Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Po městě jedině na kole
Každý den zatnete zuby, sedáte za volant nebo čekáte v davu na zastávce MHD. Rychlé, snadné a ekologické cestování po městě nemusí být utopií, když víte, jak na to. Na kole ujedete každé dopravní zácpě, dochvilnost bude vaším nejlepším přítelem a uděláte správný krok pro své zdraví. Vyrazte do města na kole.
Městskou dopravou na kole? Ano, samozřejmě
Budík vám sice zvoní s dostatečným předstihem, ale přesto na autobus pravidelně dobíháte s bušícím srdcem. Rádi byste si sedli, ale představa přilepené žvýkačky vás pokaždé odradí. Raději zůstáváte stát a při další zatáčce vám nejbližší spolucestující stoupne na nohu. O cestě autem ale ani neuvažujete, protože nervy máte skutečně jenom jedny. Sečteno a podtrženo nejvyšší čas na změnu. Vyrazte zdolávat městské ulice na kole a budete tlouct hlavou o stěnu, že jste to neudělali už dříve. Ušetříte čas i nějakou tu kačku, zlepšíte si kondičku, vyčistíte hlavu od všech zbytečných starostí, poznáte nové uličky a všude budete včas bez ohledu na dopravní kolapsy.
Jaké kolo je vhodné do města?
Dalo by se říct, že do města je vhodné jakékoliv kolo, které vás převeze z místa A do místa B. Chcete-li se však vyvarovat případných nepříjemností například v podobě odcizení drahého bicyklu, vsaďte na výběr z osvědčené čtyřčlenné plejády.
- Univerzální městská plečka vám poslouží pro běžné popojíždění po městě, kdy vás jeho případná ztráta či odcizení výrazněji nezasáhne citově ani finančně.
- Chcete do práce přijíždět se vší parádou? Městská kola disponují širokým výběrem elegantních modelů s pohodlným vzpřímeným posezem. Městská kola jsou stavěná pro pohodlnou jízdu v civilním oblečení, mají krytý řetěz, dlouhé blatníky, zvonek aj.
- Skládačky nebo také skládací kola jsou opět v módě. Potřebujete z vlaku kousek popojet na kole? Se skládačkou se vejdete všude a v ruce si ponesete úhledný balíček jízdního kola.
- Máte po cestě do práce nebo do školy sem tam kopeček a nemáte se, kde osprchovat? Na elektrokole dojedete v obleku, sukni i na podpatcích bez ztráty kytičky.
Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat elektrokolo? Nejlepší elektrokola 2024 Žebříček nejlepších jízdních kol
Jet do města na kole je bohužel někdy i na hraně
Doprava na kole v městském provozu je ošemetnou záležitostí. Každý, kdo alespoň jednou vyjel do ulic, ví, že městský cyklista někdy bez vědomého úmyslu nedodržuje striktně všechna pravidla silničního provozu. Nakolik je však takové chování omluvitelné či naopak oprávněné? A existují vůbec nějaké okolnosti, kdy si cyklista může dovolit „chyby v českém Matrixu“ svépomocně napravovat?
Legislativa bohužel nedefinuje výjimky, které se v běžném životě městského cyklisty vyskytují. Jedním příkladem za všechny může být povinnost jet co nejvíce vpravo bez ohledu na šířku pruhu či parkující auta, která jsou však pro cyklistu někdy tikající bombou. Ano, je pravda, že městská infrastruktura by mohla být ke svým cyklistickým uživatelům přívětivější a inovativnější. V žádném případě to ale není důvod ani omluva pro porušování pravidel a předpisů. Vždy se vyvarujte toho, abyste vlastní jízdou na hranici předpisů či jejich překročením vytvářeli pro ostatní nepřehlednou či nebezpečnou situaci.
6 praktických rad pro každodenní jízdu po městě
Jízda městem na kole nemusí nutně znamenat jen rychle se přepravit z jedné městské části do druhé a vždy si oddechnout, že jste přežili rušný dopravní mumraj. Je však pár věcí, které by vás v provozu neměly ani napadnout.
- S auty jeďte svižně, mezi chodci pomalu a rozvážně. Rychlost je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Své tempo přizpůsobte těm, v jejichž společnosti se pohybujete a vždy ukazujte změnu směru jízdy.
- Seznamte se s tzv. Smeed’s law (Smeedův zákon) upravující vztah mezi vážnými nehodami a jejich příčinami. Co to pro vás znamená v praxi? Volte ulice s vysokou frekvencí cyklistů. Zkušenost totiž říká, že čím více cyklistů jezdí konkrétní trasou, tím je pro ně daný úsek bezpečnější, protože se s jejich přítomností automaticky počítá.
- Máte před sebou nepříjemné převýšení? Volte stoupání co nejklidnější trasou, jelikož rychlostní rozdíl mezi vámi a projíždějícími auty je jednoduše nepříjemný. A naopak při jízdě z kopce se můžete s klidným svědomím zapojit i do provozu na hlavní silnici.
- Nepřepalte začátek a dojíždějte v klidu. Když zrovna nepotřebujete rychle přejet rušnou křižovatku, nemusíte jet na plný výkon a do cíle dojíždět s jazykem na vestě. Přes parky či klidné části města zvolněte, kochejte se a užívejte si každé šlápnutí.
- Oční kontakt to jistí. Buďte zdvořilí, ohleduplní k ostatním účastníkům městského provozu a očním kontaktem si vždy ověřujte, že vidíte, chápete a respektujete dopravní pravidla. Pouštějte řidiče odbočujícího před vás, dávejte přednost chodci na přechodu. Při pouštění chodců přes přechod se však pokaždé ujistěte, že v zádech nemáte auto, které by nemuselo včas zareagovat a zastavit. Užitečným pomocníkem vám může být cyklistické zpětné zrcátko.
- Tramvajové koleje vs. cyklista? Vždy se řaďte mezi kolejnice, i když se vám jízda vpravo od kolejí zdá bezpečná. Výrazně tím snížíte riziko pádu.
- Nikdy nevjíždějte na přechod zpoza zaparkovaných aut. Když už vjíždíte na přechod z chodníku (prostě se stane) zpomalte tak, abyste dali přednost čemukoliv, co pojede. Auta počítají s chodci, ne s rychle pohybujícím se cyklistou.
- Nezastavujte před křižovatkou vpravo od většího auta. Může se vám lehce stát, že se dostanete do tzv. slepého úhlu, odkud vás řidič prostě neuvidí.
- V Česku se bohužel rozmáhá takový nešvar. Rozzlobený cyklista na chodníku se zaťatou pěstí, rychle kličkující mezi pěším davem a často se zvonkem alarmujícím na poplach. Buďte ohleduplní a z kola na chodníku plném chodců sesedněte.
Tip: Tajemství úspěchu každého cyklisty je kolo v té nejlepší možné kondici, a proto si kolo před každou jízdou zkontrolujte. Spadlý řetěz, prasklé lanko? Nemusíte hned utíkat do nejbližšího servisu. Do základních oprav se nebojte pustit sami.
Co by vám nemělo chybět (výbava)
Je důležité si uvědomit, že i jako cyklista jedoucí po klidné městské čtvrti jste účastníkem silničního provozu. Pravidla a předpisy určující povinnou výbavu jízdního kola byly vytvořeny s cílem zajistit vaši bezpečnost, nikoliv vás omezovat. Povinná výbava je proto opravdu povinná. Než vyrazíte vstříc novým kilometrům, ubezpečte se, že máte:
- přední a zadní brzdu, tj. dvě na sobě nezávislé brzdy,
- přední bílou odrazku,
- zadní červenou odrazku,
- z obou stran pedálů oranžové odrazky,
- oranžové či reflexní odrazky v pletení předního, zadního nebo obou kol (a to vždy minimálně jedna z obou stran),
- cyklistickou helmu. Cyklista do 18 let musí helmu nosit povinně, u dospělých patří cyklistická helma do kategorie doporučené výbavy stejně jako reflexní prvky na oblečení.
Při snížené viditelnosti povinnou výbavu rozšiřte o:
- přední seřízené bílé světlo, které můžete nahradit také blikačkou,
- zadní seřízené červené světlo,
- zdroj energie dodávající světlům šťávu na svícení po dobu minimálně hodiny a půl.
Volitelná výbava je skvělým pomocníkem
Často se můžete také setkat i s tzv. volitelnou výbavou jízdního kola, jejíž prvky slouží primárně pro vaši bezpečnější a komfortnější jízdu. Volitelnou výbavu jízdního kola tvoří:
- blatníky,
- kryt řetězu,
- zvonek a houkačka na kolo,
- stojánek na kolo,
- zrcátko,
- zámek,
- lahev aj.
Jak ve městě zaparkovat kolo
Úkol zní jasně: své kolo zaparkovat a zamknout tak, abyste ho vždy našli na svém místě. Stojanů je ve městech bohužel stále ještě pomálu a ne vždy jsou tam, kde byste je zrovna potřebovali či očekávali. Tou nejdůležitější roli hraje při parkování vašeho kola zámek, který používáte.
Obecně platí, že tenké lanové zámky jsou sice levnější variantou, ale šikovný zloděj si s nimi poradí během okamžiku. Pokud víte, že své kolo budete nechávat na ulici častěji, pořiďte si pořádný silný zámek. K osvědčené klasice patří silné oplastované řetězy či lana.
Jak správně kolo zamknout, aby uniklo nenechavým rukám?
Rám kola ideálně zamykejte k nějaké pevné smyčce. Žádná mechanická část jízdního kola (jako je například přehazovačka či kotoučové brzdy) by se z důvodu jejich případného poškození neměla dotýkat stojanu. Pokud nemáte v dosahu stojan, sáhněte doslova po tom, co máte po ruce. Oblíbeným předmětem českých cyklistů je například dopravní značka či zábradlí. Je to řešení, které je v danou chvíli rychlé, jednoduché a efektivní.
Nechávejte své kolo vždy co nejvíce na očích kolemjdoucích a vyvarujte se zapomenutých koutů, kterých město nabízí nespočet.
Tuning městské cyklistiky
Prokličkovat se městem a dojet včas na rande je jedna věc. Ale na kole toho zvládnete mnohem víc!
- Děti nejsou problém. Jedno posaďte za sebe, druhé na přední cyklistickou sedačku. Nebo aby se nehádaly, tak je zahákněte za sebe do cyklistického vozíku a hurá na špacír do města.
- Přestaňte zamykat svého chlupáče doma a berte ho na vyjížďku s sebou. Košík na přepravu psů vypolstrujte chlupatou dekou, přikšírujte svého čtyřnohého přítele bezpečnostními popruhy a užívejte si den ve dvou.
- Že si sjedete na nákup? Vytuňte si kolo nosičem či cyklistickou brašnou a nebojte se je nacpat, co se do nich vejde. Po cestě se zastavte na kávu, dejte si piknik nebo jen načerpejte sílu sluneční energie na lavičce.
Jak vybrat cyklistickou sedačku? Jak vybrat cyklistickou brašnu?
Je mikromobilita budoucností městské cyklistiky?
Mikromobilita představuje efektivní řešení pro cestování na kratší vzdálenosti, nejčastěji pak na prvním a posledním úseku vaší cesty. Dopravní prostředky pro mikromobilitu ve městech jsou skladnější a ideálně bezemisní vozidla - především tak jízdní kola a koloběžky včetně jejich elektrických variant.
Mikromobilita sehrává klíčovou roli při řešení výzev rychle rostoucích měst - ochrany životního prostředí, snížení dopravní zátěže a časové úspory. Trendem velkých měst je tzv. sdílená mikromobilita. Není nic jednoduššího než si prostřednictvím mobilní aplikace nalézt nejbližší volné kolo či koloběžku, zaplatit stanovený poplatek a nasednout. Je však pravdou, že kouzlu sdílené mikromobility někdy ubírá neohleduplnost některých uživatelů nerespektujících základní pravidla pro správné parkování či používání těchto dopravních prostředků.
Pro používání sdílených jízdních kol i koloběžek platí stejná pravidla jako při jízdě na vlastním kole. Buďte ohleduplní, pozorní a dbejte základních pravidel silničního provozu.