Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Jak vyčistit troubu od připálenin tabletou do myčky i zcela bez chemie
Ještě včera jste si pochutnávali na lahodné pečínce a teplém moučníku, ale dnes vás při pohledu do trouby polil studený pot. Rošt je obalený mastnotou, na dně se kupí připálené drobečky a přes sklo dvířek není vidět dovnitř. Jak ale troubu vyčistit od všech připálenin nebo nečistot a lze to i čistě přírodně?
Návod na čištění trouby octem, jedlou sodou, citronem a solí
- Nejprve z pečicí trouby odstraňte všechny volné zbytky a drobky, vyndejte také rošty.
- Troubu je dobré předem lehce nahřát, ovšem jen tak, abyste se o její povrch nepopálili.
- Smíchejte 1/2 šálku jedlé sody se 1/4 šálkem hrubší soli a tím posypte její vnitřek. Směsí vydrbejte hrubší nečistoty a pak to nechte cca 30 minut působit.
- Vše postříkejte roztokem bílého octa a vody v poměru 1:1, což vytvoří s jedlou sodou a solí reakci - také vám takto vznikne čisticí pasta.
- Nechte několik hodin nebo ideálně přes noc působit a ráno vše setřete vlhkým hadříkem.
- Zbylých nečistot se zbavte jemným kartáčkem a houbičkou.
Jak vyčistit troubu octem
Smíchejte stejné díly vody a bílého octa v rozprašovači a roztok nastříkejte na vnitřek trouby. Nechte působit 15-20 minut a poté otřete čistým hadříkem. Tato metoda funguje dobře na površích, které nejsou silně znečištěné, ale pokud je váš spotřebič velmi špinavý, může to vyžadovat více práce a zapojení dalších čisticích přípravků.
Čištění trouby sodou
Smíchejte 1/2 šálku jedlé sody se 1/4 šálku vody a takto vytvořte pastu. Tu rozetřete po vnitřku trouby a nechte několik hodin nebo přes noc odležet. Druhý den pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky vše setřete a opláchněte čistou vodou. V případě odolných skvrn použijte kartáč s nylonovými štětinami.
Čištění trouby citronem
V rozprašovači smíchejte 1/4 šálku citronové šťávy a 1/4 šálku vody. Roztok nastříkejte na vnitřek trouby a nechte několik minut působit. Poté vše otřete vlhkým hadříkem a věnujte zvláštní pozornost místům s odolnými skvrnami. Na ně můžete použít také jedlou sodu nebo ocet. Po dokončení vše opláchněte houbičkou s čistou vodou a důkladně osušte.
Jak vyčistit troubu solí
Tato technika je skvělá zejména v případě, pokud máte v troubě větší množství mastnoty nebo loužičky oleje. Na tato místa nasypte po lžičce kuchyňské soli, nechte 2-3 hodiny působit a poté setřete.
Jak vyčistit troubu tabletou do myčky
Do prázdné trouby si připravte misku s horkou vodou, do které budete tabletu do myčky průběžně namáčet. Natáhněte si úklidové rukavice, tabletu zbavte veškerých obalů a na pár sekund vložte do vody. Pak ji vyndejte a začnete s ní krouživými pohyby čistit - skvělá je jak na kovové vnitřní části trouby, tak i na sklo dvířek. Jakmile povrch tablety oschne, znovu ji namočte a tak pokračujte, dokud není spotřebič čistý. Poté vše setřete vlhkým hadříkem.
Druhou možností je nechat tabletu v misce teplé vody zcela rozpustit a vzniklým čisticím přípravkem troubu vydrbat. Nechte krátce působit a poté setřete.
Čištění trouby párou
Naplňte velký hrnec vodou a přiveďte k varu. Jakmile se voda vaří, umístěte hrnec do středu trouby a zavřete dvířka. Pára uvolní veškerý tuk a špínu. Po 30 minutách hrnec opatrně vyjměte a uvolněné nečistoty otřete vlhkým hadříkem.
Tip: Pokud do vroucí vody přidáte pár plátků citronu, čisticí účinky páry to díky obsažené kyselině citronové zesílí a troubu hezky provoní.
Na pomoc můžete přizvat i parní čistič, který stačí naplnit vodou a pak postupovat dle návodu výrobce. Troubu čistěte postupně odshora dolů, ať si již vyčištěná místa znovu nezamažete. Pára by měla uvolnit veškeré nečistoty, které pak můžete setřít hadříkem nebo dočistit kartáčem.
Tip: Některé trouby disponují samočisticí funkcí za pomocí páry.
Jak vyčistit sklo dvířek
K čištění skleněných dvířek budete potřebovat bílý ocet, přípravek na nádobí, měkký hadřík a škrabku na varné desky nebo skla. Nejprve v rozprašovači smíchejte stejné díly bílého octa a vody s pár kapkami přípravku na nádobí. Roztokem postříkejte skleněná dvířka, nechte 10 minut působit a poté vydrhněte houbičkou a setřete měkkým hadříkem. Jakmile jsou dvířka čistá, pomocí škrabky na varnou desku odstraňte všechny připečené skvrny nebo špínu.
Sklo můžete vyčistit také tabletou do myčky.
Pokud chcete dvířka očistit skutečně důkladně, je vhodné je předem demontovat dle návodu výrobce. Tak se dostanete do všech zákoutí a je-li možné vnitřní sklo vyndat, budete je moct vydrbat ze všech stran a ani mezi jednotlivými skly tak nezbyde žádná nečistota.
Jak funguje katalytické a pyrolytické čištění?
Pokud má vaše trouba samočistící funkce, máte napůl vyhráno. O většinu čištění se totiž postará sama a na vás pak zbyde pouze setření vlhkým hadříkem. Jak to ale funguje?
Katalytické čištění trouby
Jde o proces, který využívá vnitřní stěny trouby k absorbování mastnoty a jiných nečistot z vaření. Stěny jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který má hrubou, porézní texturu. To pomáhá zachycovat mastnotu a další částice, které by se jinak přilepily. Při použití vysoké teploty pak dojde k rozbití mastnoty a částic, což usnadňuje jejich setření. Katalytické čištění je na údržbu mnohem méně náročné než tradiční metody, které často vyžadují drhnutí nebo použití drsných chemikálií.
Pyrolytické čištění trouby
Pyrolytické trouby mají automatický čisticí cyklus, který využívá extrémně vysoké teploty ke spálení všech nečistot a špíny. Je dosaženo teploty až 500 stupňů Celsia, což způsobí, že se zbytky jídla nebo drobky změní na popel. Po dokončení cyklu je stačí utřít vlhkým hadříkem.
6 tipů, aby trouba zůstala jako nová
- Máte samočisticí troubu? Využijte tuto funkci na maximum a ušetříte si hodiny drhnutí.
- Před čištěním ji nahřejte.
- Vyhněte se drátěnkám a ostrým předmětům, které by povrch mohly poškodit.
- Předem vyndejte rošt. I ten vydrbejte a nezapomeňte ani na sklo dvířek.
- Jsou nečistoty skutečně odolné? Kupte si speciální čistič na troubu.
- Spotřebič udržujte pravidelně, aby se netvořily silné nánosy špíny.