Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak zařídit kuchyň pro maximální pohodlí a funkčnost?
Už vás nebaví prohrabávat se přeplněnými skříňkami nebo se snažit najít to správné náčiní, když ho zrovna potřebujete? Naše praktické tipy, jak zařídit kuchyň, vám s tím pomohou. Zpřehlednění a optimalizace úložných prostorů, vytvoření funkčních zón a využití každého koutku vám každodenní kuchyňskou rutinu usnadní. Řekněte sbohem chaosu a odhalte tajemství efektivní kuchyně!
Na zařizování kuchyně si dejte záležet
Kuchyně je srdcem domácnosti, ať už pořádáte opulentní oslavy, nebo si libujete v sýrových sendvičích. Prostor by vždy měl být praktický, příjemně osvětlený a dobře odvětrávaný. Řiďte se velikostí místnosti a tím, k čemu všemu bude sloužit. Bude kuchyň spojená s jídelnou nebo i s obývákem? Vejde se vám pouze malý jídelní kout? Potřebujete do ní umístit i pračku? Až si toto ujasníte, můžete začít vybírat z jednořadých kuchyní, linek do tvaru L nebo U a kuchyní s ostrůvkem. Myslete na to, že kuchyňskou linku kupujete na několik let, a proto není vhodné řídit se pomíjivými trendy. Neprakticky rozvržená nebo okoukaná kuchyň se bude velmi obtížně měnit.
Kuchyň si rozdělte do zón podle účelu - skladování, příprava a vaření, mytí. Umístění zón by mělo tvořit trojúhelník, ale pokud na takovou kuchyni nemáte dost místa, neházejte utěrku do ringu. Bude stačit, když jednotlivé zóny rozmístíte podle selského rozumu - potraviny vyndáte z lednice, umyjete, uvaříte. Jednotlivé části by zkrátka mezi sebou měly mít návaznost, vyhnete se tak běhání ze strany na stranu.
Jednoduchým řešením je koupě kompletní kuchyňské linky s jasně daným rozmístěním prvků, kde většinou můžete vybírat z několika designů dvířek a pracovní desky. Alternativou jsou modulární kuchyně, kdy si koupíte jednotlivé zóny a ty můžete v kuchyni libovolně rozestavit. Další možností jsou samostatné horní a dolní skříňky, ze kterých si můžete sestavit linku zcela dle svých představ. Velmi moderně působí použití dolních skříněk s jedním vyšším blokem pro umístění pečící a mikrovlnné trouby. Například skleničky pak vystavte třeba na otevřené nástěnné police.
Obklady a podlaha
Do kuchyně se hodí hladká podlaha, která něco vydrží. Ideální je odolná dlažba, která se skvěle udržuje a zvládne i upadnutý příbor. Vhodné bude také linoleum, vinyl, dřevo a laminát - vybírejte však z kvalitnějších typů. Naopak nevhodný je koberec, který se v kuchyni snadno znečistí a hůř se udržuje.
U obkladu můžete volit z mnoha vzorů a materiálů. V každém případě by měl kuchyň esteticky doplnit. Pokud máte jednoduchou jednobarevnou linku, můžete zvolit kontrastní patchworkový dekor nebo velkoformátový skleněný obklad se vzorem. Hlavní pravidlo je, aby se snadno udržoval jak samotný obklad, tak i případné spáry. Mozaikový obklad hezky vypadá, ale budete mít víc práce s odstraňováním rozcákané omáčky. Velké formáty a bezspárové obklady oproti tomu umožňují snadnou údržbu a také opticky nerozbíjí prostor.
Skladování potravin
Skladovací zónu tvoří lednice, mraznička a spíž. Podstatný je dostatek úložných prostorů jak pro potraviny rychlé spotřeby (ovoce, zelenina, maso, mléko), tak i pro trvanlivé zboží (luštěniny, těstoviny, konzervy, koření). Promyslete si, jakým způsobem nakupujete, jaké množství potravin zpravidla skladujete a připočtěte si rezervu. Skladovacích prostorů není nikdy dost.
Zkuste si lednici i spíž rozdělit na menší zóny, kde uložíte potraviny podobného typu. Například koření, luštěniny a rýži přesypte do dóz nebo boxů, které si můžete přehledně popsat. Dózy navíc udrží chuť a aroma, potraviny tak déle vydrží. Díky chytrému skladování ušetříte čas i peníze.
Mycí zóna
Mycí zóna slouží k očistě potravin před jejich přípravou a také k mytí nádobí ve dřezu nebo myčce.
Dřez by měl být dostatečně velký a hluboký, aby se vám do něj vešly i pekáče a plechy. Na odložení umytého nádobí a potravin oceníte vestavěný odkapávač nebo dvojitý dřez. Zvažte také použitý materiál: granitový dřez je vysoce odolný nárazu a snadno se udržuje, hůř však snáší vysoké teploty; dřez z nerezu je levnější a dobře odolává usazování bakterií, budou však na něm vidět stopy zaschlé vody.
U kuchyňské baterie je podstatné, aby byla dostatečně vysoká a vy pod ní mohli snadno manipulovat s nádobím. Pokud baterie disponuje integrovanou sprchou, zjednoduší to napouštění vody do hrnce vedle dřezu i oplachování nádobí. Ovládání volte takové, aby se vám s ním dobře pracovalo i mokrýma rukama. Vhodné jsou pákové baterie, kde se navíc lehce nastavuje teplota, nebo kohoutkové varianty s většími výstupky.
Příprava surovin a vaření
Zóna pro přípravu potravin vyžaduje dostatek pracovní plochy pro manipulaci se surovinami a nádobím. V této části by také mělo být velké množství skladovacích prostor pro hrnce a pánve, stolovací nádobí, kuchyňské náčiní a malé spotřebiče. Při vaření oceníte, když budete mít vše po ruce a nebudete muset od sporáku odbíhat.
K uvaření chutných pokrmů vám nesmí chybět varná deska a pečící trouba. Čistější vzduch v kuchyni zajistí digestoř s vývodem do komína nebo recirkulační funkcí. Mikrovlnná trouba rychle ohřeje již uvařené jídlo a rozmrazí maso.
Mikrovlnnou i pečící troubu doporučujeme umístit do výšky pasu. To vám usnadní vkládání i vyndávání jídla a také kontrola průběhu pečení půjde snáz, jelikož se nebudete muset stále sklánět.
Jídelna
Plánujete do kuchyně umístit i jídelní kout? Myslete na to už při zařizování místnosti. Jídelní prostor by měl kuchyň doplňovat a ne rušit. Světlá barva a dřevo jsou nadčasovou volbou a snadno se dekorují. Pokud je však samotná kuchyně jednodušší a váš interiér to dovolí, můžete se odvázat. Výrazné židle v odlišných barvách nebo retro kousky dají interiéru šmrnc. Počet židlí a velikost stolu by měly odpovídat počtu strávníků, ale raději si nechte rezervu pro návštěvy a oslavy.
Na trhu najdete kompletní jídelní sety, kde nad laděním jednotlivých kousků nemusíte přemýšlet. Pokud si s designem chcete víc pohrát, vybírejte ze samostatně prodávaných židlí a jídelních stolů. Barové židle ocení ti, kteří mají na jídelnu málo místa, a také ti, kteří u jídla netráví tolik času.
Doplňky do kuchyně
Samotná kuchyňská linka se spotřebiči k vaření nestačí. Vybavte se dostatečným množstvím nožů, vařeček, naběraček, hrnců i pánví. Při stolování se neobejdete bez talířů, příborů, sklenic a hrnků. Jakákoliv činnost v kuchyni bude mnohem pohodlnější, když budete mít dost nádobí i nástrojů a nebudete je muset v průběhu vaření opakovaně umývat.
Sady nádobí Pánve Kuchyňské náčiní Kuchyňské nože
Při manipulaci s horkým nádobím oceníte chňapky, zástěra zabrání zašpinění oblečení. Utěrky jsou nenahraditelné jak při sklízení umytého nádobí, tak i k otření rukou v průběhu vaření. Každý stůl vypadá lépe s vhodně zvoleným ubrusem či prostíráním. Textil do kuchyně zkrátka patří!