Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak pěstovat levanduli na zahradě a v květináči: Kdy a jak ji sázet, stříhat, sušit a používat?
Levandule je v našich končinách velmi oblíbenou trvalkou. Mnohé pěstitele okouzluje svou krásnou barvou, omamnou vůní i léčivými a hmyz odpuzujícími účinky. Vypěstujte si ji na zahradě nebo v květináči na balkoně, kde udělá velkou parádu. Zjistěte, jak a kam ji zasadit, kdy stříhat a jak správně sušit. Nakonec se dozvíte zajímavé informace o použití jejích sušených listů a květů.
6 tipů k pěstování levandule
Levandule je okrasná trvalka dorůstající do výšky až 60 cm, známá svými uklidňujícími účinky a jedinečnou vůní, která odhání nevítaný hmyz. Tato rostlina pochází z východního Středomoří, odkud ji do Evropy přivezli římští vojáci, již využívali levandulový olej jako nezbytnou přísadu do koupele. Tato rostlina je pro svou krásnou vůni, barvu a vcelku nenáročnou péči velmi oblíbená i mezi českými zahrádkáři. Aby se jí na vaší zahradě či balkoně dařilo, dodržujte následující zásady:
- Stanoviště: Levandule potřebuje dostatek slunečního světla a propustnou půdu.
- Zálivka: Mladé rostliny rostoucí na zahradě zalévejte pravidelně. Starší rostlina občasnou zálivku ocení, ale obejde se i bez ní – na rozdíl od levandule v květináči, která by bez zálivky nepřežila.
- Hnojení: Pokud byste chtěli rostlině trochu přilepšit, můžete ji přihnojit vápenatými hnojivy. Hnojení však není nutné, rostlina zvládne pěkně růst i bez něj, protože upřednostňuje méně výživnou půdu.
- Zastřihávání: Rostlinu pravidelně stříhejte. Do prvního sestřihu se pusťte na jaře za teplého počasí, a to tak, aby na každé větvičce zůstaly tři zdravé páry listů s pupeny. Vyvarujte se stříhání do dřeva.
- Ochrana před mrazem: Ačkoli je řada odrůd levandule mrazuvzdorná, mladé rostliny na zimu přikryjte listím nebo chvojím. Při pěstování rostliny v květináči zapusťte na zimu nádobu do země a zakryjte, čímž se vyhnete promrznutí kořenů. Lze ji také umístit do sklepa či garáže, kde se teplota pohybuje kolem 10 °C.
- Předpěstování levandule ze semínek: Ať už máte v plánu ji zasadit do záhonu nebo do květináče, nejdřív je nutné zajistit si sazenice. Ty lze předpěstovat ze semínek, případně zakoupit (ideálně z levandulové farmy). Výsev semínek si naplánujte na brzké jaro (únor a březen).
- Připravte si vhodný výsevní substrát s pískem v poměru 4:1.
- Nasypte jej do výsevné misky, na jeho povrch rozprostřete semínka a zatlačte je asi 1 cm hluboko.
- Stejně jako u práce s jinými semínky, je nutné substrát pouze pokropit vodou z rozprašovače, nikoliv zalévat proudem vody z konve nebo plastové lahve. Díky tomu se semínka nevyplaví.
- Výsevní misku zakryjte kouskem fólie.
- Nádobu umístěte na teplé a slunečné místo (např. na okno).
- Substrát udržujte neustále vlhký a za 3–4 týdny by semínka měla vyklíčit.
- Jakmile budou rostlinky dostatečně silné, přesuňte je do záhonu nebo květináče.
- Před sadbou dávejte rostlinky na několik dní ven do polostínu, aby se aklimatizovaly.
Pěstování na zahradě a v květináči
Na zahradě (v záhonu)
Levandule je venkovní květina milující slunce a čerstvý vzduch. V záhoně přispívá přirozenému biotopu, jelikož přitahuje motýly, včely a jiné opylovače, a zároveň odpuzuje mšice a mravence. Při jejím pěstování na zahradě je důležitý výběr správné odrůdy, jež by měla být mrazuvzdorná, aby v záhoně dokázala přečkat zimu.
Odrůdy vhodné k pěstování na zahradě
U nás se nejčastěji pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule prostřední (Lavandula X intermedia) – tyto odrůdy jsou mrazuvzdorné a osvědčené pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Na nízký živý plot či podél cestičky se hodí levandule lékařská, jež je nejodolnější odrůdou s výraznou vůní.
V květináči (v bytě, na balkoně)
Zakoupené nebo předpěstované sazenice můžete přesadit do květináče a pěstovat je v bytě na balkoně. Pro tento účel volte spíše menší květináč nebo truhlík, ve kterém se bude rostlině dařit lépe, ačkoli jsou její kořeny relativně rozrostlé. Okraje květináče by měly být o pár centimetrů vyšší než kořenový systém rostliny a měl by být vybavený odtokovými otvory. Pěstování levandule v květináči je náročnější než na zahradě nebo dvorku, protože rostlina často usychá nebo naopak hyne na přelití vodou.
Vyhněte se přelití
Stejně jako u pěstování v záhonu je důležité rostlině poskytnout dostatečně propustnou půdu, jíž docílíte smícháním s pískem a/nebo perlitem. Dále je třeba udělat vhodnou drenážní vrstvu ze štěrku, kamínků, keramzitu či drcených lávových kamenů na dně nádoby, aby měla voda kudy odtékat a nedržela se v substrátu. Rostlina v truhlíku vyžaduje více vlhkosti než při pěstování v záhonu. I zde však platí zásada, že byste se měli vyhýbat přemokření. Zalévejte ji pouze tehdy, když je povrch substrátu suchý a nikdy nenechte rostlinu stát v misce s vodou.
Chraňte ji před uschnutím
Levandule v nádobě je náchylná k rychlému vysychání, a to zejména pokud je pěstovaná v plastovém květináči. Místo něj volte terakotový květináč a rostlinu pravidelně zalévejte.
Odrůdy vhodné k pěstování v květináči
Pro pěstování v květináči nebo truhlíku jsou vhodné následující odrůdy:
- Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): Je plně mrazuvzdorná do cca -27 °C.
- Levandule prostřední (Lavandula X intermedia): Tato odrůda je mrazuvzdorná do cca -6 až -8 °C.
- Levandule korunkatá (Lavandula stoechas): Známá také pod názvy ouškatá, španělská nebo francouzská, není mrazuvzdorná a na zimu je nutné ji přenést do bezmrazých prostor. Přezimuje na chladném, světlém místě s minimální zálivkou, např. na chodbě nebo ve sklepě s oknem.
Kdy, kam a jak sázet levanduli
Kdy vysadit levanduli
Jelikož má tato rostlina ráda teplo, v našich podmínkách ji sázejte na jaře po posledních mrazech, tedy po 15. květnu. Předpěstované a dostatečně silné rostlinky vsaďte do záhonu během srpna až září, aby stihly před prvními mrazy dostatečně zakořenit.
Kam ji zasadit (stanoviště)
Levandule má ráda propustnou půdu a dobré odvodnění. Nejvíce se jí daří na mírně svažitých místech nebo speciálně vytvořených kopečcích. Půda by měla být méně až středně výživná, neutrální až lehce zásaditá. Ideální pH půdy se pohybuje mezi 6,5 a 7,5, přičemž kyselé půdě (4–6 pH) pomůže vápno a zásadité půdě (8–14 pH) rašelina. Rostlina potřebuje teplo, sucho a celodenní slunce, přičemž skvěle zvládá i přímé sluneční paprsky. Naopak nebude prospívat na větrném a chladném místě.
Tip: Aroma levandule lze chytře využít při sázení do záhonu k ostatním rostlinám, kde bude odpuzovat mšice a mravence. Postará se o ochranu výsadby košťálovin a zelí, kdy překryje jejich pach a tím zmate bělásky.
Jak ji zasadit
- Do přesazování sazenic se pusťte odpoledne nebo k večeru, kdy je půda teplá a slunce už není tak ostré.
- Tato rostlina potřebuje kolem kořenů dostatek prostoru, aby nevznikala příliš velká vlhkost, která by jí mohla uškodit. Proto sázejte jednotlivé rostlinky ve sponu cca 60 × 60 cm.
- V záhonu vykopejte díru asi 2× hlubší a širší než kořenový systém rostliny.
- Do jámy nalijte vodu a vsaďte do ní rostlinu tak, aby byl vršek kořenového systému rovnoběžně s půdou.
- Hlínu udusejte a rostlinu zalijte. Zálivku jí dopřávejte v následujících týdnech vždy jen ve chvíli, kdy je půda velmi suchá.
- Po dosažení výšky 20 cm rostlinu seřízněte o polovinu, čímž zajistíte její dobré rozvětvení.
Škůdci a nemoci
Levandule se dokáže díky své výrazné vůni chránit před mnoha živočišnými škůdci sama. Pokud přeci jen dojde k napadení mšicemi, molicemi, sviluškami či ojediněle pěnodějkami, rostlinu omyjte silným proudem vody. Lze také použít sprej s insekticidním mýdlem. Její napadení představuje spíše estetický problém.
Nevyhýbají se jí však ani choroby jako například Phomopsis lavandulae (náhlé vadnutí výhonů a následně celých rostlin), Septoria lavandulae (četné malé, oválné až nepravidelné, šedohnědé skvrny na listech) nebo patogeny rodu Phytophthora a Pythium (stonková a kořenová hniloba zodpovědná za postupné odumírání, na nadzemních částech vadnutí, žloutnutí a zasychání listů a výhonů). Největším rizikem je vznik padlí a dalších plísní, za nimiž obvykle stojí příliš vysoká vlhkost. Proto je důležité rostliny vysazovat dostatečně daleko od sebe, aby mezi nimi přirozeně proudil vzduch.
Kdy stříhat levanduli na sušení
Na jaře
Pokud chcete husté a bohatě rozvětvené rostliny bez holých částí, pravidelnému zastřihávání se nevyhnete. Čím rozvětvenější rostlina bude, tím bohatší bude i její květenství. Nejdůležitější sestřih vás čeká na jaře, kdy se nemusíte bát radikálnějšího řezu. Jarním řezem se snažte keřík vytvarovat do úhledného bochánku. První rok jej zastřihněte těsně před květem, díky čemuž bude košatější a energii z květenství vloží do kořenů.
Mladé rozvětvené keříky můžete sestřihnout zahradními nůžkami na 5–10 cm – dbejte však na to, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístky a abyste nikdy nestříhali do dřeva. U starších rostlin stříhejte zhruba do poloviny loňských přírůstků. I zde platí zásada nestříhat do dřeva, protože zde rostlina těžce obráží. V rámci jarního sestřihu nezapomeňte odstranit i případné namrzlé vrcholy loňských výhonků.
V létě
Do druhého stříhání se pusťte po odkvětu, k němuž dochází na přelomu července a srpna. Odstraňte stonky s uschlými květy a zároveň lehce zastřihněte špičky zelených výhonů, čímž podpoříte další kvetení. Opět se snažte keř vytvarovat do bochánku, ale řez provádějte jen zlehka. Po letním řezu levandule obvykle vykvétají ještě jednou na podzim.
Na podzim
Ideálním časem pro podzimní stříhání je září. Z rostliny odstraňte všechna zbylá odkvetlá květenství a uschlé stonky. Někteří zahrádkáři to na podzim nedoporučují, protože by rostlina nemusela dostatečně zregenerovat před zimou. Do míst po řezu by se mohla dostat voda a v případě silných mrazů by hrozilo zmrznutí a následné uhynutí rostliny.
Kdy a jak správně sušit levanduli
Květonosné stonky sbírejte ještě před plným rozvinutím květů, a to nejčastěji na přelomu července a srpna v rámci druhého, tj. letního zastřihávání. Sbírejte je výhradně za suchého počasí a sušte je co nejrychleji. Sušená levandule by si měla zachovat výrazné aroma a krásně sytou fialovou barvu (na přímém slunci o ní přichází). Nabízejí se tři možnosti sušení:
- Zavěšení ve svazcích: Svazečky s průměrem 6–8 cm pověste květy dolů, např. v altánu.
- Rozložení: Levanduli vyskládejte do papírové krabice nebo rozprostřete v tenké vrstvě na stinném a vzdušném místě.
- V troubě nebo sušičce potravin: Levanduli lze sušit i v horkovzdušné troubě při 40 °C s lehce pootevřenými dvířky nebo v sušičce potravin, kde by teplota neměla překročit 35 °C.
Z levandule lze sušit květy, nebo stonky s květy. Jak na to?
- Květy: Po usušení květy strhávejte ze stonků ručně nebo přes síto. Poté je balte do pevných papírových obalů nebo do skleněných uzavíratelných nádob, a chraňte je před vlhkem a světlem.
- Nať s květy: Levandulová nať se sbírá a suší stejným způsobem jako květy. Při manipulaci s ní však buďte velmi opatrní, abyste stonky nepolámali a květy neopadávaly. Nasušené stonky chraňte před vlhkem a světlem.
Jak vybrat sušičku potravin? Jak zpracovat ovoce a zeleninu?
Jak využít sušené listy a květy
Levandule se může díky svým antiseptickým a zklidňujícím účinkům pochlubit opravdu širokým využitím v kuchyni, kosmetice, lékárenství i v aromaterapii. Kromě toho je hojně vyhledávaná i na dekorační účely. Přinášíme vám pár jednoduchých tipů, na co lze sklizené rostliny v domácích podmínkách použít:
- Domácí kosmetika: Usušené květy použijte na výrobu domácích mýdel a koupelové soli, svíček, masti nebo éterického oleje.
- Voňavé pytlíčky (polštářky): Sušenými květy naplňte látkové pytlíčky. Můžete je použít pod polštář nebo na provonění šuplíku či šatní skříně s oblečením, které bude zároveň chráněno před nevítanými moly.
- Dekorace: Z čerstvých stonků uvijte stylový věnec na dveře, uvažte jednoduchou kytici do vázy nebo si nechte pár snítek na ozdobu vlastnoručně vyrobených mýdel.
- Lékárenství: Z květů si uvařte lahodný čaj, který má tlumivý účinek na nervy, snižuje krevní tlak, tiší menstruační bolesti a má blahodárný vliv na činnost střev a žaludku. Kromě toho z ní lze uvařit sirupy proti různým zdravotním neduhům.
- Vaření: V kuchyni se dají využít jak květy, tak listy. Použijte je jako dekoraci do salátů, sladkostí a limonád. Čerstvé a sušené listy lze použít jako koření do džemů, ovocných moučníků, sušenek, zmrzliny, k rybám i jehněčímu masu. Hodí se taktéž na výrobu levandulové soli, cukru nebo oleje.