Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
9 tipů, jak na organizaci a správné uspořádání potravin v lednici
Víte, proč byste neměli podceňovat způsob uspořádání potravin v lednici? Díky dobré organizaci budete mít perfektní přehled o obsahu lednice, snížíte riziko vzniku plísní a šíření bakterií mezi potravinami, a zároveň se vám bude spotřebič snáz udržovat čistý. Zjistěte, pro jaké potraviny je vhodná nulová zóna a co do lednice vůbec nepatří.
9 tipů pro dobrou organizaci lednice
- Lednici nepřeplňujte, aby v ní mohl dostatečně cirkulovat vzduch a vy jste měli lepší přehled o potravinách, jež jsou v ní umístěné.
- Nově zakoupené potraviny ukládejte za starší balení. Díky tomu je budete spotřebovávat ve správném pořadí dle data spotřeby.
- Eliminujte umísťovaní otevřených plechovek do lednice. Přemístěním jejího obsahu do uzavíratelné dózy na potraviny zabráníte zhoršení jejich kvality a postupnému vysychání. Namísto uzavíratelných dóz můžete použít i zip sáčky.
- Syrové maso, drůbež i mořské plody umísťujte do hermeticky uzavřených nádob na spodní polici.
- Zbytky pokrmů uchovávejte v menších nádobách, ve kterých se rychleji ochladí. Díky tomu zabráníte rychlejšímu růstu bakterií.
- Dbejte na pečlivou hygienu uvnitř spotřebiče a průběžně odstraňujte nejen prošlé a zkažené potraviny, ale i rozlité šťávy a různé drobky i popadané kousíčky jídla.
- Do lednice nepatří v žádném případě teplé jídlo – příliš by ohřálo vzduch uvnitř spotřebiče. Při jeho opětovném ochlazování by dostal chladicí okruh pořádně zabrat.
- Potraviny, které nemáte v plánu zkonzumovat do 3 dní, umístěte raději do mrazáku. Myslete ovšem na to, že ne všechny druhy potravin je vhodné zamrazit.
- Na přehledné uspořádání potravin se vám hodí hermeticky uzavíratelné dózy na potraviny, zavařovací sklenice i různé organizéry. Do jednoho boxu můžete naskládat dochucovadla, do jiného například mléčné výrobky a do dalšího budete třeba ukládat potraviny k okamžité spotřebě. Díky tomu snížíte množství vyhozeného jídla.
Prostor lednice je velmi důležité udržovat v čistotě, protože při nesprávné hygieně dochází k množení bakterií v potravinách a k jejich rychlejšímu kažení. Dodržování určitého systému při ukládání potravin je nutné pro to, aby se vám tam všechny vešly, a zároveň vám vydržely co nejdéle čerstvé.
Uspořádaná lednice a správné skladování potravin mají řadu výhod. Pomáhají předcházet vzniku otravy z jídla díky vašemu dobrému přehledu o stavu potravin, a to včetně data jejich minimální doby trvanlivosti. Prodlužují trvanlivost potravin a brání jejich předčasnému kažení, a zároveň zabraňují zbytečnému vyhazování jídla, což uvítá životní prostředí i vaše peněženka.
Kromě toho najdete rychleji a jednodušeji potraviny, které chcete použít. Nezapomenete tak snadno na potraviny zapadnuté někde v hlubinách spotřebiče. Díky snažšímu monitorování stavu potravin se mezi nimi minimalizuje riziko přenosu plísní – pokud zakročíte včas, plísně se tolik neroznesou. Výhodou je i snažší čištění a udržování vnitřního prostoru spotřebiče v čistotě.
Co nepatří do lednice
- Banány, citrusy, ananas: Vlivem nízkých teplot přicházejí v chladu o svou chuť. Banány zde navíc i zhnědnou.
- Jablka, hrušky, celé melouny, okurky, rajčata, papriky, zázvor.
- Brambory, česnek nebo cibule: Sice jim vyhovuje tmavé a chladné místo, ale mělo by být spíše sušší. V lednici by mohly plesnivět a měknout.
- Pečivo: s výjimkou toastového chlebu.
- Uzavřené trvanlivé potraviny: zavařeniny, plechovky, paštiky.
- Med a káva.
- Neotevřené omáčky typu kečup a hořčice: Omáčky obsahující olej a ocet mohou být uskladněny před otevřením při pokojové teplotě, kdežto jogurtové, majonézové a smetanové potřebují chladné prostředí již před otevřením.
Uspořádání potravin odshora až dolů
Horní police je nejteplejší
Horní police je díky své vyšší teplotě vhodná zejména na uskladnění zbytků jídel a hotových pokrmů, jež jsou připraveny k rychlé spotřebě. Měly by být uskladněny co nejdál od syrového masa a vajec, ze kterých by se do jídla mohly přenést nebezpečné bakterie. Vařené pokrmy uchovávejte zpravidla co nejvýš nad ostatními potravinami, aby se aroma a výpary z něj nedostávaly do ostatních potravin. Lze sem uskladnit i potraviny, které již není třeba vařit a nevyžadují tak nízkou teplotu.
Střední police pro jogurty a hotová jídla
Na prostřední polici uložte:
- mléčné výrobky jako jogurty, sýry a máslo,
- otevřené zavařeniny a džemy,
- šunky, salámy, klobásy a ostatní uzeniny,
- hotové pokrmy a zbytky jídel,
- některé druhy ovoce – například meloun, banány a mango.
Nejníž uložte maso
Na nejspodnější poličce bývá vyšší vlhkost, a to právě díky tomu, že se nachází nad zásuvkami pro zeleninu a ovoce. Toto místo je skvělé na uskladnění syrového masa a ryb. Nezapomeňte je vždy pečlivě oddělit od ostatních potravin, aby se na ně nepřenesly všemožné mikroorganismy a bakterie z masa, které mohou způsobit salmonelózu nebo další nepříjemnosti. Maso je dobré položit pro jistotu na talíř nebo do dózy na potraviny.
Jak dlouho vydrží maso v lednici? Jak vybrat dózy na potraviny?
Spodní zásuvky patří zelenině a ovoci
Moderní lednice jsou většinou vybavené dvěma boxy – jedním na ovoce a druhým na zeleninu. Obojí vyžaduje poněkud odlišnou vlhkost vzduchu, kterou jim speciální zásuvky dokážou poskytnout. Zatímco zelenina vydrží déle čerstvá ve vyšší vlhkosti, ovoci se bude více dařit v sušším prostředí. Zeleninu ani ovoce před uložením do chladu nemyjte a vyndejte ho z igelitových sáčků.
Do lednice patří:
- Zralé ovoce a zelenina, přičemž nezralé kousky patří na kuchyňskou linku nebo jiné místo, kde dozrají. V chladu by se proces jejich zrání výrazně zpomalil.
- Peckovité a bobulovité ovoce.
- Saláty, ředkvičky a mrkev.
Co dát na dveře lednice
Potraviny uložené ve dveřích spotřebiče jsou vystavované častým teplotním výkyvům kvůli otevírání dveří. Protože je na tomto místě teplota velmi nestálá a poměrně vysoká, potraviny se zde rychleji kazí. Toto místo je vhodné zejména pro mléko, džusy a nápoje. Dále sem patří otevřené džemy, marmelády i konzervy, kečup, hořčice a další dochucovadla a potraviny s vyšším obsahem cukru, soli a octa. Někdo sem ukládá i mléčné výrobky, jež by měly být správně uloženy na prostřední nebo horní polici. To samé platí u vajíček – zatímco je některé hospodyňky ukládají doprostřed, kde je teplota stálá, jiné upřednostňují uskladnění právě na dveřích spotřebiče.
I zde se nachází několik polic v různých výškách:
- Do spodní části dveří uskladněte nápoje ve vyšších lahvích, tedy mléko, chlazenou vodu, limonády nebo alkohol.
- Do vyšších pozic uložte jogurtové dresinky a otevřené marmelády, kečup, hořčici, křen apod. Patří sem i plechovky a další balené potraviny menších rozměrů, které by měly stát.
- Do dalšího patra uložte máslo nebo margarín. Máslo by mělo být uzavřeno v dóze, aby neabsorbovalo odér ostatních potravin. Vedle másla lze uskladnit i sýry určené k rychlé spotřebě.
- Nejvyšší polička slouží k uskladnění vajec, která byste zde měli správně umístit do speciálního boxu nebo stojanu, jež zabezpečí, že z něj vejce nevypadnou. Původní papírový obal je zdrojem nejrůznějších mikroorganismů, které by mohly kontaminovat ostatní uskladnění potraviny. Vejce ukládejte užší stranou dolů.
Jak odhlučnit lednici? Jaké jsou nejlepší lednice současnosti?
K čemu slouží nulová zóna a pro jaké potraviny je určena
Nulová zóna je místo, kde se teplota drží kolem bodu mrazu. Je skvělá na uchování co nejdelší trvanlivosti potravin živočišného původu, a to zejména čerstvého masa a drůbeže.
Díky teplotě pohybující se těsně nad nulou se nedaří rozmnožování mikroorganismů, jež jsou odpovědné za rychlé kažení potravin. Díky této teplotě se nejenže prodlužuje čerstvost potravin a uchovává původní vůně i chuť, ale neničí se ani vitaminy obsažené v potravinách.