Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vertikutace trávníku od A do Z: Kdy a jak ji provádět?
Jde o proces vertikálního prořezávání trávy tak, aby se uvolnila zhutnění a podpořil se její růst. Z metody pramení i název odvozený od výrazu „vertical cut“ (svislý řez), nejde tedy o mnohdy nesprávně uváděnou vertikulaci. Obvykle se provádí pomocí stroje, který dělá malé, mělké řezy v půdě, aniž by odstranil její kusy. Pomáhá tak zlepšit hustotu a odolnost pažitu, ten díky tomu lépe zvládne opotřebení a je také zdravější. Jak trávník vertikutovat na jaře, na podzim či v létě a co byste měli vědět?
Jak trávník správně vertikutovat a proč
Vertikutace odstraňuje starou travní plsť, mech a další nečistoty, což umožňuje trávě lepší přístup ke vzduchu, vodě, slunci a živinám např. z aplikovaných hnojiv. To vede ke zdravějšímu a bujnějšímu růstu.
Nashromážděný odpad navíc může zapříčinit horší drenáž a následné podmáčení trávníku. Vrstva plsti také poskytuje živnou půdu pro škůdce a choroby a dusící se porost se jim nemůže účinně bránit.
Kdy a jak na to
Obecně je vhodné trávník vertikutovat na jaře a na podzim 1-2× ročně. Teplota by se měla pohybovat nad 15 °C. Dále to je potřeba v případě, kdy je v trávě hodně plsti a dalšího materiálu, který by bránil jejímu růstu. Po hnojení 2-3 týdny počkejte a stejně tak vyčkejte v případě, když je půda hodně mokrá.
Trávník přejíždějte do kříže, tzn. nejprve ze strany na stranu a po dokončení ještě jednou kolmo odshora dolů.
Vertikutace nového trávníku
Nově vysetý pažit nechte 2-3 roky odpočívat. Během té doby se soustřeďte na jeho sekání, zavlažování a hnojení. Jelikož si v prvních letech teprve buduje kořenový systém a získává tak odolnost vůči vnějším stresům, vertikutace by ho mohla poškodit.
Vertikutace za mokra
Toto nedoporučujeme. Počkejte až tráva i půda lehce vyschnou - trávník by neměl být 100% suchý, ale zároveň nesmí být promáčený. Za mokra by se vám hůře pracovalo, neboť vlhkost zhoršuje odstraňování plsti a vy akorát můžete vytrhat příliš mnoho trávy. Práce navíc bude špinavější.
Hloubka
Pokud má váš trávník tenkou vrstvu biologického odpadu, hráběmi lehce odstraníte plsť a další nečistoty, aniž by došlo k jeho poškození.
Je-li vrstva odpadu větší a při přejetí hráběmi se uvolňují kusy mechu a staré trávy, vezměte vertikutátor a trávník do hloubky maximálně 2-3 mm prořežte a pročistěte.
Vertikutace na jaře
Jarní vertikutace trávníku je prospěšná, protože pomáhá odstraňovat plsť, která se nahromadila během zimních měsíců.
Kdy přesně vertikutovat trávník na jaře? V březnu či dubnu, kdy už tráva začíná růst a teploty jsou cca nad 15 °C. Záleží na klimatu ve vaší oblasti a druhu i stavu trávy - měla by už začínat růst a zároveň nesmí být podmáčená.
Postup
- Než začnete, zkraťte trávník na zhruba 3-4 cm.
- Můžete použít speciální prořezávací hrábě, hrábě s pružnými hroty nebo vertikutátor s pohonem. Záleží na stavu vašeho trávníku a výšce odpadní vrstvy.
- Z jednoho rohu zahrady postupujte po malých částech v jednom směru - třeba vertikálně. Je-li to potřeba, proveďte to poté znovu, ovšem kolmo na původní směr tzn. horizontálně.
- Při práci shrabávejte kousky trávy či mechu a likvidujte je. Třeba je zkompostujte.
- Po vertikutaci můžete provést provzdušnění. Tak se ještě zlepší odvodnění a ke kořenům se dostane víc kyslíku a živin.
- Trávník důkladně zalévejte, aby se půda usadila a snížilo se jeho namáhání. Pokud jste nehnojili 2-3 týdny předem, aplikujte hnojivo s pomalým uvolňováním po prořezání.
- Na 2 týdny vynechte sekání.
Vertikutace na podzim
Podzimní vertikutace trávníku pomáhá odstranit plst, která se nahromadila během letních měsíců, a připravuje jej na chladnější období. Zlepšuje také drenáž a umožňuje, aby se ke kořenům dostalo více kyslíku, vody a živin, což jej udrží v top kondici i během podzimu a zimy.
Kdy vertikutovat trávník na podzim? Ideálním obdobím je konec srpna až září, při dobrém počasí lze ještě v říjnu. I na podzim berte v potaz klima v místě, kde žijete a aktuální stav trávníku. Prořezání se vyhněte v chladnějších dnech a za mokra.
Postup
- Posekejte trávník na 3-4 cm.
- Vezměte vertikutační hrábě, ty s pružinovými hroty nebo poháněný vertikutátor.
- Z jednoho rohu zahrady postupujte v jednom směru (např. odshora dolů) a poté to zopakujte kolmo (např. zleva doprava).
- Poté můžete porost přejet provzdušňovačem.
- Aplikujte podzimní hnojivo pro zotavení a přípravu na zimní měsíce.
- 1-2 týdny po vertikutaci trávu nesekejte.
Vertikutace v létě a v zimě - ano, či ne?
Vertikutování v létě ani v zimě se obecně nedoporučuje, protože počasí v tomto období může trávník zatížit a poškodit. V létě je velké horko a sucho, tráva se také přirozeně více zatěžuje, v zimě je naopak půda promrzlá. Tyto faktory zhoršují schopnost zotavení se z tohoto zásahu.
Prořezávání versus provzdušňování
Při vertikutaci dochází k odstranění odumřelé trávy, mechu a dalšího biologického odpadu, pod nímž se pažit dusí. To se provádí pomocí speciálních hrábí či vertikutátoru s noži, které travní plsť prořezají a odstraní.
Provzdušňování se provádí pomoci válce, hrábí či speciálních bot s hroty, kterými se do půdy trávníku dělají malé otvory. Tím se zlepšuje pronikání vody i kyslíku hlouběji do půdy a stimuluje se růst.
Obě tyto techniky lze provádět 1-2× ročně a vzájemně se doplňují. Proto se doporučuje je kombinovat.