Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Tipy na podzimní tvoření s dětmi a DYI dekorace
Dýně a podzimní dary přírody doslova vybízejí k domácímu tvoření. Užijte si se svými dětmi podzimní čas při vyrábění dekorací, obtiskování listů nebo u pečení svatomartinských rohlíčků. Děti se zabaví i s kaštany, žaludy a dalšími přírodninami. A co lze na podzim vyrobit z dýně?
Inspirace na tvoření z listů
Rozmanitost padajících listů, co do barvy i tvarů, nezná hranic. Přinášíme tři parádní tipy, jak se s nimi vydovádět.
Malování na listy
Barevná lištička: Upravte nůžkami čerstvý javorový list do tvaru hlavy lišky. Sestřihněte dokulata jeho spodní boky i vrchní špičku. Vznikne vám liščí hlavička s oušky. Bílou akrylovou barvou nabarvěte lištičce tvářičky – tak, jak to vidíte na našem obrázku. Nahoru mezi ouška přidejte pár bílých ťupek a po řádném zaschnutí tvářiček domalujte černým akrylovým popisovačem oči a drobný nosánek.
Indiánská peříčka: Akrylovou barvou a tenounkým štětcem (případně bílým popisovačem) namalujte na listy čárky, vlnovky, puntíky, šipky. Listy by měly být čerstvé, neboť suché listy bývají mimořádně křehké a dokážou se rychle poškodit.
Obtiskování listů
Na čerstvý list naneste štětcem vrstvu temperového nebo kvašové barvy a obtiskujte ho na papír. Kolik barvy? Ani málo, ani moc. Když použijete barvy málo, list se vám na papír pořádně neobtiskne. A pokud hodně, nevynikne kresba listu. Nebojte se na list nanést vícero barev, při obtiskování vytvoří zajímavý efekt.
Listová frotáž
Nejznámější klasika, jaká existuje! Že pojem „frotáž“ neznáte? Nenechte se zmýlit, milovali jsme ji v dětství skoro všichni. Čerstvý list s výraznějšími žilkami a zajímavým tvarem položte pod list kancelářského papíru. Kvůli zřetelnější kresbě doporučujeme list otočit žilkami nahoru. Hranou tvrdé tužky, pastelky nebo voskovky procházejme po papíře přes list. Tímto způsobem přenesete věrnou kopii listu na papír.
Tip: U frotáže se nenechte limitovat barvou papíru ani jednobarevným provedením. Při troše šikovnosti zvládnete list vystínovat vícerými barevnými pastelkami nebo na něj dokreslit detaily. Nejste omezeni ani počtem listů na papíře – klidně se mohou vzájemně překrývat.
Barevný ježek z listů
Pomozte dětem vyrobit jednoduchého, ovšem efektního ježka!
Na bílou čtvrtku formátu A4 nakreslete obrys ježka a vystřihněte jej. Černým popisovačem nakreslete nos a pusu. Můžete mu nalepit pohyblivé očičko.
Směrem od zad postupně přilepujte k šabloně čerstvé listy. Postupujte zprava doleva a listy přes sebe překrývejte podobně, jako kdybyste nalepovali papírové šupiny rybě.
Podzimní ptáček – zpěváček
Bude to česká slepička, kohout nebo tradiční americký krocan?
Vyberte si menší dýni s plochým spodkem, na kterou "posadíte" papírový kroužek (proužek papíru slepíte lepidlem nebo secvaknete sešívačkou na jeho koncích). Na kroužek přilepte po bocích papírová křidýlka a hlavu ozdobenou pohyblivýma očima a zobákem.
Ocásek vytvoříte nalepením čerstvých listů v krásných podzimních odstínech. Hotového ptáčka posaďte na dýni, jakoby byla jeho tělíčkem.
Dekorace z kaštanů a jiných přírodnin
Podzim, to nejsou jen dýně a listy. Příroda nabízí své dary pro různorodé využití. V září a říjnu provází naše kroky kulaťoučké, naleštěné kaštany a lehce lze narazit i na šípky, žaludy, šišky či jeřabiny. Co z nich můžete vyrobit?
- Netopýrek: Na kaštany přilepte křídla a krátká špičatá ouška z černého papíru. Dokreslete jim bílým akrylovým popisovačem oči, nos a pusu se dvěma zuby.
- Miminko: Na plochou stranu kaštanu nalepte oválek vystřižený z papíru. Nakreslete na něj zavřená očička, pusinku nebo dudlík. Miminku můžete pastelkou zvýraznit i růžové tvářičky.
- Housenka: Do kaštanů udělejte širší otvor libovolným nástrojem. Delší plastovou jehlou s tupou špičkou a velkým uchem provlékněte silnější provázek a nechte dítě, ať kaštany navléká. Tato aktivita je vhodná pro děti od zhruba dvou let.
- Panáčci a zvířátka: Klasika, kterou určitě znáte... Dírky pro párátka nebo špejličky si předem připravte. Zajištěním kaštanu v louskáčku snížíte riziko zranění ostrým nástrojem při hloubení otvorů. Dalším tipem je použití jeřabin, žaludů, šípků a dalších plodů přírody. Čepička od žaludu parádně ozdobí hlavu panáčka a kuličky jeřabiny můžou být nápaditými, barevnými ručičkami. Oblibě se těší i použití chlupatých drátků, které se mohou i třpytit.
- Srdíčko na pověšení: Na drátek navlečte kuličky jeřabiny nebo šípky. Po dosáhnutí požadované délky k sobě zmotejte oba konce drátku, vytvořte očko na pověšení a trčící konec ohněte do strany nebo omotejte kolem očka až „do ztracena“. Drátek v místě očka prohněte směrem dolů, čímž dosáhnete srdíčkového tvaru. Očkem provlékněte kousek stuhy nebo provázku a dekorace je hotová.
Tvoření na svátek svatého Martina
Svatomartinské rohlíčky s povidly
Podzimní tvoření s dětmi nemusí být jen o barvení, stříhání a lepení. Rozdovádějte se společně v kuchyni během přípravy tradičních svatomartinských rohlíčků.
Na dva plechy rohlíčků
- 400 g hladké mouky (lze ji smíchat i s hladkou celozrnnou moukou),
- 1 máslo nebo ztužený rostlinný tuk (250 g),
- 1 kelímek smetany na šlehání,
- vejce na potření (není nutné),
- 1 kelímek povidel na náplň,
- moučkový cukr na závěrečné pocukrování.
Postup
Z uvedených ingrediencí vypracujte těsto. Začněte s moukou a povoleným, na kostičky nakrájeným tukem, do kterých budete postupně přilévat smetanu na šlehání. V případě lepivé konzistence přidejte do těsta víc mouky, dokud nevznikne pevný bochánek.
Těsto zabalte do potravinářské fólie a nechte ho jednu až dvě hodiny odpočívat v lednici. Poté těsto rozdělte na čtyři části, které vytvarujte do tvaru většího bochánku. Bochánek rozválejte na zhruba 3 mm silnou placku. Rádélkem nebo nožem ji rozdělte na osminy. Nejen pro školou povinné děti je to skvělý trénink zlomků. Každou osminu naplňte na širším konci lžičkou povidel a zamotejte až ke špičce. Ohněte konce rohlíčků a jemně zabezpečte povidla před vytečením.
Rohlíčky můžete (ale nemusíte) potřít rozšlehaným vejcem. Pečte zhruba 20 minut při teplotě 165 °C. Svatomartinské rohlíčky vypadají krásněji po pomoučení cukrem.
Sv. Martin přijel na bílém koni. Z papíru!
Nepřijel letos sv. Martin na bílém koni? Nevadí, děti si jej můžou vyrobit, jen co by kopýtkem dupnul! Bílý kancelářský papír, nůžky a lepidlo – nic víc není potřeba. Jak na to?
Koník pro nejmenší děti
- Vystřihněte z tvrdého papíru obrys hlavy koně i s krkem (z profilu).
- Dokreslete mu jednu nozdru a nalepte pohyblivé oko. Zezadu k němu připevněte pomocí lepicí pásky špejli.
- Úkolem dítěte je nalepit koníkovi hřívu (z krátkých proužků barevného papíru).
Kůň pro větší děti
- Vyrobte si tři ruličky – větší na bříško, střední na hlavu, nejmenší na krk, a slepte je dohromady ve správném pořadí.
- Hlavu vybavte menšími papírovými oušky a ozdobte ji z vrchní části až na krk obdélníkem z papíru, jenž je po dvou protilehlých stranách rozstříhaný jako hříva.
- Zarolováním dalšího, z jedné strany nastříhaného obdélníku vytvoříte koni ocásek.
- Zbývá mu dokreslit oči a přilepit nohy vyrobené z papírových obdélníků prohnutých na půl.
Výroba domácí lucerny pro děti
Začátek podzimu bývá velkolepý, prosluněný a barevný. Ovšem jeho konec nás vrací svou ponurostí zpátky do našich domovů, a zároveň je časem uzavírání se do sebe sama. Čím dál častěji saháme po svíčkách, které dokážou svým plamenem zpříjemnit temnější část dne. Co takhle dětem rozzářit pokojíček vlastnoručně vyrobenou lucernou?
Co budete potřebovat
- Zavařovací sklenici,
- černý papír,
- tekuté lepidlo typu Herkules,
- plochý štětec,
- bílý hedvábný papír,
- lepicí páska,
- svíčka (LED nebo čajová),
- případně drátek na přenášení lucerny a ozdoby (krajka, provázek, třpytky).
Postup
Z černého papíru si vystřihněte požadovaný tvar (např. anděl, stromeček, zvířátko, srdíčko) a přilepte ho lepicí páskou zevnitř zavařovací sklenice. Sklenici potřete po celé její ploše tekutým lepidlem a přitiskněte na ni hedvábný papír bílé barvy. Hedvábný papír zafixujte vrstvou tekutého lepidla. Pracujte opatrně, neboť hedvábný papír je po namočení velmi jemný a snadno se roztrhne.
Jelikož se hedvábný papír chová tak trochu jako látka, jeho okraje začistěte pomocí lepidla a štětce. Před zaschnutím lepidla můžete lucernu ozdobit třpytkami a jinými ozdobami. Stužka na závitu šikovně zakryje navrstvený hedvábný papír.
Pokud budou chtít vaše děti lucernu přenášet, obtočte kolem jejího závitu drátek, vytvořte držátko a konec drátku řádně zabezpečte, aby si o něj děti neublížily.
- Obrázek vystřihnutý z černého papíru můžete ke sklenici připevnit i tekutým lepidlem a zvenčí. V tom případě můžete použít na rozsvícení lucerny i čajovou svíčku se skutečným ohněm. Pokud se uvnitř sklenice nachází papírový obrázek, vložte do ní LED svíčku.
- Můžete si vyrobit i barevnou lucernu. Na sklenici naneste vrstvu tekutého lepidla, položte na ni podzimní listy nebo na kousky nastříhaný krepový papír různých barev. Lucernu zafixujte další vrstvou lepidla a nechte zaschnout.
Podzimní vyrábění s dýněmi
- Nejjednodušší dekorací s dominující dýní je přírodní aranžmá. Do košíčku nebo na tác lze naaranžovat dýni se šiškami, šípky, jeřabinou, listím a jinými přírodninami. Venku na balkoně či zahradě vydrží déle než ve vytápěném interiéru.
- Dýni můžete použít i místo vázy. Dýni odkrojte vrchní část kolem stonku, vydlabejte z ní měkkou dužinu se semínky, vystelte igelitem a vložte dovnitř floristickou hmotu. Neváhejte použít materiál ze své zahrádky nebo přírodniny nasbírané během podzimní procházky. Do hmoty můžete kromě jeřabin, šípků či suchých pšeničných klasů zapíchnout i řezané květy. Takové astry, třapatky, ostálky a jiřiny vydrží ve váze poměrně dlouho, a dekoraci svými jasnými barvami navíc krásně rozzáří.
- Máte doma jednobarevnou dýni, kterou byste rádi oživili svůj domov? Pomocí navlhčeného hadříku zbavte povrch dýně veškerých nečistot, důkladně jej osušte a natřete zlatou akrylovou barvou. Po úplném zaschnutí barvy odřízněte vrchní část dýně kolem stopky, vydlabejte měkkou dužinu se semeny a následně ji vystelte flísovou látkou. Již vám nic nebrání manipulovat s dýní jako s klasickým květináčem – zasaďte do ní sukulenty, na které je vhodné použít vzdušnější typ půdy (s perlitem nebo pískem). Okraje dýně potřete kosmetickou vazelínou nebo je zakryjte mechem, abyste zabránili jejich vyschnutí. Ani v tomto případě se nebojte zakomponovat do svého veledíla přírodniny typu žaludy, šišky, kaštany, jeřabiny nebo vřes.
- Dýně vypadá atraktivně i v jednoduché kombinaci se svíčkami. Volte spíše menší okrasné kousky, které byste stejně v kuchyni nevyužili. Okrasné dýně hýří samy o sobě pestrými barvami, což ovšem neznamená, že jim nemůžete vypomoct vrstvou akrylové barvy, aby perfektně zapadly do vašeho interiéru. Po zaschnutí je vhodné zafixovat akrylovou barvu tenkou vrstvou laku, do kterého lze ještě zamokra zapracovat třpytky a jiné ozdoby.