolí rostlin a pomáhají chránit dřevo před povětrnostními vlivy.
- Mořidlo: Lze použít na dřevo, beton či cihly. Vyberte mořidlo vhodné pro venkovní použití a bezpečné pro použití v blízkosti rostlin.
- Barva na beton: Je odolná a dlouhotrvající, dodává se v různých barvách a povrchových úpravách. Vybírejte z barev vhodných do exteriéru.
- Impregnační nátěr na cihly: Chrání stavbu před povětrnostními vlivy a poškozením vlhkostí.
- Epoxidová barva: Vytváří pevný povrch odolný vůči vodě, chemikáliím a oděru.
- Vápno: Vyrábí se z hašeného vápna, vody a přírodních pigmentů, je tedy prodyšné a šetrné k životnímu prostředí.
- Minerální barva: Je prodyšná, ekologická barva z přírodních minerálů určená k použití na zděné povrchy.
- Žádný nátěr: Pokud nechcete vyvýšený záhon natírat, můžete jej nechat bez nátěru. Záhon však budou ovlivňovat povětrnostní vlivy a vy nijak nezměníte přirozené vlastnosti materiálu.
- Vysychání zeminy: Jelikož je záhon nad zemí, může rychleji vysychat, a proto je třeba rostliny pravidelně zalévat.
- Odolnost materiálů: Například dřevěné záhony je potřeba před zasazením rostlin ošetřit proti vlhkosti, jinak mohou rychle shnít.
- Náklady: Stavba nebo koupě vyvýšených záhonů může být dražší než výsadba přímo do země.
- Údržba: Vyvýšené záhony vyžadují více údržby než výsadba přímo v zemi, protože je třeba je pravidelně zalévat a odstraňovat plevel.
- Odvodnění: Pokud není vyvýšený záhon správně navržen, může mít špatnou drenáž, což by vedlo k přemokření a hnilobě kořenů.
- Kvalita půdy: Vyvýšené záhony sice mohou nabídnout lepší kvalitu půdy, ale pokud nejsou správně obhospodařovány, mohou se časem vyčerpat a vyžadují přidávání kompostu nebo jiných doplňků.
- Omezený prostor pro kořeny: V závislosti na hloubce vyvýšeného záhonu nemusí mít některé rostliny dostatek prostoru pro růst hlubokých kořenů, což omezí jejich růst a produkci.
- Ochrana proti škůdcům: Vyvýšené záhony mohou být náchylnější k výskytu některých škůdců, jako jsou slimáci a plži, kteří se mohou ukrývat ve vlhké půdě a hodovat na rostlinách.
Plastový, dřevěný nebo betonový?
Plastové vyvýšené záhony jsou velmi oblíbené díky své odolnosti, dobré dostupnosti a snadné instalaci i manipulaci. Stejně jako u ostatních typů můžete vybírat z různých šířek, délek a výšek tak, aby se vám záhon vešel a vy se k němu případně nemuseli ohýbat. Mezi velmi žádané patří vyvýšený záhon z recyklovaného plastu, který je ekologický, ale také velmi odolný. Takový plastový záhon tak neovlivní počasí, ovšem ani plísně, houby, hniloba či chemikálie.
Dřevěný vyvýšený záhon je přírodní alternativou k záhonu z plastu, je však třeba jej řádně udržovat, aby neshnil. I je seženete v nespočtu variant rozměrů, stejně tak si ale záhon můžete vyrobit sami. Na stavbu vyvýšeného záhonu ze dřeva vám stačí dostatek hranolů, prken či palubek, zpevňovací materiál, fólie a izolace třeba ve formě nátěru. Stejně tak snadno si postavíte vyvýšený záhon z palet, jehož výrobu vám popisujeme v návodu níže.
Vyvýšené záhony z betonu mají nespornou výhodu v trvanlivosti a odolnosti. Koupíte je v různých dekorech a variantách, ale betonový záhon si lehce vyrobíte i sami, a to například z betonových tvárnic nebo nalitím betonu do předpřipravené formy. U záhonu z betonu dejte pozor na izolaci, aby vám tento nasákavý materiál netahal vodu z půdy a z rostlin.
Vyvýšený záhon z kamenů je krásnou variantou, která zapadne do každé zahrady. Takový kamenný záhon může být vyroben ze suché kamenné zídky i z přírodních kamenů, které vám třeba zbyly z přestavby zahrady. Velkou výhodou těchto zvýšených záhonů je fakt, že jde o stavbu z přírodního a velmi odolného materiálu. Pokud si jej stavíte sami, vyrobíte si záhon přesně dle svých požadavků - kdekoliv a jakéhokoliv tvaru.
Vyvýšený záhon z cihel je velmi podobný tomu kamennému, jeho stavba však pro vás může být jednodušší. Jde o skvělou možnost k využití nadbytečného stavebního materiálu, který se vám třeba povaluje v rohu zahrady. Vyvýšené záhony z cihel vynikají snadnou stavbou a odolností. Podrobnější návod, jak postavit vyvýšený záhon z cihel, najdete níže.
Další možností jsou kovové vyvýšené záhony, které jsou odolné - je však třeba vybrat materiál odolný vlhkosti a vodě, nebo materiál záhonu řádně ošetřit nátěrem. Můžete si koupit hotový záhon z pozinkované oceli, nebo si jej vyrobit třeba z vlnitého plechu.

Jak vyrobit vyvýšený záhon z palet
Stavba vyvýšeného záhonu z palet je skvělý způsob, jak vytvořit cenově dostupnou a udržitelnou zahradu. A navíc se třeba něco nového naučíte.
Jak udělat vyvýšený záhon z palet a co k tomu potřebujete?
- 4 palety stejné velikosti a typu
- Kladivo a hřebíky
- Šrouby a šroubovák
- Nopovou fólii nebo netkanou textilii
- Pletivo
- Páčidlo na případné odebrání prken či prkna navíc k vyplnění mezer
- Substrát
- Rostliny nebo semena
Najděte vhodné místo pro vyvýšený záhon. Ujistěte se, že má tolik slunečního světla, kolik ho budou sázené rostliny potřebovat, a terén je rovný. Vyberte palety v dobrém stavu a bez chemického ošetření. Palety prohlédněte a odstraňte z nich všechny trčící hřebíky nebo svorky. Doporučujeme je také osmirkovat a ošetřit přípravky proti škůdcům a proti vlhkosti.
Položte jednu paletu na zem lamelami nahoru. Ta bude tvořit jednu stranu vyvýšeného záhonu. Vezměte další dvě palety a položte je kolmo na strany první palety lamelami dovnitř záhonu. Ujistěte se, že jsou palety vyrovnané a skutečně rovné. Pomocí šroubů připevněte rohy palet k sobě. Nakonec přišroubujte i čtvrtou paletu tak, aby se konstrukce záhonu uzavřela. Pokud jsou mezi prkny příliš velké mezery, zatlučte je dalšími prkýnky např. z rezervní palety.
Na dno záhonu doporučujeme přitlouct pletivo, které zabrání průniku větších škůdců. Vnitřek záhonu na všech stranách vystelte zahradnickou tkaninou nebo nopovou fólií.
Vyvýšený záhon naplňte zeminou. Pro zlepšení kvality půdy můžete přidat kompost nebo jinou organickou hmotu. Do vyvýšeného záhonu zasaďte požadované rostliny nebo semena. Rostliny pravidelně zalévejte a užívejte si novou zahradu.
Info: Dřevěné palety nemusí mít tak dlouhou životnost jako jiné materiály používané ke stavbě vyvýšených záhonů (cihly, plast, kameny, beton). Jde ale o skvělou volbu pro udržitelnou a finančně nenáročnou zahradu.
Pokud paletám zrovna nefandíte, můžete si samozřejmě postavit vyvýšený záhon i z desek a kulatin. Bude vás to nicméně stát více času a námahy – dřevo je potřeba rozměřit, nařezat a mnohdy i opracovat. Nezapomeňte se tak vybavit vhodnými nástroji. Hodit se bude pila na dřevo, tesařská sekera a hrubější pilník na dřevo.
Jak vybrat aku vrtačku nebo šroubovák? Tesařské sekery – druhy

Návod, jak udělat vyvýšený záhon z cihel či betonových tvárnic
Vybudování cihlového vyvýšeného záhonu může být skvělým způsobem, jak vytvořit odolný a dlouhotrvající zahradní záhon, který vašemu venkovnímu prostoru dodá i estetickou hodnotu.
Jak postavit vyvýšený záhon z cihel a co si připravit?
- Cihly či betonové tvárnice
- Maltu
- Vodováhu
- Metr
- Lopatu
- Štěrk
- Nopovou fólii a pletivo
- Substrát a rostliny
Pečlivě vyberte místo pro vyvýšený záhon z cihel. Hledejte tam, kde bude dostatek slunce a dobré podloží. Vyhněte se umístění vyvýšeného záhonu na nízko položeném místě, které je náchylné k podmáčení. Cihlový vyvýšený záhon totiž nepůjde přesunout.
Pomocí metru si určete velikost vyvýšeného záhonu. Rozměry jsou čistě na vás, neměl by ale být příliš velký. Musíte bez problémů z obou stran dosáhnout do středu záhonu. V místě, kde chcete vyvýšený záhon postavit, odstraňte lopatou trávu nebo rostliny a vykopejte 6-10 cm hluboký příkop. Na dno výkopu položte vrstvu štěrku pro lepší drenáž. Pomocí vodováhy se ujistěte, že je štěrk rovný.
Položte první vrstvu cihel, a to tak, že začnete na jednom konci výkopu a postavíte první vrstvu obvodových cihel na štěrk. Cihly spojujte maltou a vodováhou změřte, že jsou ve stejné rovině. Pokračujte ve stavbě dalších řad cihel, které spojujte maltou. Cihly v jednotlivých vrstvách rozmístěte tak, abyste dodrželi vazbu a cihly v následující řadě vždy překrývaly polovinu cihly pod sebou - jejich kraje se tak budou překrývat a zeď bude pevnější. Dbejte na to, aby byla každá vrstva vodorovná.
Po zatuhnutí a zpevnění stavby dejte na dno pletivo pro zvýšení odolnosti proti škůdcům (volitelné), všechny strany vyvýšeného záhonu vystelte fólií a naplňte zeminou. Pro zlepšení kvality půdy můžete přimíchat kompost nebo jinou organickou hmotu. Jakmile je půda na místě, můžete do vyvýšeného záhonu zasadit rostliny.
Vyvýšený záhon pravidelně zalévejte a odplevelujte. Cihly se mohou časem uvolnit, proto je občas zkontrolujte a podle potřeby znovu slepte maltou.
Tip: Pokud záhon stavíte z betonových tvárnic, je vhodné je po dostavení natřít přípravkem proti vlhkosti, aby beton ze zeminy a rostlin netahal tolik vlhkosti.

Lze postavit vyvýšený záhon z kamenů?
Stavba kamenného vyvýšeného záhonu může být skvělým způsobem, jak dodat zahradě rustikální a přírodní vzhled a zároveň vytvořit odolnou a dlouhotrvající konstrukci. Jde sice o náročnější projekt, ale vaší rodině bude dělat radost dlouhá léta.
Jak na vyvýšený záhon z kamenů a co si pořídit?
- Kameny
- Maltu (volitelné)
- Vodováhu
- Metr
- Lopatu
- Kolíky a provázky
- Gumové kladivo
- Nopovou fólii a pletivo
- Substrát a rostliny
Vyberte místo pro vyvýšený záhon, kam dopadá dostatek slunečního světla a které je dobře odvodněné. Ujistěte se, že na místě nejsou žádné odpadky ani rostliny.
Nasbírejte dostatek kamenů na vytvoření stěn vyvýšeného záhonu. Můžete použít přírodní nebo syntetické kameny.
Pomocí kolíků a provázku vyznačte obrys vyvýšeného záhonu. Ujistěte se, že tvar a velikost záhonu vyhovuje vašim potřebám a hodí se do prostoru. Po obvodu záhonu vykopejte příkop hluboký asi 6 cm a široký tak jako použité kameny.
Začněte pokládat kameny do výkopu a dbejte na to, aby byly rovné a těsně k sobě přiléhaly. Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou kameny vodorovně. Pokračujte v pokládání kamenů na první vrstvu a dbejte na to, aby každá vrstva byla rovná a stabilní. Při ukládání kamenů použijte gumovou paličku, abyste kameny usadili na místo.
Jakmile dosáhnete požadované výšky, vyplňte záhon nopovou fólií a na dno můžete umístit pletivo proti škůdcům. Záhon zasypte zeminou a ujistěte se, že je rovný, bez kamenů a úlomků.
Nyní je váš vyvýšený záhon připraven k výsadbě! Můžete pěstovat zeleninu, bylinky, květiny nebo cokoli jiného.
Tip: Kameny k sobě můžete lepit maltou, což stavbu více zpevní a bude tak ještě odolnější.
Jak založit vyvýšený záhon?
- Vyberte si místo: Vyhledejte na dvoře, balkoně nebo zahradě místo, na které dopadá každý den alespoň šest hodin slunečního světla. Také by mělo být v rovině, v blízkosti zdroje vody a mít dobrou drenáž (při budování záhonu do země).
- Vyberte správné materiály: Budete potřebovat dřevo nebo jiný materiál na stavbu rámu vyvýšeného záhonu. Dále připravte kvalitní zeminu, kompost a případně mulč na jeho vyplnění. Zvažte použití neošetřeného dřeva nebo jiných materiálů, ze kterých se do půdy nevyluhují chemikálie.
- Postavte rám: Z vybraného materiálu postavte rám vyvýšeného záhonu. Většina lidí volí obdélníkový tvar, který je přibližně 120 cm široký a 240 cm dlouhý, ale velikost můžete upravit. Dle rozměrů je vhodné spočítat objem záhonu, abyste věděli, kolik zeminy budete potřebovat.
- Pletivo pod vyvýšený záhon: Husté pletivo, např. to pro stavbu králíkáren, umístěné na dně záhonu zabrání prolézání a prohrabávání škůdců.
- Izolace vyvýšeného záhonu: Zabrání prorůstání plevele, udrží vlhkost uvnitř záhonu a zároveň ochrání materiál záhonu. Lze použít netkanou textilii pro záhony nebo nopovou fólii.
- Naplňte jej: Pro naplnění vyvýšeného záhonu je třeba vybrat vhodné materiály pro dobrou drenáž a také půdu bohatou na živiny. Drenážní vrstva pro vyvýšené záhony se může skládat například ze štěrku nebo drcených cihel - tu rovnoměrně rozprostřete na dno záhonu. Dalšími vrstvami by měly být větve a rostlinný odpad (např. nevyzrálý kompost). Poté rám naplňte směsí zeminy, kompostu, perlitu apod. Nahoře ponechte asi 6 cm volného místa a zeminu důkladně promíchejte. Před výsadbou rostlin pár dní počkejte, aby se zemina usadila.
- Vyberte rostliny a zasaďte je: Rozhodněte se, co chcete na vyvýšeném záhonu pěstovat, a vyberte rostliny, kterým se bude ve vytvořených podmínkách dařit. Rostliny pravidelně zalévejte a sledujte vlhkost půdy.
Díky těmto krokům můžete vytvořit prosperující vyvýšený záhon a těšit se z čerstvých plodin a krásných květin po celou sezónu.



Co pěstovat ve vyvýšených záhonech
Vyvýšené záhony jsou skvělým způsobem pěstování rostlin a zeleniny, zejména pokud máte na zahradě špatnou kvalitu půdy nebo omezený prostor. Co v nich můžete pěstovat?
Vyvýšené záhony jsou ideální pro pěstování zeleniny, včetně rajčat, paprik, okurek, cuket, dýní, zelí, kapustiček, pórku, salátu, špenátu a dalších listových zelenin. Skvěle se však hodí i pro pěstování kořenové zeleniny, jako je mrkev, řepa a ředkvičky. Pozor si dejte jen u zeleniny náročné na prostor a té s rozsáhlým kořenovým systémem.
Můžete pěstovat různé druhy bylinek - například bazalku, petržel, koriandr, rozmarýn, tymián a šalvěj. Vždy jen dejte pozor na to, abyste jim vytvořili vhodné podmínky a bylinky se k sobě hodily.
Do vyvýšených záhonů se hodí také ovoce, například jahody, borůvky a maliny.
Ve zvýšených záhonech lze pěstovat také květiny: měsíčky, petúnie, ostálky a slunečnice, různé trvalky, cibuloviny (tulipány, narcisy) či okrasné trávy. Květiny sázejte tak, aby se k sobě hodily a měly podobné podmínky pěstování. Můžete sesadit více druhů najednou, aby hezky vyplnily prostor záhonu, nebo nakombinovat různé květiny s odlišnou dobou květu. Pak vám bude záhon dělat radost celý rok.
To, co budete na vyvýšeném záhonu pěstovat, závisí především na vašem klimatu, půdních podmínkách a osobních preferencích. Dbejte jen na to, abyste si vybrali rostliny, které jsou vhodné pro vaše podmínky pěstování a kterým můžete poskytnout potřebnou péči.

Údržba záhonu i rostlin
- Kontrola plevele: Pravidelně kontrolujte, zda se na vyvýšeném záhonu nevyskytuje plevel, a co nejdříve jej odstraňte.
- Zavlažování: Vyvýšené záhony mohou rychle vyschnout, zejména během horkého a suchého počasí. Nezapomeňte rostliny pravidelně a důkladně zalévat, abyste udrželi půdu vlhkou. Zvažte instalaci zavlažovacího systému nebo použití zavlažovací hadice, která vám zalévání usnadní.
- Hnojení: Vyvýšené záhony vyžadují více živin než tradiční zahradní záhony, protože půda v nich se může časem vyčerpat. Každou sezónu přidávejte do záhonu kompost, organické hnojivo nebo jiné půdní doplňky.
- Ochrana proti škůdcům: Záhony mohou být náchylnější na škůdce, jako jsou slimáci, hlemýždi a mšice. Dávejte pozor na známky poškození škůdci a co nejdříve proveďte opatření prostředky proti škůdcům či vysazením rostlin s obrannými schopnostmi (afrikány, česnek, řebříček, aromatické bylinky).
- Střídání plodin: Abyste předešli chorobám a škůdcům přenášeným půdou, střídejte každou sezónu plodiny. To se vyplatí také u nově založených záhonů, kdy se vlastnosti půdy během dalších let mění a tím se mění i vhodnost vysazovaných rostlin.
- Mulčování: Přidání vrstvy mulče může pomoci s udržením vlhkosti, potlačením plevele a regulací teploty půdy. Použít můžete slámu, trávu nebo drcené listí, které při rozkladu dodává do půdy živiny.
Potřebuje záhon zazimovat?
Potřeba zimní ochrany vyvýšených záhonů závisí především na klimatických podmínkách v dané oblasti, na typu rostlin na záhonu a na materiálech použitých při jeho stavbě.
Pokud žijete v oblasti s drsnými zimními podmínkami, hustým sněžením a teplotami pod bodem mrazu, zvažte zazimování záhonů. Zakrytí mrazuvzdornou plachtou nebo fólií pomůže ochránit rostliny před nízkými teplotami a větrem. Vrstva mulče nebo kompostu také izoluje půdu a pomáhá regulovat teplotu.
Máte-li na vyvýšeném záhonu rostliny citlivé na nízké teploty (bylinky, zelenina), je obzvlášť důležité zajistit jim zimní ochranu. Na druhou stranu některé stálezelené rostliny a sukulenty odolnější vůči chladu nemusí takovou ochranu vyžadovat.
Potřebu zimní ochrany ovlivňují také materiály použité při stavbě vyvýšeného záhonu. Pokud je například zvýšený záhon z betonu nebo kamene, bude zadržovat více tepla a poskytne rostlinám určitou izolaci. Pokud je však záhon ze dřeva nebo kovu, bude náchylnější k poškození v důsledku zmrazování a rozmrazování materiálu.
Obecně platí, že je dobré vyvýšený záhon po celou zimu sledovat a podle potřeby záhon přikrýt.
Mohlo by vás zajímat

Narex Camouflage - Pro volnost v dílně i v přírodě

7 kroků k přesazování pokojových rostlin a tipy na nezbytné pomůcky

Zahrada na balkoně: Jak na balkonové květiny, bylinky, rajčata nebo jahody?

Péče o trávník

Jak se zbavit mravenců v bytě i na zahradě

Jarní příprava půdy a její vlastnosti

Péče o rostliny a květiny a tipy k jejich pěstování

Péče o stromy a keře

Volný čas na zahradě

Akumulátorový systém Bosch 18V POWER FOR ALL

Zahrada ve městě ve stylu urban jungle

7 vychytávek na zahradu, které vám nesmí chybět

Péče o chalupu

Podzimní práce na zahradě

Přivoňte si ke svému bylinkovému království

Jak si na zahradě postavit ohniště a jak v něm rozdělat oheň?

Návod na výrobu zahradního grilu a jak rozpálit gril?

Jarní práce na zahradě: Buďte králem své džungle

Nejčastější opravy jízdního kola

Škůdci pokojových rostlin vám domů nesmí

Trávníkové hnojivo

Třídění odpadu - co kam patří a jak správně recyklovat či upcyklovat?

Zahrada na chalupě
