Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Slow fashion: Proč pustit udržitelnou módu do svého šatníku?
Udržitelná móda je populární díky narůstajícímu zájmu lidí o ochranu přírody. Udržitelné oblečení vydrží ve vašem šatníku po mnoho let díky své nadčasovosti a kvalitnímu materiálu. Pro zajištění udržitelné výroby existují mezinárodně uznávané certifikáty (GOTS, Fairtrade, Oeko-Tex® Standard 100). Slow fashion se zabývá i etickými podmínkami výroby a prodloužením životnosti oblečení prostřednictvím jeho upcyklace.
Obsah článku
- Slow fashion: Co je pomalá aneb udržitelná móda?
- Rozdíly mezi slow fashion a fast fashion
- Oeko-Tex® Standard 100, Fairtrade a GOTS certifikát
- Jaké udržitelné textilní materiály zvolit?
- Proč výrobci provozují greenwashing?
- Kde pořídit udržitelné oblečení?
- Upcyklace oblečení prodlouží život oblíbeným kouskům
- Zásady pro udržitelný šatník
Slow fashion: Co je pomalá aneb udržitelná móda?
Udržitelná neboli pomalá móda je vyráběna s ohledem na ochranu životního prostředí i zaměstnanců, jež se na její výrobě podílejí. Udržitelný šatník by se měl skládat z oděvů, které jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů nebo textilií s jednosložkovým složením (100% organická bavlna, lyocell, len, konopí atd.), což je předurčuje k dobré recyklovatelnosti. Pomalá móda se zaměřuje na výrobu kvalitního oblečení a doplňků s delší životností, u kterých se očekává, že o ně bude díky vyšší pořizovací ceně a nadčasovému designu jejich majitel s láskou pečovat. Často jde ruku v ruce s minimalizací šatníku a zpomalením osobní spotřeby.
Udržitelné oblečení je takové, které reálně nosíte. I proto je prvním krůčkem k udržitelnějšímu šatníku nekupovat nové kousky, nýbrž naučit se kombinovat mezi sebou to oblečení a doplňky, jež máte doma. Skvělou alternativou pro oživení šatníku je upcyklace, díky které možná ještě vynosíte své oblíbené, leč staré či poškozené kousky. U dětí pouvažujte nad pořízením rostoucího oblečení, kterému prodloužíte životní cyklus díky posunovací gumičce v pase, ohrnovacím kalhotám nebo patentkám na miminkovských bodyčkách.
Jak na udržitelnost? Zkuste zero waste, přírodní kosmetiku a recyklaci
Rozdíly mezi slow fashion a fast fashion
Rychlá móda je všude kolem vás – ve výkladech drtivé většiny obchodů s oblečením a pravděpodobně i ve vaší skříni. Toto oblečení je často vyráběno z geneticky modifikované bavlny, jenž je pěstovaná na uměle vytvořených plantážích v lokalitách s přirozeným nedostatkem dešťových srážek. Protože bavlna vyžaduje pro svůj růst ohromné množství vody, dochází k odkloňování přírodních vodních zdrojů k plantážím, kvůli čemuž vysychají vodní plochy životně důležité pro tamní obyvatelstvo i faunu. Při barvení džínoviny navíc dochází k znečišťování řek a spodních vod.
Oblečení je často napuštěno chemickým koktejlem, aby dokázalo odolat škůdcům a napadení plísní při převozu z druhého konce světa až k vám. Tento druh módní výroby většinou nedbá na ochranu zdraví a životů dělníků – s nebezpečnými chemikáliemi mnohdy pracují bez ochranných pracovních pomůcek a nízká finanční odměna za odvedenou práci stěží pokryje jejich životní náklady. Výjimkou není ani dětská nebo nucená práce. Výstupem rychlé módy jsou velmi rychle se střídající kolekce levného oblečení z módních řetězců. Kvalita zboží je často tak nízká, že model přežije pouze pár vyprání, nebo ho kvůli nekvalitnímu materiálu, křivým švům či jiným deformacím po čase stejně vyhodíte. Jako reakce na výrobu rychloobrátkového oblečení a módních doplňků vznikla opačná odnož textilního průmyslu – pomalá, tedy udržitelná móda.
Oeko-Tex® Standard 100, Fairtrade a GOTS certifikát
Certifikáty jsou jednoduchým vodítkem k informaci, co o daném kusu oblečení výrobce zná a deklaruje. Zatímco některé certifikáty oblečení garantují pouze bezpečnost finálního výrobku pro uživatele, jiné se zabývají i ekologickým pěstováním už od sázení semínek nebo při barvení tkanin. Které z certifikátů patří mezi světově nejuznávanější?
Oeko-Tex® Standart 100: Každý výrobek označený tímto certifikátem prošel testováním nezávislou testovací asociací na základě rozsáhlého katalogu kritérií, přičemž mezní hodnoty pro Oeko-Tex® Standard 100 mnohdy přesahují národní i mezinárodní požadavky. Certifikát vypovídá o vysoké a efektivní bezpečnosti označeného výrobku. Jednoduše řečeno, finální produkt je bezpečný pro lidské zdraví.
Fairtrade: Tento certifikát zaručuje plnění takových sociálních, ekonomických a ekologických standardů, které umožňují pěstitelům a zaměstnancům z Afriky, Asie a Latinské Ameriky uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Certifikace se týká i dodržování lidských i pracovních práv (včetně zákazu nucené a dětské práce), a šetrného přístupu k využívání přírodních zdrojů.
GOTS: Jde o nejpřísnější biotextilní certifikát na trhu, který zaručuje bio původ a etickou výrobu.
- Splnění nejvyšších etických požadavků (Fairtrade).
- Pěstování bez použití GMO (geneticky modifikovaného) osiva.
- Od pěstování, sklizeň, tkaní vláken a barvení, až po finální produkt se nepoužívají žádné chemikálie.
- Produkty jsou bez obsahu pesticidů, těžkých kovů a jiných nebezpečných toxických látek vyskytujících se v konvenční bavlně.
Jaké udržitelné textilní materiály zvolit?
S látkami používaným v módním průmyslu to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mnoho z nich má syntetické složení (vlákna pocházejí z ropy), obsahují chemický koktejl plný toxinů a při jejich výrobě jsou využívaná fosilní paliva. Všeobecně bychom doporučili hlídat si nejen typ tkaniny (bavlna, konopí, len apod.), certifikaci (GOTS, Fairtrade apod.), ale i složení. Právě u něj můžete často narazit na kombinaci různých typů tkaniny jako např. 80 % bavlna + 20 % polyester. Takovéto oblečení nelze po jeho dosloužení zrecyklovat, což je také důvod, proč většinou končí na skládce nebo ve spalovně. Při výběru nového oblečení dbejte na 100% složení z jednoho materiálu.
Mezi udržitelné materiály zařazujeme zejména textilie přírodního původu, protože při výrobě syntetických vláken se do atmosféry uvolňují nebezpečné toxiny. Přírodní materiály jsou na rozdíl od syntetických biologicky rozložitelné. Důležitý je ovšem i proces výroby a množství chemických látek potřebných k vypěstování plodin a následnému zpracování tkaniny. Jaké materiály tedy volit? V základu lze volit z přírodních rostlinných vláken (bavlna, len, konopí) a vláken živočišného původu (vlna, hedvábí). Skvělou alternativou je i lyocell.
- Bio bavlna: Na rozdíl od konvenční bavlny nejsou během výrobního procesu používány pesticidy ani umělá hnojiva. Pěstuje se ve svém přirozeném prostředí s použitím přírodních hnojiv, esenciálních olejů a barviv. Její čistý původ zabezpečuje bezpečnost pro pěstitele i nositele.
- Konopí: Jde o přírodní tkaninu získávanou z vláken rostliny konopí, která je odolná a nenáročná na pěstování. Konopí je známé pro svou trvanlivost, odolnost, prodyšnost a dobré termoregulační vlastnosti.
- Lyocell: Tento polosyntetický materiál je vyráběný z dřevního celulózového vlákna. Je považován za ekologičtější alternativu k tradičním syntetickým vláknům, protože výrobní proces využívá přírodní rozpouštědla. Lyocell je měkký, prodyšný a dobře absorbuje vlhkost. Má vynikající termoregulační vlastnosti a je považován za materiál vhodný pro citlivou pokožku.
- Len: Tato plodina je odolná a relativně nenáročná na pěstování a ve srovnání s jinými plodinami vyžaduje méně hnojení. V některých oblastech může být len pěstován bez použití hnojiv. Lněná látka má dobré termoregulační vlastnosti a je nenáročná na údržbu.
- Vlna alpaky: Jde o ekologičtější náhradu kašmírové vlny. Alpaky spásají, na rozdíl od kašmírových koz, trávu bez kořínků. Z vlny jednoho zvířete lze vyrobit 4–5 svetrů ročně, zatímco na jeden kašmírový svetr je potřeba vlna ze čtyř kašmírských koz.
- Merino vlna: Pochází z ovčího plemena Merino chovaného zejména v Austrálii a na Novém Zélandu. Merino má samočistící a antibakteriální vlastnosti, díky čemuž není nutné jej prát tak často jako syntetické materiály. Je biologicky odbouratelné, dobře pohlcuje pachy a odpařuje vlhkost. Tato vlna je oblíbená zejména u sportovců, cestovatelů, dobrodruhů, ale i u dětí jako termoregulační prádlo.
- Hedvábí: Výroba hedvábného vlákna často naráží na etický problém spojený se zahubením zakuklené larvy bource morušového horkou vodou. Lze jej vyrobit i bez uvaření živých housenek, a to na speciálních farmách, kde se kokony zpracovávají až po bezpečném opuštění kukly motýlem.
Konvenční bavlna se získává z geneticky modifikovaného semene, které rostlině zaručuje vyšší odolnost. Pro její pěstování se používá obrovské množství vysoce toxických a zdraví ohrožujících pesticidů a umělých dusíkatých hnojiv.
Používání nebezpečných chemických látek způsobuje mozkové tumory a poškození vývoje plodů v těle matek žijících v oblastech blízko bavlníkových plantáží. Kromě uvedených zdravotních problémů tyto přípravky proti škůdcům znečišťují vodu a půdu.
Proč výrobci provozují greenwashing?
Říkáte si, co má „potírání nazeleno“ společného s módou? Mnoho provozovatelů rychlé módy používá pro své výrobky označení „bio“ nebo „eco“, jež mohou evokovat u zákazníků moderní udržitelnost a ekologickou nezávadnost výrobku.
V nabídce nadnárodních módních řetězců dnes již běžně najdeme speciální označení pro udržitelné kolekce dané značky. Většina výrobců rychloobrátkového oblečení však ve skutečnosti neusiluje o udržitelnost svých výrobků, o čemž často vypovídá i složení tkaniny. To můžete vidět na použití kombinace materiálů – na výrobu oblečení je použit z části dražší materiál (bio bavlna, len, lyocell), a zbytek tkaniny je doplněný konvenční bavlnou nebo umělými vlákny (polyester, polyamid). Kombinace materiálů ve tkanině je po dosloužení daného výrobku problémem, protože se nedá recyklovat a putuje rovnou na skládku nebo do spalovny. O opravdovém zájmu o udržitelnost nemůže být v tomto případě být řeč.
Pro snahu přesvědčit zákazníky o ekologickém smýšlení je zažitý pojem greenwashing. Trend udržitelnosti se dostává čím dál víc nejen do povědomí, ale i do hledáčku zákazníků, což je důvod, proč se tyto společnosti snaží působit navenek více ekologicky.
Kde pořídit udržitelné oblečení?
Ačkoli se ceny na visačkách udržitelných kousků pohybují na vyšších sumách, než je tomu v klasickém obchodním řetězci, existují různé způsoby, jak si udržitelné oblečení zajistit i bez bankovkami přeplněné peněženky. Kde si můžete pomalou módu pořídit?
- Second hand a online bazary: Oblečení a doplňky z druhé ruky mají své kouzlo, které však nemusí každému vyhovovat. Ceny za použité zboží jsou v současnosti již o něco vyšší, než tomu bylo před lety a z mnohých „sekáčů“ se stala místa s nádechem originality a kvality. Můžete zde narazit i na kousky prominentních značek a pořídit si je za zlomek originální ceny. Nevýhodou second handů je vyšší uhlíková stopa nabízeného oblečení, neboť je většinou do prodejny převáženo ze zahraničí. Na druhou stranu mu používáním prodlužujete životní cyklus.
- Obchody s etickým oblečením: Udržitelné módní značky se snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí a zajišťují férovou práci v celém dodavatelském řetězci. Pro svou výrobu používají kvalitní a certifikované materiály, díky kterým by vám mělo oblečení při správné péči vydržet na řadu let. A protože během výroby zboží dostane každý dělník řádně zaplaceno a zároveň se bere ohled na přírodu, provětráte si v nich svou kreditní kartu o něco více.
- Lokální výrobci a drobní podnikatelé: Navštivte místní trhy s oblečením, kde si můžete vybrat z řady místních značek a designérů, jejichž tvorba je udržitelná. Lze narazit na jedinečné kousky s mimořádným designem – například z papírové celulózy nebo alternativních rostlinných vláken (ananas, kokos, eukalyptus). V nabídce pravděpodobně najdete zajímavé šperky ze dřeva, recyklovaného plastu a třeba objevíte i krásný designový kousek do vybavení svého bytu.
- Swapy (výměnné akce): V mnohých českých městech se pravidelně uskutečňují swapovací akce, kde lze přinést oblečení, které už nenosíte, ale někoho jiného může ještě potěšit. Naopak vy třeba objevíte kousek, který vám padne jako ulitý a uděláte v něm ještě hromadu parády.
- Upcyklujte: Posuňte své starší nebo i poškozené oblečení na vyšší level a proměňte ho v mimořádný módní kousek!
- Vyrobte si: Háčkování, pletení, šití i plstění se počítá! Při vlastnoruční výrobě nového módního kousku myslete na udržitelnost materiálu – měl by být certifikovaný a bezpečný pro vaše zdraví.
Upcyklace oblečení prodlouží život oblíbeným kouskům
Chcete prodloužit životnost svého oblečení, které vám už dosloužilo, nebo vám jednoduše přestalo sedět? Pusťte se do upcyklace textilu! Mezi jeho hlavní výhody patří snižování množství odpadu, prodloužení životního cyklu daného kusu oblečení a samozřejmě i kreativní vybití při výrobě jedinečných kousků.
- Přetvoření trička na látkovou tašku,
- obarvení oblečení pomocí textilní barvy nebo batikování,
- zkrácení džín na kraťasy nebo dlouhé sukně na kratší,
- přidání aplikace na jednobarevné tričko, šaty nebo svetr (flitry, výšivka, cvočky, nášivky),
- přešití větší pánské košile na dámskou sukni,
- pomalování džínové bundy barvami na textil,
- přešití staré kožené bundy na kabelku nebo jednoduché psaníčko,
- přešití legín na tričko,
- sešití kousků látek do patchworkové deky,
- pro děti: přešití dospělácké mikiny na dětskou mikinu nebo mikinové šaty pro holčičku, nebo košili na dětské šaty.
V rámci upcyklace textilu lze vyrobit nejen oblečení, ale i různé dekorace do interiéru, šperky, látkové panenky či dokonce látkové pleny na opakované použití (ze starých ručníků). Na přetváření se vám hodí šicí stroj, jehly na ruční šití, vyšívací příze a všemožné aplikace na textil. Zpracováním staršího oblečení můžete získat i materiál pro další tvorbu – například rozstřižením bavlněného trička získáte přízi pro háčkování košíků, podsedáků a koberečků.
Zásady pro udržitelný šatník
- Základní kousky oblečení volte v jednoduchém „basic“ designu. Pro skvělou kombinovatelnost volte zejména jednobarevné provedení. Oblíbené jsou např. džíny, bílé tričko, kardigan, košile apod.
- Vybírejte si oblečení z kvalitních materiálů, které vám díky své odolnosti vydrží dlouhá léta.
- Upřednostňujte recyklované a certifikované textilní materiály.
- Vybírejte nadčasové a vynositelné kousky, které budou ve vašem šatníku dělat parádu bez ohledu na aktuální módní trendy.
- Vyhněte se impulzivním nákupům a naučte se odolávat výprodejovému tlaku.
- Preferujte mezinárodně uznávané certifikáty.
- Minimalizujte nákupy v řetězcích s fast fashion módou. Pokud zde už i nakoupíte, oblečení skutečně noste!
- Dejte šanci bazarovému oblečení. V second handech můžete najít i designérské kousky za přijatelnou cenu.
- O své oblečení se poctivě starejte, perte ho v šetrných pracích prostředcích a v případě potřeby jej opravte. Textilii zbavujte nevzhledných žmolků pomocí odžmolkovače a mějte doma kazetu na šití, která vám pomůže se základními opravami vašeho oblečení.
Objevte svět dámských doplňků Jak vybrat odstraňovač žmolků?