Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak si na zahradě postavit ohniště a jak v něm rozdělat oheň?
Za příjemně sálajícím táborákem se šťavnatými buřty se vy a vaši přátelé nemusíte vláčet kamsi do kempu. Ohniště si můžete postavit i na své vlastní zahradě, a to třeba z cihel, z dlažebních kostek nebo rovnou ze starého bojleru. Poradíme vám jak na to. A vy si pak budete moct vůně a zvuků praskání dřeva a celé té příjemné uklidňující atmosféry užívat, kdykoliv kdy se vám zachce. A nebojte, dozvíte se i to, jak ve výsledném ohništi snadno rozdělat oheň!
Základní zásady při stavbě přírodního ohniště
Začněme něčím, co je sice jistě každému z vás zřejmé, ale přesto si to zaslouží připomenout: vaše ohniště nemusí být dokonalé. Záleží jen na vás, kolik času chcete jeho stavbě věnovat, a záleží jen na vás, kolik financí v něm chcete „spálit“. Důležité je, aby vám dělalo radost. Nakonec je vcelku jedno, jestli bude z kamenů, z cihel, z betonu, nebo třeba ze starého sudu.
I přes všechnu tuto volnost, kterou při stavbě máte, je dobré se řídit určitými základními zásadami a radami.
- Kulaté, hranaté, nebo snad oválné? Před nákupem materiálu (a hlavně před samotnou stavbou) si dejte nejdříve dohromady plán. Může jít třeba jen o jednoduchý nákres. Důležité je, abyste měli určitou představu o tom, jaký bude mít vaše ohniště tvar, jaké budou jeho přibližné rozměry a co všechno budete k jeho úspěšné stavbě potřebovat.
- S plánováním úzce souvisí také umístění ohniště. Myslete nejen na to, kde se bude na vaší zahrádce vyjímat, ale hlavně na to, kde bude co nejbezpečnější. Umístěte ho v dostatečné vzdálenosti od domu – svého i sousedů – a od čehokoliv, co by mohlo chytit – například od stromů a od plotů. Ideální bude prostor, kam příliš nefouká (a to ať se rozhodnete ohniště zapustit do země, nebo ne).
- Předpokládáme, že si k ohništi budete chtít také sednout. Nejen vy sami, ale i vaše rodina a vaši přátelé. Do svých plánů proto nezapomeňte zahrnout i dostatek místa pro posezení kolem.
- A nakonec, ne vždy a všude jsou ohniště povolená. Raději se proto ujistěte, že tomu tak ve vašem případě – ve vaší obci – opravdu je.
Nadchli jste se do kutilství takovým způsobem, že byste se po svém novém ohništi nejraději hned vrhli na něco dalšího? Nenechte si ujít náš návod na výrobu zahradního grilu.
Jak postavit jednoduché kruhové ohniště na zahradě
- Podle našich výše uvedených zásad najděte pro ohniště vhodné místo.
- Do trávníku na zvoleném prostoru zapíchněte kolík, přivažte k němu provázek a kolem dokola tímto způsobem načrtněte kruh.
- Do nastíněného kruhu vyryjte jámu, zbavte ji větších kamenů a kořínků a její povrch udusejte, aby bylo její dno pevné. Jak přesně hluboká by jáma měla být? To záleží na tom, zda budete její dno něčím vyplňovat.
- Další postup se bude odvíjet od toho, jak moc permanentní to své ohniště vlastně chcete mít a kolik úsilí mu hodláte věnovat. Dno totiž můžete buď nechat být (za předpokladu, že podloží není kompletně zvlhlé), nebo jej můžete například vylít betonovou směsí, či vyplnit lávovým mulčem, a nakonec vyložit cihlami, a to ideálně šamotovými – ty si totiž poradí s vysokým žárem.
Ohniště z cihel, z dlažebních kostek nebo z kamenů? Z čeho jej vybudovat?
Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv postup, důležité je nakonec ohniště ohraničit. Obklíčit jej ze všech stran. Jenže čím?
Možností je spousta. Nejdříve vás jistě napadnou kameny, protože kdo z nás nikdy nepostavil klasický táborák z pořádných balvanů, že ano? Elegantnějším a tvárnějším řešením jsou ale například již zmíněné cihly, nebo třeba dlažební kostky. Experimentálnější kutily by mohl napadnout dokonce starý bojler, který byste rozřízli a využili jeho vnitřní zaoblenou část.
Vraťme se ale zpátky k cihlám a ke kostkám. Pro vyšší stabilitu a delší trvanlivost je můžete pospojovat pomocí (ideálně žaruvzdorného) spojovacího materiálu, nebo je uzamknout do gabionové koše. Zkušenější kutilové mohou využít beton.
Předtím, než se ale jednomu z řešení naplno „upíšete“, tak se nejdříve důkladně porozhlédněte po své zahradě a popřemýšlejte, jaký materiál vám bude s jejím prostředím nejvíce ladit. Nechcete, aby na sebe přece ohniště upozorňovalo barvou rudých cihel, když všude jinde používáte decentní šedé tvárnice.
Přenosná ohniště
Za zmínku beze sporu stojí i již hotová přenosná ohniště z kovu, které má v nabídce většina hobby marketů. Působí moderně a stylově a hlavně jsou praktická – v případě potřeby je můžete snadno přesunout a jejich úklid je ve srovnání s úklidem klasického ohniště naprostá hračka.
A když jsme tak nakousli tu výbavu ohniště, víte, že si to své můžete snadno proměnit i v gril? První možností je samozřejmě hodit si na cihly kolem ohniště rošt a fungovat tak. My vám ale můžeme doporučit například i méně známé grilovací kameny. A samozřejmě se nezapomeňte dostatečně dovybavit grilovacím nářadím!
Jak rozdělat oheň v ohništi?
Poslední překážkou na cestě k lahodným opečeným buřtům a k příjemnému večeru strávenému s vašimi nejbližšími je oheň. Respektive jeho absence. Jak ho co nejjednodušeji rozdělat?
- Připravte si troud (suché listí a tráva, případně třeba staré noviny), třísky a dřevěná polýnka. Ideální je dřevo, které při ohnutí hlasitě praská. Vyhněte se dřevu vlhkému a příliš čerstvému, takové dřevo špatně hoří a akorát hodně kouří.
- Troud umístěte doprostřed ohniště a přes něj opřete třísky a větvičky do tvaru týpí. Troud nezastavujte ze všech stran, jinak k němu nebude proudit dostatek vzduchu.
- Navrch pak položte palivové dřevo. Ideální jsou polena o tloušťce přibližně 10 centimetrů. Větší kousky sice vydrží déle, ale zároveň jim bude dlouho trvat, než se vznítí.
- Troud zapalte a oheň by se měl postupně rozšiřovat až k polýnkům.
- Pak už jen podle potřeby přidávejte více dřeva a oheň tímto způsobem udržujte naživu.
Při rozdělávání ohně se vyhýbejte chemickým podpalovačům. Opékané jídlo by kvůli nim nemuselo chutnat vůbec dobře a mohou mít i potenciálně škodlivý vliv na vaše zdraví.
A jak na hašení? Hezky pomalu a postupně. Vodu lijte na uhlíky spíše zespod, ne přímo na plameny, a ohniště kropte v malých dávkách.