Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Vstupujete na stránky pro osoby starší 18 let.
Kliknutím na tlačítko „Vstoupit“ prohlašuji, že jsem starší 18 let a nepřipustím, aby ke zde uvedeným datům přistupoval kdokoli nezpůsobilý či nezletilý.
Filtrovaná voda lépe chutná a ochrání i váš kávovar
Zajímali jste se někdy o kvalitu vody, kterou doma pijete, používáte k přípravě kávy, čaje a k vaření? Pokud ne, bude pro vás možná překvapující informace, že i voda může výrazně ovlivnit vaše zdraví, chuť nápoje nebo životnost domácích spotřebičů.
Jaká voda je dobrá?
V naší republice teče z kohoutků naštěstí pitná voda, její kvalita se ale liší region od regionu. Důležitý je především obsah vápníku a hořčíku, který ovlivňuje tzv. tvrdost vody. Čím více je hořčík a vápník ve vodě obsažen, tím je voda tvrdší. Příliš tvrdá voda produkuje vodní kámen, který svými nánosy dokáže ničit elektrospotřebiče nebo i ucpat vodovodní potrubí. Nebezpečný je svým způsobem i pro lidské zdraví. Představuje totiž vhodné prostředí pro množení bakterií a virů, a tak může být spouštěčem respiračních onemocnění, plísňových chorob nebo zažívacích potíží. Na druhou stranu jsou tyto minerály pro naše zdraví důležité, ale jen v omezené míře. Měkká voda je o tyto minerály naopak velmi ochuzená, a proto je vhodnější spíše jako užitková – netvoří vodní kámen, ale její chuť je mdlá. K pití je pak ideální středně tvrdá voda, která má ideální poměr vápníku, hořčíku a dalších minerálů.
Jak zjistit tvrdost vody? Nejspolehlivější je provést laboratorní rozbor vody, ze kterého se kromě tvrdosti vody dozvíte i informace o možné přítomnosti bakterií a dalších škodlivin.
Filtrační konvice změkčí vodu i vylepší chuť
Pokud zjistíte, že kvalita vody ve vaší domácnosti není ideální, je potřeba začít tuto potíž řešit. Nejenže nebude mít dobrou chuť, ale také nebude úplně zdravá. Raději než na balenou vodu, ale vsaďte na vodu filtrovanou. Je to ekologičtější a cenově výhodnější. Nejjednodušší je pořídit si filtrační konvici. Na výběr máte z mnoha různých tvarů, velikostí a značek. Společnou mají jednu věc, a to nutnost pravidelné výměny filtrační patrony, přibližně jednou za měsíc. Některé náhradní patrony navíc obsahují přídavek hořčíku, takže je voda ve výsledku jemně mineralizovaná. Filtrací vody navíc odstraníte nečistoty a škodlivé látky, jako jsou např. těžké kovy, chlór a jiné organické sloučeniny. Nejenže je voda chutnější, ale je i měkčí, tím pádem je ideální pro použití v kávovarech, čajovarech nebo rychlovarné konvici. Nápoje budou mít lepší chuť a nebude se na nich tvořit odpudivý mastný povlak. Ale pozor, je důležité se kohoutkové vodě úplně nevyhýbat, a to kvůli prospěšným minerálům, které obsahuje.
Tip: Vodovodní filtr si můžete také nechat nainstalovat buď přímo na kohoutek, nebo pod dřez a pro filtrovanou vodu pak budete mít vlastní kohoutek. Instalaci by měl provádět profesionál.
Kávovary s filtrem na vodu vodní kámen netrápí
Někteří výrobci automatických kávovarů se snaží prodloužit životnost svých přístrojů integrovaným filtrem na vodu. Ten je umístěný přímo v nádobce na vodu, a vy tak můžete do kávovaru nalévat kohoutkovou vodu. Díky filtru se zpomaluje tvorba vodního kamene a chuť výsledného nápoje není nijak ovlivněná případnou nekvalitní vodou. Kávovar vás navíc sám upozorní na nutnou výměnu vodního filtru. Pokud budete filtr pravidelně měnit, můžete bez problémů připravit až 5000 šálků kávy bez nutnosti odvápnění přístroje.