Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Trávníkové hnojivo
Ke hnojení trávníku existuje několik různých přístupů. Někdo používá hnojivo na trávník pouze na podzim, někdo až 3× ročně při užití dlouhodobých hnojiv. Vhodně vybrané a správně aplikované trávníkové hnojivo pomůže vaší zahradě zajistit silný, hustý a sytě zelený koberec s odolným kořenovým systémem.
Základní živiny
Speciální hnojiva na trávník obsahují několik základních složek, přičemž každá má jiný účel a stará se o jinou konkrétní část trávníku. Také proto je jejich poměr jiný v hnojivech určených pro různá roční období.
- Dusík (N) je základním stavebním prvkem. Podporuje růst trávy a pomáhá její regeneraci. Proto je ve velké míře zastoupený v jarních hnojivech.
- Draslík (K) najdeme naopak především v hnojivech určených na podzim. Dokáže zvýšit odolnost vůči suchu, chorobám a do určité míry i mrazu.
- Fosfor (P) podporuje především tvorbu i následný růst kořenového systému.
- Hořčík (Mg) pomáhá trávníku s fotosyntézou, jelikož podporuje tvorbu chlorofylu.
Krátkodobá vs. dlouhodobá hnojiva
Krátkodobá hnojiva použijte v případě, kdy potřebujete trávníku dodat živiny rychle a zároveň vám nevadí nutnost časté aplikace. Takové hnojivo pak totiž musíte užívat v extrémních případech až 15× za sezonu, a proto vás tento způsob bude stát mnohem více času. Další nevýhodu představuje nárazový růst trávy. Ten může nastat v případě, že se hnojivo rozpustí rychle, a tím pádem vyroste rychle a nesouměrně i tráva.
Dlouhodobá hnojiva jsou naopak určena pro kontinuální a dlouhodobou údržbu trávníku. Takové hnojivo vás zaměstná pouze 2×, nebo 3× za sezonu, čímž vám ušetří spoustu času. Uvolňuje se postupně a má přesně vyvážený obsah živin. Aplikace dlouhodobého hnojiva navíc prakticky eliminuje možnost spálení trávníku. Informaci o tom, jak dlouho se hnojivo rozpouští, najdete vždy na obalu výrobku. Pozornost věnujte také velikosti granulí, aby se hnojivo dostalo i ke kořínkům těch nejhustějších míst.
Za zmínku stojí rovněž tzv. celoroční hnojivo. To ale ze své podstaty rozhodně není vhodné pro každý trávník. V první řadě je důležité, aby byl kořenový systém hluboký alespoň cca 15 cm. V takovém případě totiž nehrozí, že se hnojivo dostane pod dosah kořenů. Zároveň není vhodné v takto ošetřeném trávníku provádět vertikutaci a jiné operace, které by mohly narušit celistvost granulí, a tak jednorázově uvolnit všechny účinné látky. V praxi proto celoroční hnojivo zvažte pouze na místa, kde nemáte čas, nebo se nechcete trávníku tolik věnovat.
Jak správně hnojit
Největší chybou, kterou můžete udělat, je nerovnoměrná aplikace hnojiva. Pokud totiž některá místa pohnojíte málo a jiná moc, stává se váš trávník mnohem náchylnější k napadení plísněmi. Přehnojení je pro něj stejně nebezpečné, jako kdybyste ho nehnojili. Ačkoliv bude možná vizuálně vypadat o něco lépe.
Mnoho trávníkářů je bytostně přesvědčeno o tom, že aplikovat hnojivo naprosto rovnoměrně není ručně žádný problém. Nemají bohužel pravdu, je to těžší, než se může zdát. Řešení tohoto problému je ale velmi jednoduché a levné. Obyčejné rotační rozmetadlo, které seženete jak v manuální, tak v aku verzi. Na větší pozemky se vám vyplatí investovat do rozmetače na vozíku. Pak už vám stačí pouze uhlídat, aby se vámi ošetřované plochy nepřekrývaly.