Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Sušička potravin G21 Paradiso Big (Recenze)
Na zahrádce se vám urodily tuny jahod, švestek či meruněk a džemů už máte plný sklep? Nebo jste si z lesa přinesli rekordní nálož hřibů? Co s tím... Nasušit! Vybrat sušičku ale není jen tak. Proto jsme pro vás jednu otestovali. A jak sušička G21 Paradiso Big obstála?
Vlastnosti podle výrobce
- Kvalitní materiály pro spolehlivost a pohodlí užívání sušičky G21 Paradiso Big.
- Rovnoměrné a rychlé sušení díky umístění ventilátoru, dobře řešeným platům a možnosti jejich výškového nastavení.
- Ventilátor s technologií Silent Thing zajistí tiché sušení.
- 6 plat s možností nastavení výšky podle velikosti surovin.
- Příkon 550 W.
- Regulace teploty sušení na 40-70 °C.
- Nastavitelná délka sušení na 1-48 hodin.
- Digitální displej zobrazuje teplotu a délku sušení.
- Funkce automatického vypnutí.
- Bílé a černé provedení.
- Lze dokoupit další plata a jemné síto na drobné potraviny.
První dojmy ze sušičky G21 Paradiso Big
Sušička se prodává již složená ve standardní krabici. Odpadá tedy nutnost nějakého sestavování. Jen ji vyndáte, odstraníte boční polystyrenové výplně i plastový obal a můžete začít kouzlit.
Na krabici ovšem není žádné madlo ani otvory, takže se nepohodlně přenáší. Doporučuji s sebou vzít modrou tašku nejmenovaného prodejce nábytku a masových kuliček.
Kromě samotné sušičky a obalových materiálů najdete v balení i návod k obsluze. Zde se skrývá popis sušení jednotlivých potravin včetně doporučeného způsobu předpřípravy, teploty a délky sušení. Najdete v něm také bezpečnostní pokyny, tipy na skladování a rehydrataci (doplnění ztracených tekutin) usušených potravin. V návodu je i recept na domácí sušené maso.
Před prvním použitím
Jak píšu výše, sušičku netřeba nějak montovat dohromady. Výrobce ji však, vcelku logicky, doporučuje před prvním použitím otřít vlhkým hadříkem a osušit. Pak je třeba sušičku na 5-6 hodin zapnout na maximální teplotu 70 °C a nechat ji „vypálit“. Během této procedury byla sušička lehce cítit zahřívaným plastem např. jako fén na vlasy.
Uskladnění sušičky potravin
Jelikož sušičku nijak nesestavujete, nelze ji ani nijak zvlášť rozložit. Uskladnit ji tedy musíte tak, jak je. Ovlivnit lze pouze její výšku, a to přenastavením výšky plat (viz popis níže), kde se dostanete na 21 cm. Vzhledem k rozměrům sušičky je třeba počítat s tím, že pro uskladnění zabere dost místa.
Kvalitní konstrukce a jednoduché ovládání
Sušička je plastová a prodává se v černé a bílé variantě. Má tvar kvádru s rozměry 43,5 × 29,5 × max. 21-27 cm. Výška sušičky se liší dle toho, na jakou výšku nastavíte plata a kolik jich použijete (viz bod o platech níže). Uprostřed spodní misky se nachází ventilátor, který rozhání teplý vzduch do celé sušičky.
Celková délka kabelu odpovídá 120 cm, ovšem cca 10 cm spolkne část pod konstrukcí a další 7 cm má vidlička k zapojení do sítě. Užitná délka kabelu tak je nějakých 103 cm, což pohodlně vystačí ve chvíli, kdy sušičku máte na kuchyňské lince, kde jsou šikovně rozmístěné zásuvky. V opačném případě budete muset být kreativní, jelikož použití prodlužovačky sám výrobce v návodu nedoporučuje.
Na přední straně je digitální displej a tři tlačítka pro nastavení teploty, času sušení a vypnutí/zapnutí. Teplota je po zapnutí automaticky nastavena na max. 70 °C. Stlačováním nebo držením tlačítka ji však za souhlasného pípání můžete po jednom stupni upravit na 40-70 °C.
Délka sušení je po spuštění sušičky nastavena na 12 h. Stejně jako u teploty ji však mačkáním nebo držením příslušného tlačítka upravíte na 1-48 hodin. Po ukončení nastaveného limitu několikrát zapípá a vypne se.
Teplotu i délku sušení lze během procesu měnit.
V návodu najdete doporučení, že se samotný přístroj nesmí mýt v dřezu či v myčce ani ponořovat. Logická záležitost, ale upozornění není nikdy dost.
6 plat nabídne dostatek prostoru k sušení potravin
K sušičce prodejce přidává 6 stejných plat a jedno víčko. Vše je z průhledného plastu, takže je hezky vidět dovnitř. Plata nepůsobí vachrlatě ani nekvalitně, házení s nimi ale nedoporučuji. V nejširších bodech mají rozměry 43,5 × 29,5 × 3,5 cm. Štosují se částečně do sebe a drží obstojně. Nemělo by se tak stát, že byste si plata ze sušičky omylem shodili. Jejich počet si určujete dle sebe a dle toho, kolik toho chcete sušit. Tím se i snižuje/zvyšuje výška sušičky.
Plata lze nastavit na vyšší a nižší suroviny, a to otočením plat o 180° kolem jejich osy - ne vzhůru nohama, ale po/proti směru hod. ručiček. To se hodí v případě, že na jednom platu sušíte tenké plátky jablek a na dalším platu máte např. poloviny meruněk. Výšky plat můžete kombinovat.
Při sušení rozličných potravin se plata neobarvila a šlo je dobře vyčistit. Vše jsem pro jistotu myla ručně, jelikož o možnosti mytí v myčce se v návodu nic nedočtete. Podle infa na webu výrobce, které je ale uvedené až u dokoupitelných plat, je však v myčce mít lze. Cituji: „Ne, ani myčka jim neublíží, nemusíte se bát.“.
Plata mají pro dobrou ventilaci dostatečně široké otvory, což znamená i to, že ne vše se na nich udrží. Třeba hroznové víno a cherry rajčata na nich leží bez problémů, ovšem borůvky by jimi propadávaly. Na drobnější bylinky můžete u dodávaných sít úplně zapomenout.
Náhradní plata si můžete přikoupit v balení po 5 kusech. Hodit by se vám mohlo také dokoupitelné jemné síto, které umožní sušení drobných plodů (brusinky, borůvky, hrášek) a teoreticky i bylinek.
Suší G21 Paradiso Big? Suší!
Samotné nastavení sušičky je jasné jako nebe nad Rhodosem. Se třemi jednoznačně popsanými tlačítky se v podstatě nelze trefit vedle - pokud tedy umíte anglicky alespoň „Temp“ (teplota) a „Time“ (čas).
Přístroj položíte na rovný nehořlavý povrch (doporučení výrobce), vyrovnáte plata s čímkoliv, kabel zapojíte do sítě, sušičku zapnete, nastavíte teplotu a čas sušení a čekáte. A jak dlouho? Děsně dlouho! Zkrátka několik hodin to zabere. Doporučuji moc od sušičky neodcházet, průběžně kontrolovat stav sušení a prohazovat plata, aby se na každý díl dostalo stejné množství tepla.
Během sušení není sušička nijak zvlášť hlučná, přirovnala bych to k digestoři na nejnižší stupeň. Pokud ale máte malou kuchyň, popřípadě je spojená s obývákem, zvažte umístění sušičky do jiné místnosti, aby vám několik hodin sušení nevyhučelo do hlavy díru. Nebo ji pusťte přes noc a choďte ji kontrolovat.
Jediným zádrhelem bylo, že menší kusy ovoce, zeleniny i masa utíkaly otvory v platech. Ono se ale nic moc nestane, prostě je na dně seberete a dáte zpět na místo. Nebo sníte.
Co jsem sušila a s jakými výsledky?
Jablka a pomeranč jsem nakrájela na plátky a sušila cca 5 hodin na teplotu 56 °C. Mango a nektarinky jsem připravila a sušila stejně, ale nechala je v sušičce o 1-2 h déle, jelikož jde o hutnější a sladší ovoce.
Zkoušela jsem i banány, ale ty by bylo potřeba sušit odhadem alespoň 12 hodin. Ty se navíc k platu dost přilepily. U hroznového vína výrobce doporučuje dokonce až 38 hodin v sušičce - za 7 hodin víno v podstatě nezměnilo podobu. Z toho důvodu jsem to u banánů i hroznů vzdala a zvolila radši cestu přijatelného účtu za elektřinu.
Dál jsem se pustila do mrkve a celeru, které se na plátky sušily při 52 °C cca 6 hodin. Mrkev výrobce doporučuje před sušením povařit doměkka, sušila jsem ji ale bez předvaření a dopadlo to dobře.
U cherry rajčat jsem narazila stejně jako u hroznů - za celé sušení příliš nezměnila podobu, a tak jsem pokus ukončila.
Naprosto mě ale nadchlo domácí sušené maso. Hovězí maso se musí předem nakrájet a naložit (ideálně přes noc), ale pak už ho pouze na 52 °C zhruba 7 hodin sušíte. A máte super zdravou svačinu na výlety a na chvíle, kdy vás jen přepadne mlsná. U nás jde s přehledem o největší hit tohoto testování.
Recept z návodu k sušičce potravin
- Kvalitní hovězí maso bez tuku a šlach
- ½ hrnku sójové omáčky
- 2 polévkové lžíce hnědého cukru
- ½ hrnku worcesterové omáčky
- ½ čajové lžičky cibulového prášku
- rozmačkaný stroužek česneku
- 2 polévkové lžíce kečupu
- 1¾ čajové lžičky soli
- ½ čajové lžičky pepře
Z masa odstraňte všechen přebývající tuk a tkáně, vložte jej na 30 minut do mrazáku, poté jej otočte a ponechejte v mrazáku ještě 15 minut - bude se lépe krájet. Maso krájejte po vlákně na slabé plátky.
Maso si před sušením naložte, a to alespoň na 3 hodiny či ideálně přes noc. Můžete jej osolit, opepřit, okořenit nebo posypat sušeným česnekem a cibulí či naložit do připravené marinády ze surovin výše.
Marinované plátky důkladně osušte papírovou utěrkou a umístěte je na plata. Sušte 6-16 hodin, dokud jeho struktura není lehce ohebná. Sušené hovězí maso by mělo být lehce žvýkavé, ne křehké.
Recept, který jsem zkoušela já
- 1 kg libového hovězího masa
- 1 lžíce růžového pepře
- 1 lžíce hrubé mořské soli
- 1 lžíce sušeného oregana
- 1 lžíce sušeného česneku
- 1 lžička kurkumy
- 1 lžička sladké nebo uzené papriky
- 4 lžíce sójové omáčky
- 6 lžic worcesterové omáčky
- dle chuti pár kapek tabasca
Maso dejte max. na hodinu do mrazáku, nakrájejte na tenké cca 3-4mm plátky.
Do hmoždíře dejte pepř, sůl, oregano, česnek, kurkumu a papriku a vše smíchejte.
Plátky masa vyskládejte na plech, posypte je trochou suché směsi, zalijte částí sójové omáčky a worcesteru a pokapejte tabascem. Přidejte další plátky masa, suchou směs, omáčky a pokračujte do spotřebování všech surovin. Pečlivě promíchejte, zakryjte potravinářskou fólií nebo zavřete do dózy a nechte v ledničce marinovat alespoň 12 hodin či přes noc.
Do sušičky vyskládejte otřené plátky masa a sušte cca 7-8 hodin dle tloušťky masa. Průběžně kontrolujte a odendávejte usušené maso, ať není přesušené.
Hotové jerky hned snězte, nebo ho uchovávejte v suchu a temnu při pokojové teplotě a snězte je do 4 dnů. V papírovém sáčku, v suchu a temnu vydrží max. 14 dnů.
Můj tip: Všechny suroviny na marinádu jsem smíchala v misce a jednotlivé plátky masa jsem vrstvila do dózy a průběžně potírala mašlovačkou - značně to usnadnilo proces. Maso se marinovalo přes 12 hodin, pak jsem ho otřela a sušila cca 7 hodin za občasného prohazování plat a odebírání usušených kousků. Z necelého kila masa vzniklo zhruba 350 g jerky.
Nasušíte si zásoby, nebo vám jen vysuší peněženku?
Sušení většiny surovin zvládla sušička skvěle a rychleji, než jsem očekávala. S běžným ovocem, zeleninou a masem si poradila dobře. U hutnějších, tužších či vodnatějších kousků je však třeba značně přidat na délce sušení.
Díky dostatečně velké ploše plat, ze kterých kus ukrojil pouze průduch pro ventilátor, a dalším dokoupitelným dílům v ní usušíte i větší množství potravin. Ovládání je jednoduché a intuitivní, možnosti nastavení časovače a teploty jsou víc než dostačující.
Zaskočilo mě, že v návodu není informace k mytí plat v myčce. Člověk by to tak musel testovat stylem pokus-omyl a případně počítat s možnou destrukcí plata. U dokoupitelných plat však už na webu výrobce mytí v myčce schvaluje. Tak si vyberte.
Ocenila bych také jemnější plato či síto v základním balení, jelikož na standardně dodávaných kusech drobnější kousky neusušíte.
Osobně jsem s délkou kabelu neměla problém, protože sušička byla celou dobu na lince. Pokud by ale bylo potřeba dát sušičku mimo pracovní plochu s dostatečnou podporou zásuvek, byla bych „na suchu“. Zvlášť, když se máte obejít bez prodlužovačky.
Shrnutí kladů a záporů
Klady
+ 6 plat v balení, lze je libovolně odebírat a přidávat
+ Snadná manipulace
+ Jednoduché ovládání časovače i teploty
+ Nastavitelná výška plat na vyšší/nižší suroviny
+ Další plata k dokoupení
+ Díky průhlednému plastu je ze všech stran vidět dovnitř
Zápory
- V návodu není jasně uvedeno, jestli lze plata mýt v myčce a jak
- Široké otvory v platech - drobné kousky propadávají
- Jemné síto se musí dokoupit
- Kratší kabel bez možnosti použití prodlužovačky
Testovací výzva s Testuj.to
Sušička potravin G21 Paradiso Big také prošel testovací výzvou na Testuj.to. Testeři se shodli na jednoduchosti ovládání, praktickém obdélníkovém tvaru a skvělém počtu a ploše plat. Protichůdné názory se pak objevily u hlučnosti sušičky.
Co testeři nejčastěji zmiňovali?
Klady
+ Jednoduché ovládání
+ Velikost a počet plat, možnost změny jejich výšky
+ Obdélníkový tvar sušičky
+ Tichá při sušení
+ Výkon
+ Automatické vypnutí
+ Časovač a nastavení teploty
Zápory
- Krátký kabel
- Chybí jemnější plato, širšími platy drobné suroviny propadávají
- Hlučnost
- Zvukový signál ovládání
- Křehká plata