Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vyčistit žehličku? Vyřešte připálenou žehlicí plochu i vodní kámen zevnitř
Dobře udržovaná žehlička může mít zásadní vliv na váš vztah k žehlení. Ale buďme realisty, její čištění může být oříšek. Zanedbání péče však často vede k usazování vodního kamene a připálenin, což ovlivňuje jak její výkon, tak i stav vašeho oblečení. Nebojte se, protože jsme pro vás připravili několik jednoduchých tipů a triků, jak (nejen napařovací či keramickou) žehličku vyčistit a zbavit ji usazenin všeho druhu! Jak na to a co použít?
6 kroků při čištění žehličky
- Pro čištění musí mít žehlička pokojovou teplotu. Pokud jste ji používali, začněte tím, že ji odpojíte a necháte úplně vychladnout.
- Připravte roztok stejných dílů vody a bílého octa a lehce do něj namočte čistý hadřík.
- Otřete s ním žehlicí plochu a dbejte na to, abyste se dostali i do štěrbin nebo kolem otvorů pro páru.
- Pokud jsou na žehlicí ploše nějaké odolnější usazeniny nebo máte pocit, že je spotřebič zanesený zevnitř, pusťte se do zevrubnější údržby dle tipů níže.
- Plochu otřete čistým hadříkem s teplou vodou a opatrně omyjte i madlo s ovládáním. Vše otřete do sucha.
- Pokud má žehlička funkci samočištění, používejte ji, ale vždy dodržujte návod k použití od výrobce.
Jak vyčistit žehličku od vodního kamene
Odstranění vodního kamene zevnitř
Tento návod je skvělým způsobem, jak vyčistit napařovací žehličku.
Nádržku naplňte roztokem stejných dílů bílého octa a vody. Žehličku zapněte na nejvyšší teplotu a nechte pár minut napařovat. Pak ji odpojte a nechte vychladnout. Následně tekutinu vylijte a vše otřete suchým měkkým hadříkem. Pomocí vatového tamponu nebo tyčinky namočené v octě vyčistěte otvory pro páru. Nakonec naplňte nádrž čistou vodou a nechte žehličku znovu napařit, zchladnout a pak vodu vylijte, aby se vypláchly zbytky octa.
Co použít na usazeniny zvenku
- Citronová šťáva: Smíchejte ji s vodou a použijte k setření žehlicí plochy a otvorů pro páru. Obsažená kyselina citronová pomůže odbourat vodní kámen.
- Jedlá soda: Z jedlé sody a vody vytvořte pastu a naneste ji na usazeniny vodního kamene. Nechte pár minut působit a poté vydrhněte měkkým kartáčkem nebo houbičkou. Následně pastu smyjte hadříkem namočeným ve vodě.
- Sůl: Smíchejte ji s octem tak, aby vznikla pasta, a tu naneste na vodní kámen. Nechte několik minut působit a poté jemně vydrbejte houbičkou a omyjte vlhkým hadříkem.
Jak vyčistit spálenou žehličku (i keramickou)
Pomocí sody a vody
Z jedlé sody a vody vytvořte pastu a tu naneste na spálenou žehlicí plochu. Pomocí neabrazivní houby nebo hadříku pastu krouživými pohyby rozetřete po připáleninách. Nechte 10-15 minut působit. Poté ji setřete vlhkým hadříkem a plochu osušte.
Pokud stále vidíte nějaká napálená místa, zkuste je přetřít měkkým hadříkem namočeným v bílém octě a pak pečlivě smyjte.
Ocet a voda na připáleniny i rez
V lahvi s rozprašovačem si smíchejte stejné díly vody a bílého octa. Roztok nastříkejte na hadřík, položte jej na žehlicí plochu a nechte několik minut působit. K jemnému dočištění použijte neabrazivní hadřík nebo houbu. Opláchněte vlhkou utěrkou a otřete do sucha.
Pokud jsou připáleniny nebo rez odolné, zkuste je odstranit jemným abrazivem, jako je např. jedlá soda nebo nano houbička (Magic Eraser či Magic Sponge). Nikdy však nepoužívejte drátěnku, hrubý čisticí písek a další silná abraziva, mohli byste poškrábat žehlicí plochu!
Doporučujeme jej zahřát třeba v mikrovlnce, neředěný vlít do sprejové lahve a pak jej nastříkat na měkký hadřík. S ním pak přejíždějte po žehlicí ploše, dokud není čistá. Poté dočistěte hadříkem namočeným v čisté vodě a osušte.
Čistý ocet nikdy nestříkejte přímo na žehlicí plochu, jelikož jeho kyselost může narušit povrch a z dlouhodobého hlediska zapříčinit rez. Také může na zaschnout a zanechat lepivá rezidua.
Tip: Pokud je znečištění skutečně silné a odolné, použijte speciální přípravek na čištění žehliček - třeba ve formě čisticí tyčinky. Pečlivě dodržujte pokyny na obalu.
9 tipů pro její dlouhý život
Chybami se člověk učí. Vyvarujte se včas rzi, připálenin, vodního kamene či zbytečné práce navíc. Poradíme vám, jak na to.
- Už na praní záleží. Snižte počet otáček, používejte aviváž a před pověšením prádlo vždy vyklepejte. Pokud má pračka program pro méně zmačkané prádlo, používejte jej (s ohledem na typ prádla), a pomačkání oblečení sníží také použití parního programu.
- Žehlete na žehlicím prkně. Ne na stole či jiném nevhodném povrchu.
- Oblečení roztřiďte dle teploty žehlení a materiálu. Mějte na paměti, že žehlička je zahřátá rychle, ale stydne pomalu, a proto je dobré postupovat od nejnižších teplot k nejvyšším.
- Chvíle nepozornosti, žehlička nastavená na vysokou teplotu a máte ohýnek. Buďte vždy ostražití, nepodceňujte svého pomocníka a neodcházejte od něj. Zvlášť když máte malé děti nebo mazlíčky.
- Nečistoty stírejte citlivě za pomocí houbiček či utěrek. Na drátěnky zapomeňte!
- Jdete s dobou a ocet či jedlá sůl vám nic neříká? Seznamte se s tavnými tyčinkami na čištění žehliček a čisticími roztoky.
- Po každém žehlení vylijte zbylou vodu z nádržky a vodní kámen si na vás nepřijde.
- Žehličku udržujte pravidelně.
- Myslete na správné skladování a ukládejte ji na suché bezprašné místo.